TÜPRAŞ’TA 4 MADDE DAHA GEÇTİ

Petrol-İş ile işveren arasındaki TİS görüşmelerinde 4 madde daha geçti. İşveren ücret zammı önerisi getirmedi, uyuşmazlık zaptı tutuldu...

TÜPRAŞ’ta 3 bin 700 civarında işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sosyal ödemeleri kapsayan 4 madde daha kabul edildi. 4 saat süren ve 17.00’de sona eren görüşmede işveren ücret zammıyla ilgili öneri getirmeyince, görüşme 1 Nisan’a ertelendi. Toplantı sonunda 60 günlük toplu iş sözleşmesi süresi dolduğu için uyuşmazlık zaptı tutuldu. Ancak sendika yasası gereği TÜPRAŞ grev yasağı kapsamında bulunduğu için, tarafsız arabulucuya gidilecek.

SOSYAL HAKLAR NELER

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, “4 maddede uzlaşma sağladı ve geriye 12 madde kaldı. Kabul edilen maddelerle, evlenme yardımı 330 TL’den 400 TL’ye; doğum yardımı 190 TL’den 240 TL’ye yükseldi. Defin yardımı, işçinin normal ölümü halinde 500 TL’den 600 TL’ye, işçinin yakınının ölümü halinde verilecek yardım 323 TL’den 400 TL’ye çıkarıldı. İş kazası ölümlerinde ise tazminat dışındaki yardım 900 TL’den 1000 TL’ye yükseldi” ifadelerini kullandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Petrol-İş Sendikası yetkilileri ve TÜPRAŞ işvereni 1 Nisan 2015 saat 09.30’da yapılacak görüşmede bir kez daha bir araya gelecek. Görüşmede, anlaşma sağlanamayan 12 maddenin görüşmelerine devam edilecek. Üzerinde anlaşma sağlanamayan 12 madde, ücret zammı ile sosyal ödemeleri kapsıyor. Öte yandan bu sürece ek olarak İŞKUR, sendika ve işverenin üzerinde uzlaşacağı bir tarafsız arabulucu belirlenecek. TÜPRAŞ’ta grev yasağı bulunması nedeniyle arabulucu, uyuşmazlık bulunan maddelerin geçmesi için çalışacak.

Haberler