‘Bilgi, birikim ve tecrübelerimi Derincelilerin ayakları altına sermeye talibim’

EN İYİ ŞEKİLDE İCRA EDECEĞİZ

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Cumhur Seferoğlu. 1970 doğumluyum, 33 yıllık Derince’liyim. Özel ve kamu sektöründe görev yaptım. Belediyecilik de 8 yıllık tecrübem bulunmaktadır. Derince Belediyesi Başkan Yardımcılığı ve müdürlük görevlerinde bulundum. Akademik çalışmalar yaptım. Kendime ait Türkiye’de Şirketler konulu bir kitabım bulunmaktadır. Bu bilgi, birikim ve tecrübelerimi milletimin yani Derinceli halkımın ayakları altına sermeye talibim.

- Bahsettiğiniz bilgi, birikim ve tecrübelerinizi biraz açar mısınız?

Eğitim alanında; İktisat fakültesi kamu yönetimi lisans eğitimini tamamlayıp, Okan Üniversitesi Sosyal Bilim. Enst. İşletme Fak. Yüksek lisans yaptım. South Russian Üniversitesi’nde doktora çalışmalarım devam etmekte. İş tecrübelerim de Belediye Başkan Yardımcılığı, çeşitli müdürlük, özel sektörlerde yöneticilik ve uzun bir süre esnaflık yaptım. Toplumu ilgilendiren bu alanlarda bulunmak, bize ayrı bir tecrübe ve birikim katmış oldu.

- Neden Ak Parti’den Belediye Başkanlığına aday adayı oldunuz?

Benim Derince için projelerim var. Bizler; bölgesinde ve dünyada güçlenmiş, uluslararası alanda söz sahibi olmuş, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde kurulan Ak Parti’de ‘Büyük Türkiye’ hayalleriyle görev yapan bireyleriz. İşte biz de bu heyecan ve arzuyla Derince’mize hizmet etmek istiyor, bunu en iyi icra edeceğimiz yer olarak da yetki verilirse Derince Belediye Başkanlığı olarak görüyoruz.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

- Plan ve projelerinizi biraz açar mısınız?

Bu anlamda Derince için hedefimin; Belediyenin rutin işlerinin yanında, Kentsel dönüşüm projeleri üretmek, kent insanının istihdamının artırılmasına çalışmak, ticaretin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak olacağının bilinmesini isterim. Liman Kenti, Sağlık Turizmi Kenti ve Eğitim Turizmi Kenti projelerim bunların başında gelmektedir. Derince zaten liman kenti, özelleştirme kapsamında Aralık ayında ihalesi yapılacak, belediye olarak bu işte rolümüz ne olabilir hazırlık yaparız belki, genişleme çalışmalarında öncü oluruz. İşlerliliğini ve yanaşan gemi sayısını artırmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Yılda 1000 gemi yanaşsa 100 personel olsa 100.000 kişi Derince’den alış veriş edecek, esnaf yüz bin ekmek satacak, girdi artacak esnafın yüzü gülecek.

Zaten Derince’de askeri hastane, araştırma hastanesi, diş hastanesi ve bir de özel hastane var. İki tane özel hastane getirebilirsek, mevcut hastanenin büyümesi, kapasitesinin artması Derince’nin sağlık kenti olmasına sebebiyet verecek. Zaten hastaneler şehri, liman şehriyiz. Köylerimizde organik tarım yapılacak. Belediyenin rutin hizmetleri zaten yürüyor.

Dikkat çeken projelerinizden bir diğeri de lise öğrencisi kalmayacak diyorsunuz bunu nasıl yapacaksınız?

 Eğitim kenti projemiz; lise mezunu bırakmayacağız iddiamız var. Belediye imkanları ve bölgemize yatırım yapacak, iş adamlarını bu işin içine katıp öğrenci okutacağız. Sınavsız, sıkıntısız kayıt yaptıracağız. Bursa’da İstanbul Enstitüsünde ayda bir derse girecekler, Derince’de enstitü açıp internet üzerinden ders görecek belki yılda bir kere yurt dışına final sınavlarına gidecekler. İlk yıl Türkçe çevirili, sonra yabancı dille eğitim verilecek görüşmelerimiz devam ediyor. 10 yıl sonra Türkiye ve dünyanın birçok yerinde Derinceli yetişmiş insanımız olacak her gittiğimiz yerde akademik kariyerli Derinceli gençler bizi karşılayacak bu bizi çok mutlu edecek.

  - Aday adaylığı açıklamanızda halktan büyük bir kesim katılım sağlamıştı. Bu da sizin halk nezdinde ne kadar sevildiğinizi gösterdi. Şayet her şeye rağmen yine de aday gösterilmezseniz eğer tepkiniz nasıl olur?

 İnsanlar bir şeye inanırlar, inançları doğrultusunda hazırlanırlar, donanımlarıyla emellerini kuşatırlar, hedeflerine yürürler. Zaman zaman çeşitli etkenler sebebiyle başarılı olurlar bazen de başaramazlar. Başarı vizyon ister, bilgi ister, birikim ister, halk desteği ister, teşkilat desteği ister, her şeyden önemlisi Tevfik Allah’tandır. Allah doğruyla beraberdir. Gecikmeli de olsa hak tecelli eder. Diğer aday adayı olan arkadaşlarımız en az bizim kadar bu işe layık ve üstesinden gelebilecek kabiliyet ve donanıma sahiptir. Hedef rıza ise vasıta önemli değildir. 

GÜLDEN AĞIZ SÖZ SÖYLEMEMELİYİZ

- Diğer Ak Parti aday adayları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bu süreçte Derince’nin diğer ilçelerden daha şanslı olduğu bir konu var. Aday adayı olan tüm arkadaşlarım biri hariç hepimiz belediyeciyiz. Şu aday adayı bu işi yapamaz diyemeyiz. Hepimizin ama az, ama çok tecrübesi var. Diğer arkadaşımızın da başka önemli konularda tecrübesi var muhakkak ki, o tecrübesini yerele taşıyacak. Kimisi hizmetini yaptı, kimisi yapacak. Derince’de endişelenmeye mahal yok, a. adayı arkadaşlarım başkanlık görevini en güzel şekilde yapabilecek tecrübeye sahipler, ama kime nasip olacağını bilmiyoruz. Alın yazısı diye de bir şey var. Allah hangimize nasip etmişse tüm kâinat bir araya gelse, ben veya başkası buna kimse mani olamaz. Zaten şu kişi yapamaz iddiasıyla değil ben daha iyi yapabilirim, projelerim var, daha çok çalışırım iddiasıyla meydanlarda, milletin içindeyiz. 

- Diğer aday adaylarını ayrı ayrı değerlendirebilir misiniz?

Ben de hepsinin ayrı ayrı yerleri var. Tek tek isim isim değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Biz biliyoruz ki; bu süreçte ve sonrasında, hem biz aday adayları, hem de teşkilat içinde görev yapan tüm arkadaşlarımız, birbirimizi incitecek en ufak bir cümle sarf etmemeliyiz. Gülden ağır söz söylememeliyiz. Ben size söz veriyorum benden duymayacaksınız. Kim ki başkasını aşağıya çekmek ister, bilsin ki parti büyüklerinin gözünde o diptedir ve kendisi küçülür. Bu partide dedi kodu laf üretenler değil, liderimiz gibi; iş proje üretenler, yücelir. Teşkilatlarımdan ricam kim yapmaya kalkarsa ikaz edin itibar etmeyin, ‘Nizalaşmayın gücünüz azalır’ diyor Peygamber Efendimiz. Yani kavga etmeyin, tartışmayın iki tarafta gücünü kaybeder. İyilikler yayılsın kem sözlere müsaade etmeyin. Kötü söz sahibine aittir.

- Vatandaşla ilişkilerinizi nasıl planladınız? Hizmet mi? Proje mi? Birebir iletişim mi?

Bir şeyi yaparken vatandaşın çıkarlarını en üst seviyede görerek projelendirip, herkesin yararına, bir tarafı yaparken bir tarafı yıkmadan, kaliteli hizmet ve kamu yararını gözeterek yapmak elbette mümkündür. Bir şeyin yapılması başka şeyin yıkılmasına sebep değildir. Hem gönüle giden yolu yapabilir, hem de evine giden yolu yapabilirsiniz. Kişinin mizacıyla alakalıdır. 24 saat halkın içinde olmak içinden olana zor gelmez.

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner5

banner7

banner17

banner18