SAVAŞ: DERİNCE DEĞİŞİME HAZIR

Derince Belediyesi’ni bu dönem kesinlikle kazanmak için gece gündüz hiç durmaksızın çalışan Savaş, Derince’de yapılmayanlar, yapılamayanlar, eksikler ve yapılması gerekenler konusunda sundukları projelere halkın bakış açışının çok olumlu olduğunu  ve 20 yıldır Derince’yi yöneten bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Birçok sorumuzu yanıtlayan Savaş bakın daha neler söyledi…

-Pazar günü seçim var. Derince Belediye Başkanlığı’na talipsiniz ve aylardır çalışıyorsunuz. Aday olmadan ve de olduktan sonra edindiğiniz izlenimlere göre Derince’nin en büyük sorunu nedir?

Derince’nin en büyük sorunu, sosyal yaşamın ve ticaretin geriye gitmesidir. İkinci büyük sorun da ulaşım. Derince ilçe olalı 13, belediye olalı 20 sene oldu. Büyükşehir’e katılalı ise 10 sene. Buna rağmen Derince’de sosyal yaşam ve ticaret, her geçen gün geriledi. Bu süre içinde Derince öyle büyük kayıplar verdi ki. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi gitti. Sağlık meslek lisesi, gümrük müdürlüğü, askeri hastane gitti. İsmetpaşa Stadyumu ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü de gidiyor. Bir de Derince ilçe olduğu halde gelmeyen kurumlar var. Mesela, Derince’nin bir adliyesi yok, trafik tescil, pasaport şubesi yok. İlçe Jandarma Komutanlığı senelerdir Tütünçiftlik’teydi.

DERİNCE’DE YOK YOK...

Derince neredeyse ‘yok’lar şehri olmuş.

Derince, Kocaeli’nin ilçeleri arasında üniversitenin bir biriminin olmadığı tek ilçe. O yüzden olmazsa olmazımız, Kocaeli Üniversitesi’nin bir fakültesinin Derince’ye kazandırılması. Üniversite niye önemli biliyor musunuz? Çünkü, Derince’ye öğrenci geldiğinde bizden sinema, tiyatro, yurt, kafeler, spor alanları, parklar isteyecek. Yerel yönetimler de bunları yapmak zorunda kalacak. Ve üniversite, Derince’nin ekonomik hayatına katkıda bulunacak, ticaretin gelişmesini sağlayacak.

Derince aynı zamanda içinden otoban geçip de otoban bağlantısı olmayan tek ilçe. Daha da önemlisi Derince’nin bir giriş-çıkışı bile yok. Bir misafirimiz geldiğinde yolu tarif edene kadar göbeğimiz çatlıyor.

‘Yok’lar bununla da bitmiyor. Derince’de, dışarıdan gelen misafirlerimizi ağırlayacağımız bir mekan bile yok.

-Bu kadar ‘yok’luk arasında Derince’yi nasıl var edeceksiniz? Bu amaçla hazırladığınız projeleriniz nelerdir?

Derince’de turizmin geliştirilmesini istiyoruz. Ancak bunun için otoban bağlantısının yapılması şart. Derince’nin kuzeyinde 7 tane köy var, hepsi doğa harikası. Mesela Tahtalı Göleti var, etrafında eski Osmanlı evleri. Bu evleri restore ettirip pansiyonculuğa açmak istiyoruz. Piknik alanları, yürüyüş parkurları yaparak, Derince’yi çekim merkezi haline getirmek istiyoruz. Bunu yaparken, Derince’nin gençlerine buralarda istihdam alanları yaratmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi İshakçılar Köyü’nde de her yıl hasat festivali yapılır. Festival kapsamında yağlı güreş müsabakaları olur. Burada yağlı güreş eğitim tesisleri kurmak istiyoruz. Türkiye’de ilk olacak. Bu tesisler aynı zamanda Derince’deki amatör spor kulüplerinin de faydalanacağı kamp alanı olarak kullanılacak.

Öte yandan, Kocaeli’nin köyleri arasında süt üretiminin yüzde 60’ının yapıldığı yer Derince’nin köyleridir. Bu yüzden süt ürünleri kooperatifi kurmak, sütçülüğü geliştirmek, ürünlerin çoğaltılmasını sağlamak istiyoruz.

ÇENESUYU FESTİVALİ

Derince’nin en büyük sorunu olarak sosyal yaşamın geriye gitmesini gösterdiniz. Peki, sosyal hayatı canlandıracak projeleriniz nelerdir?

Derince ilk kurulduğu yıllarda Çenesuyu Festivali yapılırdı. Biz bu festivali uluslararası hale getirmek, Derince’nin tek markası olan Çenesuyu’nu dünyaya tanıtmak istiyoruz. Festival kapsamında açık hava gösterileri, konserler, folklor, yazlık sinemalar, tiyatro gösterileri de olacak.

Derince 60 Evler sahilinde bir amfi tiyatro var biliyorsunuz. Senede bir-iki konser yapılır, daha sonra atıl kalır. Biz burayı Kocaeli’deki özel tiyatroların da bütün yaz boyunca faydalanabileceği bir alan haline getireceğiz.

Engelliler için de mutlaka bir projeniz vardır?

Engelliler için destek projelerimiz var. Derince’de bir engelli rehabilitasyon merkezi var, ancak burası hem engelliler için uygun değil, hem de yeterli değil. Engelli vatandaşlarımız buraya giriş-çıkışta bile zorlanıyor. Biz, bu merkezin çok daha gelişmiş halini hayata geçireceğiz. Engellilerin rahatça girip-çıkabileceği, eğitimlerini rahatça alabileceği, rahatça spor yapabilecekleri engelli yaşam ve aile danışma merkezi yapacağız. Ve kent içinde yapılacak yeni yollar, kaldırımlar ve kamu binaları engellilere uygun şekilde yapılacak.

-Önem verdiğiniz diğer projelerinizden de bahseder misiniz?

Mesela, kapalı pazar yeri projemiz var. Bütün mahallelerdeki açık pazar yerleri, kapalı pazara dönüşecek. Ve bunların içlerinde de köylünün ürünlerini satabileceği köylü pazarları olacak.

Bir de küçük sanayi sitesi projemiz var. 20 yıldan beri yapılamayan küçük sanayi sitesini, Derince Belediyesi’nin öncülüğünde, sanayideki esnafla birlikte hayata geçireceğiz.

Derince’nin en büyük ihtiyaçlarından biri de terminal. İzmit Otogarı’na gelen vatandaşların yüzde 40’ını Derince ve Körfezliler oluşturuyor. Memlekete ya da akraba ziyaretine giden Derinceliler, eğer gece dönmüşlerse evlerine ulaşamıyor. Çünkü, Derince’ye gidebilmek için sabah 05.00’e kadar otobüs beklemek zorunda kalıyorlar. Bunun için Derince’nin acilen bir terminale ihtiyacı var.

Derince’de bir kültür merkezi bile yok. Buraya çok amaçlı bir kültür merkezi yapacağız. İçinde düğün salonundan sergi salonuna kadar her şey olacak.

-Sporla ilgili projelerinizden de bahsedebilir misiniz?

Derince gençliğini kahve köşelerinden kurtarmak için spora yöneltmek istiyoruz, Derince’ye çim hokeyi tesisleri kurmak istiyoruz. Su sporları, yelken, kürek de projelerimiz arasında. Amatör spor kulüplerini de destekleyeceğiz, hepsini oyuncu yetiştiren, alt yapısı gelişmiş kulüpler haline getireceğiz. Derince’de amatör spor kulüplerinin gelişmesine katkıda bulunacağız.

STADI YIKTIRMAYIZ!

-İsmetpaşa Stadı ile ilgili de bir takım projeleriniz var yanılmıyorsam.

İsmetpaşa Stadı’nı bildiğiniz gibi TOKİ’ye devrettiler. Bu alana konut ve alışveriş merkezi yapılması gündemde. Derince’de gençlerimizin spor yapacak alanı yokken, Derince yeşil alan ve toprak bakımından fakirken, stadın yıkılmasına göz yumamayız. İsmetpaşa Stadı’nı yıktırmayacağız, burayı geri alacağız. İsmetpaşa Stadı’ndan tüm kulüplerin faydalanmasını sağlayacağız. Stadın yanı sıra hemen yanında bulunan yüzme havuzunun da yıkılması gündemde. Biz Derince’nin hem stada ham da yüzme kulübüne ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan askeri hastanenin olduğu 150 dönümlük alan da TOKİ’ye devredildi. Buraya da konut yapılmasına karşıyız. TOKİ buraya kaymakamlık binası ve önüne kent meydanı yapabilir. Hem böylece kamu binalarını da bir araya toplamış olur.

-Yeni belediye binasıyla ilgili bir takım sıkıntılar oldu galiba?

Derince Belediye Meclisi olarak Yenikent’te bulunan 18 dönümlük araziyi Büyükşehir Belediyesi’ne verdik. Karşılığında da kent meydanı ve cami inşaatının tamamlanmasını, yeni belediye binasının yapılmasını istedik. Büyükşehir, yeni belediye binası için ihaleye çıktı ama bir ay önce AKP’nin belediye başkan adayı tarafından ihale iptal ettirildi. Gerekçe olarak da başkan adayının ‘ben oraya yapmak istemiyorum’ demesi gösterildi. Biz seçimleri kazandığımızda daha önce belirlenen yere belediye binasını yapacağız.

-Derince’nin en büyük sorunlarından birinin de ulaşım olduğunu söylemiştiniz. Biraz da ulaşımla ilgili projelerinizden bahseder misiniz?

Derince hala izmit’in bir mahallesi gibi. Bu yüzden toplu taşımada büyük sorunlar yaşanıyor. Derince içinde bir kilometre de gitseniz 1.90, İzmit’e gitseniz de 1.90. Biz yönetimi devraldığımızda indi-bindi ve mesafeye göre fiyat uygulamasını hayata geçireceğiz.

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ

-Sayın Hakan Savaş aylardır çalışıyorsunuz, seçime de şunun şurasında iki gün kaldı. Bu seçimlerden ne çıkar?

Evet, 4 aydır çalışıyoruz. Derince’de yapılmayanlar, yapılamayanlar, eksikler ve yapılması gerekenler konusunda sunduğumuz projelere halkın bakış açışı çok olumlu. Buradan şu sonuç çıkıyor, yaklaşık 20 yıldır Derince’yi yöneten bakış açısının değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda halk bize büyük destek veriyor.

Belediyenin kapılarının halka açık olmasını sağlayacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın!. Ayda bir gün halk günü yaparak vatandaşla birebir görüşeceğiz. Derince’yi, mahallelerde sivil toplum örgütleriyle, mahalle temsilcilikleriyle, muhtarlarla ve halkla birlikte yönetmek istiyoruz.

-Ama seçim tahmini yapmadınız?

Derince tercihini yapmıştır, değişime hazırdır. Derince halkı bana destek versin yeter. Derince’yi el ele vererek değiştiririz. Bize şimdi değil, seçimden sonra da destek olsunlar, bizi denetlesinler, bizi yalnız bırakmasınlar, Derince’yi hep beraber yönetelim.

-Diğer adayların durumu nedir acaba?

Bu konuda konuşmak istemiyorum, halk her şeyi görüyor, her şeyi biliyor. Halk, söz verip sözünü tutmayanları da biliyor. Değerlendirmeyi halk yapacaktır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19