banner47

Bütün amellerin Allah’a sunulduğu, hayır ve şer insanların yaptıkları ne varsa hesap edildiği, rızıkların taksim olunduğu, herkesin berat ve tezkiyesinin melekler tarafından hazırlanıp ilahî huzura arz olunduğu mübarek Berat Kandilini perşembeyi cumaya bağlayan idrak etmiş olacağız.

Bu gece, Müslümanların af olma beratını almaları ve imtihanı başarıyla vererek manen yüksek derecelere çıkmalarının bir dönüm noktasıdır. Peygamber Efendimiz buyururlar ki: Şaban ayının on beşinci gecesini idrak ettiğiniz vakit, o geceyi ibadetle ihya ediniz. Gündüzünü oruçla geçiriniz. Zira Cenab-ı Hak o gece bilhassa dünya alemine rahmet nazarıyla tecelli eder ve buyurur ki: Yok mudur istiğfar eden bağışlayayım? Yok mudur rızık talep eden, rızıklandırayım? Yok mudur dert ve musibete düçar olan, şifasını ihsan edeyim? Benden daha ne gibi dilekler varsa istesin, vereyim

Başka bir rivayette de Hz. Aişe Validemizden şöyle naklediliyor: Rasûlü Ekrem gecenin bir yarısında kalktı. Namaz kılmaya başladı. Secdeyi o kadar uzattı ki, artık secdeden kalkmayacağını, ruhunu teslim ettiğini zannettim. Merakla yanına vardım, parmağını hareket ettirdim, hareket ettiğini görünce yerime döndüm. Onun secdede şöyle niyaz ettiğini işitmiştim: Azabından affına, gazabından rızana sığınırım. Senden kuvvet alır ve sana yalvarırım. Seni sena etmekten acizim, sen, seni sena ettiğin gibi yücesin Allah’ım!  .Secdeden başını kaldırıp namazı bitirdikten sonra: Ya Aişe! Peygamberin sana gadrettiğini, hakkına riayet etmediğini mi sandın? Buyurdular:  Hâşâ ya Rasûlullah, secdeniz pek uzun sürdü, bir hal mi oldu diye korktum da ondan yanınıza vardım. Buyurdular ki: Ya Aişe! Bu gece nasıl bir gecedir bilir misin? Allah ve Rasûlü bilir, cevabını verdim. Bu gece Şaban ayının on beşinci gecesidir. Bu gecede Allah istiğfar edenleri mağfiret buyurur. Rahmet dileyenlere merhamet eder. Kin ve hased ehli olan günahkârlara lütuf ve kereminden mühlet verir. Kötü huylarından vazgeçinceye kadar cezalarını erteler.

Berat gecesine mahsus özel bir ibadet yoktur. Peygamberimizin yaptığı gibi, bu gece de bol bol namaz kılmalı, çok tevbe, dua ve istiğfar etmeli, bilhassa onun secdede iken okuduğu dualar okunmalıdır.

Bu gibi gecelerde bilhassa muhtaçlara yardım etmeli. Hiç olmazsa soframızda bir kaç fakir bulunmalıdır. Kuran-ı Kerim, vaaz-ü nasihat yahut Kur’an ı Kerim dinlemeliyiz ve okumalıyız bu manevî havayı çocuklarımıza da teneffüs ettirmeliyiz.

Böyle gün ve gecelerde evlerimizde bir heyecan olmalı, bir değişiklik ve fevkaladelik göze çarpmalı, Çocuklarımızla beraber camilere gidelim, bu mübarek gecelerin ismi ve manası onlara anlatılmalıdır. Bütün Müslüman kardeşlerimin kandillerini tebrik ederken, Cenab-ı Haktan vatanımıza ve milletimize mutluluk, esenlikler diler, Berat gecesinin İslam alemine birlik beraberlik getirmesini temenni ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner48

banner49

banner5

banner7

banner17

banner18