‘Alemdar olmazsa ben yokum’

SPORCU ÖZEL YAŞAMINA DİKKAT ETMELİ

- Şahin Bey, kulüp başkanı seçildikten sonra neler yaptınız, takımınız hakkında kendi yaptığınız çalışmalar anlamında bilgi verir misiniz?

Profesyonelliğe bir adım daha atmak için elimizden gelen ne varsa onu yaptık. Tesisleşme anlamında yeni tesisimize geçtik. Bulunduğumuz ligin standartlarının çok üstünde bir tesis, otobüsümüzü aldık. Personel anlamında daha derli toplu hareket etmeye başladık, profesyonellik için elimizden gelen ne varsa onu yaptık. Spor anlamında da hedefimiz olan ikinci lige çıkmak için mücadele ettik ve bu hedefimizden çıkmış değiliz.

- Siz kulüp başkanı olduktan sonra takımınız ilk beş maçın beşini de kazandı. Fikstürde de en üst sıralardaydı, daha sonra beraberlikler ve birkaç mağlubiyetler yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda da ani bir karar alarak iki futbolcuyu gönderdiniz. Bu kararı alırken Aziz Alemdar’a danıştınız mı, müdahale etti mi yoksa kendiniz mi karar aldınız?

O düşüşün yaşanacağını ben kupa maçında Konya Selçuklu ile oynadığımızda maçta görmüştüm. Aslında o zaman ben bir demeç vermiştim. 11 dışında kalan ikinci bir on birimizin sıkıntılı olması ileriki günlerde bize sıkıntı getireceğini görmüştüm. En büyük etken şu oldu; 10 maç yaptık, 10 maçı da aynı oyuncu ile oynamış, yorgunlar var sakatlığı var, o arada arkadan gelen oyuncuların kadroya giren ilk 11 ile sahaya çıkan aynı performansı göstermesi gerekiyordu. Bunu başaramadık o başarıyı gösteremediler. O gün kadroya giremeyen arkadaşlarla ilgili, yeni kadroya giren arkadaşların o performansı gösterememesi daha sonraki seride yaşadığımız sıkıntıyı ortaya koydu. Biz de bu eksikliğimizi gördük, bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Görüştüğümüz pek çok oyuncu var ama oyuncuları beğenmiyoruz, daha iyisi olsun istiyoruz ki üst lige direkt çıkalım. Kadro dışı olayına gelince, o arkadaşlarla ilgili belediye başkanımızın bir olumsuz katkısı olmamıştır. Aziz başkan belki de kimsenin beklemediği, düşünmediği kadar olumlu katkıda bulunmakta ve Derince Belediyesporun işlerine karışmamakta. Hatta ben 5 hafta önce kadro dışı bırakacaktım ama yaptırmadılar, belediye başkanımız olsun yönetim kurulumuz olsun, toplandık dediler ki ‘Biraz daha tolerans verelim.” İyi dedik biz de o zaman, olması gereken oydu. Sporcu, özel yaşamına dikkat etmeli bulunduğu takımın hedeflerini bilmeli. Yani beş maç iyi oynayıp benim işim bitti diyemezsin. Bir maraton bu 17 + 17, elinden ne geliyorsa onu yapmak zorundasın. Mesela Denizle ilgili düşüş yaşadık. Düşüşten sonra dikkatimizi çekti, sebeplerini biliyoruz biz. Uyardıktan sonra toparlandı ama izine gittiği gün de kaza geçirdi. Yani dikkat edeceksin, iki hafta kadroya giremedi. Benim en iyi oyuncu diye baktığım, santrafor olarak onu düşündüğüm, neticede 8-10 tane gol atmış bir futbolcunun daha dikkatli olması lazım. İzin gününde gezsin tozsun diye izin vermiyoruz. Geziyorsa her şeye dikkat edecek. Yıllar önce Uludağ’da herkes kayarken bir sporcu arkadaşım, neden camdan seyrediyorsun dediğim zaman bana verdiği cevap şu oldu, “Abi ben futbolcuyum elim kırılır ayağım kırılır ne yaparım ben?” dedi. Profesyonel oyuncu bu şekilde bakılmalı, hedefimiz varsa hedefimize gidebilmek için yaşam tarzını her şeyini buna göre belirlemeli.

ALEMDAR İLE ÇOK İYİ ANLAŞIYORUZ

 - Aziz Alemdar’ın müdahale eden bir yapısı var. Kulübe çok müdahale ediyor mu? Yoksa tüm kararları siz kendi başınıza alabiliyor musunuz? Alemdar ile aranız nasıl?

Çok net söylüyorum. Kahramanmaraş maçının dönüşünde havaalanında otobüste toplantı yaptım, orada kadro dışı bıraktım. Kadro dışı bıraktığımdan kesinlikle haberi dahi yoktu. Aziz Alemdar, geçmiş dönemi bilmiyorum ama benim bulunduğum süre içerisinde geçen sene olsun bu sene olsun, başarı varsa bundan kaynaklanıyor. Hep söylediğim bir şey var biz üçlü saç ayağıyız. Kim? Ben, belediye başkanı ve hoca. Biz iyi bir uyum içerisindeyiz. Aziz Alemdar’ın her şeye karıştığı fevri davrandığı söyleniyor ancak kesinlikle bir şey yok, ama bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Müthiş uyum içerisindeyiz. Daha fevri olmayan, daha yapıcı hareket eden bir başkan. Kulüpteki kararları ben alırım beni frenleyen dizginleyen kişi Aziz Alemdar idi. Öyle olmasa biz başarıyı elde edemezdik. Mesela kadro dışında bıraktığımız oyuncunun affı gündemde, Aziz Alemdar kovar eder diye biliniyor ancak böyle bir şey yok, o arkadaşın geri dönmesi için bana söyleyen kişi Aziz Alemdar. Ne iç işlerimize karışıyor ne de oyuncu seçiminde fevri harekette bulunuyor. Başkan bu konuda müthiş bir yönetici tarzını koyuyor. Öyle olduğu için kafamız rahat bizim, ben sık eliyorum transfer konusunda maddi manevi anlamda. Ben diyorum ki bu pahalı, ama bana abi al ben desteklerim bir şekilde karşılarım diyor, yani bu şekilde bir tutum içerisinde.

- Kadro dışı bıraktığınız durumdan ve son olaylardan sonra iki maçta galibiyet aldınız. Bu doğru karar aldığınızı gösteriyor. Öyle mi?

Yönetimdeki arkadaşlar olsun başkan olsun herkese söylüyorum, ben şu tarihte bu kararları alacaktım, aldırtmadınız. Çünkü benim için şirketlerim neyse, Derince Belediye Spor da aynı. Maddi ve manevi anlamda zaten bunu yapmazsam olmaz. Ben aldığım tüm kararların doğru olduğuna inanıyorum. Geçen sene geldiğimde 21 tane futbolcu gönderdim, bir tanesi üst lige çıkıp oynadı mı? Oynamadı. Demek ki doğru karar vermişim. Kararlarımın kendi kendime doğruluğu yanlışımı tartışmışımdır ve doğru olduğumu da zaman göstermiştir.

GECE YARILARINA KADAR ÇALIŞIYORUM

- Peki bu başarıyı ticarette hareket ettiğiniz gibi disiplinli hareket etmenizden ötürü mü sağlıyorsunuz, futbolda da bu böyle mi?

Neticede 30 tane çocuğu kendi çocuğun gibi görmen lazım. Zaman geliyor nasıl kendi evinde çocuğuna kızıyorsun yeri geldiğinde seviyorsun, bu çizgiyi çok iyi muhafaza etmek zorundasın. İş yerlerinde de tarzım bu. Mesela benim istasyonum 4 ay üst üste bu ilin birincisi seçiliyor. Bu, işe verdiğim emekten ve disiplinden kaynaklanıyor. Gece birlere ikilere kadar transfer çalışması yapıyorum. Gece bir de iki de herhangi sporcumun sıkıntısı olduğu zaman yanıma gelebiliyor ya da ben yanına gidiyorum, derdine çare olabiliyorum. Bunu bu şekilde görmezsen, o çocukları sadece futbol oynayan grup olarak görürsen olmaz. Ama onları biz kendi kardeşimiz oğlumuz gibi görmekteyiz. Zaman geliyor kızıyorsun, zaman geliyor seviyorsun, onlar da bunun bilincinde. Oyuncularımız bunu kavramış vaziyette.

ASLA PİŞMAN OLMADIM

- İşlerinizin yoğun olduğunuzu biliyoruz. İki işe nasıl yetişiyorsunuz, hem işi hem kulüp başkanlığını nasıl idare ediyorsunuz? Kulüp başkanı olmaktan pişmanlık duydunuz mu hiç?

Ben yaptığım işte keşke neden yaptım demem. Çünkü yapmadan önce planımı yaparım. Bu işin ne kadar zor olduğunu ben bilen bir insanım. Çünkü geçen sene bir ivme kazanmıştık. Geçen sene biz 3. bitirmişiz, ikinci devre olarak. 15 maçta 28 puan toplamışız, buna bakarsak ikinci devrenin lideriyiz. Biz bir çıta koymuşuz, koyduğumuz çıta bir üst lige çıkacağız, bu işin geçen seneden daha zor olacağını ben biliyordum. Yoruluyor muyum, çok yoruluyorum. Zamanla yarışıyorum, eşime çocuğuma dostuma zaman ayıramıyorum. Gece birlere kadar çalışıyorum. Elimden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyorum, Allah izin verirse de ikinci lige çıkacağız.

ALEMDAR OLMASSA BIRAKIRIM

- Bu dönem ikinci lige farz edelim ki çıkılamadı, kulüp başkanlığını bırakır mısın ya da aynı şekilde çıkarsa, hedefiniz nedir? Kulüp başkanlığını ne kadar sürdüreceksiniz?

Kriterim şu; Aziz Bey tekrar aday olmazsa, takımın nerede olduğu üst lige çıkıp çıkmadığının hesabını yapmam sezon sonunda bırakırım. Ben şuan da bir üst lige çıkamama gibi bir şey düşünmüyorum. Şu an lig bitse biz iki maç daha oynayıp üst lige çıkacak pozisyondayız, o gücümüz de var. Play-off olsa, çıkabilecek tüm takımlarla oynamış ve yenmiş durumdayız. Yani çıkamama gibi bir şey söz konusu değildir.

19 BRANŞ KÜÇÜMSENECEK RAKAM DEĞİL

- Üst lige çıkmak için yeni futbolcular alacağınızı, onları özenle seçeceğinizi söylediniz. Futbolcuları alırken kriterleriniz neler?

Kriter olarak geçmişinde ve bugünde ne oynamışlığına bakıyoruz. Bize ne kadar faydalı olabileceğinin etüdünü yaparız ya da bu sene hiç oynamamıştır ama geçmişini biliyoruzdur veyahut kumaşını kalitesini biliyoruzdur ona da kapımızı açıyoruz. Mesela sağ beke bir oyuncu aldım, sezon başında alamadığım o çocuğu ben Eyüp Spor'dan aldım. Yine bu şekilde oyuncuları takip ediyorum onu onlarla görüşüyorum. Ben Kartal Spor'dan 3 tane oyuncu aldım. Bu oyuncular hiç lig oynamamışlardı, Kartal'ın A2'sinde oynuyorlardı. Ama ben onları geçen sene devre bitmeden iki ay önce araştırmaya başladım, çünkü takımın nereye gittiğini görüyordum ben, ikinci dönem bu takımın ben bana kalacağını görüyordum. Ben olmasam bile en azından katkım olsun bir Derinceli diye şu oyuncuları alın diyecektim. 3 tane futbolcu aldık biz, formayı biz giydirdik. Geçen sene de bunlar nereden geldi A2'de oynayanlar bu takımı kurtarır mı dediler, eleştirdiler. Biz o oyuncular ile bu takımı ligde tuttuk. O oyuncular bir üst ligde oynuyorlar. Biz ne yaptığımıza bakarak, yaptığımızla yapacağımıza bakarak hesabımızı yapıyoruz. Ben amatörden oyuncu aldım, Sivas-Galatasaray gibi alt yapısı olan ve Sivas'ın git kardeşim senin bu takımda işin yok denilmiş bir amatör oyuncu aldım ama o oyuncu bir amatör kulübe gidiyor. Futbol hayatını sürdürebilmek için ve o kulüpten milli takıma seçiliyor. Olimpik milli takımda 7 tane maç yapıyor Sivas Spor'a teşekkür belgesi gidiyor, milli takıma futbolcu yolladığınız için ama bakıyor Sivas öyle bir futbolcu yok, kovmuşlar. Ben o oyuncuyu aldım. Niye? Ben o oyuncunun bana ne vereceğini biliyorum, biz zaten gençlere sahip çıkmazsak bu tür oyunculara önem vermezsek, 3.lig bunun için var. Gençlere önem verilsin diye, neden yaş sınır var? Gençler ön plana çıksınlar diye.

  - Kulüpteki diğer branşların durumları ne durumda, kaç branş var şu anda?

Branşlar aynı sayıda, onlarda da başarılıyız ama futbolda A2'de denilen takımımızda başarı elde edemedik. Necip Hocanın Kocaelispor'a gidip gelmesinden ötürü. Necip Hoca oluşuma başlamıştı, uzun vadede plan yapmıştık, ama hocanın kısa vadede ayrılmasından kaynaklanan bir şey. Hoca ayrılışı ile durakladı ama bunun dışında bütün branşlarda başarılıyız ama bu demek değildir ki başarı burada bitti. Her gün her şeyin üstüne koyacağız. Benim yetiştiremediğim yerlerde bunu da söylemek zorundayım, 19 tane branş var küçümsenecek sayı değil 2000'in üzerinde sporcu var. Yetişemediğim yerlerde Aziz Başkan destekliyor, masa tenisi olsun voleybol olsun gidip ilgileniyor. Yani o konuda Aziz Başkan giderek destek oluyor.

ADAY ADAYLARI KULÜBE GELMİŞ DEĞİL

- Takım ikinci lige çıksa ancak Aziz Alemdar belediye başkanı olmazsa yine mi bırakırsınız?

Evet, bırakırım. Çünkü biz etik olarak da onun belediye başkanı olduğu dönemde bu göreve geldik, onunla beraber çalışmaktayız. İşin bir de şu boyutu var. Benim siyasetle çok işim yok, çok da sevdiğim iş değil, neticede ben kulüp başkanıyım ve burada Derince Belediye Spor diye bir kulüp var, duyduğum kadarıyla Derince'de 7 tane aday adayı var Ak Parti'de. Daha hiçbir aday adayı bize gelip merhaba demiş değil. Siz burada Derince Belediye Başkanlığı için aday adayısınız ama burada bir kulüp var, burada kim olursa olsun bu kulüp devam edecek. Ben o gözle bakıyorum. Etik olarak o aday adayı arkadaşların bir merhaba demesi gerekmez mi? Yarın belediye başkanı olsalar ben yarın sizinle çalışabilir miyim? Benim belediyeden de beklentim yok. Tam tersine benim katkılarım var maddi ve manevi anlamda. Biz burada böyle ekibiz, bu ekip olmadığı zaman biz de yokuz. Kuruşuna kadar hesabımızı verir çeker gideriz.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner5

banner7

banner17

banner18