banner54

KARAOSMANOĞLU: HERKES BAŞININ ÇARESİNE Mİ BAKSIN?
banner55

Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda Körfezli vatandaşların eylemi ile başladı. İlimtepe’ye yapılması planlanan ve Orman’dan izin için başvuruları yapılan Evsel Atıkları Bertaraf tesisine karşı olan Körfezli muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve belediye meclis üyeleri meclise girmek istedi ancak izin verilmedi. Polisler ve zabıtalar meclis salonunun önünde adeta etten duvar ördü.

İÇERİ ALINMADILAR

Geçtiğimiz ha  ta Körfez Belediye meclisine giden Körfezli sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşlar bu kez Büyükşehir meclisine geldi. tesisin yapılmak istenen bölgenin su havzası olduğunu söyleyen vatandaşlar bu tesisin bölgeye yapılmaması için belediyede seslerini duyurmak istedi. Ancak kalabalık olması nedeniyle tüm vatandaşların meclise alınmayacağı söylenmesi üzerine vatandaşların tepkisi yükseldi. Kapıda duran vatandaşlar emniyet ve zabıtanın kurduğu etten duvarı aşarak meclise girmek istedi. Uzun süre yaşanan itişmenin ardından muhtarlar ve bazı kanaat önderleri içeri alındı.

SARIGÜLLE ANILDI

Dışarıda eylem sürerken içerde başlayan mecliste geçtiğimiz ay hayatını kaybeden CHP Meclis üyesi Şaban Sarıgülle için anma yapıldı. Meclis salonundaki koltuğuna fotoğraf1ı konulan Sarıgülle için fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sarıgülle’nin çok beyefendi bir kişilik olduğunu ve onunla çalıştıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini kaydetti. CHP grubu adına Hüseyin Yılmaz konuştu.

İBRAHİM BULUT MECLİSE GELDİ

Daha önce belediye meclis üyeliği yapan Salim Kukul’un da anıldığı mecliste İzmit belediye Başkanı Nevzat Doğan, Sarıgülle’nin isminin yaşatılması için İzmit’e çalışma yapacaklarını kaydetti. Mecliste Sarıgülle’nin yerine AK Parti’den meclise gelen İzmit Belediye Meclis üyesi İbrahim Bulut, ilk büyükşehir Meclisine de katıldı.

YENİ DENETİM SEÇİLDİ

Mecliste ilk gündeminde yer alan Denetim Komisyonu seçimleri gizli oylama ile gerçekleşti. AK Parti ve CHP’nin ortak verdiği önergede AK Parti’den Berna Abiş, Cafer Teyyar Demirdaş, İrfan Kurt, Recep Özbakır, CHP’den ise Abdülkadir Honca aday gösterildi. Yapılan gizli oylamanın ardından Berna Abiş 69, Cafer Teyyar Demirbaş 70, İrfan Kurt 69, Recep Özbakır 70, Abdülkadir Honça 69 oy aldı. Oylamada bir oy da Habip Aşı’ya çıktı.

ÇED REVİZYON NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

T Plaka ile ilgili MHP’li Meclis üyelerinin soru önergesinde şoför olmayanların ihaleye girdiği belirtildi. Bunun üzerine Genel Sekreter Tahir Büyükakın, ehliyeti olmayana, o bölgede 3 yıl yaşamayan, sigortası olmayanlar noktasında dikkat edildi. Körfez’de indi bindi ücretinin 2 lira 25 kuruş olmasına da yazılı cevap verilecek. Güney Otoyolu’nun ÇED toplantısının iptal edilmesi ile ilgili soru önergesinde ise Büyükakın, revizyon istendiği için ÇED toplantısının iptal edildiğini belirtti. 

AB BUNU İSTİYOR

Soru önergeleri arasında yer alan Evsel Atık Bertaraf tesisi ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, çöplerin toplanmasının ilçe belediyelerinin, bertarafının ve depolanmasını ise Büyükşehir Belediyesinin yaptığını belirtti. Bir çok ilde hala vahşi depolamanın yapıldığını ifade eden Karaosmanoğlu, “Biz vahşi depolamadan yıllar önce çıktık ve düzenli depolamaya geçtik. Avrupa Birliği üyesi olmakta bir ilerleyişimiz var. 2017 yılına kadar düzenli depolamaların bitirilip, bertaraf tesislerinin kurulmasını istiyor. Gelişmiş ülkeler bunu başardı.

BU ÇÖP FABRİKASI DEĞİL

İlerleyen ülkeler, modern ülkeler artık depolamayı da bıraktı. Türkiye’nin yüzde 60-70’i hala vahyi depolama ile gidiyor. Biz Kocaeli olarak iyi bir noktadayız. Bu noktada da bırakmayacağız. Bertaraf dediğiniz çöp fabrikası değil. Çöpü kokutmadan yakacağız. Mahallelerde çöp konteynırlarını kapıların önüne gelmemesi için kavga edenler var. Bazı belediyeler bu kavgalar nedeniyle her haneye bir çöp verdiler. Bazı belediyeler ise çöpleri belli saatlerde poşetlerden topluyor.

GİZLİ İŞ YAPMAYIZ

Geri dönüşüm çok önemli. Biz hiçbir şeyi kimseden gizli yapmayız. Ama her şeyin bir sırası var. Bu tür tesisleri kurarken ÇED süreci var. Vatandaşların her biri bu toplantılara katılıyor. Artı ve eksileri konuşuluyor. Geri dönüşümü son derece önemseyeceğiz. Çöpümüzün an az yüzde 50’si geri dönüşüme gidebilir. Depolama yaparken geri dönüşüme gidecek olan atıkları ayıracağız. Geri dönüşümü ilerlemiş toplumlar önemsiyor. Bizim halkımız geri dönüşümü yapar. Çok da önemser. Bunu halka bir ekip halinde anlatalım, çöpümüzün yüzde 50’sini geri dönüştürebiliriz.

GERİ DÖNÜŞÜM ÖDEVİMİZ

Ayrıştırmanın ardından kalan evsel atıkları taşımak çok daha kolay. Belediye başkanlarımızdan ricam geri dönüşüm işini önemli bir ödev olarak bilmeliyiz. Vatandaşlarımız bunun yapılmasını istiyor. Atık yağlarımızın yüzde 5’ini belki yakmıyoruz. Sivil toplum kuruluşları, Kent Konseyi gibi kurumların görevi bu konuları tartıştırmaktır. Bu önemli konuları biz kentin gündemine alacağız. Bu gerçek ve biz konuşmak zorundayız. Çözümsüzlük diye bir şey yok. Halka doğruyu bilgiyi verdiğiniz de yanlış bilgi işlemiyor.

VERİLMİŞ BİR KARAR YOKTUR

Bertaraf tesisinin nereye kurulacağı yine belediye meclisinin görevidir. Vatandaşa gerekli bilgi verilmedi. Şu anda bertaraf tesisi için hiçbir kararımız yok. Bizim bir yazımız bazı kötü niyetlilerin eline geçti ve bunu halka karar gibi anlattılar. Ön hazırlık yapılmadan nasıl bilgi vereceğiz. Bu konu artık Almanya da tartışılmıyor. Avrupa’da çöp bertaraf tesisi şehrin göbeğinde. SEKA Park gibi yerlerde yapılıyor. Alınmış bir kararımız ve belirlenen bir yer yoktur. Ama konuşma ve fikir vardır. Olur mu olmaz mı diye. Karar bütün süreçler bittikten sonra verilir.

2,5 YIL SONRA YERİMİZ BİTİYOR

Bizim çöp deponi alanımızın süreci 2,5 yıldır. 2,5 yıl sonra herkes başının çaresine mi baksın. Biz sorumluyuz. Şu anda karar versek bile en az 4 yıl sürer. Bu acı gerçekle karşı karşıyayız. Hazırlıklarımız insanlara başka anlatılıyor. Nasıl bir şey yapılacağı belli değil. Çöp konusunda insanımızı iyi eğitmemiz gerekiyor. Alman toplumu kadar ileri bir toplumuz. Biz yeniliklere daha hızlı adapte oluruz. Kamu vicdanına uygun bir şey gösterdiğiniz zaman vatandaş kabul ediyor. Karamürsel’de de su havzalarımız var. Teknik ekibimiz hazırlıklarını sürdürüyor. Bunlar bitince meclis üyelerimizle paylaşabiliriz.

ORTAK AKIL İLE DEĞERLENDİRECEĞİZ

CHP Meclis üyesi Engin Daşdemir, İlimtepe’den gelen vatandaşların kaygılarını ortaya koymak için geldiğini belirtti. Her türlü görüşten vatandaşın olduğunu söyleyen Daşdemir, “Vatandaşlar bu bölgenin su havzasının yakın olması nedeniyle insanlarımız tedirgin oluyorlar” dedi. Bunun üzerine Karaosmanoğlu, “Ben bu kentte doğdum, büyüdüm ve burada öleceğim. Kimse burada yanlış yapmak istemez. Ortak akıl ile karar vereceğiz” dedi.

TEHLİKELİ ATIK YAKILMAYACAK

İzaydaş’ın çöp yakmadığını, sadece tehlikeli atık yaktığını belirten Karaosmanoğlu, “Buradaki çöp deponi alanımızın 2,5 yıllık yeri kaldı. 2,5 yıl sonra yüzde 100 doldu. Burada tehlikeli atık yakılmayacak. Belki arıtma tesislerinden çıkan çamurlarımızı yakabiliriz. Çünkü bi bu çamurumuzu yakmak için Çimento fabrikalarına yılda 10 milyon lira veriyoruz. Buraya gelecek çöplerden İller Bankası ilçe belediyelerden alıyor. Yerinde uygulamaları gördüğümüzde çok daha inandırıcı olur. Kültürel ve teknik bir gezi yapalım” dedi.

İŞ İŞTEN GEÇMEMELİ

“Biz bu kentte çöplük istemiyoruz” diyerek sunumunu yapan Genel Sekreter Tahir Büyükakın, “Biz Kocaeli’nin hiçbir yerinde çöplük olmasın diye bu tesisi yapmak istiyoruz. bu tesisi tamamen kendi olanaklarımızla yapmak istiyoruz. kar amacı güdülmeden bu çalışmanın yapılmasını istiyoruz. bizim İlimtepe ile ilgili kesin bir kararımız yok. Orman’dan sadece olabilir mi diye yazıştık. Yer seçimi yapılsa bile Mahalli Çevre Kurulu’na başvurmamız gerekiyor” dedi. Kocaeli’de hiçbir ilçenin çöplük olmaması için bu tesisi yapmak istemedikleri için yakma tesisi yapmak istediklerini söyleyen Büyükakın, “Bu tesisi iş işten geçmeden yapmak istiyoruz” dedi.

ANTİKKAPI İŞLETECEK

Mecliste Yahya Kaptan’da bulunan Pazar alanın Kapalı Pazar olarak yapılması için İzmit Belediyesine tahsis süreci uzatılacak. Mecliste SEKA Park’ta bulunan 817 metrekare ve 797 metrekare büyüklüğünde olan iki iş yeri Antikkapı’ya devredilecek. Büyükşehir’e ait olan ve sözleşme süreci sona eren eski Yağmur Et Lokantasının içinde bulunduğu devirlerin ardından Antikkapı, buraları kendisi işletecek.

ANTİKKAPI MUTFAĞI FABRİKADA OLACAK

SEKA Park’ta bulunan Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesinin alt katında bulunan, SEKA fabrikasının mutfak ve müştemilatı Antikkapı’ya devredilecek. Antikkapı A.Ş, burada SEKA Park Otel ve Antikkapı’nın mutfağını birleştirecek. Mutfakların birleştirilmesiyle birlikte Antikkapı A.Ş’ye bağlı yemek veren yerlerin yemekleri tek elden çıkmış olacak.  Antikkapı, mutfağını birleştirdikten sonra adeta bir yemek fabrikası haline gelecek.

KORUMA ALANIN İMARI DEĞİŞTİ

İzmit Belediyesi sınırları arasında yer alan Orhan, Hacıhasan, Veliahmet, Akçekoca ve Kozluk Mahalleleri’nin sınırlarında bulunan Koruma alanın yıllar sonra imar planı değişti. Yaklaşık 20 yıldır imar planı değişmeyen ve bölgedeki vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığı bölgede, yeni imar planı ile sorunlar çözülmüş olacak. Tarihi bölgenin gelişmesinde de büyük rol alacak olan imar değişikliği meclisten geçtikten sonra Koruma Kurulu’na gönderilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner56

banner57

banner58

banner23

banner52

banner5

banner17

banner18