Taş; Körfez için çalışmalarımız devam edecek

Körfez Kent Konseyi Başkanı olarak çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kent Konseyi, bu ilçede yaşayan insanları; hemşehrilik bilinci çerçevesinde bir arada, sürdürülebilir bir kalkınma temelinde daha iyi yarınlara götürmek için gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Göreve ilk geldiğimde Kent Konseyi’nin işlevini, tanımını bilen yoktu. Önce yapılanma içerisine girerek kamuda ya da derneklerde görev yapan, ilçemize hizmet düsturuyla çalışmak isteyen arkadaşlarımızı bu yapının içine dahil ettik. Kent konseyi ne yapar, nasıl işler bununla ilgili çalışmalar yaptık. Daha sonra yer sorununu çözmeye çalıştık. Bu konuda çok şanslıyız ki belediye başkanımız bize her zaman tam destek oldu. Belediye bu kuruluşun her şeyidir. Bütçesini yapmak, harcamalarını temin etmek kanunla belediyeye verilmiştir.

Kimler kent konseyinde çalışabilir?

Kent konseyinin kapıları herkese açıktır. Burada gönüllülük esasına göre çalışılır. Şehrine sahip çıkan herkes düşüncelerini kent konseyinde özgürce ifade edebilmektedir. Bu demokratik mekanizmanın kılcal damarlar halinde şehrin her caddesi ve sokağına yayılmasına zemin hazırlayacağına inanıyoruz. Şehrin menfaatine olan bütün konuların kent konseyinde ele alınması gerektiğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalarımızı programlıyoruz.

Konsey çalışmaları şu an hangi aşamada ve hedefleriniz nelerdir?

Konseyimiz genel kurulun ardından kadın, gençlik ve engelli meclislerimiz oluşturuldu. Ayrıca konseylerin en önemli alt birimleri olan çalışma grupları da kurulmuş durumda ve projeler üzerinde çalışmaya başladı arkadaşlarımız. Günün belirli ve kendilerince uygun saatlerinde konseyimize gelerek projeler üzerinde çalışıyorlar. Farklı dünya görüşlerine sahip arkadaşlarımız son derece demokratik bir ortamda barış içerisinde şehrin sorunlarına eğiliyorlar. Bu anlamda kent konseyleri demokratik bilincin ve katılımcılığın gelişmesine çok büyük katkı sağladığının altını çizmemiz gerekiyor.

Körfez Kent Konseyi olarak Körfez için öncelikleriniz nelerdir?
Kamunun yararına olan projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Kent Konseyi'nin ne olduğunu, neler yapabileceğini düşünen kurum ve kuruluşlara kendimizi anlatmak istiyoruz. Kent Konseyi'nin yasa gereği bir prosedür olarak kurulduğu düşüncesi var. Bizim de, sadece kurulmak için kurulmadığımızı anlatmamız lazım. Biz sadece Körfez halkının faydasına olacak projelerle, kamuoyunun sesi olabiliriz. Özetle, herkesin yaşamak isteyeceği, sosyal, kültürelyönden gelişmiş bir Körfez istiyoruz. Özellikleri ve güzellikleriyle Türkiye'de tanınmış bir Körfez için çalışmalarımız devam edecek. Zaman içerisinde kendi deneyimlerimizi, toplumun genel faydasına olacak projeleri hayata geçireceğiz. Bu projelerimizin hayata geçmesi ve olumlu etkiler uyandırması için, ister sivil toplum kuruluşları olsun, ister kamu kuruluşları, mutlak suretle bizimle iletişimi sürdürmeleri gerekiyor. Biz de bu amaçla ziyaretlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kent konseyine büyük katkılar sağlayan başta Körfez Belediye Başkanımız İsmail Baran olmak üzere bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Kent konseyi gönüllülük esasına göre çalışmalarını büyük bir azimle sürdürecektir. Bu amaç uğrunda bizimle iş birliği yapan konsey bünyesindeki arkadaşlarımın Körfez için faydalı projelere imza atacaklarına inancım tamdır.

Anahtar Kelimeler:
Isa Taş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner5

banner35

banner21

banner7

banner17

banner18