Kılıçdaroğlu Gebze'de hükümete yüklendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Olaylarda yaşamını yitiren bütün çocuklarım için ben ailelerine ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum. O acılar bizim ortak acımızdır. Allah aşkına siz, bu başçalanın bir başsağlığı dilediğini gördünüz mü, duydunuz mu? Ülkeyi bölüyor. Bölücü başı o. Ülkeyi kamplaştırıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Gebze Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuştu. Eşi Sevim Kılıçdaroğlu ile birlikte bir süre partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasında provokasyon uyarısını yineledi. CHP Lideri, "Çünkü Abbas yolcu, provokasyon yapıyor. Milleti bölüyor. Asla bölünmeyeceğiz, beraber olacağız. Provokasyonlara prim vermeyeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, bu sırada meydana atılan "Hırsız Tayyip" sloganlarına "Onun öyle bir markası oldu zaten. Yarın onun patentini alırsa hiç şaşırmayın" karşılığını verdi.

BÜTÜN ALUCRALILARIN BAŞI SAĞ OLSUN

Berkin Elvan'ın cenazesinin ardından çıkan olaylarda Okmeydanı'nda silahla vurularak öldürülen 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu'nun ailesine de başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Sadece Berkin hayatını kaybetmedi. Ertesi gün bazı olaylar oldu. Burakcan, o da hayatını kaybetti, o da bizim evladımız, o da bizim çocuğumuz. Askerden yeni gelmişti, 22 yaşında Annesinden izin istiyor, "anneciğim dışarı çıkacağım' diye, "çık ama olaylara bulaşma' diyor, annesi. Ama önce elektrikler söndürülüyor, ondan sonra provokasyon yapılıyor ve Burakcan hayatını kaybediyor. Buradan açıkça söylüyorum, bütün Alucralılara başınız sağ olsun, diyorum. Ölen her çocuk bizim çocuğumuzdur."

Tunceli'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Ahmet Küçüktağ'a da Allah'tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, "Sıkılan biber gazından etkilendiği ifade ediliyor. O polis kardeşime de, benim Elazığlı hemşehrime de, Allah rahmet eylesin. Onun ailesine de başsağlığı diliyoruz. Ülkemi, insanımı seviyorum. Bana oy versin vermesin, bütün vatandaşlarımı başımın üzerinde taşımaya hazırım. Hiçbir zaman yurttaşlarımın arasında ayrılık gayrılık yapmadım" dedi.

BAŞBAKAN'IN BOYNER BOYKOTU ÇAĞRISINA TEPKİ

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner'i boykot etme çağrışa da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Memleketi soyan bu zat açıklama yapıyor; "falan işverenin mağazasından alışveriş yapmayın'. Ya sen ülkeyi mi yönetiyorsun, yandaşlarını mı yönetiyorsun. Siz hiç böyle bir başbakan gördünüz mü Allah aşkına. O nedenle ben buna "başçalan' diyorum, malı götüren adam" diye konuştu.

CHP iktidarında sanayici ve işçiler arasında ayrım yapmayacağını, hepsini kucaklayacağını, onlar ürettikçe gurur duyacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ayrılık ne demektir. İşveren kardeşlerime sesleniyorum, CHP iktidarında bizi eleştirdiğiniz zaman, ertesi gün kapınıza vergi müfettişleri gelmeyecek. Çünkü biz baskı kurmayacağız, biz özgürlükten yana bir partiyiz. Biz konuşan Türkiye'yi savunacağız" dedi.

BÖLÜCÜ BAŞI

"30 Mart'ta sandığa bir bahar havası içinde, demokrasi şöleni içinde gideceğiz" diyen Kılıçdaroğlu, "Herkes oyunu kullanacak, demokrasimizi biraz daha pekiştireceğiz. En büyük arzum, idealim bu. Onun için diyorum, Abbas yolcu provokasyon yapacaktır. Milleti birbirine düşürmeye çalışacaktır. Çok dikkatli olmamız gerekiyor. Sizden özellikle isteğim bu, çok dikkatli olun. Size bir saldırı yapılırsa asla ve asla karşılık vermeyin. Bekleyin, ayın 30'u gelecek ve demokrasiyi yaşatacağız bu ülkede. Beraber mücadele edeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Olaylarda yaşamını yitiren bütün çocuklarım için ben ailelerine ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum. O acılar bizim ortak acımızdır. Allah aşkına siz, bu başçalanın bir başsağlığı dilediğini gördünüz mü, duydunuz mu? Ülkeyi bölüyor. Bölücü başı o. Kamplaştırıyor. Siz sakın ola ki kamplaşmayacaksınız. Ben hükümeti eleştirdiğim zaman Adalet ve Kalkınma Partisi'ne ye oy veren yurttaşlarımı eleştirdiğimi anlamasınlar. Her vatandaş istediği partiye oy verir, bunu asla eleştiri konusu yapmam. Ama ben devleti soyan bir çeteyi eleştiriyorsam onlar da benim bu duyarlılığıma hak versinler."

YALAKALIKTAN İÇİŞLERİ BAKANI OLDU

"Devleti soyan bir çeteyle karşı karşıyayız. Bunlardan birisi diyor ki "Şu işadamının mahkum edilmesi lazım'. Adalet Bakanına söylüyor. Sen hakim misin hayır. "Onu mahkum edeceksin' diyor. Yine aynı şekilde eski başbakanlık müsteşarı, şimdi İçişleri Bakanı oldu. Yalakalığından ötürü oldu. Söylüyorum, Efkan Ala Diyor ki "savcının yazsını yırt ve çöpe at', "o savcıyı hemen gözaltına alın, hemen tutuklayın'. Sen kimsin ya, bu devlet hukuk devleti değil mi? Şimdi yeni bir haber geldi, TİB'e bir liste gönderdiği söyleniyor, "bunları 24 saat izleyeceksin' diyor. Buradan TİB Başkanına açık çağrı yapıyorum; sakın ola ki yasadışı işlere bulaşma. Sakın ola ki o kurumun saygınlığını yıpratma. Yaparsan hesabını sorarım."

Kılıçdaroğlu, yolsuzluk iddialarını içeren ses kayıtlarıyla ilgili Başbakan' a "TİB kayıtlarını açıkla" çağrısını yinelerken, "Niye açıklamıyorsun, çünkü onlar doğru. Buradan milletin vicdanına sesleniyorum, devleti soyandan, hırsızlık yapandan, yalan söyleyenden başbakan olmaz" dedi.

İSVİÇRE'DE HESAP YANITI: "BEN SENİN HARAM PARANI NE YAPACAĞIM

Başbakan'ın "İsviçre bankalarında hesabım varsa bul, çıkart, sana vereceğim" sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Benim haram parayla ilgim yok ki, ben senin haram paranı ne yapacağım. Başçalana sesleniyorum, yüreğin varsa, İsviçre bankalarına aynen Deniz Baykal'ın yaptığı gibi git dilekçeni ver, hesabının olup olmadığını bütün Türkiye öğrensin. Yapabilir mi? İddia bana değil, dönemin büyükelçisine ait, "iki kaynaktan çek ettik, doğrudur' diyor. "Dava açacağım bu iddialar için' dedi, aradan 2 yıl geçti dava açtı mı? Ne diyorum yalancıdan başbakan olmaz. Hem hırsızdan, hem yalancıdan zinhar olmaz."

BALIK BAŞTAN KOKAR

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim güzel bir atasözümüz var, balık baştan kokar. Baştaki götürürse bakanları da götürür tabi. Rabia işareti diyordu, Türkiye'deki anlamı şu; 4 bakan bir başçalan. TİB'in kayıtlarını açıklamıyor, iki, İsviçre bankalarında parasının olup olmadığının kanıtı için İsviçre'ye başvurmuyor. Üç, 18 Nisan 2013, daha 17 Aralık operasyonu yapılmamış. MİT Başbakan'ın önüne 3 sayfalık bir rapor koyuyor. Diyor ki "bakanlarının Rıza Sarraf'la ilişkileri var, bu öğrenilirse hükümet zor duruma girebilir'. 18 Nisan'dan 17 Aralık'a kadar bir şey yaptı mı, bakanları uyardı mı? Demek ki hep beraber suç ortağılar. Gün veriyorum, tarih, rapor, konuşma veriyorum. Hala "yalan' diyor. Ama sen zaten yalancısın sana ne söyleyeyim ben."

ASLA ETNİK KİMLİK SİYASETİ YAPMAYACAĞIZ

Kılıçdaroğlu, meydandan gelen "Tayyip istifa' sloganları üzerine ise, "İstifa edebilir mi? (Hayır) Utanma duygusu insana özgüdür. İstifa etmesi için ar damarı olması lazım, yoksa ben ne yapayım. Ülkeyi asla bölmeyeceğiz, asla etnik kimlik siyaseti yapmayacağız. Herkesin kimliği kendi şerefidir. Ne inanç ne kimlik üzerinden siyaset yapmayacağız. 81 ilde yaşayan yurttaşlarımın tamamının başımın üzerinde yeri vardır.

4 bakan istifa etti, şimdi ortaya çıkmışlar "biz masumuz'. Masumsanız niye istifa ettiniz? Ayın 18'inde TBMM'yi topluyoruz. Hesabını soracağız. Kim namuslu kim namuslu değil hep beraber göreceğiz. Kim kul hakkı yiyor, kim yemiyor hep beraber göreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini, "Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bize oy vermedi diye suçlamayacağız. Herkesi kucaklayacağız, demokrasiye inanacağız, demokrasinin gereğini yapacağız. Özgür, bağımsız, güzel Türkiye'yi 30 Mart'ta yeniden inşa edeceğiz" diyerek bitirdi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahsin Tarhan ile ilçe belediye başkan adayları tanıtıldı. CHP'nin Kocaeli-Gebze mitingine CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Yakup Akkaya, Faik Öztrak da katılırken, meydandaki dev Berkin Elvan fotoğrafı dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner89

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19