‘ALTUNTAŞ NEREDE OLURSA, BEN ORADAYIM’

Röportaj: Gülten TOPKARA

Derince’de Refah, Fazilet ve Saadet Partisi’nde uzun yıllar hizmet eden ve esnaf kişiliğiyle de oldukça tanınan ve sevilen bir isim olan Gürcan Efe, önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Milliyet Hareket Partisi’ne çalışacağını ifade etti. MHP’den belediye meclis üyesi aday adaylığını da açıklayan Efe, gerçekten tam bir Halit Altuntaş sempatizanı. Halit Altuntaş neredeyse orada olduğu ifade eden ve Altuntaş’ın olduğu yerde siyasi partiye bakmasızsın hareket eden Efe, meclis üyesi aday sıralamasına girmese dahi gecesini gündüzüne katarak Altuntaş için çalışacağını söyledi. Ben söz daha fazla uzatmadan sizleri Gürcan Efe’nin röportajı ile baş başa bırakıyorum…

-Gürcan Bey öncelikle bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1970 Ordu/Fatsa doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi Fatsa’da tamamladım. 1983 yılından beri Derince Mersincik Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Derinceliyim ve Derince’de esnafım. Derince ve Derincilileri seven aynı zamanda da sevilen bir esnaf olduğumu düşünüyorum. Derince’de yıllardan beri Efe Gür Yapı İnşaat Yapı Taah. Tic. olarak faaliyetteyiz. Evli ve üç çocuğum var. Bir kız iki oğlum var. Siyasete Refah Partisi’nde, Fazilet Partisi’nde ve Saadet Partisi’nde başladım ve hala devam ediyorum. 2014 seçimlerinde de MHP belediye meclis üyeliğine aday adaylığımızı koyduk. Rabbim utandırmasın. Bu yolda devam ediyorum.

HALİT ALTUNTAŞ’IN KİŞİLİĞİNİ ÇOK BEĞENİYORUM

- Siyasete Refah Partisi’nde, Fazilet Partisi’nde ve Saadet Partisi’nde başladım dediniz. 2014 seçimlerinde de MHP belediye meclis üyeliğine aday adaylığınızı açıkladınız. Peki neden böyle bir tercihte bulundunuz?

Tercih yapmamın sebebi şöyle; Derince’de her kesimin ve her görüşe açık olan sayın belediye başkan adayımız Halit Aluntaş’ın güvenilir kişiliği başta olmakla beraber güler yüzlü olması ve sempatik oluşundan dolayı dedik ki, sayın başkanım sen Derince’de aday olduğun müddetçe biz senin yanında olacağız. Biz seninle beraberiz. Bugün de seninle olacağız yarın da seninle beraber olacağız diye ifade ettik. Halit Bey’in yanında olduğum için de belediye meclis üyeliğine de aday adayı oldum.

- Peki Halit Altuntaş’ın seçim çalışmalarını takip ediyor ve seçim çalışmalarına katılıyor musunuz?""

Esnaf olduğum için elimden geldiğince bütün programlarına katılmaya çalışıyorum. Bazen işim gereği katılamadığım programlar da oluyor. Fakat bugünden itibaren Nasip olursa bütün programlara kendi işimi de aksatmaksızın gece gündüz katılacağım.

BİREYSEL OLARAK %30’UN ÜZERİNDE KATILIM SAĞLARIZ

- MHP’de Mersincik Mahallesi’nden çıkan tek aday adayısınız. Mersincik Mahallesi’nde de çok sevildiğinizi biliyoruz. Mersincik Mahallesi’nden MHP’ye katkınız ne derecede olur?

Bizim kalabalık bir eşimiz dostumuz ve çevremiz var. Mersincik Mahallesi’nden mevcut seçmenle beraber, yaklaşık olarak % 20 veya % 30’un üzerinde katılım sağlarız. Sadece bireysel olarak diyorum. Ayrıca Derince’de esnaf olmam itibariyle de diğer mahallelerden de katılım sağlayacağız. Diyeceğiz ki; biz Halit Altuntaş’ın listesindeyiz. Siz de Halit Altuntaş’a gönül veriyorsanız bu dönem sadece Derince’de Halit Altuntaş ve ekibini destekleyin. Diğer siyasi partilere oy vermiş, destek vermiş olabilirsiniz diyoruz. Elbette ki herkesin gönlünde bu makama yakışan bir belediye başkanı vardır. Fakat daha önceden Derince’de Derince Belediye Başkanlığını yapmış Derince için hizmet vermiş, dürüst kişiliğinden asla taviz vermeyen ve hoşgörülü bir o kadar da alçak gönüllü tanılan ve sevilen adayımız var. Halit Altuntaş ve ekibi adına oyunuza talibiz diyoruz. Şuana kadar hiçbir siyasi beklentimiz olmadı, bundan sonra da olmayacak. Sadece Derince ve Derincelilere hizmet edeceğiz. Biz merkezi sisteme hizmet etmeyeceğiz. Merkezi sistem Derince’ye hiçbir şey kazandırmadı. Biz sadece Derince’de yerel olarak Derince ilçesi ve Derince Belediyesi bizim. Biz Derince Belediyemize hizmet edeceğiz. Bizim birinci hedefimiz bu yönde. Derince’deki esnafımıza ve halkımıza hiçbir siyasi görüş farklılık gözetmeksizin herkese kapımız açık. Buyurun gelin çayımızı kahvemizi için. Bu kapı Derince’de en ücra köşesinden tutun en kalabalık olan yerine kadar herkese her kesime sonuna kadar açıktır. Kapımızda ne bekçimiz ne de güvenlik görevlimiz olmayacak. Bu kapı halkımızla beraber açık. Bizim sistemimiz sloganımız budur.

BİZİM TEK HEDEFİMİZ HALİT ALTUNTAŞ’IN KAZANMASIDIR

- Derince’de diğer partilerin şansını nasıl görüyorsunuz peki. Özellikle AK Parti ve CHP’nin?

Her partinin kendine has bir yorumu vardır. Biz bu dönemde şu saat itibari ile Milliyetçi Haraket Partisi saflarına katıldığımız için bizim birinci hedefimiz Derince’de MHP’nin ve Derince Belediye Başkan adayımız Halit Altuntaş’ın kazanmasıdır. Diğer partilerin şansından daha çok şanslı görüyoruz kendimizi. 

- Gürcan Bey Derince’nin öncelikli sorunları sizce nelerdir?

Derince’nin öncelikli sorunu şu; Yerli halkla ve esnafıyla özellikle de ticaret yapan esnaf kardeşlerimiz daha iyi bilir, Derince’nin halkı ve esnafı Derince Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetleri ve Derince Belediyesi’nin personeli idari kısmıyla bağlantı kopukluğu yaşaması. Yani iletişim sorunu var. Daha önceden Derince Belediye Başkanlığını yapan arkadaşlarımız şunu hep göz ardı etti. Biz Derince Belediye başkanlığını artık aldık, halk bizi sevse de sevmese de beş yıl belediye başkanlığı yapıyoruz. Ama slogan bu olmamalı. Çünkü seni bu makama getiren Derinceli, buranın halkı. Senin slogan şu olmalı, “Derince Belediye başkanlığını aldım Derince’deki seçmenime, halkıma sahip çıkmak.’’ Vatandaşın sorunlarını yerinde tespit edip en kısa sürede çözüm üretmek. Bakıyorum Denizciler Caddesi’ne oradaki esnaf kan ağlıyor. Derince’de oturan esnafın % 90’ı diyor ki; Derinceliler Derince’yi otel gibi kullanıyor. Bakıyorsun haklı doğru söylüyor. Bunun sebebi açık ve net ortada. Eğer sen Denizciler Caddesi ve diğer mahallelerdeki esnafına sahip çıkmıyorsan trafik otopark sorunlarını çözmüyorsan ve belediyenin üst düzey amirlerinin iletişim eksikliğini düzeltmiyorsan esnafımız maalesef ki istediği verimi sağlayamıyor ve istediği müşteriyi çekememektedir. Burada bir de Derince’yi cazibe merkezi haline getirmek için hiçbir çabaları yok. Ben isterim ki, Derince’deki esnafımız Derincelilere hizmet etsin, Derince halkı da buranın esnafından alış verişini yapsın. Burada istediği imkanı bulsun ve diğer ilçelerde olan büyük alış veriş merkezlerine gitmesin. Bizim gayemiz bu yönde. Şimdi ben de esnafım ve ben de alış verişimi ihtiyaçlarımı merkezden sağlıyorum. Aradığım herhangi bir ihtiyacımı Derince’de karşılamıyorum üzülüyorum. Ama benim buradaki esnaf arkadaşlarım kan ağlıyor. Fakat benim Derince’ye katkım olması gerekiyor. İşte ben de diyorum ki, gelin kardeşim birbirimize sahip çıkalım. Marketimizden küçük bakkalımıza kadar esnafımızdan ayakkabı boyacımıza kadar hepimiz birlik olalım. Gelin birbirimize Derince’deki esnafımıza sahip çıkalım. Bir umut diyerek tutalım Halit Altuntaş’ın ellerinden. Aslında bütün siyasetçilerin yapması gereken bu. Ben bu anlattığım sıkıntıları Halit Altuntaş belediye başkan adayımızla beraber inşallah bu dönem meclise girdiğimiz zaman her meclis toplantısında gündeme getireceğim. Şahsım olarak değil, beni destekleyen seçmenlerimizle birlikte.

BİZ MHP’NİN NEFERİ OLDUK

- Peki Gürcan Bey aday sıralamasına giremezseniz eğer buna tepkiniz olur mu?

Hayır böyle bir düşüncem hiç olmadı ve zannetmiyorum ki bundan sonra da olsun. Biz belediye meclis üyeliğine müracaatımızı yaptığımız zaman şöyle dedik. Sayın belediye başkan adayımız Halit Altuntaş ve ilçe başkanımız Emin Şimşek bizlere böyle bir şey sunmadı ki neden tepkimiz olsun? Biz bu saatten sonra diyemeyiz ki sayın başkanım veya sayın ilçe başkanım bizi şu sıralamaya koy. Biz sadece şunu ifade ediyoruz Derince’ye var gücüyle hizmet edecek ve Derince’nin esnafıyla seçmeniyle iç içe diyalogu sağlam olan arkadaşlarımız gelsin. Şahısların isimleri ya da kim oluğu hiç önemli değil. Eğer ben de tercih ediliyorsam zaten mecliste olurum. Tercih edilmiyorsam hiç önemli değil sıkıntımız da yok. Yani sıralamaya girmişiz ya da girmemişiz önemli değil. Çünkü biz MHP’nin bir neferi olduk. Bundan sonra da seçim öncesi ya da sonrası MHP’nin her türlü vermiş olduğu göreve layıkıyla da hizmet ederim. Ben MHP üyesiyim ve bundan sonra da üyeliğim devam eder.

- Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Derince’de kritik bir seçim süreci var. Milliyetçi Hareket Partisi olarak olsun, AK Parti ya da Cumhuriyet Halk Partisi olarak olsun bütün belediye başkan adaylarımız Derinceli ve Derince’nin içinde büyümüş, içinde yaşamış pırıl pırıl insanlar. Fakat belediyeciliği bilmek lazım ve belediyeyi iyi bir kadro ile yürütmek lazım. Eğer kadron zayıfsa ve o kadro seni bir yere taşıyamıyorsa sadece senin bilgin yeterli olmayacağını düşünüyorum. Sadece şunu özellikle söyleyeyim; Derince’yi Dericelilerle beraber yönetelim. Biz Derincelilerle bu yola çıkalım kazanacaksak bu seçimi Derinceliler olarak kazanalım, kazanamayacaksak ta Derinceliler olarak kaybedelim. Ben diğer üç belediye başkan adaylarını da başarılar diliyorum. Allah yollarını açık etsin. Seçim bugün var yarın yok. Biz seçimden sonra da esnaf olmamız itibariyle yarın bir gün kol kola gezeceğiz. Benim için siyaset ikinci planda.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner89

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19