Namazgah Barajı'ndan Körfez Köylerine içme suyu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra Namazgah Barajı’ndan Körfez ilçesine bağlı köylere arıtılmış içmesuyu götürmek için toplam 62.5 km uzunluğunda içmesuyu dağıtım hattı yapacak...

3 AYRI PROJENİN İMALATI SÜRÜYOR

İSU Genel Müdürlüğü, bölgenin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için 25 milyon m3 kapasiteli Kandıra Namazgah Barajı inşa etti. Bir süre önce inşaatını tamamlayarak Kandıra şehir merkezine arıtılmış içmesuyu veren İSU, Namazgah Barajı Dudutepe İçmesuyu Arıtma Tesisinden  Babadağ Su Deposu’na, buradan da Cebeci köyü deposuna ve Akıncı, Akçaova ile Teksen köylerine 3 ayrı proje ile içmesuyu hatlarının inşaatlarını sürdürüyor.

TOPLAM 62.5 KM HAT DÖŞENECEK

Dağıtım hatlarının son aşaması için de İSU Genel Müdürlüğü, Körfez ilçesine bağlı köylerin bol ve düzenli içmesuyu ihtiyacı için iki ayrı ihaleye gitti. Bu kapsamda Dudutepe İçmesuyu arıtma tesisi ile Körfez Elmacık köyü su deposu arasındaki toplam 62,5 km uzunluğundaki isale hattının 2.etap ihalesi yapıldı. Hattın daha hızlı bitirilmesi için yapılan ihaleye, 6 firma katılarak teklif sundu. Yapılan değerlendirmenin ardından kazanan yüklenici firma belirlenecek.

7 AYDA TAMAMLANACAK

Proje kapsamında düktil ve polietilen boruların kullanılacağı 40 bin 716 metre toplam uzunluğunda içmesuyu hattı ile  Alacakese, Toylar ve Kalburcu köylerinde 4 adet terfi merkezi ile pompa istasyonu inşa edilecek. 6 Şubat’ta yapılacak projenin birinci kısım ihalesinde ise 21 bin 826 metre içmesuyu hattı ile Bulduk köyünde içmesuyu terfi merkezi yapılacak. İki ihalenin inşaatları 7 ay gibi sürede tamamlanarak bölgeye yaz aylarında bol ve düzenli su verilecek.

 

Haberler