İnsan değerli ve şerefli bir varlıktır. İnsan’a bu değeri veren onu yoktan yaratan adına Kur’an da el-insan diyen Yüce yaratıcı yine Kur’an’ın ifadesiyle Ahseni takvim yani güzel surette yaratıp, yaratılmışların içerisinde en mükemmel bir varlık olarak takdim etmiştir. İnsan’a bu yüce dereciyi veren Allah, insan’ın yeryüzünde nasıl ve ne şekilde hareket edeceğinide gönderdiği kitap ve Peygamberlerle eğitmiştir. Gel gör ki insan Allah’ın bu eğitim ve terbiyesine kulak tıkamıştır.

İnsanoğlu Erkek ve Dişi olmak üzere iki cins insan olarak yaratılmıştır. Bu iki insan arasında erkek ve dişilik dediğimiz cinsiyet farkından başka aralarında bir fark yoktur. Allah’a kulluk anlamında, ibadet anlamında erkekde kadında ayını emirlerle, aynı yasaklarla mükellef tutulmuştur. Bunun yanında Yaratan bu iki insana sosyal hayatta farklı ödevler ve görevler vermiştir.

Yüce dinimiz islam kadına çok değer vermişitir. Adına Kur’an da bir sure nazil olmuştur. Kur’an’ın dördüncü süresi el nisadır. Yani kadınlar demek. Toplumların kadına bakışını inçelediğimizde bu gün avrupa dediğimiz toplumlarda kadınlara insan muamelesi yapmamışlar, ikinci sınıf bir varlık olarak görmüşler. Oysaki İslam geldiğinde kadına gereken değeri vermiş, cenneti kadınların ayaklarının altına sermiştir. Ona gereken değeri vermiş onu anne olarak taltif etmiştir.

Ne yazık ki bugun medeniyetin, sözüm ona çağdaşlığın tekniğin zirve yaptığı dünyada yine kadınlar şiddete, sümürüye, ticaret metaı olmaya mahkum edilmişler. Kadına şiddetin konuşulduğu bu günlerde yine kadınlara dayak atıldı şiddete maruz kaldılar. Hatta eğitim görmüş bir şahıs yine aynı eğitimi almış eşini öldürü. İnsan’ı eğitmek şart ama bu sadece dünyevi eğitimle çözülmüyor, bu eğitimin yanına Allah korkusunu öğretmedikten sonra, Kur’an’ın ifade buyurduğu gibi, kim bir insanı öldürürsen bütün insanlığı öldürmüştür prensibini ve içerdiği o yüksek manayı iyi kavraması gerekir. Yüce Rabbimiz tarafından ve Peygamber Efendimizin hadislerinde kadınlara karşı davranışlarımızın iyi olması bizlerden istenmiştir. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır. Ve aşruhunne bil maruf,“Kadınlarla iyi geçinin. Bu konu hakkında zikredilmiş birkaç hadis şöyledir. “Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır.“Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.  

Peygamberimiz (s.a.v),Kadını eşek gibi dövüp, günün sonunda onu koynunuza almanız olacak şey midir?

“Sizin en hayırlılarınız hanımlarına karşı en iyi davrananınızdır”

 “Sizden eşine karşı el kaldıranlarınız, hayırlı kimseler, iyi insanlar değildir”

 “Kadınlarınızın hakları konusunda Allaha hesap vereceğinizi unutmayın. Çünkü onlar Allah’ın size emanetidir.

 Rabbimiz, haksızlık ve zulmü asla sevmez. Zulüm ve şiddeti hoş gören hiçbir yaklaşımın, düşüncenin, geleneğin ve inanışın; kendisine Kuran ve Sünnet’te yer bulması mümkün değildir. Dinimizin hedefi, kadını ve erkeğiyle bütünleşmiş, ayrılığı ve parçalanmayı tasvip etmeyen, herkesin hak ve hukukunun gözetildiği erdemli bir fert ve toplum inşa etmektir. Geliniz, kendimizden başlamak üzere, acısıyla, tatlısıyla ömrümüzü birlikte geçirdiğimiz eşlerimizi, ailelerimizi, komşularımızı ve tüm çevremizi elimizden, dilimizden, emin kılalım. Zira mümin, güven veren emin kimsedir.  Geleneğimizdeki, “karıncayı dahi incitmeme” ilkesi hayatımızın vazgeçilmez düsturu olsun. Gönül kırmanın Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olarak telakki edildiğini hiçbir zaman unutmayalım. Şiddet, hayatımızdan uzak olsun. Sevgi, saygı hoşgörü hayatımıza hakim olsun. Kadınını alçaltan milletlerin yükseldiğine tarih şahit olmamıştır.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner16

banner19

banner23

banner52

banner5

banner7

banner17

banner18