TÜPRAŞ’TA YANGIN ÇIKTI

Tüpraş'ın Körfez’de bulunan rafinerisinde yangın çıktı. Yoğun duman sebebiyle bölge halkı ve çalışanlar paniğe kapılırken, itfaiyenin zamanında müdahalesi bir faciayı önledi...

Tüpraş’da bugün çıkan yangın korkuttu. Tüpraş’ta yer alan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi (RUP) içerisinde bulunan ünitelerden birinde meydana gelen yangın sebebiyle bölge halkı ve çalışanlar panik yaşadı. Yangın nedeniyle Tüpraş’ın çevresindeki bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı, fabrikaya giriş-çıkışlar da durduruldu. Öte yandan patlama riskinin olmadığı yangında, söndürme çalışmaları için bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangın nedeniyle yükselen dumanlar her yerden göründü.

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yangına ilişkin üç açıklama yayınlandı.

TÜPRAŞ'TAN AÇIKLAMA

Yapılan ilk açıklamada, "Bugün saat 15.15’te Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeniyle alevlenme meydana gelmiştir. Teknik emniyet ekiplerimiz olaya emniyetli bir şekilde müdahale etmektedir" denildi. İkinci açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Bugün saat 15.15’te Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde ekipmanlarda oluşan arıza nedeniyle meydana gelen alevlenme Rafineri Teknik Emniyet ekiplerinin müdahalesi devam etmektedir. Diğer rafineri operasyonları planlandığı şekilde devam etmektedir."

 

5 KİŞİ AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ

Yangının söndürülmesinin ardından TÜPRAŞ'tan 3. açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Bugün saat 15.15’de Tüpraş İzmit Rafinerisi ekipmanlarında oluşan arıza sonucu meydana gelen alevlenmeye Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerince müdahale edilmiş olup, emniyet amaçlı söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir. Gelişmeden etkilenen beş çalışanın İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi’nde ayakta tedavisi yapılmış, taburcu edilmişlerdir. Alevlenme sonucu atmosfere kontrollü verilen dumanın insan ve çevre sağlığına, diğer rafineri operasyonlarına etkisi bulunmamaktadır" denildi.

Koç Topluluğu Şirketleri'nden Tüpraş'ın 3 milyar dolar yatırımla Körfez ilçesinde hayata geçirdiği Fuel Oil Dönüşüm Tesisi, 2014 yılı aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılımıyla hizmete açılmıştı.

 

KONTROL ALTINA ALINDI

Saat 15.15'de başlayan yangın saat 17.00 sularında söndürülerek kontrol altına alındı. Yangında ölen yada yaralanan olmadı.

Haberler