SARIDERE ISLAHI SÜRÜYOR

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, İzmit ve Başiskele sınırları içerisinden geçen ve birçok derenin bağlı olduğu Sarıdere’nin ıslah çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 1850 metre ıslah çalışmasının yapılacağı Sarıdere ıslah projesi 17.5 milyon TL’ye mal olacak…

İL GENELİNDE 62 KM DERE ISLAHI

İSU Genel Müdürlüğü, 2004 yılından bu yana il genelindeki onlarca derede toplam 62 km uzunluğunda ıslah çalışması yaptı. Yapılan çalışmalar ile cazibe merkezi haline gelen dereler için toplam 61 milyon TL yatırım yapan İSU, İzmit Akarca ve İplik ile Kartepe Köseköy derelerinin bağlı olduğu ve İzmit Körfezi’ne akan Sarıdere de ıslah çalışmaları yapıyor.

40 METRE GENİŞLİKTE

Derenin İzmit Kavakçılık Enstitüsü ile Goodyear lastik fabrikası arasındaki bölümünün ıslah çalışmalarına geçtiğimiz yılın Ekim ayında başlanıldı. Program çerçevesinde ıslah çalışmaları devam eden Sarıdere’nin bölgede inşaatı süren kavşak çalışmaları kapsamında, D-100 karayoluna paralel kuzey yan kolunda 360 metre uzunluğundaki kısımda betonarme menfez yapıldı. Goodyear yanından geçen Köseköy deresi de menfez ile dereye bağlandı. Geçen 10 aylık sürede yan duvarları taş örme olarak yapılan ve en geniş kesiti 40 metre bulan Sarıdere’nin Goodyear tarafından 400 metre, Sembol Alışveriş Merkezi tarafından ise 800 metre uzunluğundaki kısmı tamamlandı.

17,5 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

Bölgenin atıksularını toplamak için 300 metre yağmursuyu ve kanalizasyon hattının da yapıldığı Sarıdere ıslahı önümüzdeki ay tamamlanması hedefleniyor. Tamamlanması ile bölge için cazibe merkezi haline gelecek Sarıdere’nın ıslahı 17,5 milyon TL’ye mal olacak.

Haberler