KÖRFEZLİLERİN DP WORLD İSYANI

Körfez’de yaşayan vatandaşlar Dubai Port Limanı’nın yarattığı sorunlardan şikayetçi. Vatandaşlar özellikle karayolu ağında limana gelen TIR’ların tehlike saçtığını söylüyorlar.

Körfez’de bulunan Dubai Port Limanı vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor. Vatandaşlar, D-100 karayolunu kullanan ve limana giden TIR’ların trafikte büyük sıkıntı yarattığını ve bölgede uzun TIR kuyrukları oluştuğunu belirtirken bu sıkıntının en iyi örneğini geçtiğimiz günlerde Körfez’de D-100’e girmek isteyen TIR’ın işçi servisi ile çarpışması ve 29 işçinin yaralanması ile yaşadıklarını söylediler.

VATANDAŞLAR VE TIR ŞOFÖRLERİ TARTIŞIYOR

Körfez’de ikamet eden vatandaşlar, limana giden TIR şoförlerinin bölgede yaşayan vatandaşlarla sürekli bir tartışma halinde olduklarını iddia ederek, “TIR şoförleri ile vatandaşlar arasında kavgalar ve tartışmalar oluyor. Trafik kurallarını hiçe sayıyorlar ve bu durumla ilgili caydırıcı bir uygulama yok. Dubai Port limanı tam çalıştığında 2000 TIR geleceği söyleniyordu. Bu kadar TIR nerede bekleyecek. Mahkemenin kesin kapatma kararına rağmen bu limana göz yumuyorlar” dediler.

DUBAİ PORT SÖZ VERDİ TUTMUYOR

Türkiye’nin tümünde olduğu gibi Körfez’de de işsizlik büyük bir sorun. Üniversiteyi bitirmiş gençler kahvehanelerde işsiz oturuyorlar. Dubai Port Limanı açılırken bu limanın işçilerinin Körfez bölgesinden temin edileceği söylenmişti. Fakat konuştuğumuz kişiler bunun hiçte böyle olmadığını bölgeden çok az kişiye istihdam sağlandığını iddia ediyorlar. Bir başka iddia ise bu limanda çalışacak işçilerin hükümet tarafından atandığı yönünde. Vatandaşlar tüm mahkeme kararlarına rağmen açılışı yapılan ve bölgeye istihdam sözü verilen limanda bölge halkının çalıştırılmadığını söylüyorlar. Özellikle de liman içerisinde sıra bekleyen TIR’ların uzun süre korna çalarak ilçe halkını paniğe sokmaları ve rahatsız etmesi. Körfezliler DP World Limanı’nın yaşattığı sıkıntıların bir an önce çözülmesini istiyor.

Haberler