Namazgah Baraji dağıtım hatlarına başlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Namazgah barajından köylere dağıtım hatlarının inşaatına başladı...

Bu kapsamda Namazgah barajı içmesuyu arıtma tesisinden Kandıra Akıncı, Akçaova ve Teksen köylerine arıtılmış içmesuyu temini için 20 km uzunluğunda içmesuyu hattı döşeniyor.

İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra ve sahil bölgeleri ile İzmit ve Derince ilçelerine bağlı köy ve mahallelerin içmesuyu ihtiyacını karşılamak ve özellikle yaz aylarında yaşanan içmesuyu sıkıntısını gidermek için 25 milyon m3 kapasiteli Namazgah barajı inşa etti. Bir buçuk yıl gibi kısa sürede inşa edilerek faaliyete alınan Namazgah Barajından Dudutepe İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne aktarılan su, arıtılarak Kandıra ve çevresine veriliyor.

Kurum, barajdan köylerin içmesuyu şebekesine su verilmesi için de birçok dağıtım projesi hazırladı.  Bunlardan birisi olan Dudutepe İçmesuyu Arıtma Tesisi’nden Kandıra Akıncı, Akçaova ve Teksen köylerinin bol ve düzenli içmesuyu ihtiyacı karşılayacak 20 km uzunluğundaki projenin inşaatına bir süre önce başlandı. 400 ile 100 mm çaplarında düktil font boruların kullanıldığı projede, boru imalatları Beylerbeyi ile Akıncı köyleri arasında yapılıyor. Şimdiye kadar 2 bin 800 metre uzunluğunda boru hattı döşendi.

Bölgedeki köylerin uzun yıllar içmesuyu sıkıntısını giderecek olan proje Haziran ayı içinde tamamlanması hedefleniyor. Proje, 5 milyon 750 bin TL’ye mal olacak.

 

Haberler