LİMAN-İŞ SENDİKASI’NDAN BÜYÜK USULSÜZLÜK!

Türkiye’deki toplu sözleşme yetkisi olan 55 sendikadan biri olan ve 16 numaralı Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı, liman, ardiye ve antrepoculuk iş kolunda faaliyeti gösteren Liman-İş Sendikası’nın, DP World Limanı’nda örgütlenme faaliyeti sırasında Türkiye’de örneği görülmemiş bir usulsüzlüğe, hukuksuzluğa başvurduğu iddia edildi.                                             

İŞÇİLER VE İŞVEREN ADLİYE GİDEREK ŞİKAYETÇİ OLDU                

Olay, Kocaeli Körfez DP World Limanı’nda çalışan 130 işçinin Körfez Adliyesi’ne giderek şikayetçi olmaları ile ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; Liman-İş Sendikası tarafından üç uzman ekibin DP World Limanına gönderildiği ve bu üç uzman ekibin işyerinde çalışan işçilerin TC. kimlik numaralarından PTT kanalından kendi adamlarıyla işçilerin rızası dışında ve haberleri olmadan e-devlet şifresi alarak sendikaya üye yaptıkları öğrenildi. Şimdi Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı bu sahtecilik ve usulsüzlüğün nasıl yapıldığını araştırıyor.             

SAHTE TELEFON VE KART KULLANILMIŞ...                              

Bu olayın duyulması üzerine görüştüğümüz bazı işçiler ve yetkililer, bu işlemin yapılabilmesi için, önce TC kimlik numaralarının elde edilmesi, daha sonra da bir postaneden yeni e- devlet şifrelerinin bir şekilde alınması gerektiğinin, sadece bu yetmeyerek, yine e-devlete girilerek üyelik esnasında sisteme tanımlanan bir telefona gelen şifre girilerek üyelik işleminin tamamlanması gerektiğini söylüyor. Bunun yapılabilmesi için önce bir şekilde işçilerin isimleri ve TC’lerinin olduğu listenin temin edilmesi, sonra da bir postaneden e-devlet şifrelerinin temin edilmesi ve kullan at telefon ve patates hat diye tabir edilen telefon kartının temini gerektiği söyleniyor. İşçilerin ve yetkililerin bu iddiası doğru ise organize bir sahteciliğin ve usulsüzlüğün odağında bu işten nemalanan Liman-İş Sendikası’nın olduğu ifade ediliyor. Burada Liman-İş Sendikası’nın işyerinde çalışan yaklaşık 300 kişinin yarıdan fazlasını bu şekilde üye yaptığı ve Çalışma Başkanlığı’na yetki müracaatını yaptığı göz önüne aldığımız da aslında iddiaların öyle boş olmadığını görüyoruz.                                                

İSKENDERUN LİMANI’NDA AYNI SAHDEÇİLİK YAPILMIŞ      

İddialar odur ki; İskenderun Assan Limanı’nda da aynı yoldan işçiler üye yapılarak yetki alındığı, yine bazı işçilerin rızaları dışında zorla üyelik yapıldığı için adliyeye giderek şikayetçi olduğu ifade edildi. Eğer bu iddialar ispatlanır ise bu işlemleri yapan Liman-İş Sendikası yetkililerinin başının çok ayıracağı, Anayasanın 51. maddesi ve TCK 118. maddesi gereği işçilerin zorla üyelik yaptırıldığı ve bu yüzden suç işledikleri, yine TCK 136. maddesi gereği kişisel verilerin ele geçirilmesinin 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile çarpılacağı, hatta sendikanın kayyuma devredilebileceği söyleniyor. Bunun dışında da Liman-İş Sendikasına mevcut üyelerin ve işverenlerin de Liman-İş Sendikası’nın kurumsal yapısını ve mevcut yönetimine bakışlarının ne olacağı, bundan sonra da nasıl güven ve itibar edeceklerini de hep birlikte göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKLI SELİM 4 ay önce

130 kişi işçiyi sendikaya üye yapmak demek x 2 derseniz 260 kişi 100er liradan ayda 26 bin tl sendikanın kasasına haksız para girmek demek.sadece bir limandan ayda 26 bin tl havadan para alıyor sendika bu USULSÜZLÜK değil sahtekarlığın düpe düz daniskasıdır.genel başknaları hasta şube başkanları yok bu ne biçim sendika.resmen meyanı boş bulmuşlar ve kafalarına göre iyi at koşturuyorlar.

Avatar
Lİman işçisi 4 ay önce

bu olaydan tüm limandaki çalışanlar rahatsız sendikanın cebine para girecek diye kimse bizden habersiz kirli oyunlara girmemeliydi.o üç uzman ekibin hangi örgütten geldiği de belli. savcılık PTT den bizim adımıza e-devlet hesabı açan kişiyide bulup cezalandırmalıdır.

Avatar
Vay be 4 ay önce

direk kodese atmalılar bunları herşey ortada hırsızlık yolsuzluk usulsüzlük sahtekarlık herşeyi yapmışlar.

banner85

banner16

banner23

banner4

banner89

banner91

banner84

banner7

banner18

banner19