banner54

İslam’ın şartlarından birisi de Hacdır. Hali vakti yerinde olan Müslümanların ömürlerinde bir defa Mekke’de ki kutsal yerleri usulüne göre ziyaret etmeleridir.

İçerisinde bulunduğumuz zaman dilimi kutsal yerlerin ziyaret edilmesi açısından önemlidir. Çünkü her dinin kendine has kutsal saydığı değerleri vardı. Yüce dinimiz İslam’da da kutsal sayılan yerlerden bir bölümü Arap yarım adasında bulunan Mekke-Medine şehirdir.

Mekke Allah’ın beyti dediğimiz yeryüzünde ki evi Kabe Mekke’dedir. Dolaysıyla içerisinde bulunduğumuz zaman dilimini kur’an hac ayları diye bildiriyor. Hac sözcüğünün yöneliş ve yürüyüş anlamına gelmesi, bir bakıma hac ibadetine saygınlık ve kutsiyet atfedilen birtakım özel mekanlar üzerinde Allah’a yürünmesi şeklinde sembolik bir anlam kazanmaktadır.

Kur’an ı Kerim de hac ibadetinin yapılacağı yere ve zamana özel isimler vererek kutsallık kazandırır.

Hac ibadeti yapılırken, bu ibadetin nostaljik boyutunu bu ibadete inan insanlara bu ibadetin hikmetlerini hatırlatmak için onu nostaljinin yaşandığı tarihe götürür, ve bu inanca gönül vermiş mü’mini kökleriyle yeniden buluşturur.

İnsanlık ve Peygamberler tarihine baktığımızda orada yaşanan hadiselerin günümüz Müslüman’ının da yeniden yaşaması bu olayları yad etmesi Peygamberlerin hatıraları açısından manidardır.

Müslümanlık açısından düşündüğümüz zaman, İslam Peygamberi ve onun arkadaşlarının tevhit  ve adaleti hakim kılma müçadelersi, bu süreçte yaşanmış acı tatlı anılar adeta bir film şeridi gibi bu kutsal mekanları ziyaret eden kişinin gözünün önünden geçer.Bu duygusallık inan insanı daha yoğun bir duygu kazandırır.

Haccın Lahuti boyutu,

Hac ibadeti mahşerin provasıdır. Dünyalı insanın, farklı dil, ırk, bölge ve kültürlere, sosyal konum ve ekonomik güçe sahip insanların eşit statüde aynı renk ve tip elbiselerle içinde toplanması, akın akın koşuşturması, topluca aynı ibadetler etmesi, bir bakıma ahrette ki bu diriliş ve toplanmaya hazırlar bu bilinci kazandırır.

Gerçekten de hac ibadetinde Müslüman, İslam'a gönül vermiş olmanın mutluluğunu ve hazzını daha yakından idrak eder, yeryüzündeki bütün Müslümanlarla birlikteliğin ve kardeşliğin kolektif şuuruna erer. Dünyanın çeşitli bölgelerinden âdeta her biri bir temsilci ve gözlemci sıfatıyla Mekke'ye akın eden Müslümanlar, mikat denilen belirli sınırlarda dünyayı, dünyevî farklılığı, hatta bencilliği ve ihtirasları temsil eden elbiselerini çıkarıp hepsini eşitleyen, birleştiren, onları dünya Müslümanlığının bir üyesi olmanın bilincine erdiren ihram elbiselerini giyerler. Artık "ben" yok, "biz" vardır. Müminler bir ufuktan diğerine akan beyazlar seli içinde yok olur, âdeta ölmeden önce ölümü ve ahiret hayatını yaşarlar.

Hacda dıştan bakıldığında sembolik davranışlar şeklinde gözüken her ibadetin ve şeklin bir anlamı, mümini eğitici ve bilinçlendirici bir yönü vardır. Hac ibadeti esnasında bu anlam ve bilinci yakalayabilen, haccın hikmetlerine nüfuz edebilen müminler, eski hata ve günahlarından arınarak hayata yeni bir canlılık ve şuurla dönerler. Hac onların hayatında kalıcı etkilere sahip bir dönüm noktası olur. Müminin yükümlülük şartları gerçekleştiğinde bir an önce hacca gitmesinin tavsiye edilmiş olmasının bir anlamı da budur.

Haccın dünyevî-insanî boyutu da vardır. Hac başta inananların bir güç gösterisi mahiyetindedir. Hacda dünyanın dört bir tarafından gelen Müslümanlar, hem dayanışma ruhunu daha derinden ve daha coşkulu hissetmiş hem de birbirlerinin yanında ve arkasında olduklarını, birbirlerini desteklediklerini münasip bir dil ile başkalarına göstermiş olurlar. Hac bu dayanışma ruhunun canlı tutulmasının bir vesilesidir. Görüşüp tanışmaya vesile olması yanında hac, bir yönüyle de üretilen bilginin tanıtımının yapılacağı uluslararası bir fuar içeriği de taşır.

Hac esnasında günlük giysilerinden soyunup, bembeyaz lekesiz ihram örtülerine bürünen Müslümanlar, her türlü gösteriş ve alâyişten uzaklaşmayı, ziynet ve servetle böbürlenmemeyi, insanlar arasındaki eşitliği, ölümü ve ötesini hatırlamayı fiilen yaşayıp öğrenmeleri yanında, kötü arzu ve alışkanlıklarından da sıyrılıp, tertemiz yeni bir yaşayışa başlama iradesini de sergilerler.

Hac ibadeti baştan sona bir eğitim ve terbiyedir, Dünya Müslümanlarının yıllık kongreleridir, İslam düşmanlarına karşı gövde gösterisidir. Hac ibadeti, yeryüzünde belli bir amaç için milyonlarca insanın bir araya geldiği tek toplanıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner56

banner57

banner58

banner23

banner52

banner5

banner17

banner18