Karaosmanoğlu'nun Projeleri

TRAMVAY:  İzmit’te Seka Park-Yahya Kaptan-Otogar güzergahında 13 kilometrelik hatta çalışacak.

BANLİYÖ TREN: İstanbul-Ankara hattındaki Hızlı Tren’in yanı sıra  İstanbul-Kocaeli-Sakarya hattında banliyö tren  çalışacak.

TOPLU TAŞIMADA YENİLENME: Kamu ve özel sektör tarafından işletilen  karayolu toplu taşıma  ulaşım araçları  yenilenecek, kooperatifler dönüşüm programını sürdürecek.

OTOYOL BAĞLANTILARI: Karadeniz Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, Güneş Marmara Otoyolu, İzmir Okoyolu ile  Bakanlıkla işbirliği yapılarak  ana arteller arasında bağlıntı yolları yapılacak.

DENİZ ULAŞIMI: Raylı sisteme paralel olarak İzmit Körfezi’nde deniz ulaşımı yeniden yapılandırılacak. Mevcut deniz ulaşımı sistemi  rehabilite edilecek.

TÜNEL VE KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR: İzmit Otogar, Köseköy, Gebze, Gölcük, Karamürsel  Sanayi Kavşağı Başiskele bölgelerinde  D-100 ve D-130 üzerinde  yeni tünel ve köprülü kavşaklar yapılacak.

YANYOL VE BAĞLANTI YOLLARI:  D-100 ve D-130 karayollarının sıkışık bölümlerinde trafiği rahatlatacak yeni yanyol ve bağlantı yolları  yapılacak.

ESKİ İSTANBUL YOLU: Halen atıl durumda olan Eski İstanbul yolu duble yol haline getirilecek.

TRANSFER MERKEZLERİ: Şehrin 5 noktasında  toplanma ve dağıtım işlevi görevi üstlenecek , şehiriçi trafik yükünü azaltacak yeni raylı sistemlerle entegre  olacak toplanma merkezleri yapılacak.

YAYA VE BİSİKLET YOLLARI: Kent içi yollar yenilecek. Yaya ve bisiklet yolları  arttırılacak. Kocaeli’nin en doğusundan, en batısına kesintisiz bsisiklet yolu yapılacak.

OTOPARKLAR:  Uluşam master planında ön görülen  yerleşim ve şehirleşme verilerine uygun olarak  şehiriçi otopark projelerine öne verilecek.

FUAR ALANININ DÖNÜŞÜMÜ: Kocaeli Fuar alanı  ilimizin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirilecek.

KONGRE MERKEZLERİ: Başta İzmit, Gebze, derince ve Kartepe olmak üzere  ihtiyaç duyulan  ilçelere kongre  merkezleri inşa edilecek. Kocaeli kongre turizminde cazibe merkezi olacak.

NİTELİKLİ TİCARET ALANLARI: Sanayinin şehir dışına transferini takiben, şehir merkezlerinde boşalan alanların nüfus ve ihtiyaçlar dikkate alınarak  nitelikli ticaret ve sosyal alanlara  dönüştürülecek. MİA projesi hayata geçirilecek.

YENİ KONUTLAR: Büyükşehir Belediyesi, Kent Konut aracılığı ile yeni sosyal konatlar yapmaya devam edecek.

ENGELLİ VE YAŞLI MERKEZLERİ: Engelli ve yaşlı vatandaşlar için sosyal yaşam merkezleri kurulacak. Sağlık bakanlığı ve özel sektör desteği alınacak.

ÇEVRECİLİK: 2013 yılı itibariyle  İzmit Körfezi’ne evsel atıklar yüzde 98 oranında arıtılarak  veriliyor. Bu oran yüzde 100’e yükseltilecek.  Havadan, karadan, denizden  denetimler kesintisiz devam edecek.

DOĞAL YAŞAM PARKI:  Şehrin doğusunda, Uzunçiftlik bölgesinde 1000 dönümlük alanda  yeni bir hayvanat bahçesi ve Doğal Yaşam Parkı kurulacak. Türkiye’de ilk kez, bu parkta hayvanlar  doğal ortamda  yaşarken, ziyaretçiler  cam vetrinler ve asma köprülerden hayvanları izleyecek.

AKVARYUM VE AQUAPARK: Türkiye’deki en görkemli akvaryum,  Kocaeli’de kurulacak. Marmara ve Karadeaniz’deki bütün deniz canlıları , Okyanuz canlıları  yer alacak. Hertürlü su sporunun yapılabileceği dev bir Aquapark kurulacak.

YENİ MAVİ BAYRAKLAR: İzmit Körfezi  kıyılarında yeni plajlar  kurulacak. Bunlar mavi bayrak standartlarında olacak.

DOĞAL YÜRÜYÜŞ ALANLARI:  Kocaeli, doğal yürüyüş  konusunda Türkiye’nin en önemli adresi haline gelecek.  Uzunluklari 1000 kilometreyi aşan  102 doğal yürüyüş  parkuru açılacak.

ATIKSU GERİ KAZALINACAK: Türkiye’de ilk kez atıksuyu geri kazanım tesisleri Kocaeli’de kurulacak.Gri su olarak adlandırılan arıtma tesislerinden çıkan sular sanayide kullanılacak.

Karaosmanoğlu’nun 2023 için hedefleri

Bugüne kadar önümüzdeki dönemle ilgili projelerini açıklamadığı için eleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğılu, yeni dönemli ilgili projelerini, hedeflerini açıkladı. Karaosmanoğlu 30 Mart’ta yeniden seçilirse,  2019’a dek görev yapacak. Ancak açıklanan projelerin 2023 hedefi olarak gösterilmesi dikkati çekti.

ULAŞIM AĞIRLIKLI

Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP adayı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yeni dönemle ilgili projeleri ağırlıklı olarak ulaşım ve trafik sorunlarını çözmeye yönelik. Tramvay,  hafif raylı sistemin yanı sıra, lastik tekerlekli araçlara dayalı sistemde ylenilikler vaad ediliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımından vazgeçmeyeceği, yeni bir yapılanma ile deniz ulaşımının yeniden cazip hale getirileceği belirtiliyor.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner16

banner23

banner4

banner89

banner82

banner84

banner7

banner18

banner19