1-7 Ekim tarihleri arası ülkemizde Camiler ve Din Görevliler haftası olarak kutlanmaktadır.
Cami toplayan, buluşturan ve birleştiren yer demek olup, dini literatürümüzde ibadet edilen mekanlara denilmektedir. İskan edilen yerler içinde Allah’a en sevimli olan mekanlar camilerdir. Yeryüzünde ibadet maksadıyla yapılan ilk bina Mekke’deki Kabe-i Muazzama’dır ve bütün camilerin kıblesi orasıdır.
Camiler, bütün Müslümanların renk, ırk, mezhep, unvan ve kültür farkı gözetmeksizin bir araya geldiği yegane ibadet merkezleridir.
İslam, hayatın merkezine camiyi yerleştirmiş ve cami merkezli bir medeniyetin oluşturulmasını amaçlamıştır. İslam tarihi boyunca yerleşim yerlerinin kimliğinin oluşmasında önemli bir yeri olan camilerimiz, sosyal hayatın kalbinin attığı birer ilim, irfan ve kültür merkezi olmuştur.  Din, tarih, gelenek, edep, saygı, sevgi ve kardeşliği öğrendiğimiz camiler aynı zamanda ibadet, bilgi, birlik ve kardeşlik mekânlarıdır. Kutsal mabetlerimizde birbirinden kıymetli bu değerlerin hayata geçirilmesinde ise gönüllülük merkezli hizmet anlayışının, fedakârlığın, bilgi ve birikimin, hikmet yüklü eğitim ve öğretimin katkısı inkâr edilemez. Din nasıl insanın yaratılışından itibaren varsa ve sosyal bir ihtiyaçsa, dini hayatımızın bir bölümünün tatbik sahası olan camiler de bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda camiler sosyal ve toplumsal hayatımızı ve hatta yaşayışımızı yönlendiren kutsal mekânlardır.
Din Görevlisi ve Gönüllüsü
Her meslek bir hizmet alanıdır ve her hizmet alanı önemlidir. Hiçbir meslek bir başka mesleğin yerini tutmaz. Her meslek diğerine muhtaçtır. Ama din görevlisi açısızdan şunu söyleyebiliriz ki,şayet meslek olarak kabul edersek_ din hizmeti verilen imamlık-müezzinlik-vaizlik-Kur’ân Kursu öğretmenliği-müftülük gibi meslekler, hem hizmet alanları bakımından ve hem de taşıdığı ağır sorumlulukları bakımından diğer hizmet alanlarından daha farklı ve daha önemlidir. Zira tıpkı tıp alanı gibi, din hizmetleri de insan ve toplumların ruh sağlığı ile ilgilenir. Sağlık ise, her şeyin başı, en büyük devlet ve en değerli servettir. Her şeyden önce din görevlisinin hizmet merkezi olan camii, yetişkinlerin yetişme merkezidir. Kendisi en üst düzeyde bir din görevlisi/gönüllüsü olan ve bu görevi mükemmel bir şekilde ifa eden Hz. Peygamber zamanında İslam toplumu mescit merkezli olarak yetiştirilmiştir. Bu nedenle din görevlisi, Hz. Peygamberin yolunu izlediğinin farkında olmalı ve onun bu uğurda izlediği metodu doğru bir şekilde öğrenmeli ve uygulamaya çalışmalıdır.
Öte yandan din hizmetleri alanı çok çeşitli ve geniş muhatap kitlesi olan çok yönlü bir alandır. Din görevlisi yalnızca camii içerisinde yahut müftülük/kurs binasında değil, hemen her yerde görevlidir. 
Sözgelimi bir imam-hatip, camii içerisinde görevini yapacağı gibi; cami dışında doğum, askere uğurlama, evlilik, açılış merasimleri; hasta ve ev ziyaretleri, arabuluculuk faaliyetleri gibi pek çok alanda ve farklı atmosferde görevini temsil ile karşı karşıyadır. Tıpkı bir tıpçı gibi, din görevlisinin de görev yeri dışında, tatilde, izinde görevinden sıyrılması mümkün değildir. Bu nedenle başarılı bir görevli, bu alanlar başta olmak üzere karşılaşabileceği ortamlar için hazırlıklı olacak, eline geçen sosyal hayata katılım fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirerek hizmetleriyle hem kalbî huzura erecek, hem de görevinde etkin biri olacaktır.
Bir din görevlisinin iyi bir görev yapabilmesi için elbette ki sıkıntılardan ve problemlerden uzak olması gerekiyor. Din görevlisi cemaatin önüne geçtiğinde kafasında sıkıntısı sorunu olmayacak, kendini bedenen ve ruhen imamlığa adayacak, bu anlamda Cami dernekleri cami görevlilerine yardımcı olmalıdırlar, zaman zaman dernekle din görevlisi arasında sürtüşmelerin olduğunu duyuyoruz. Halbu ki derneğinde cami görevlisinin de görevleri bellidir.Derneğin görevi caminin tamiratını,onarımını ve temizliğini yaptırmaktır.İmam önder ve örnek kişi demektir.Eğer bir caminin imamı cami tuvaletini temizleyip sonrada mihraba geçiyorsa bu o cami derneğinin ayıbıdır.Bu bir örnekti daha bir çok sorunları ve sıkıntıları vardır din görevlilerinin,bir örnek daha verecek olursak,camilerde yardım toplama sıkıntısı din görevlilerinin en büyük sıkıntısı,bu sorunların bir an önce giderilmesi gerekiyor ki din görevlisi rahat ve huzurlu bir görev yapabilsin.
Camiler ve Din görevlileri haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner16

banner19

banner23

banner52

banner5

banner7

banner17

banner18