TÜPRAŞ'A BİR BASKIN DAHA

Koç Grubu şirketlerinden Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ'ta 4 ay aradan sonra ikinci denetim yapıldı...

Koç Grubu şirketlerinden TÜPRAŞ'a ( Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ) 4 ay aradan sonra ikinci denetim yapıldı. Maliye ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) emniyet ekipleri gözetiminde temmuz sonunda ilk denetimi gerçekleştirmişti. EPDK denetim elemanları tarafından, kolluk güçleri eşliğinde TÜPRAŞ depo ve tanklarından akaryakıt numuneleri alındı. Yapılan denetim, büyük bir gizlilik içinde yürütüldü. İlgili birimler son dakikada denetimle ilgili bilgilendirildi ve sahaya yönlendirildi.

EŞ ZAMANLI DENETİM

TÜPRAŞ'ın kontrolündeki 4 rafineride (İzmit, İzmir , Batman ve Kırıkkale) gerçekleştirilen eşzamanlı denetimlerde, tüm depo ve tanklardan akaryakıt numuneleri alındı. TÜPRAŞ'tan alınan akaryakıt numuneleri, analiz için akredite laboratuvarlara gönderildi. Enerji Yönetimi kaynaklarından alınan bilgiye göre akaryakıt numuneleri öncelikle ‘ulusal marker' analizine tabi tutulacak. Numunelerde, EPDK'nın öngördüğü miktarda ya da düzeyde ulusal markerin bulunup bulunmadığına bakılacak.

TEMİZ ÇIKMIŞTI

TÜPRAŞ'a yönelik daha önce yapılan denetimlerde alınan akaryakıt ve LPG numuneleri temiz çıkmıştı. Akaryakıtın, teknik standartlara aykırı olduğu tespit edilirse TÜPRAŞ'a idari para cezası verilecek. Aynı kaynaklar, analiz sonuçlarının ne zaman belli olacağı sorusunu, “Laboratuvarlar gerekli incelemeleri yapıyor. Kısa sürede sonuçlar gelmeye başlar.” şeklinde cevapladı.

İLK DENETİM GEZİ SONRASI

TÜPRAŞ'a yönelik ses getiren ilk denetim Gezi olayları sonrasında yapıldı. Polisin de etkin olarak katıldığı baskında, TÜPRAŞ gerek vergi gerekse de akaryakıt yönünden ayrıntılı bir denetimden geçirildi. Enerji Yönetimi kaynakları, son denetimlerle ilgili, “Ekim ayında yapılan denetimde TÜPRAŞ yoktu. Biz de bu denetimi şimdi yaptık.” değerlendirmesi yaptı.

TÜPRAŞ'TAN AÇIKLAMA

TÜPRAŞ'a EPDK tarafından son 4 ayda ikinci kez denetim yapıldığı, denetim kapsamında TÜPRAŞ'a ait rafinerilerde tüm depo ve tanklardan numune alındığına yönelik haberler üzerine TÜPRAŞ'tan bir açıklama yapıldı. Açıklamada yapılan denetimlerde mevzuata yönelik herhangi bir aykırılığa rastlanmadığı belirtildi. İşte Tüpraş'ın açıklaması... “Tüpraş Rafinerilerinde ülkemiz akaryakıt ihtiyacını karşılamak üzere ulusal ve uluslararası teknik düzenlemelere uygun olarak üretim yapılmakta olup üretimi ve satışı gerçekleştirilen akaryakıt ürünleri,  ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerek marker içeriği gerekse diğer teknik düzenlemelere uygunluğu yönünden denetime tabi tutulmaktadır. Habere konu denetimlerde, sahada yapılan kontrollerde mevzuata yönelik herhangi bir aykırılığa rastlanmamıştır.”

 

 

Haberler