‘Bir dönemde yaptığımı iki dönemde yapamadılar’

Röportaj: Gülten TOPKARA

Belediye başkan adaylarıyla yapmış olduğumuz söyleşilere bu hafta Halit Altuntaş ile devam ettik. Halit Altuntaş ismi belki Derince’de en çok bilinen bir isim. Kendisi uzun yıllardır Derince’de ikamet eden, esnaflık ve uzun yıllar siyasetin içinde olan bir insan. Bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra halkından hiç kopmayan ve sürekli halkın içinde olan Altuntaş, ‘Herkesin ve herkesimin başkanı’ sloganıyla tanınıyor. 2014 yerel seçimlerinde MHP’de belediye başkan adayı olarak girecek olan Altuntaş seçim öncesi gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Altuntaş ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okuyacağınızı umuyorum…

MHP’DE YABANCILIK ÇEKMEDİM

- Sayın başkan Milliyetçi Hareket Partisi’nde yabancılık çektiniz mi? Özellikle ülkücülerin size bakış açısı nasıl, herhangi bir olumsuzluk yaşadınız mı?

Benim kullandığım bir slogan var “herkesin ve her kesimin başkanı” diye. Bu Derince’de bizim şahsımızda kabul görülmüş bir slogan. Ben bunu söylerken herkes ve her kesimden sevdiğim saydığım insanların gönüllerine inanarak söylüyorum bunu. Siz insanları severseniz, sevilirsiniz. Bu manada görev yaptığımız dönemde hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın her kesimle dost olduk, arkadaş olduk, kardeş olduk ve aramızda çok sağlam bir sevgi bağı oluştu.  MHP bir sağ parti. Bizim hiçbir itilafımız olmadığı gibi ilkeleri, inançları, idealleri doğrultusunda zaman içinde milli görüşle koalisyon ortaklığı yapmış rahmetli Erbakan ve rahmetli Türkeş. Bu manada arkadaşlarla hiçbir sıkıntımız olmadı. Adaylık sürecimde geçmişteki bu birliktelik en büyük etkenlerden biri. Derince’de böyle bir talebin oluşması, böyle bir yapılanmanın Derince tarafından kabul görmüş olması çok önemli. MHP’deki arkadaşlar, geçmişte siyaset yaptığımız, belediye meclisinde beraber olduğumuz, 91 ittifak döneminde beraber çalışma yaptığımız arkadaşlar. Bizim gelmemizle yeni genç nesil daha da memnun oldular. Kendilerine güç geldiğini hissettiler ve daha azimli çalışma içerisindeler. Güzel bir çalışmayla istediğimiz sonucu alacağız inşallah.

- Sayın Başkanım, Derince’de herkesin ve her kesimin başkanı olarak biliniyorsunuz ve ayrıca doğu kökenli vatandaşlar size daha sıcak bakıyor ve sizden yana gözüküyor. Şu an Derince’de biliyorsunuz Ak Parti’nin 3 tane Trabzonlu aday adayı var, geçmişte de Trabzonlu oldu belediye başkanları. Trabzonlu adayların çıkması sizin için bir avantaj mıdır sizce?

İnsanlar siyaseti yönetici manasında yönetemese de sandık önüne geldiğinde gereken cevabı dersi veriyor. Siyasi partilerin de bu hassasiyetlere önem vermesi gerekiyor. Geçmişte dikkat etmeyen siyasi partiler gereken dersi almıştır. Derince Türkiye’nin mozaiği ancak doğu ağırlıklı bir ilçe. Bu manada iktidar partisinin böyle bir dayatmasının olması kendi içlerinde bile sıkıntıya sebebiyet veriyor. Bunu Derinceli nasıl değerlendirir seçimlerde göreceğiz ancak biz ayrışımların değil söylediğimiz gibi herkesin, her kesimin adayıyız.

KAYBEDEN HEP DERİNCE OLDU

- 1999 ve 2004 yılları arasında belediye başkanlığı yaptınız. Sizden sonra Ali Haydar Bulut ve Aziz Alemdar geldi. Kendi döneminizi ve bu iki belediye başkanının dönemini değerlendirir misiniz? Başarılı oldular mı sizce?

Başarıyı belirlemek için ortaya bir ölçü koymalısınız ki değerlendirebilirsiniz ama burada ölçü yoktur; ancak yapılanlar ölçü kabul edilirse Derince çok daha fazla hizmet almalıydı. Niye? Çünkü hem Büyükşehir de iktidarlardı hem genelde hem de aynı partinin belediye başkanları olarak görevdeydiler. Ama bu olmadı, bu avantajı Derince lehine kullanamadılar. Geçmişte Haydar Beyin dönemindeki sıkıntılar malum. Şu andaki mevcut yönetimde bulunan arkadaşlar ile teşkilatın ve büyükşehrin sıkıntıları da hizmete yansıma konusunda çok büyük engel yarattı ve kaybeden hep Derince oldu. Mesela ilçeler arasında hizmet binası büyükşehir tarafından yapılmayan tek ilçe Derince’dir. Beldelere gidiyorsunuz, 15-20 bin nüfuslu beldelere çok güzel tesisler yapılmış ancak 130 bin nüfuslu Derince’ye büyükşehir bu manada çivi çakmamıştır, sadece yeşillendirme, mesire alanı ile tünel çalışması yapılmıştır.

Bizim dönemimizi konuşmak istersek, bizim dönemi konuşurken öncelikle 1999 yılındaki asrın depremini konuşmamız lazım. Malum Derince ilçesine ve bölgeye 2,5 - 3 sene hizmetler konusunda sıkıntı olmuştur deprem hadisesi. Ancak giderilmiştir ve Derince hızla ayağa kalkmıştır ve biz bunu koalisyon döneminde yapmışızdır. Derince’ye birçok eser kazandırmışızdır. Çenesuyu bunlardan biri. Kültür merkezi, sahildeki amfi tiyatro, sahil düzenlemesi, belediyenin merkez hizmet binası, fen işleri garajı ve atölyeleri, yol noktasında Çınarlı’nın başından Çenesuyu’nun önüne kadar Ertuğrul Gazi Bulvarı 3 kilometredir. Bölgenin en büyük bulvarıdır ve kendi belediyemizin imkânları ile yaptık bunları. Bakıyorum arkadaşlar, büyükşehrin yaptıklarını kendi yaptıkları gibi gösteriyor. Burada hizmet ölçüsü vatandaşın. Bunu fark etmesi lazım ki birçok insan bunu maalesef bilmiyor. Belediye hizmet yapıyorsa, kendi kasasından çıkan hizmet onun hizmetidir. Derince’deki duble yol, bizim dönemimizde yapılmıştır ama ben çıkıp karayollarının yaptığı yolu ben yaptım dersem yanlış olur. Geçmiş dönemde Derince Tüneli yapıldı. Bunu herkes biliyor ki Büyükşehir yaptı. Büyükşehir görev alanında olduğu için yaptı. Büyükşehir sadece merkeze hizmet yapmıyor ki, Derince Belediyesi % 35 vergisi alıyor, bir sürü vergi ödüyor esnaf, vatandaş. Mesela, çevre temizlik vergisi vardı, altı ayda bir ödenirdi hane başına ama o da iki taksitte ödenirdi. Ama büyükşehir olduktan sonra her faturada su faturasında kullanılan su bedeli kadar atık su bedeli ödeniyor. Şunu iddia ediyorum, bizim dönemimizde yapılan hizmetleri toplasınlar, belediye başkanlığı kasasından çıkan hizmetleri, iki dönemdir yapılan hizmetlerle karşılaştırsınlar inanın bizden sonraki iki dönemden de daha fazladır bizim yaptıklarımız. Yani bizim kendi imkânlarımızla yaptıklarımızı onlar iki dönemde yapamadılar.

DERİNCE’DE ÇEKİM NOKTASI OLDUK

- Başkanım 2009 seçimlerinde Saadet Partisi’nden aday oldunuz ve 16500 civarında oy aldınız. O zaman MHP 7500 civarında oy almıştı AKP’nin oyu ise 23500’dü. Şimdi Saadet Partisi yok diyebiliriz, aday çıksa da 16 bin oy yok diyebiliriz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin ise Türkiye genelinde oy potansiyelini arttırdığını görüyoruz. Rakamsal olarak baktığımız zaman seçimi kazanma şansınız yüksek gözüküyor, şansınız ne derecede olur ve bunu matematiksel olarak bize açıklar mısınız?

Geçen seçim sonuçları itibariyle değerlendirirsek, geçen seçim solun oyu 21 bin civarında, sağın aldığı oy ise 50 bin civarındaydı. Bu 50 bin oy geçen seçimde üçe bölündü AKP, Saadet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak. Saadet Partisi’nden malum HAS Parti ayrıldı, daha sonra kapatıldı. Saadet kendi içerisinde rahmetli hocanın oğlu ve genel merkez gibi gruplara ayrıldı. Şu anda bizim burada eskiden görev yapmamız, herkesin ve her kesimin başkanı olma gibi iddiamız değerlendirilecek. Biz aday olduktan sonra gerçekten ciddi bir çekim noktası oldu MHP. Büyük Birlik Partisi’nden arkadaşlar, eski ilçe başkanı da dâhil geldi bize katıldı. Doğru Yol Partisi’nden arkadaşlarla görüştük, diğer partilerden de görüştük, herkes sağ olsun destek veriyor. Bakın bize iktidar partisinden de çok ciddi katılımlar ve destekler olacak. Derince’de bu seçimin çekim noktası gibi gözüküyoruz ve sağda bulunan iki parti arasında tercih yapacak olan seçmenimiz eminim bu seçimde bizden yana tercihini kullanarak fark atmamızı sağlayacaktır.

KENDİ İÇLERİNDE KAVGALILAR

- Siz belediye başkanı seçildiniz diyelim, büyükşehirde de AKP devam ederse, uyumsuzluk yaşar mısınız? Yatırımlarınızı etkiler mi?

Şimdi iki dönemdir belediye iktidar partisinden, mevcut sıkıntıları az önce konuştuk. Ne oldu? Geçmiş dönemdeki belediye başkanlarının şahsi sıkıntılardan dolayı Derince hizmet alamadı. Biz belediye başkanı iken, Sefa Bey Cumhuriyet Halk Partisi’nde idi. Muhalefette olmamıza karşın, hükümette de ANAP, DSP, MHP koalisyonu vardı. Buna rağmen ve asrın depremini yaşamamıza rağmen ayrıca Derince’de o zaman bizim yanımızda 5 meclis üyesi olup 20 meclis üyesinin olmasına rağmen bizim kararlarımızın hepsi oy birliği ile geçmiştir, geçmeyen yoktur. Bunu ancak uyumla, dostlukla, ikili ilişkilerle, ayrımcılık yapmamakla sağlayabilirsiniz. Kendini beğenip başkasını beğenmemekle sağlayamazsınız. Bizim dönemimizdeki yapılan hizmetlere bakın, iki dönemde yapılan hizmetlerden fazladır. Hiç de sıkıntımız olmadı. Çenesuyu Fabrikasını yaptık. Sefa Bey o zaman büyükşehirden ayrılmış milletvekili olmuştu. Biz de protokole çağırdık geldi sağ olsun. Rahmetli Erbakan Hoca protokolde oturuyor Sefa bey eliyle beni işaret ederek, “Ben dedi Halit beyle, Hikmet ve Fikret’ten daha rahat çalıştım.” Şimdi biz buraya hizmet için gelmişiz, sürtüşmenin bir anlamı var mı? Yok… Eğer sürtüşürseniz Derince kaybeder... Şimdi bu partili arkadaşlar, kendi başkanı, kendi ilçe başkanı ile kavga ediyorlar… Bu uyumsuzluktan elbette hizmet çıkmaz.

KARAOSMANOĞLU ABİMİZ, ARKADAŞIMIZ

- Karaosmanoğlu ile diyalogunuz nasıl? Eğer AKP büyükşehri alırsa ve bizden olana hizmet yaparız anlayışında olursa siz ne yaparsınız?

Öyle bir şey düşünmem bir de Büyükşehrin böyle bir şansı yok. Yasa ona o görevi vermiş. Su kanalı Büyükşehirde… Derince’nin suyunu mu kesecek? Yangın olacak itfaiye mi göndermeyecek… Büyük yatırımlar için de kendi iç imkânlarını değerlendireceksin.

Karaosmanoğlu bizim abimiz, arkadaşımız, şu anda da başkanımız. Vatandaş ya da siz, büyükşehir belediye başkanına İbrahim Beye sorsun “İbrahim Bey, yarın Derince’yi ya da Gölcük’ü kaybettiğinizde kısıtlama yapar mısın?” diye. Yaparım diyebilir mi? Yapacaksa şimdi söylesin. Bizden yana olana uygulama yaparız siyaseti yaparlarsa, yapmışlarsa, yapacaklarsa 30 Mart’ta zaten bunun cevabını alırlar ancak biz zaten Büyükşehir adayımız Sayın Saffet Sancaklı’nın kazanacağına inandığımızdan İbrahim başkan veya Saffet başkan olması bizim hizmetlerimizi asla aksatmaz diyoruz ve bunu kendi insani ilişkilerimize inanarak söylüyoruz.

ADAYLAR BELLİ OLSUN DA…

- Peki, sizin döneminizdeki yapılan çalışmalar sizce iki dönemde neden yapılamadı?

Şimdi burada yoklarken dedikodu gibi olur. Adaylar belli olsun, gelsinler konuşayım ama bir tane bir şey söyleyeyim madem sordunuz. “Derince Belediye binasının dış giydirmesi, belediyenin inşaatına yapılmasına verilen paradan çok çok daha fazla, iddia ediyorum.” Gerisini de karşımıza gelirlerse, gelme cesareti bulurlarsa konuşuruz.

- AKP’den karşınıza kimin gelmesini istersiniz, sizi zorlayacak isim olabilir mi?

Hepsi ile hukukum var, hepsi arkadaşım. Seçim sürecinde rakibim olur seçim sonrası arkadaşım olur. Hiçbir problem de olmaz.

- Derince’yi çok iyi tanıyorsunuz, geçmişte de bir dönem belediye başkanlığı tecrübeniz var ve yine iki dönem belediye başkanlığı yapıp da istenilen yatırım yapamayan belediye başkanlarını da gördünüz, eksiklerini de çok iyi biliyorsunuz. Seçilirseniz Derince’ye neler kazandıracaksınız, projeleriniz neler? Bunlardan bahseder misiniz?

Ben şunu her zaman söylüyorum, rahmetli babam Derince’ye 1953’te gelmiş. Burada esnaflığımız var, burada oturmuşuz. Derince’ li bizi belediye başkanı yapmış, benim Derince’liye minnet ve şükran borcum var ve bunu ödemeye çalışıyorum, ödüyorum. İyi günde kötü günde Derince’lilerle beraber olurum, benle alakalı bir şey olursa koşuyorum. Bu manada Derince’li bizi yeniden belediye başkanı yaparsa, hem tecrübemiz var hem iki dönemdir tüm gelişmeleri, yapılamayanları, vatandaşımızın hizmet taleplerini takip ediyoruz, Derince’yi tanıyoruz ve bu taleplere uygun projeler üretiyoruz. Projelerimizi şimdi söylersek kopya çektiler derler ya da kopya çekerler. Seçim projelerimiz yasalar gereği Ocak başında yayımlanacak. Ses getirecek projelerimiz var. Herkese ve her kesime uygun çalışmalar bunlar.

- Peki başkanım Derince’lilere son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Derince bizi bir dönem belediye başkanı yaptı, bizim Derince’liye minnet ve şükran borcumuz var. Eğer bize yetki ve sorumluluğu layık görürlerse bu minnet ve şükran borcumuzu büyük bir şevkle ve gururla ödeyeceğiz. “Derince’yi Derince’lilerle Derince’den yöneteceğiz.” ve daha yaşanabilir bir Derince için kollarımızı sıvayarak çalışmalarımıza başlayacağız. Herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner23

banner18

banner7

banner19