31 MART SABAHI HALKLARIN BAHARI OLACAK

 - Başkanım öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

 1975 Muş Malazgirt doğumluyum. Yaklaşık olarak otuz yıldır Hereke’de oturuyorum. Hereke’de bir ekmek fırınım var esnaflıkla uğraşıyorum. Körfez’de bir araç galerim var. Yirmi yıldır siyasetin içindeyim fakat son on beş yıldır çok aktif bir şekilde siyasetle uğraşmaktayım. BDP ilçe başkanlığı ve il yöneticiliği yaptım. Hadep’te yöneticilik yaptım. Bugün de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Körfez Belediye Başkan adaylığına talip olduk eş başkanımız ve ekibimizle beraber. Körfez’i yönetmeye, Körfezlileri bu yönetim modelinin içerisine almaya karar aldık ve yola çıktık. HDP’nin her kesime hitap ettiğini vurgulamak isterim. En çok sa %50 kadın kotasının olduğu bir mantığa sahip olduğu bir partiyiz. HDP bana göre, bir üçüncü yoldur. Çünkü; HDP’nin projesinde her kesimde ve sistemde kendini tekilleştirmiş, sistem mağdurları yani herkes HDP’sinin içerisinde bulunuyor. 31 Mart sabahı Körfez Belediyesi’ni kazanacağız İnşallah. Gece gündüz demeden ekipteki çalışma arkadaşlarımızla birlikte çok özverili bir şekilde çalışıyoruz. Hep beraber birbirimizin eksikliklerini tamamlayarak gece gündüz çalışmaktayız. Umuyorum ki, 31 Mart sabahı güzel bir şey olacak. Biz bu belediyeye kesinlikle ama Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi demeksizin her kesin elini sıkarak ve her eve girerek partimizi, kendimizi tanıtarak ve anlatarak Halkların Demokratik Partisi’nin öcü olmadığını gerçekten halkları kucaklayıcı, bütün halkları bir arada tutabileceği ve bütün haklara hitap edeceği, her kesin kendini bu modelin içerisinde görebileceği bir çalışmanın içerisindeyiz. Böyle bir belediyecilik anlayışı içerisindeyiz. Halk teveccüh gösterirse 31 Mart sabahı tabiri caizse bir bahar olacak. Halkların baharı olacak. Körfez’de Körfez Belediyesi’ni Körfez halkıyla beraber yönetmeye talibiz. Allah izin verirse kazanacağız.

MİNİMUM YİRMİ ALTI BİN OY ALACAĞIZ

-Körfez’de belediye seçimini kazanmakta çok iddialıyız diyorsunuz. Peki partiniz en az kaç bin oy alır tahmini olarak?

Biz matematiksel olarak bu işe bakıyoruz. Bugün biz 26 bin oy alırsak biz belediyeyi alıyoruz. Neden 26 bin diye merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü; 2009’da döneminde tepesi bin altı yüz lira alınır. Takdir ederseniz ki, bugün ki Halkların Demokratik Partisi (HDP) yirmi altı bin oy aldığı zaman otomatikman o yedibinle, on sekizbinle veya otuzbinle oyla belediyeyi alan partilerin oyları düşeceği için biz yirmibeşle yirmi altı bin bizim standartlarımızdı. Biz bununla kesinlikle belediyeyi kazanıyoruz. Gönül ister ki, daha fazla oy oranımız olsun fakat bizim hedefimiz minimum yirmi altı binle belediyeyi almak. Aslında otuz bin de diyebiliriz fakat minimum rakam yirmi altı bin hedefimiz.

- BDP ve HDP kürt partisi olarak lanse edilir. Siz burada kürtlerin haricinde, vatandaşlardan çok fazla oy alabileceğinize inanıyor musunuz?

Takdir edersiniz ki, ben böyle bir şey demedim. Şöyle ifade edeyim. Burada kürt potansiyelinin yoğun yaşadığı bir ilçe. 98’in seçmeninden kırkbeşbini doğuyla güney doğuludur. Dikkat ederseniz ben kürtlerin oyuna talibim demedim. Elbette bu ilçede oturan ve yaşayan bütün yurttaşlara kürt, türk, laz, çerkez, alevi, sunni yani hiç ayırmaksızın her kesin oylarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak talibiz. Denenmemişlere şans verilsin istiyoruz. Yani MHP de CHP de bu ilçede belediye başkanlığı yaptı. AK Parti’de iki dönemdir belediye başkanlığı yaptı. Ama bakın şuna da söylemek isterim ki, ekolojiye bakın her yeri tahrip, her yeri mahfettiler. Her yer beton yığınaklarıyla dolu. Öyle tünel yapmakla, çiçek ekmekle peyzaj işiyle uğraşmakla bu işler bitmiyor. Daha kalıcı projelere imza atmak gerekir. Bunu için Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ye şans versinler HDP Parti bunu yapacak.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM SAĞLANACAK

-İbrahim Bey, park bahçe değil daha kalıcı projelere imza atılması gerek dediniz. Peki siz belediye başkanlığını kazandığınız zaman farklı olarak neler yapacaksınız ne gibi projeleriniz var?

Şöyle ki ebetteki park bahçesiz olmuyor olacak ama halkın gözünü boyayarak sadece oraya çiçek ektim buraya çiçek ektim gibi değil. İlçemizin gerçek olan temel sorunları görmek gerekir. Sosyaldir, spordur, doğadır ve liman sorunlarından bahsediyorum. Bunları görerek yerinde karar alıp ve halkla birlikte projeler üretip halkın kendi kendini yönetme modelini uygulayıp halkla birlikte projeler geliştirirsen o zaman daha güzel olur. Çünkü halkın karar almadığı bir noktada sen istediğini yap halk seni takdir etmez. Örneğin; Körfez’de bir alışveriş merkezi var. Fakat Körfez halkına bence cevap vermedi vermiyor. Bana göre rağbet görmemesinin nedeni ise daha farklı bir yerde ve daha modern olsaydı, bir parkı bir bahçesi daha modern bir alışveriş merkezi olsaydı inanın Körfez halkı İzmit’e gitmezlerdi. Burada anlattıklarım kötüleme maksatlı değil ancak, halkın karar aldığı her noktada halkı bağlar ve halk adına bağlayıcıdır diye düşünüyorum. İlk projemizde ulaşımla ilgili sıkıntıları çözmek olacak çünkü sıkıntıları görüyoruz ve biliyoruz. Sadece Körfez için söylüyorum Körfez içindeki okuyan öğrencilere ulaşım imkanını belediyenin kendi imkanlarından ücretsiz ulaşım sağlayacağız. İkinci bir projemizde çalışan anne ve babaların kreş sorununu çözmek. Belli mahallelere kreş yapıp yaptığımız bu kreşlerde de çalışan anne ve babalar için ücretsiz hizmet sağlayacağız. Körfez’in bugünün geleceğini doğrudan ilgilendiren örneğin; deniz ormanları, su havzaları, tarım alanları gibi tüm canlılığı korumak ve Körfez’in coğrafi yapısını esasa alarak Körfez’in yaşam varlığını tehdit eden projelere müdahale etmek bizim asli görevimiz olacaktır. Yani doğayı ve tarım alanlarını tehdit eden ne olursa olsun biz bunlara özen göstereceğiz. Ayrıca Rahmetli eski belediye başkanımız Hüseyin Avni Şirin’in başlattığı Uluslar Arası Kültür ve Rahat Esaslı Belediyecilik mirasını genç kuşaklara bizde vereceğiz. Bizde bu mirası taşıyacağız.

KÖRFEZ’DE HAVA KİRLİLİĞİ VAR

-Sizce Körfez’in öncelikli sorunları nelerdir?

Körfez’de müthiş derece de hava kirliliği var. Yavuz Selim Mahallesi’nde olan çöplükler, MİMAŞ, taş ocakları Hereke’de keza yine aynı taş ocakları, limanlar bütün sahilleri mahfettiler. Liman dedim şimdi diyorsunuz ki Limanlar ekonomiye katkı sağlıyor evet büyük derecede katkı sağlamaktalar ancak yerleşim birimlerinin arasında olmamalı.

HDP’Sİ GELECEĞİN İKTİDARI GELİYOR

-Körfez’de ki diğer siyasi partilerin şansını nasıl görüyorsunuz?

Ben bu konuda çok fazla birşey söyleyemem çünkü; herkez ben kazanacağım diyor. Sadece diyebileceğim Halkların Demokratik Partisi olarak biz iddealıyız ve biz onlara şans tanımıyoruz. Çünkü halk şans tanıdıkların ne olduğunu gördü bakın birilerinin ayakkabı kutuları çıktı. Dikkat ederseniz o parti bu parti diye adlandırmadan değerlendirerek diyorum halk onları gördü. Artık halk denenmemişleri görmek istiyor. Biz geziyoruz ve görüyoruz ki vatandaşların bize Halkların Demokratik Partisi olarak partimize bakışı pozitif yönde. Evet, belki belli kesimler hala bize güneş gözlüğü ile bakmakta. Fakat dışarıya çıkıp bir havayı teneffüs etsinler ve bize öyle baksınlar diyorum. Halkların Demokratik Partisi geleceğin iktidarı geliyor. Biz daha yeni başladık ve bu bir başlangıç.

-Peki kaç tane meclis üyesi çıkartmayı hedefliyorsunuz?

Belediyeyi kazanan parti kaç tane meclis üyesi hedefliyorsa bizde o kadar hedefliyoruz. Rakam belirtmiyorum çünkü; hiç şuana kadar belediye kazanmadığımız için size rakam vermem yanlış olur. Şöyle ki biz önce belediyeyi kazanacağız mantığı hakim bizde. Dolayısıyla belediyeyi kazanan yirmi-yirmibeş tane meclis üyesini alıyor.

-Başkanım biz kürt partisi değil herkesin ortak partisiyiz diye açıklama yaptınız fakat genel anlamda baktığımızda insanlarda şu algı var. HDP-BDP gibi partiler bir kürt partisidir. İnsanların gözünde olan bu görüşü izlenimi ve akılda kalan bu algıyı nasıl sileceksiniz?

İşine gelmeyenler bunu dağıtabilirler. Fakat HDP Halkların Demokratik Partisi’dir. Türkiye’de 59 ilde seçime giren bir siyasi partidir. Dolayısıyla 44 tane bileşeni var bu haraketin. Yani bütün herkesin partisidir. Yani BDP, HDP sadece kürtlerin partisi değildir. HDP Türkiye’de yaşayan herkesin Halkların Demokratik Partisi’dir ve gittiğimiz heryerde bunları anlatıyoruz ve anlatacağız.

-Şuanda kaç tane seçim büronuz var?

Toplamda dört tane seçim büromuz var. Bunun iki tanesi Petrolcüler İş Hanı’nda mevcut. Bunun üç tanesini şuan da aktif hale getirdik. Bir tanesini de 12/02/2014 Çarşamba Günü Yavuz Selim’de olan büromuzun açılışını yapacağız. Bir kaç güne kadar da iki adet daha Çamlıtepe’de açacağız.  Birde Hacı Osman Mahallesi’nde olacak. Birde Esentepe’de netleşecek olan var. Kısmetse 3 ayrı büromuzu da hep bir arada açacağız en kısa zamanda. Yani Körfez’in tüm mahallelerinde seçim büromuz bulunmasa da çoğu mahallelerinde açacağız.

-Siyasi partiler arasında Eş Başkan sistemiyle çalışan tek parti sizsiniz. Sizinde şuanda Eş Başkanınızın Şemam Koçak olduğunu biliyoruz. Peki sizin çalışmalarınıza ne gibi katkıları var aynı şekilde bayanların desteğini fazlasıyla alabiliyor musunuz?

Elbette, kadın kotası %50 olan bir partiyiz. Bakınız ki kadınlarla ilgili olan çalışmalarımız ve projelerimiz ön plandadır. Bizim öncelikli ve bu projeleri yürüten kadın arkadaşlarımız çok önemli rol almaktalar. Dolayısıyla erkeklerin girmediği her eve kadınlar rahatlıkla girebiliyorlar oda bizim öncülüğümüzdür. Bize öncülük yapıyorlar ve emekleri çok büyüktür. Biz daha aktifleşmeden başladık yeniyiz ve kendilerini bu şehrin sahibi sananları korkutmayalım. Fakat çok kararlı ve çok sağlam adımlarla Halkların Demokratik Partisi geliyor. Kadın öncülüğüyle geliyoruz. Kadın örgütünün kadın yapıtının olmadığı bir yerde bana göre o örgüt bir hiçtir. Çünkü kadın çok önemli bir güçtür ve biz o gücü taktir edersiniz ki biz %50 kotasını kendimize sağlayarak önümüze aldık ve beraber aynı yolda yürüyoruz.

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

31 Mart sabahı halkların baharı olacak sloganımız da bu olsun. Körfez’de yaşayanların baharı olacak.

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner89

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19