AK Parti’de temayüle büyük ilgi

AK Parti’de 67 aday adayının girdiği temayül yoklamasında oy kullanım startını İl Başkanı Şemsettin Ceyhan kullandığı oy ile verdi. Oylama saat 16.00’da sona erecek...

 AK Parti’de 2050 teşkilat üyesi milletvekili aday belirlemesinde önemli bir kriter olan temayül yoklaması için Antikkapı’da sandık başına gitti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati başkanlığında yapılan temayül yoklamasına teşkilat üyeleri ilgi gösterdi. Her ilçenin, il yönetiminin ve istişare kurulunun ayrı sandıklarda oy kullandığı temayül yoklamasında çıkan sonuç kamuoyuna açıklanmayacak. Oy kullanımının ardından çıkan zarflar açılmadan mühürlenerek Ankara’ya gönderilecek. 
14 SANDIK 28 KABİNDE OY KULLANILDI
Genel merkez tarafından temayülü yapacak olan komisyonun başkanı Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, yardımcıları Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Kadın Kolları MYK Ayşe Bahçecik, Gençlik Kolları MYK Davut Arpa temayül için erken saatlerde Antikkapı’ya geldi. 12 ilçe, il yönetimi ve istişare kurulu için ayrı kurulan 14 sandık ve 28 oy kullanma kabininde oy kullanımı başladı. Oy kullanımından önce aday adaylarının tamamı oy kullanma alanına alınarak açıklama yapıldı. 
ADAYLAR 7 NİSAN’DA BELİRLENECEK
Oy kullanımından önce açıklama yapan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, aday adayları başvuru sürecinde olduğu gibi temayülde de tüm aday adaylarının haklarını koruyarak çalışmaları yapacaklarını belirtti. Temayülden sonra aday adaylarının Ankara’da mülakata gideceklerini belirten Ceyhan, “Mülakat dışında genel merkezimiz aday adayları ile ilgili kamuoyu yoklaması yapacak. Anket sonuçları, mülakat ve temayül yoklamalarının ardından 7 Nisan’a kadar adaylarımız belirlenecek” dedi. 
MÜLAKATLAR 6 MART’TA BAŞLAYACAK
Temayül yoklamasının Komisyon Başkanı Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, bugün yapılacak olan temayül yoklamaları ile Türkiye’nin tamamında temayülleri bitireceklerini belirtti. Temayül yoklamalarının tek başına aday belirleme kriteri olmadığını ifade eden Nebati, “Temayül yoklaması ile teşkilatımızın görüşlerini alacağız. Aday adaylarımızın teşkilatlar arasında tanınırlığını belirleyeceğiz. Ardından kamuoyu araştırması yapılacak. Ardından 6 Mart’a mülakatlar başlayacak. Alt komisyonlarda aday adaylarımızla mülakat yapılacak. Ardından yine genel başkan yardımcılarından oluşan bir komisyon adayları değerlendirecek” dedi. 
GENEL BAŞKANLA ADAYLAR BELİRLENECEK
Alt komisyon çalışmalarının ardından genel başkan yardımcılarından oluşan ve Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığından aday belirleme çalışmaları 7 Nisan’a kadar bitirileceğini belirten Nebati, “Biz teşkilatların, sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini alıyoruz. Biz demokrasiyi daha işlevli hale getirmek için bunları yapıyoruz. Demokrasinin parametrelerinin hayata geçmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu parti Türkiye’nin tarihini değiştiren bir partidir” dedi. 
ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞİTİRECEK İSİMLER BURADA
7 Haziran seçimlerinin önemine değinen Nebati, “Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan anayasa çalışmalarının yapılacağı bu mecliste yeni arkadaşlarımız olacak. Bu arkadaşlarımız arasında buradaki aday adayları da bulunuyor. Bu yarışın sonunda birileri ipi göğüsleyecek, birileri göğüslemeyecek. Göğüslemeyecek olanlar bundan sonra da bu partinin ve bu kadroların başarıları için çalışacak. Burada temayülümüzü yaptıktan sonra alanda AK Parti’nin çalışmalarını halka anlatacağız. Kendinizi anlatın ve partinizle övünmeyin. Karşı tarafın ne yaptığı hiç önemli değil” dedi. 
SONUÇLAR AÇIKLANMAYACAK
Temayül yoklamasında oy kullanma hakkı olan 2 bin 50 kişi oy pusulasında 11 ismi işaretlemek zorunda. 11’in üzerinde ya da altında işaretlenen oy pusulaları geçersiz sayılacak. Oylamalar tek sıra halinde oldu. Masalarda yığılma olması halinde oy kullanımının durdurulacağı uyarısı yapıldı. Kimliksiz ve imzasız oy kullandırılmadı. Oy kullanımı sona erdikten sonra oylar mühürlenerek tutanak eşliğinde Ankara’ya götürülecek. Sonuçlar kesinlikle açıklanmayacak. Konuşmaların ardından aday adayları dışarı alındı. 
 
Haberler