banner47

 ALİ ÇAKIR: GÖNÜL BİRLİĞİ KURMAYA TALİBİM

Röportaj: Ümit RENDE

3 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek olan Körfez Ticaret Odası’ndaki seçim büyük önem taşıyor.

İstifa eden iki yönetim kurulu üyesinin yerine gelecek kişiler belirlenecek.

Dışarıdan bakıldığı zaman sıradan bir seçim ama öyle değil.

Çünkü bu seçim KTO Başkanı’nın da kim olacağını gösterecek.

Geçtiğimiz ay hakkın rahmetine kavuşan KTO Başkanı Mustafa Efe’nin yanında olan ve karşısında olanların seçimi olacak.

Rahmetli Mustafa Bey’e yakın olan Ali Çakır ile Doğan Bozkurt ve ona muhalif olan Recep Öztürk’ün hazırladığı Veysel Şenol ile İlker Korkmaz’ın listeleri yarışacak.

Eğer Ali Çakır ve Doğan Bozkurt listeden çıkar ve yönetim kurulu seçilirlerse Mayıs ayında yapılacak olan seçimlerde Ali Çakır başkanlığa yakın olacak.

Eğer kaybederlerse Recep Öztürk başkanlık yarışında bir adım önde olacak.

Herkesin günlerdir merakla beklediği seçim öncesi adaylardan Ali çakır ile röportaj gerçekleştirdik.

Neden aday olduğunu bir bir açıklayan Çakır, Gönül birliği kurmaya talip.

İşte Ali Çakır’ın açıklamaları; 

ORTAK AKILLA HAREKET ETMEK

Perşembe günü Ticaret Odasında eksik kalan iki yönetim kurulunun belirlenmesi üzerine seçim var. Siz aday olduğunuzu açıkladınız. Neden yönetime aday oldunuz?

Bunun tabi birçok gerekçesi var. Ama en önemli gerekçesi Ticaret Odasında rahmetli başkanımızın ölümüyle beraber meydana gelen boşlukta, bu bayrağı olduğu yerden alıp iki - üç adım daha da yukarılara taşımak. Ticaret Odasını, bu ilçenin en önemli sivil toplum kuruluşunu, ilçenin danışılan fikri alınan, ilçedeki yatırımlarla ilgili, gelecek vizyonuyla ilgili fikri alınan, bilgisine başvurulan bir hale getirmek. Öncelikle üyeyle iletişime geçmek, yani odamızın esas sahibi üyelerimiz. Biz meclis üyeleri ve yönetimdeki arkadaşlar emaneten, yani belli bir süreliğine oraya seçilmiş insanlarız. Odanın esas sahibi Ticaret Odasının üyeleridir. Onlarla birebir iletişime geçmek, onların fikirlerini, görüşlerini, düşüncelerini almak ve onları diğer arkadaşlarımızla paylaşmak, onlara değer vermek. Onlara Ticaret Odası’nın üyesi oldukları için değer vereceğiz. Kendilerinin önemli olduğunu hissettireceğiz bizim için öncelikli hedefimiz bu. Bir de bu ilçenin geleceğiyle ilgili planlarda, projelerde kişiselleştirmeden ortak aklı hakim kılmak. Amaç bu.

""KARTVİZİT KULLANMAK GİBİ BİR HALE SOKULMAMALI

Nedense kamuoyunda Körfez Ticaret Odası çok konuşulmaya başlandı. Bilhassa Mustafa Efe’nin vefatından sonra. Ticaret Odası sanki bir rant yeriymiş gibi bir konuma düştü. Herkes yönetime girmek için planlar yapıyor, çok sayıda isim konuşuluyor. Aynı şekilde başkan kim olacağı oldukça merak ediliyor. Oda bu pozisyona nasıl geldi?

Bir soru önce ki açıklamamda şu vardı; ortak akılla hareket ederek bu ilçenin geleceğiyle ilgili kararları üç beş kişinin elinde bırakmadan Ticaret Odası olarak ortak akılla buluşup hep beraber bu ilçenin geleceğine karar vermeliyiz, yön vermeliyiz, vizyon sunmalıyız. Şimdi elbette burada Ticaret Odasıyla ilgili farklı düşünceler olabilir. Ama kartvizit kullanmak ya da toplumda statü edinmenin yolu Ticaret Odası’nın başkanı olmak gibi değerlendirmemek lazım. Değerlendirirsek hata yaparız. Yani o zaman işi kişiselleştirip, sırf o gücü kendi arkamıza almayı planlamış oluruz. Bu da sıkıntılı bir durumdur. Bu ilçeyi iyi yerlere götürmez. Veyahut da bu ticaret erbabını iyi yerlere taşımaz. Burada önemli olan üyelerin ve toplumun menfaatini ilk sıradan ayırmadan, yani önde toplum menfaati olmalıdır. Bu en önemli şarttır bana göre. Ticaret Odası’nda nedir bu başkanlık, yönetim, meclis, bu gayret nedir? Bu bir demokrasi yarışıdır. Buna böyle bakmak lazım. Topluma hizmet etmek isteyenlerden Allah razı olsun. Onları desteklemek de lazım. Onların önünü açmak lazım. Ama burada kişisel hesaplar yapılmamalı diye düşünüyorum. Kartvizit kullanmak gibi bir hale sokulmamalı Ticaret Odaları.

Kişisel hesaptan bahsediyorsunuz. Var mı oda da kişisel hesap yapan?

Bilemiyorum. Ben genel olarak söyledim. Burası kartvizit olarak değerlendirilecek yerler değil. Burası ilçenin en önemli sivil toplum kuruluşu. Fikrine başvurulan, her konuda bir fikri olan ilçeyle ilgili, ticaretle ilgili, ilçenin geleceğiyle ilgili danışılan bir kurum haline Körfez Ticaret Odası’nı getirmek zorundayız. Ama bunu nasıl yapacağız? Üyeden başlayarak, bu odanın esas sahibi üyeleri bu işin içine çekerek yapacağız.

KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAYANLARIN KAZANMA İHTİMALLERİ YOKTUR

Peki, seçimdeki şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Şimdi şöyle diyelim; Başlangıçta ortaya çıktığımda bu hesap yapılmamıştı. Ali Çakır meclis üyesidir, yönetime aday olabilir. Siz meclis üyesisiniz, neden aday oldunuz diyenler de oldu. Ben bu ilçenin Ticaret Odası’yla ilgili yanlış hesap yapıldığı kanaatindeyim. Birilerinin karşıtlığı üzerinden, yıpranmışlığı üzerinde oluşturulmaya çalışılan bir mühendislik hesabı olan, karşıtlık üzerinden oluşmaya çalışılan gruplaşma, bu ilçeye, bu odaya zarar verir düşüncesiyle yola çıktım.

Gruplaşmadan bahsettiniz, içerde gruplaşma mı var?

Gruplaşma olmasın diye uğraşıyorum. İnşallah 3 Kasım Perşembe günü Allah nasip ederse seçimi alacağız. Arkadaşlarım soruyorlar bu tabloyu görmedin mi sen diye? Diğer grubu oluşturan Recep Öztürk’ün sayısal üstünlüğünü görmüyor musun dediler. Oy kullanacak 32 meclis üyesinin 20’ye yakını Recep Beyin yanında gözüküyor. Ben bu yarışta kendime güveniyorum. Ve ‘Kaybetmeyi göze alamayanların kazanma ihtimalleri yoktur’ diyorum. Ben kaybetmek için asla, kazanmak için adayım. Neler yapacağımızı anlatıp, kazanmak için yola çıktık. Allah’ın izni ve arkadaşlarımızın desteğiyle bu işi aşacağız.

BENCİLLİK VE EGOİSTLİKTEN NEFRET EDERİM

Mustafa Efe’nin ölümünden sonra başkanlık yarışı için iki ismin yarışacağı konuşulmakta. Recep Öztürk ile Ali Çakır yarışır yönünde ortak fikir hakim. İki ismin de ayrı grubu var deniliyor. Peki siz başkanlığı gerçekten düşünüyor musunuz?

Ali Çakır gruplaşmaların içinde hiç olmadı. Ben kendi grubumdan çıktım. Yapılan yanlış hesaplara ve doğru olmayan şeylere itiraz etmek durumundaydım. Daha önce ki meclislerde kürsüye çıkıp ikaz ettim. Recep Beyi de diğer arkadaşlara da söyledim; Bu odaya zarar veriyorsunuz. Güçsüz bir oda hiçbirimizin işine yaramaz diye ikaz etmiştim. Başkanlığa herkes aday olabilir. Bu herkesin doğal hakkıdır. Ama farklı hesaplarla çıktınız mı bu odaya zarar verir. Başkanlıkla ilgili ise; Ben öncelikle yönetime adayım. Şu an başkan vekilimiz Sedat Zımba görevde. Ahde vefa gereği ona sormamız lazım. Kendisi talip olur veya olmaz ona bir diyeceğimiz yok. Başkanımızın en yakın çalışma arkadaşı Sedat Beydi. Ahde vefanın gereği de budur. Ben bencillik, egoistlik düşüncesi taşıyan bir insan değilim. Biz varsak bir oluruz. ‘Ben’ düşüncesi hiç sevmediğim şeydir. 

BU İNSANLAR ARKANIZDAN NASIL YÜRÜYECEK

Peki Recep Öztürk hakkındaki görüşünüz nedir?

Recep Bey ilçenin ve ilimizin önemli bir iş adamıdır. İş adamlığına söyleyeceğim bir şey yok. Fakat Ticaret Odası’yla ilgili bundan iki dönem önce de yine aynı sıkıntılarla iki sene sonra istifa edip, muhalefet edip sonra seçimlere girip kaybetmişti. Şimdi yine aradan iki sene sonra istifa etti. Ticaret Odası’nda şekil bu olmamalı. Seçim takvimi açıklanır, siz de aday olursunuz, insanlar da sizi değerlendirirler. Şimdi bu yola çıkarken insanlara söz verdiniz. Rahmetli Mustafa Efe ile kol kola girdiniz ve üyelerden oy istediniz. Dediniz ki biz dört yıl bu odayı idare etmeye talibiz. Beraberce. Fakat bir sene geçmeden farklı şeyler olmaya başladı. Ondan sonra da iki sene sonra istifa ettiniz. Bu insanlar sizin arkanızdan nasıl yürüyecek merak ediyorum. İki seferde de aynı şey oluyor. Söz veriyorsunuz ama sözünüzü yerine getirmiyorsunuz. Benim itiraz bunadır. İş birliği, güç birliği, en önemlisi ise Gönül birliği yapmak lazım. Ben ona talibim. Öncelikle Gönül birliği kurmaya talibim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner48

banner49

banner5

banner7

banner17

banner18