Baran: Körfez’e üç yeni üniversite kazandırılacak

Bunlardan 2’si vakıf ve aile üniversiteleri olacak, 1’i de Kocaeli Üniversitesi’nin fakültesi olacak. Fakülte inşaatı yıkımı başlayan eski belediye binasında zaman kaybetmeden başlayacak. Baran’ın planları arasında 2000 yıllık tarihi bulunan Taş Köprü’de müze kurmak, kaybolmaya yüz tutan “Hereke İpek Halısı” ile “Yarımca Kirazı’nı” yeniden canlandırmak var. Yarı olimpik yüzme havuzunu geçen yıl hizmete açan Baran, bu yıl kapalı spor salonu da yapacak. Baran’ın kişisel hedefleri arasında ilk şiir kitabı bastırmak da bulunuyor… 

Körfez Belediyesi 2015 yılında neler yaptı? 2016 için neler planladınız? 

2014 yılı ön çalışmalarla geçmişti. Geçen yıl, yani 2015’te ise çok bereketli ve dolu dolu bir yıl geçirdik. Cadde ve sokaklarımıza 70 bin ton asfalt serdik. Kendi imkanlarımızla kredi almadan Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ve Kapalı Pazar Alanı’nı 10 milyon TL’yi aşan bir maliyetle inşa ettik. Yarım kalan projelerden Tütünçiftlik Viyadük altı projesini bitirdik. Tütünçiftlik Kültür Merkezi çevre düzenlemelerini yaptık. Hereke sahil düzenlenmelerini tamamladık. Hereke sahiline güzel bir Hereke Kültür Merkezi yaptık. Aşağı Hereke’nin tüm asfaltını komple elden geçirdik. 100 bin m2 bordür ve parke serdik. Köylerimize muazzam yatırımlar yaptık. Köy konakları, çocuklar ve gençler için oyun alanları yaptık. Sevindikli Köyümü’zde yağlı güreşler için güreş alanı oluşturduk ve 2015 yılında geleneksel hale getirdiğimiz Taş Köprü Güreşlerimizi başlattık. Her sene davam edecek. Bir de altın kemerimiz var. Üç yıl üst üste başpehlivan olana bu altın kemerimizi takdim edeceğiz.

 

Eski belediye binası yerine inşa edilecek fakülte binasıyla ilgili çalışmalar ne durumda? 

Eski belediye binamızın yerine Osmanlı ve Selçuklu mimarisinde bir fakülte ve Lojistik Meslek Yüksek Okulu yapacağız. Kocaeli Üniversitesi Rektörümüz Prof.Dr.Sadettin Hülagü ile görüştük. 11 bin m2 üzerinde büyük bir proje ile en az 3 bin 500 öğrenci kapasiteli bir fakülte inşa edeceğiz. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca İlimtepe’de üniversite alanımız var. Bir vakıf üniversitesi ile görüşme halindeyiz. Şimdilik açıklayamıyorum ama 2016 yılında burada da bir sonuca ulaşacağımızı düşünüyorum. İGSAŞ Tesisleri’ne Yıldız Sunta, bir aile üniversitesi kurmak istiyordu. Yani 2016’da ilçemize 2 üniversite ve 1 fakülte gelebilir. Bu konuda çok kararlı çalışıyoruz. 

2016’da biter diyeceğiniz diğer projeler neler? 

2016’da bitecek dediğimiz projeler Sevindikli Kültür Merkezi, Yukarı Hereke Kültür Merkezi. Başlayacak olan ve 2017’ye sarkması muhtemel projelerimiz ise 500 dönümlük alan üzerinde inşa edeceğimiz İlimtepe Park projesi. Kocaeli’nin en büyük parklarından biri olacak inşallah. Büyük bir yatırım bunu en az 5 yıla yaymak zorundayız. Ayrıca Ağdere Göleti’nden güzel bir mesire alanı ve yürüyüş yolları yapacağız. Bu proje 2017 yılında bitecektir. Aşağı Hereke’de 2,5 dönüm arazi üzerine yapacağımız altı kapalı pazar, üzeri ipek halı mağazalarından oluşan bir AVM olacak. Turistik AVM planlıyoruz. Onun bir üstünde belediye hizmet binamız ve bir kısmında ipek halı tezgahımız olacak. En az 50 veya 60 tezgah ile Hereke’nin tanıtımını yapacağız. Kurs merkezi açacağız. Hereke halısını tüm dünyaya tanıtacağız. Hemen üst katına da kız öğrenci yurdu yapmayı planlıyoruz. 150 öğrenci kapasiteli olacak. Bu işi en iyi yapacak olan bir öğrenci kurumuna teslim etmeyi planlıyoruz. Kocaeli’de spor salonu olmayan iki ilçeden biriyiz. Yerini tespit ettik. Tütünçiftlik sahile inerken alt kısımda 8 dönümlük bir arazide güzel bir spor salonu ve gençlik merkezi oluşturacağız. Bu yıl içinde veya en geç 2017 yılında bu salonu tamamlamayı amaçlıyoruz. Salonun alt kısmı otopark olacak ve haftanın iki günü de Fatih Mahallesi’nin cumartesi pazarı,  Güney Mahallesi ve Barbaros Mahallesi’nin ise perşembe pazarını buraya taşımış olacağız. ""

Tarih ve turizm ile ilgili neler yapılacak? 

Turizm kenti olmaya adayız. Körfez İlçemizin Kutluca Köyü’nde bir diğer adıyla Taşköprü’de  2000 yıllık olduğu tahmin edilen, Roma dönemine ait tarihi taş köprü iki ay önce karayolları tarafından restorasyonu bitirildi. Hereke Kalemizin restorasyonunu yapıyoruz. Buradaki çalışma da yarıya yarıya tamamlandı. Daha birçok tarihi geçmişimiz var. Kutluca Telgraf Hanesi’nin şuan yerinde yeller esiyor. Bunun plan, projelerine ulaştık. 2016’da İnşallah başlayacağız. Bölgemizde tarihi ipek yolunun kalıntıları var. Köylerimizde birçok tarihi eser çıkıyor. Bunların hepsini bir araya getirerek güzel bir ‘Taş Köprü Müzesi’ yapmayı planlıyoruz. Matrakçı Kalesi’nin iki burcu ihale aşamasını tamamladı. Bu şekilde kalenin restorasyonu devam ediyor. Geri kalan 4 burcu için de ihale açacağız. Onun için kazılar yapılması gerekiyor. Biz süreci başlattık ve en kısa sürede kalemizi bitireceğiz. Ayrıca bundan sonra yapacağımız yeni yapıların hepsinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisini kullanma kararımız var. Örneğin Tütünçiftlik’te Sarnıç Han diye bir bina yapacağız. Kocaeli Üniversitesi’nin ilçemizdeki fakülte binasını aynı mimariyi kullanarak yapacağız. Yani bu tarihten sonra belediye olarak yapacağımız tüm binalar Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yansıtacak. İnsanın ruhunu okşayan tarihi dokunuşları olan binalar olacak. Körfez hem sanayi, hem liman, hem de tarih kenti konumuna gelecek. Turist çeken ilçe olacak. Özel günlerimizi hatırlıyor ve büyüklerimizi her zaman yad ediyoruz. Geçmişimize ve tarihimize sahip çıkıyoruz. Geçmişimiz ile günümüzü kaynaştırmaya çalışıyoruz. Geleceğin şairleri, düşünürleri ilçemizden çıksın istiyoruz. Ben de kendime göre şiirler karalıyorum. Yaklaşık 200’ün üzerinde yazdığım şiirlerim var. Yakında onları derleyip bir kitap haline dönüştürmek gibi bir planım var.

 

Yarımca Kirazı’nı canlandırmak istiyordunuz, fide dağıtmaya devam edilecek mi? 

Kiraz ağaçları ile ilgili bir projemiz var. Her bahçeye bir kiraz projesi dedik. Yaklaşık 50 bin hane var. 50 bin kiraz fidesini inşallah bu sene içerisinde halkımıza dağıtmayı planlıyoruz. Her yıl aynı performansı devam ettirip Körfez’de unutulmaya yüz tutan Yarımca Kirazı’nı yeniden canlandıracağız. Yok ettirmeyeceğiz. Bu yıl yeni fide dağıtımını Şubat ayının sonuna doğru yapacağız inşallah.

 

Körfez Belediyesi özellikle spor ve eğitim alanında adını çokça duyuruyor. Sporla ilgili çalışmalarınız nelerdir?

 

Sporla ilgili çok yatırımlar yaptık. İki spor okulu açtık. Bu okullarda geçen sene 3 bine yakın öğrenci farklı branşlarda eğitim gördü. Bu sene inşallah 3 bin üzerinde öğrenci eğitim görecek. Futbol, basketbol, voleybol, yağlı güreş, minder güreşi, judo, yüzme gibi dallarda öğrencilerimize sportif eğitimler vereceğiz. Eğitime çok büyük katkılar sunduk. Malum paralel yapının dershanelerle ilgili istismarının önüne geçmek için E-dershane projesi ürettik. Bu proje ile geçen sene 21 bin 700 öğrencimize evlerinde internet ortamında dershane hizmeti alma olanağı sağladık. Bu da Türkiye’de ilklerden biriydi. Geçen sene 2 bin 300 öğrencimize burs verdik. 2016 yılında ise 2 bin 700 öğrencimize burs veriyoruz. Geçen hafta bursların ilk taksitlerini yatırdık. Bazı ilkler gerçekleştiriyoruz. Eğitim anlamında okullardan gelen bütün talepleri gerçekleştirdik. Sporun tüm dallarına ve branşlarına önem veriyoruz. Yarımca ve Hereke’de yelken ve kürek takımlarımız var. Bu kulüplerimize yeni yerler yapacağız veya mevcut yerleri iyileştireceğiz. “Sporun Başkenti Körfez” diye bir sloganımız var. Bu anlamda Körfez ilçemizden milli sporcularımızın yetişmesini istiyoruz. Kürek sporlarında geçmişte buradan milli takıma gitmiş bir Ömer Olgun var. Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren başarıları var. Gelecekte nice Ömer’ler bu şehirden yetişmeli, olimpiyatlara gitmeli. Gençlerimiz spor ve edebiyatla uğraşsınlar yanlış işlerle meşgul olmasınlar istiyoruz. Gençlerimizi kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Bakarsınız bu gençlerin içinden bir gün bir Recep Tayyip Erdoğan daha çıkar. 2023 yılına giden bu yolda biz daha başarılı bir Körfez amaçlıyoruz. Kocaeli Birlikspor maçlarını Körfez’de oynuyor. Körfezimizin bir takımı, bizim yetiştirdiğimiz bir evladımız olarak bakıyoruz ama artık bu kentin genelinin bir takımı oldu. İnşallah bu sene şampiyonluğa doğru ilerliyor. Bölgesel Amatör Lig’de Körfez Hereke Yıldız spor takımımız var. Süper Amatörde oynayan 3 takımımız var. İlçemizde başarılı takımlarımız var. Hepsini yakından takip ediyoruz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeynep 2 yıl önce

kaç fakülte olacak ve bu fakülteler neler??

banner4

banner16

banner19

banner23

banner52

banner5

banner7

banner17

banner18