Abdin Öztürk bakalım bu iddialara cevap verebilecek mi?

Daha önce gazetemizde geçmişte mazot kaçaklığında bulunduğuna dair yazılar yazdığımız Abdin Öztürk hakkında bugün www.seskocaeli.com adlı sitede yine aynı konuya dair oldukça iddialı bir haber gündeme geldi. Geçtiğimiz ay Abdin Öztürk’ün mazot kaçakçılığı, tefecilik ve terörden ötürü gözaltına alındığına dair haberlerde bulunmuştuk. Abdin Öztürk sessizliğini korumuş ve umursamaz tavırlarıyla günlerdir bekliyordu. Ancak www.seskocaeli.com haber sitesinde yayınlanan bugün ki haber oldukça iddialı idi. Haberde Abdin Öztürk ile abisinin tarihin en büyük mazot kaçaklığını yaptığı yazıyordu. Daha önce AK Parti'den milletvekili aday adayı olan, her zaman gündemin değişmesini bekleyen ve kendisi hakkındaki iddialara cevap vermemeyi tercih eden Abdin Öztürk bakalım bu iddialara cevap verebilecek mi?

İşte seskocaeli haber sitesinin Abdin Öztürk hakkında yazdığı o iddialı haber;

Bugünlerde ilimizde BAYRAK-VATAN edebiyatı yapan ve sürekli olarak TÜRK Bayrağını reklam aracı olarak kullanan Abdin Kardeşlerin yıllar önce Türkiye tarihinin en büyük mazot kaçakçılığını yaptıkları ve polisin yaptığı operasyon sonucunda gözaltına alınıp cezaevine girdikleri öğrenildi.

Ulusal medyaya manşet olmuşlar

Yaklaşık 5-6 yıl önce ilimize gelip Bekirdere Üçyol’da bulunan ilimizin en eski benzin istasyonlarından olan rahmetli Cemal Beller’in sahibi olduğu benzin istasyonuna önce ortak olan sonra da tamamını ele geçiren, KOTO Meclis üyesi Abdin Öztürk’ün birlikte oldukları abisi Şevket Öztürk’ün 2003 yılında 3 katrilyonluk Cumhuriyet tarihinin en büyük mazot kaçakçılığı nedeniyle gözaltına alınıp ulusal gazetelere de manşet olduğu ortaya çıktı.

Habur ve Iğdır üzerinden yapılan bu mazot kaçakçılığında 57 kişi de gözaltına alınmış.

Milletvekilleri de vardı

Cumhuriyet tarihinin en büyük mazot kaçakçılığına dönemin ANAP Iğdır Milletvekili Ali Güner'in kardeşi Maksut Güner, yeğeni ve Abdin Öztürk’ün abisi Şevket Öztürk ile yine eski ANAP Milletvekili Adil Aşırım'ın akrabaları bulunuyordu.

Hürriyet ve Radikal Gazetelerinde manşet olan bu kaçakçılık olayı yine dönemin Hürriyet köşe yazarı Yalçın Bayer’in köşesinde bile yer almış.

Haklarında yüzlerce dava var

Bugün ilimizde kendisini devlet yanlısı, bayrak sevdalısı olarak gösteren Abdin Öztürk ile abisi Şevket Öztürk hakkında açılmış onlarca dava ve yüzlerce şikayet dosyası bulunduğu ifade ediliyor. Başta memleketleri Iğdır olmak üzere Erzurum’dan Kağızman’a, Tokat’tan ilimize kadar kendilerini mağdur ettiklerini öne sürüp işyerlerine kondukları iddiası ile Abdin Öztürk ve abisi Şevket Öztürk ile beraber kardeşleri hakkında şikayet başvuruları ve dava dosyaları bulunuyor.

İşte Abdin Öztürk’ün abisinin de gözaltına alınıp daha sonra tutuklandığının haberinin çıktığı Radikal Gazetesi ile Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer’in köşe yazısında yer alan Cumhuriyet tarihinin en büyük mazot kaçakçılığını anlatan köşe yazısı:

3 katrilyonluk operasyon

01/01/2003 02:00- Radikal Gazetesi

Habur Sınır Kapısı ile Iğdır üzerinden yapılan mazot kaçakçılığını önlemek için asker, polis ve Maliye Bakanlığı yetkililerince yürütülen operasyon, sonuçlarını vermeye başladı.

ANKARA - Habur Sınır Kapısı ile Iğdır üzerinden yapılan mazot kaçakçılığını önlemek için asker, polis ve Maliye Bakanlığı yetkililerince yürütülen operasyon, sonuçlarını vermeye başladı. Ülkeye getirilen kaçak mazotun bedelinin 3 katrilyon liraya ulaştığı saptanırken, kaçakçılık operasyonu da 81 ili kapsayacak şekilde genişletildi.

Türkiye'nin değişik illerinden büyük miktarda sokulan motorin olayına, Iğdır'da motorin alım-satım yetkisi bulunan firmaların karıştığı belirlendikten sonra bölgede bir süre önce başlatılan operasyonun boyutu büyüyor. Operasyon kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gönderilen denetim elemanları, İran üzerinden Türkiye'ye sokulan motorin için Iğdır'dan yüzde 10 oranında pay verilmesi karşılığında naylon fatura alındığını belirledi. Bunun üzerine motorin işiyle uğraşan 147 şirket incelenmeye alındı. Şirketler hakkında düzenlenen raporlar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Milletvekilleri var


İncelemeye alınan 147 şirketten, 90'ı ile ilgili olarak işlem yapıldı. 90 şirketin 112 yetkilisinin 'motorin kaçakçılığı, defter-belge ibraz etmeme, evrakta tahribat ve sahte belge düzenleme' suçlarına karıştıkları belirlendi.
Bunun üzerine 55 şirket yetkilisi Iğdır'da yakalandı. Yakalananlardan 38'i tutuklanırken, 17'sinin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. 57 şirket yetkilisi ise tutuklama isteğiyle aranıyor. Tutuklananlar arasında eski
ANAP Iğdır Milletvekili Ali Güner'in kardeşi Maksut Güner, yeğeni Şevket Öztürk ile yine eski ANAP Milletvekili Adil Aşırım'ın akrabaları da bulunuyor.

Yurt çapında operasyon


Bölgede 320 trilyonluk vergi kaçırıldığı, kaçak mazotun bedelinin de 3 katrilyon liraya ulaştığı saptandı. Operasyonlar sürerken yaklaşık bin firmanın Iğdır'dan naylon fatura aldığı belirlendi. Romanya'dan ve Rusya'dan getirilen mazota dahi Nahçıvan'dan resmi yollarla sokulmuş gibi fatura düzenlendiği görüldü. Bu yüzden 81 ilin valiliği, cumhuriyet başsavcılığı, emniyet ve jandarma birimlerine durum bildirildi ve yurt genelinde büyük çaplı operasyon için düğmeye basıldı. 2000-2002 döneminde Iğdır Valiliği görevini yürüten Mustafa Tamer, mazot kaçakçılığı konusunda hazırladığı raporu dönemin İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile askeri makamlara iletmişti. Raporda, Iğdır bölgesindeki mazot kaçakçılığını eski MHP Milletvekili Abbas Bozyel ile ANAP Milletvekili Ali Güner, Habur bölgesindeki kaçakçılığı ise ANAP'lı eski bakan Salih Yıldırım'ın yönettiği öne sürülmüştü. Raporun Radikal'de yayımlanmasının ardından Vali Mustafa Tamer, ANAP ve MHP'lilerin baskısıyla merkeze alınmıştı. Vali Tamer'in dosyayı Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne de verdiği bu sırada açıklanmıştı. Askerlerin de mazot kaçakçılığı konusuna 'önem' verdikleri ve 81 ile yayılacak operasyonlardaki gelişmeleri yakından izledikleri belirtiliyor.

3 katrilyonu böyle akladılar

19 Aralık 2002- Yalçın Bayer (Hürriyet Gazetesi)

Kaçak mazota Iğdır'dan fatura kesenlerden 40 kişi tutuklandı; 102 kişi aranıyor; bu işyerlerine 100 trilyon vergi cezası kesildi.

IĞDIR, Azeri ve Kürt kökenlilerin ağırlıkta olduğu hassas bir ilimizdir. Geçen dönem PKK terörü ve topladığı haracına karşı 'ülkücüler' direnmişti. Ortada Nahcıvan'dan yapılan bir mazot ticareti vardı. İki ülkenin karşılıklı araçlarıyla her ay getirilen 15 bin ton mazotun üzerinden gariban karnını doyuruyor, tüccar ve siyasetçi ise büyük vurgunlar yapıyordu. Iğdır, 'imar' ediliyor; otobüs ve TIR filoları kuruluyordu.

Şimdi yeni bir dönem başladı. Ama mazot ticareti ile yaratılan yolsuzluklar asla unutulmamalı... ANAP ve MHP'li siyasetçiler; Dilucu sınır kapısından yapılan mazot ticareti üzerinde çok oyun oynadılar; Bakanlar Kurulu'nu alet ettiler; naylon faturalarla trilyonların götürülmesine neden oldular.

Iğdır'lı dostumuzla sohbetimize başlayalım:

- Sadece bugünün işi değil bu; geçmişi de var bunun...

- Sizler, Nahcıvan'dan pancar, şeker ve mazot taşıma işinde kimlerin korunduğunu; iki taşıma şirketinin silahla vuruşmalarını; Bakanlar Kurulu'nun 'gizli' kararnamesiyle MHP'li bir şirketin nasıl korunduğunu; götürülen avantaları yazdınız... Dürüst ve temiz Iğdırlıları bunun dışında tuttunuz. Zaman zaman tedirgin olunsa da vurgun ve soygun korkusuzca devam etti. Bu olayın en önemli ayağı da naylon faturacılıktır.

SAHTE FATURA ALANLAR

- Sahte faturacılık olayını biraz açın...


- Bu da bir banka soygunu kadar önemlidir. Saygı Öztürk ve sizin dışınızda kimse yazmıyor bunları... Bunlar Nahcıvan'dan getirdikleri (Nahcıvan'da petrol yok; İran ve Azerbaycan'dan hatta Mersin ve İskenderun'dan sokulup sonra Türkiye'ye getiriliyor; böyle komik bir olay!) petrole karşılık Iğdır'da on binlerce naylon fatura bastılar; belki 1000'e yakın 'firma' naylon fatura satın aldı/temin etti; bu faturalarla Romanya, Rusya, Bulgaristan gibi ülkelerden getirilen kaçak mazota, Nahcıvan'dan resmi yolla sokulmuş gibi fatura tanzim edildi. Bu vurgun olayıyla ilgili olarak Iğdır'da Savcılık büyük bir operasyon başlattı. 40 kişi tutuklandı; bunlar arasında ANAP eski Milletvekili Ali Güner'in kardeşi Maksut Güner, yeğeni Şevket Öztürk de bulunuyor. 102 kişi daha aranıyor. Aslında bu soruşturma Van'dan bir yıldır sürüyordu; Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı olayın peşini bırakmadı, Iğdır tarafını da ortaya çıkarttı. ANAP iktidardan düşünce soruşturmanın önü açıldı.

SİYASETÇİLER VALİYİ YEDİLER

- Vali görevden alınmıştı değil mi?

- Gelen valiler hiç rahat görev yapamadılar. Birbirlerine minnet borcu olanlar, konu MGK'da ele alınmasına ve Cumhurbaşkanı Sezer'in uzun süre karşı çıkmasına karşın genç Vali Mustafa Tamer'i de yediler! Birbirlerine düşmanca tavır içinde oldukları bilinen ancak daha sonra 'barışan' ANAP Milletvekili Ali Eren (RP'den geçmişti; onun Erbakan'lı, A. Gül'lü, RP'nin sahte fatura davasının durumu ayrı bir hikayedir) ile MHP'li Abbas Bozyel tam seçim kararı alındığı için valiyi görevden aldırdılar. Ne yazık ki Eren, Gümrük Bakanı Mehmet Keçeciler'e tayin yaptırabilecek kadar yakındı. Hukuka inanan, tek başına kalan zavallı vali, siyasi güçlere karşı ne yapsın? Hazin olan durum, haksız kazanca, çetelere karşı bir tek jandarmanın direnebilmesiydi.

- Yolsuzluğun boyutu ne kadar?

- Resmi makamlar 3 katrilyon olarak söylüyorlar. Iğdır dışında Türkiye'ye kaçak olarak sokulan mazot, Iğdır menşeli sahte/naylon faturalarla aklandı; trilyonlarca vergi kaçırıldı. 144 şirketin dosyasına el konuldu. Daha doğrusu Maliye, Iğdır'daki firmalara 100 trilyon vergi kaçağı keserse yolsuzluğun boyutunu bir de siz hesap edin.

- Bu operasyon burada biter mi?

- Çok büyük kolları var; İskenderun'dan Artvin'e kadar... AKP izin verirse, onlar bulaşmazlarsa tabii. Başta siyasetçiler olmak üzere İstanbul ve Ankara'ya kadar uzanan bazı yeğenleri, kardeşleri ve biraderleri kelepçeli görebiliriz. 70 civarında firmanın ise belge ve bilgisi aranıyor. Mazot belgesi verilen 6500 kişi içinde çok düzgün kişiler olduğunu da vurgulamak gerekir.

Evet... Bu kaçakçılığın hikáyesi bitmeyecek.

Anahtar Kelimeler:
ABDİN ÖZTÜRK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serpil 1 yıl önce

sizce cvap verirmi nasıl cevap verebilecekmi ne diyecek herşey apaçık ortada

banner96

banner23

banner16

banner84

banner18

banner19