Zeytinoğlu, 3 yıllık stratejilerini anlattı

Zeytinoğlu, etkin ve sürekli ihracat için KOSGEB’le sıkı ilişkiler kurduklarını belirtti.

1989’da kurulan Kocaeli Sanayi Odası, sanayiye dönük projeler için çalışmalarına devam ediyor. “Önümüzdeki 3 yıllık stratejilerimizden birini bölgesel etki yaratmak olarak belirledik. Bu hedefe yönelik projelerimizi geliştiriyoruz” ifadelerini kullanan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bölgesel etkiyi aşacak bir gelişim için çabaladıklarını belirtti. Fuar çalışmalarına oldukça önem veren oda, bu vasıtayla etkin ilişkiler kurarak bilinirliğini arttırıyor ve ihracatın gelişmesine zemin hazırlıyor.

ENERJİ MALİYETİ SORUNU ÇÖZÜLECEK

Bölgenizdeki sanayinin gelişmesine, daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler üretmesine yönelik çalışmalarını anlatan Zeytinoğlu, "Kocaeli Sanayi Odası kurulduğu günden bugüne artan bir ivme ile birçok önemli projeye ev sahipliği yapmıştır. Birçok önemli çalışmanın öncüsü olmuştur. Önümüzdeki 3 yıllık stratejilerimizden birini Bölgesel etki yaratmak olarak belirledik. Bu hedefe yönelik projelerimizi geliştiriyoruz.  Lojistik alt yapı projelerinin takipçisi olacağız. Derince Limanı’nın özelleştirmesinde sanayicilerimize ihtiyaç duyacakları limancılık hizmetlerini en iyi şekilde vermek amacıyla taraf olmak istiyoruz. Cengiz Topel havalimanının uluslararası havacılığa ve kargo taşımacılığına açılmasını, ilimiz ve hinterlandının ekonomik gelişimine katkı sağlayacağı için önemsiyoruz. Oda binamızı üyemiz sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap vermek ve birçok hizmeti aynı çatı altında sunabilmek amacıyla modernize çalışmalarına başlayacağız. Yüksek enerji maliyeti sorunu çözülecek" dedi.

REKABET OLANAKLARI ARTACAK

Kocaeli endüstrisinin ihtiyaçlarına yönelik yapmış olduğu çalışmalara da değinen Zeytinoğlu, "Bilindiği gibi bugün Kocaeli sanayisinin rekabet gücünü etkileyen en önemli nedenlerin başında girdi maliyetlerinin yüksek olması gelmektedir. Yüksek enerji maliyetleri sektörlerimizde üretimi daha da maliyetli hale getirmektedir. Oda olarak, bu yönde de maliyetleri azaltmak için bazı çalışmalar yapmaktayız. Bu kapsamda talep eden üyelerimizin toplu olarak tüketim miktarları üzerinden uygun fiyattan elektrik kullanabilmeleri amacıyla çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca, üyelerimize hızlı ve daha uygun şartlarda ihtiyaç duyacakları hizmetleri sağlamak üzere, çeşitli kuruluşlarla işbirliği çalışmaları sürdürüyoruz. Odamız bünyesindeki Çözüm Merkezi kapsamında işbirliklerimiz ile hizmetlerimiz devam etmektedir. Özellikle de, KOBİ’lerimizin rekabet olanaklarının arttıracak, dış pazarlarda kalıcı olmalarını sağlamak amacıyla, organizasyon, fuar, eğitim çalışmalarını KOBİ’lere yönelik programlamaktayız.

Fuarlar bilinirliği arttırıyor" diye konuştu.

BÜYÜK FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ

Oda olarak; Sanayici, kalkınma ajansları ve odalarla ilişkilerini de değerlendiren Zeytinoğlu, "İlimizde uluslararası organizasyonların da yapılabileceği çok amaçlı kullanımlara açık, ofis alanları, restoranlar, sergi salonlarını da içersinde barındıran bir expo/fuar alanına kavuşturmak en önemli projelerimizdendi. Eylül ayında, bu hayalimizin bir başlangıcı olan SANTEK Sanayi ve Teknoloji Fuarını başarıyla gerçekleştirdik. Projemizin başlangıcı olarak; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fuar merkezinin tam işlevli bir fuar merkezine dönüştürülmesini planlandık. İlk başlangıcını “karma fuar” olarak belirledik. Bundan sonraki fuarları “ihtisas fuarlar” olarak planlıyoruz. Başlangıç fuarımız; “Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı” olarak, 24-27 Eylül 2013’de düzenlendi. Proje ortaklarımız: MARKA, Kocaeli Valiliği, KBB, KOTO, Bölge Odaları (Sakarya, Bolu, Yalova, Düzce) idi. Tüm yerel işbirlikçilerimiz de stantlarıyla fuarda yer aldılar. Fuarımıza katılım oldukça yoğundu. Odamızın önemli projelerinden biri de Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Projesi’dir. Bu projemiz ile, engelli bireylere yönelik, üretim ve sosyal hizmet birimleri oluşturarak mesleki sağlık ve sosyal rehabilitasyon ile istihdam ve eğitim imkanları sağlamaktır. Geçici iş ilişkisi çerçevesinde firmalarımız projemize destek olmaktadır. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı ile eşzamanlı “Uluslararası İkili İş Görüşmeleri Etkinliği” (Match4Industry) de düzenlendi. atch4Industry etkinliğini; Bölgemizin ve firmalarımızın kalkınması ve tanıtımı için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Bundan sonraki amacımız fuarımızın sürdürülebilir olmasıdır" şeklinde konuştu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner89

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19