banner168

Cemil Yaman; Benim koltuk sevdam yok, ben hizmet için varım

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında çığ gibi sorunları ile kaderine terk edilmiş bir Dilovası görüyorduk. Hızlı ve plansız nüfus artışı, plansız kentleşme, gecekondulaşma gibi kentsel problemler yanında, bazı sosyal problemlerinde ortaya çıkmasına neden olan Dilovası’nda özellikle de eğitim ve öğretim olanaklarının yetersizliği, içe kapanık ve dolayısıyla kalifiye olmayan sosyal grupların ve yapıların da ortaya çıkması sorununu doğurmuştur. Bölgedeki OSB’lerinde yerele ilgili olmamaları da aynı zamanda yerleşik halkın yeterli ekonomik olanaklara sahip olamamalarına sebep olmuştur. Tüm bu sıkıntılara karşın bir de yaşanan çevre kirlilikleri, sanayi ile iç içe girmiş konutlar, yok olan tarihi dokusu ile sıkıntının merkezi Dilovası olmuştu. Ancak 2009 Yılında belediye başkanlığı koltuğuna oturan Dilovalıların tabiri ile “Bizim Cemil” (Cemil Yaman ) Dilovası’nın kaderini değiştirmiştir.

1975 yılında Dilovası’na gelen ve çocukluğunu Dilovası’nda geçiren Cemil Yaman ile yaptığımız röportajı keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz…

HASTANEMİZ YAKINDA AÇILIYOR

- Dilovası'nda şuan yeni yapılacak hastane konuşuluyor. Hastane şuan hangi aşamada sayın başkan?

Türkiye’de ilk defa bir ilçe belediyesi kendi hastanesinin projesini kendi çizmiştir. Biz Sağlık Bakanlığına gidip hastane istiyoruz demedik. Yerimizi ayarladık, Projemizi çizdik, bize önce Sağlık Merkezi yapalım dediler, bunu kabul etmedik. Çünkü Dilovası'nın bir hastaneye ihtiyacı vardı. İlk etapta her bölümün olduğu 50 yataklı bir hastane yapıldı. Hastanemiz Derince'ye bağlı gün hastanesi olarak açılacaktı ama Sayın Bakanımız Nihat Ergün ve Valimiz Ercan Topaca'nın ziyaretleri sonrası buranın Dilovası Devlet Hastanesi olması yönündeki ve iki ameliyathanenin de kurulması yönündeki istekleri bizleri daha çok mutlu etmiştir. İnşallah kısa sürede açılışını yapacağımız devlet hastanemizde her türlü tedavi ünitesi olacak.

- Sanayi kenti Dilovası’ndaki son gelişmeler nelerdir?

Dilovası, sanayileşme ve yatırım faaliyetleri açısından özellikle de son yıllardaki gelişmeler de dikkate alındığında önemli bir merkez haline gelmiş bulunmaktadır. Sanayileşme baş döndürücü bir hızla devam etmektedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında geçiş güzergâhın da bulunması, İstanbul’a yakınlığı, ülkemizin önemli limanlarına sahip olması gibi daha başka birçok nedenden dolayı yatırımcıların ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Dilovası’nda şu anda 5 OSB, 1 sanayi kooperatifi ve 9 adet liman bulunmaktadır. Organize sanayi bölgeleri ve kooperatif bünyesinde yaklaşık 350 firma faaliyet göstermektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni yatırımlar ile birlikte bu sayının 500’ü aşması beklenmektedir. İfade edilen bu rakamlar Dilovası’nın ülke ekonomisine kattığı katma değeri, ülke ekonomisindeki payı ve ağırlığını açıkça ortaya koymaktadır.

DİLOVASI MARKA ŞEHİRDİR

- Dilovası’nın kötü imajı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Dilovası’nı hep “Kanserovası“ diye lanse ettiler. Ancak iki profesör ve yaklaşık 50 kişilik bir ekibin 4 ayda yaptığı bilimsel ankette Dilovası’nın gerçeği ortaya çıkmıştır. Dilovası’nda ki kanser oranının Türkiye ortalaması ile aynı olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Bilimsel olarak yapılan bu raporu biz zaten biliyorduk. Ancak kimseye anlatamıyorduk. Şimdi ise elimizde bilimsel bir rapor vardır. Kimse artık Dilovası’nı Kanserovası diye lanse edemez. Bundan sonra “Marka Şehir Dilovası“ diye tanıyacaklardır. Evet, Dilovası Marka şehirdir. Türkiye’nin hiç bir yerinde ülke ekonomisine bu kadar katma değer sağlayan bir ilçe yoktur. Türkiye’nin en önemli sanayileri hemen hemen bu bölgededir. İleriki süreçte de OSB’lerin doluluk oranları arttığında da Dilovası’nın yıldızı iyice parlayacak ve Dilovası’nın marka olduğunu biz söylemeden herkes bilecektir.

- Dilovası denildiğinde ilk akla gelen hava kirliliği. Sizce hava kirliliği yönünden birinci sıradaki ilçe Dilovası mı?

Hayır. Dilovası'ndan daha kirli il ve ilçeler vardır. Mesela Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde Mart ayında yaptığı açıklamada Dilovası'ndan daha kötü il ve ilçeleri görebilirsiniz.

- Hane halkı çalışması ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

Hane halkı çalışması çok ciddi bir çalışma oldu. Bu bilimsel araştırma 4 ay sürdü. Yaklaşık 10 bin haneden 38 bin kişi ile bire bir görüşüldü. Çok ciddi bir çalışma yapıldı. Dilovası her zaman kötü olarak kamuoyuna lanse edildi. Kesinlikle öyle değil. Dilovası bugün suç oranlarının en az olduğu ilçedir. Nüfusa vurulduğunda bu ortaya çıkıyor. Dilovası'nda insanlar kardeşçe yaşıyorlar. Dilovası için çekilen olumsuz fotoğraf kesinlikle doğru bir fotoğraf değildir. Bugüne kadar Dilovası'nda Kültürel etkinlik yapılmış mı? Hayır. İlk defa biz kültürel etkinlikle yapıyoruz. Ben her zaman "Keşke bir Kültür Merkezimiz olsaydı" diye hayıflanıyorum. Kültür Merkezi'ni de Dilovası'na kazandırmak için çalışıyoruz.

1500 VATANDAŞIMIZI İŞ SAHİBİ YAPTIK

- Dilovası Sanayi kenti burada bir Endüstri Meslek Lisesi'ni olmaması eksiklik değil mi?

Çok iyi bir konuya değindiniz, kesinlikle çok büyük bir eksiklik. Yıllardır bu eksiklik nasıl görmezden gelinmiş anlamış değilim. Dilovası'na acil olarak bir Endüstri Meslek Lisesi şart. Bu okul için de çalışmalarımız devam ediyor. Biz şuan eğitim konusunda 42 branşta kurslar veriyoruz. Yeter ki Dilovası halkı eğitim almak istesin. Çünkü biz sanayiciyi yok sayamayız. Doğal olarak sanayici de Dilovası halkını yok saysın istemiyoruz. Onun için eğitimli Dilovası için çalışıyoruz. Sanayicinin ihtiyacına göre mesleki eğitim kursları açmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 

- Sanayi kenti Dilovası'nda uzun yıllar işsizlik konuşuldu. Şuan ilçedeki işsizlik ne aşamada?

Geçmişte işsizlik konusunda çok ciddi sıkıntılarımız vardı. Gerek sanayiden gerekse kalifiyeli eleman konusunda yaşanan bu sıkıntıları her geçen gün minimize etmeye çalışıyoruz. Biz belediye olarak açtığımız yeni istihdam birimimiz ile son üç ayda yaklaşık 1500 vatandaşımızı iş sahibi yaptık. Kalifiyeli elemanın yetişmesi için belediyemiz bünyesinde kurduğumuz DİLEMEK kursları ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin kurduğu KOMEK kursları ile meslek sahibi olmalarına da yardımcı oluyoruz.

- Dilovası'nın tarihi dokusu hakkında araştırmanız var mı?

Dilovası tarihi bir yerdir. Buralarda Libyssa Kalesi, tarihi Diliskelesi olduğu söyleniyor. Mimar Sinan Köprüsü zorda olsa halen ayaktadır.  Anibal'ın mezarının Dilovası'nda olma olasılığı çok büyük. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılıyor. Çeşitli söylemler üretiliyor. Dilovası Selçuklular döneminde Akıncıların yerleşim yeridir. Tavşancıl'da çok eski tarihi mezarlıklarımız var. Bu da demek oluyor ki buralarda daha önce insanlar yaşamış. Şuan biz tarihi yerlerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Şunu da ilk defa size dile getireyim; Dilovası'nda tarihi akıncı mezarı vardır. Ama kimsenin bu mezardan haberi yok. Dilovası'nın tarihi dokusunu araştırıyoruz. Bu konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyoruz.

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ BÜYÜK BİR ŞANS

- Yeni yapılacak olan Körfez Köprüsü'nün sizce Dilovası'na bir katkısı olacak mı?

Dilovası için Körfez Köprüsü bir şans. Dilovası'nın değerini artıracak. Özellikle şehre giren araçların yüzde 40'ını azaltmış olacak. Bu da Dilovası’ndaki hava kirliliğini ciddi oranda düşürecektir. Uluslar arası alanda Dilovası bu köprü ile gündeme gelecek. Dilovası için bu köprü çok büyük bir şanstır.

- Konut İhtiyacı konusundaki çalışmalarınız nelerdir?

Dilovası'nın ciddi anlamda konut ihtiyacı var. Yarın OSB’ler tam olarak faaliyete geçtiğinde buralarda çalışacak olan insanlar için konut alanlarının ivedilikle yapılması gerekir. Bunun için TOKİ ile görüşüyoruz. Dilovası halkı gülsün istiyoruz. Dilovası çağ atlıyor. Dilovası hizmete doymuyor. Şuan Bilgi Evlerinden tutunda birçok alanda Dilovası için çalışıyoruz. Özellikle alt yapının yüzde 85'ini bitirdik. Batı kavşağı bitti. Doğu kavşağı için çalışmalar sürüyor. Doğalgaz çalışmaları sürüyor. Kadın aile sağlık merkezi için Büyükşehir ile görüşüyoruz. Yeni belediye binamız ve kent meydanımız ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. En önemlilerinden biri olan Tavşancıl Sahil Projesi yakında bitecek ve halkımız denizle buluşacak. Kültürler dayanışması adı altında organize ettiğimiz etkinlikler ile Dilovası halkı tam bir kaynaşma içersindedir. Spor salonumuzun temeli yakında atılacak. Bunlar gibi birçok projemiz yakında hayata geçecektir.

EĞİTİMDE CİDDİ ADIMLAR ATILDI

- 4 Yılı geride bırakırken, bugüne kadar yaptığınız hizmetlerden biraz bahseder misiniz?

4 yıldır aziz milletimize hizmetkârlık yapmaya çalıştık. 4 yılda yapılan yatırımlarla artık Dilovası daha yaşanılabilir bir kent haline gelmiştir. Alt yapıda Kocaeli'nin en iyi ilçesi Dilovası'dır. Doğalgaz'da çalışmalar hızlandı. 2/B'den sonra da Dilovası'nın hemen hemen her yerinde doğalgaz kullanımı sağlanacaktır. Üst yapıda da çok büyük işler yaptık. 115 bin metrekare parke döşedik, 120 bin ton Asfalt serimi yaptık, 70.197 metreküp İstinat duvarlarımızla birlikte sokaklarımız ve yollarımız meydana çıktı. Semt konaklarımız Turgut Özal, Orhan Gazi yapıldı. Diliskelesi Mahallelerimize ve diğer mahallelerimizde de çalışmalarımız sürüyor.  Çocuklarımız için “Her Mahalleye Bir Park” projesi ile 19 adet park yaptık. Eynerce Deresi ıslah edildi. Dilderesi ıslahı yakın bir zamanda edilecek. İbadethanelerimizde çevre düzenlemeleri, iç ve dış temizliği, bakım ve onarımında gerekli desteği veriyoruz. Ulaşım konusunda çalışmalarımız oldu. Dilovalılar artık Kocaeli'ye, Farabi Devlet Hastanesine ve Umuttepe'ye tek vasıtayla gidebiliyor. Batı Kavşağımız yonca kavşak şeklinde yapılarak trafikte yaşanan sorun ve sıkıntılar çözüldü. Doğu kavşağımızın ihalesi yapıldı, çalışmalarımız sürüyor. Dilovası'nın en büyük sorunu olan eğitim konusunda çok büyük işlere imza attık. Göreve geldikten sonra bir metre kare yer ayrılmayan eğitime 180 bin dönümlük alan ayırdık. Dilovası'nın kuruluşundan bu yana 11 okulu vardı. 4 yılda 11 okul çalışmamız daha oldu. Bu okullar, Mehmet Akif Ersoy İ.Ö.O., Recep Yazıcı İ.Ö.O., Diliskelesi İ.Ö.O., Hacı Seyit Taşan İ.Ö.O. ek binası, Hükümet Konağı İ.Ö.O., M. Zeki Obdan Ana Okulu, Anadolu Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Diliskelesi Lojistik Meslek Lisesi’dir. Bu projelerden bazıları bitti, bazıları sürüyor. Bazılarının da ihalesi yapıldı. 40 yılda 11 okul yapılmıştı. Biz 4 yılda yaptık. Bilgi evlerimizi yaptık, bu bilgi evlerinde 3 bin 500 çocuğumuz eğitim alıyor. Dilovası Merkez ve Tavşancıl kütüphanelerimizi kurduk. 1. sınıfa başlayan çocuklarımıza çanta ve kırtasiye yardımında bulunduk. 8. sınıfa giden çocuklarımıza 5’li SBS soru bankası seti dağıttık. Her yıl düzenli olarak kitap fuarları düzenledik. Eğitimde çıtamız her geçen gün yükselmektedir. İŞKUR'la çalışmalarımız sürüyor. Sosyal ve kültürel çalışmalarımızda konferanslar, yöresel dernekler ile kültür geceleri sürmektedir. Spor alanında da her zaman kulüplerimizin yanındayız ve yatırımlarımız sürüyor. Kocaeli’nin en centilmen takımına sahibiz. Dilovası Spor Kulübü’nde çocuklarımız yetişiyor. Dilovası'na iki büyük kapalı spor salonumuzu yapıyoruz. Kocaeli'de spor alanında en geri kalmış ilçeydik. İnşallah iki kapalı spor salonumuzla bunun önüne geçeceğiz. İlçede önde gelen STK'lar, muhtarlar ve kanaat önderleriyle düzenli olarak bir araya geliyoruz. Tavşancıl Sahil projemiz bitti ve proje ile Dilovası artık sahil sıkıntısı olan bir ilçe değil. İki yeni büyük parkımızın projesi hazır yakında buna da başlayacağız.

KÜLTÜR MERKEZİ TEMELİ ATILDI

- Başkanlığınız döneminizde sizin için en önemli projeniz nedir?

Başkanlığa gelmeden önce yaptırdığımız anketlerde halkımızın % 90'nının öncelikli sorunu hastaneydi. Biz de bizim işimiz değil demedik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hastanenin yapılması için mücadele ettik. Türkiye'de ilk kez bir belediyenin projesini ve yerini ayarladığı Dilovası Hastanemizin temelini 2011 yılında attık. Şuan da bitme aşamasında inşallah kısa sürede hep birlikte açılışını yapacağız. Tabi halkımızın öncelikle isteği hastaneydi. Ama benim için önemli projem Kültür Merkezi'dir. Bu kentin gelecekte daha iyi yerlere gelebilmesi için ufku açık gençlerin yetişebilmesi için, sosyal dokunun gelişebilmesi için bu kente kültür merkezi kurulmalıydı. Kocaeli'nin en büyük Kültür Merkezlerinden biri olan Kültür Merkezimizin temelini attık, inşallah önümüzdeki yıl açılışını yaparız.

ARTIK BİZ HALKIN HİZMETKÂRIYIZ

- 2014 yerel seçimleri yaklaşıyor. Mevcut Belediye Başkanlarımızın çoğu yeniden adaylığı düşünmekte. Siz de aday olmayı düşünüyor musunuz? Karşınıza adaylar çıkabilir mi?

Bizim için daha çok süre var. Biz şuan hizmet etmekle meşgulüz. Halkımız 2009 yılında takdir etti ve bu koltuğa oturduk. 2014'tede halkımız ve partimiz yine görev verirse yine halkımıza hizmet etmek için geliriz. Benim koltuk sevdam yok. Partimiz ve halkımız uygun görürse yine katkı sunmaya devam ederiz. Ama yok senden daha iyi hizmet edecekler var derlerse de biz de bize düşeni yapar partimizin vereceği yeni görevleri bekleriz. 

- Son olarak neler söyleyeceksiniz?

Dilovası yeni ilçe olmuş bir yer. Elbette birçok hizmete ihtiyacı var. Biz bu hizmetleri halkın ayağına getirmek için çalışıyoruz. Halkımız teveccüh göstermiş ve bizleri bu görevlere getirmiştir. Artık biz halkın hizmetkârıyız, "Durmadan yorulmadan halkımız için çalışıyoruz.”

Röportaj: Gülten TOPKARA

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner171

banner96

banner23

banner16

banner170

banner172

banner84

banner18

banner19