Dalkılıç: Dilovası’nın 10 yılı boşa gitti

KADROYU YAZACAK KALEMİZ DAHİ YOKTU

-Sn. Başkanım Dilovası’nın kurucu belediye başkanısınız ve Dilovası’nın ilçe olmasını sağlayan önemli bir siyasetçisiniz. Bize biraz o günlerden bahseder misiniz?

Dilovası bölgesi çok önemli bir bölge.  Aynı zamanda Kocaeli’nin de önem verdiği bir bölge. Bazı arkadaşlarımız “Dilovası’nın tarihi nedir?” diye sorar. Ben de derim ki “Dilovası’nın tarihi yok. Dilovası İzocam ve Dil İskelesi diye geçen bir yerdi. 1987’de Dilovası 3 köyün birleşimi ile Dilovası belediyelik oldu. İlk belediye başkanı benim. 3 köyün birleşimi ile o zaman 3 bin nüfusa ulaşılabilindi, seçmen değil. Dilovası’nı biz o zaman böyle kurduk. Dilovası’nın adı dâhi yoktu bugünlere gelindi. O gün 1987’de ara seçimiydi. Bir buçuk yıl belediye başkanlığı yaptım. İlk seçildiğim 1987’de kadro yok, yazacak kalemimiz, oturacak koltuğumuz, belediye binamız bile yoktu. Biz Dilovası’nı böyle kurduk.

-Zamanında kısıtlı imkânlarla Dilovası’na kalıcı eserler bıraktınız. Şimdi ise Dilovası Belediyesini iktidar partisi yönetmekte, doğal olarak imkânlar daha fazla. Peki, size göre yeterince hizmet veriliyor mu Dilovası’na?

İktidar partisinde olan arkadaşlarımız, iktidar partisinin gücünü beceriksizlikten dolayı kullanamadılar. Belediyecilik çok ayrı bir şeydir, iktidarın gücünü kullanabilseydiler biz burada aday da olmayabilirdik. Biz bugün burada varsak ihtiyaç olduğundan dolayı varız. 3 dönem belediye başkanlığı yaptım ben. Koltuk önemli değil benim için. Bu halk bize ihtiyaç duyduğu için hep varız biz. Eğer gençlerimiz iktidar partisinin nimetini kullanabilselerdi, bir Dilovası on Dilovası olurdu ama maalesef şu an Dilovası’nın iktidar partisinin belediye başkanı olmalarına rağmen, büyükşehir onlarda, iktidar onlarda şu an Dilovası Belediyesi’nin 54 trilyon bütçesi var. 54 trilyon bütçesi olan bir yerde iddia ediyorum, kendi bir tane projeleri yok. Taş duvarlar hariç, o duvarlar da kişilere özel. Daha geçmişte biz mecburu taş duvarları yapıyorduk ki yollara toprak dökülmesin diye, şimdi bu arkadaşlarımız özel arsalara yapıyorlar birilerine para kazandırmak için. Ercan Dalkılıç o zaman ‘taş kenti yaptı’ diyorlardı. Şimdi bunlar taş duvarları bırakın, 8 - 10 metrelik özel taş duvarlar yapmaya çalıştılar. Tecrübeli bir belediye başkanı olarak şunu demek istiyorum: Bu 5 yıla yazık oldu, heba oldu. Alt yapının hepsi hazır, belediye binası da var ama kendilerine ait bir tane projeleri yok. Oysa halk bunlar iktidar partisi güçlü diye oy verdi, yani benim gibi başka bir partide aday olsunlar 100 tane oy alamazlar ama maalesef babalarının sermayesini de tükettiler.

CEMİL YAMAN BİR TEK PROJE YAPMADI

- Başkanım en son 1999-2004 yılları arasında belediye bakanlığı yaptınız. Sizden sonra MHP’li Musa Kahraman ve ardında da şimdi ki AKP’li Cemil Yaman Dilovası’nı yönetmekte. Sizce Musa Kahraman dönemi mi yoksa Cemil Yaman dönemi mi daha başarılı geçmiştir?

Evet doğru. Ancak 2004-2009 yılları arası ben aday olmadım. O zamanın belediye başkanı Musa Kakraman bir eğitimci. Musa Kahraman belediye başkanlığına seçildikten sonra, ne etlisine ne sütlüsüne yani şiş yansın ne kebap yansın mantığını izledi. Bir devlet memurundan belediye başkanı bir belediye başkanından da devlet memuru olmaz. Yani belediye başkanının sosyal anlamda kafasında büyük projeler olmalı, halka yansıtmalı ama maalesef 5 yıl Musa Kahraman “Geçmiş belediye başkanının borcunu ödedim” dedi. Ama 1 lira da borç ödemedi. Borç olarak dediği şudur: Türkiye genelinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediyedir. Hiçbir belediye devlete olan borcunu ödemez çünkü günü gelir affedilir. Belediye başkanının kendi bütçesinde olan borcudur, başkanlık dönemimde 5 trilyon bütçem vardı. 3 trilyon borç bırakmıştım. O 5 yıl boyunca Kahraman gittiği her yerde 37 trilyon borç bıraktığımızı iddia etti. O da 5 yıl boyunca sadece bir çeşme yaptı. Hemen yolun aşağısına bir çeşme yaptı ve gitti. Musa Kahraman dönemi felaketti, o 5 yıl resmen boşuna harcandı. Cemil Yaman’ın bu 5 yılı yine boşa gitti. Neden boşa gitti? Cemil Yaman bu iktidarın bu gücünden yararlanamadı. Büyük projeler yapılabilirdi. Belediyeciliği bir sefer bilmiyorlar. Niye bilmiyorlar? Belediye başkanı okul, hastane yapmaz. Belediye başkanı ancak okulu hastaneyi şöyle yapar: Bir iş adamına yer temin eder, o yerde de ‘Falan iş adamına ben yaptırdım’ der. Devletin yaptığı okullara ‘Ben yaptım’ demez. ‘Okulları biz yaptık, hastaneyi biz yaptık, köprüyü biz yaptık.” bunlara sahiplenmeye çalışıyorlar. Oysaki belediyecilik bu değildir, belediyecilik kendi projeni kendi bütçende yaptığı iş benimdir diyeceksin. Gidin sorun, “Cemil Yamal 4 yılda projen nedir?” Varsa çıksın söylesin, yok. Oysaki bakın bizim o dar bütçemiz olmasına rağmen, Büyükşehire bağlı olmamamıza rağmen fen işleri, yollar, temizlik işleri, su işleri, otobüs işletmesi biz de hepsi biz de olmasına rağmen biz bu işleri yaptık. Şimdi su büyükşehirde büyük caddelerin hepsi, itfaiye büyükşehirde olmasına rağmen yani Dilovası Belediyesi’nin yükünü hafiflettiğine rağmen projeleri yok, buna bağlı olarak da boşa gitti 10 yıl.

 -Geçen dönem Ak Parti’den aday adayı olmuş fakat aday gösterilmemiştiniz. Buna tepki olarak Demokrat Parti’den aday gösterilerek seçimlere gitmiştiniz. Şimdi ise CHP’den aday oldunuz. Sürekli başka bir partiden aday olarak girmek sizce istikrarsızlık anlamına gelmiyor mu? Sizin için partilerin önemi yok mu, tamamen aday olmak mı amaç?

Ben her zaman halkın belediye başkanı olmuşum, halkın adayıyım. Eğer çıkıp aday oluyorsam, ben halkın adayı oldum. Partilerin adayı olmadım. O günkü şartlarda halk bana dedi ki; “Ercan Dalkılıç. Biz seni burada aday olarak görmek istiyoruz.” Biz de onlara dedik ki; bizi burada aday yaparsanız biz buradayız, onlarda bizi aday yapmadılar. Demokrat Partisi’nin geçmişine bakın 1987’den bu yana belediye başkan aday çıkartamamış. Halkın adayı olduğumuz için 20 günde Ak Parti ile kafa kafaya gittik. Partiler illa ki bir partinin bünyesine gireceksiniz. Anavatan Partisinin bünyesinde 25 yıl siyaset yaptım, çok parti değiştiren yapıya da sahip değilim. Bugün CHP’liyim değil mi, sonuna kadar da CHP’liyim. Herkes bunu böyle bile. Yok kazandı iktidara geçer şuraya gider. Asla. Ama halkı dinlemiyorsa partiler halkın sesine cevap vermiyorsa partiler ben de o partinin sesine kulak vermem, halk ne derse onu yaparım. Partiler bizi bağlamaz.

İKTİDAR BİZİ ADAM YERİNE KOYMADI

-Son yerel seçimlerde tabiri caizse bir tabela partisi olan ve esamesi daha okunmayan Demokrat Parti’den aday oldunuz ve seçimlerde ikinci parti seçildiniz. Bu sizin şahsi oylarınızın ne kadar fazla olduğunu gösterdi. Şimdi ise daha güçlü bir parti olan CHP’den belediye başkan adayısınız. Şansınız elbette daha fazla olacak. Seçimleri kesin kazanacağınıza inanıyor musunuz?

Doğrudur, CHP ana muhalefet partisidir. Ana muhalefet partisinden olduğundan dolayı da, biz artık en azından kapanmayan bir partiye gidelim. Demokrat Partisi sıfır, Has Parti sıfır. Adam partiyi de kapattı gitti. Bu bizim suçumuz değil. Biz bir yerde varsak halkın adına varız. Ben yarın belediye başkanı seçildiğim zaman da o parti Dilovası’nda halkı dinleyecek. Yalakalık yok bizde, yapmayız da. Halkın adına olan bir insan yalaka olmaz. Net olur. Genel başkan da olsa, başbakan da olsa bakan da olsa halkın adına doğrular varsa istenir. Ama biz asla yalakalık yapmadık. Ben rahmetli Özal’la 10 yıl çalışan bir insanım. Ben önce halkımın ön planda olduğunu düşünmüşümdür, siyaseti de böyle yapmışımdır. Bulunduğum partiye de asla ihanet etmemişimdir. Şu an CHP’nin geçmiş yerel seçimlerde aldığı oya bakın, 500’ü geçmemiştir ama şu saatten sonra CHP’nin 7000 ile 8000 arasında seçmeni var. Bu kimin gücüdür? Bu halkın gücüdür bu halkın gücünü de CHP’ye katmaktır. İktidar partisinin karşısında hangi parti var? Ana muhalefet CHP var, biz de bu nedenle CHP’li olduk burada iktidar partisi bizleri ve bizlerin arkasından gelen kitleleri adam yerine koysaydık belki orada olurduk. Bizi ana muhalefet partisi CHP bağrına bastı. Dediler ki;  “Gelin kardeşim, kapımız açık sonuna kadar, gelin birlikte siyaset yapalım, gelin Dilovası halkının derdini beraber paylaşalım.” biz oraya katılımda bulunduğumuzda da aynı şeyi ifade ettim, halkın isteği ile ben buraya geldim ve hepsi de o konuda takdir eder. Onun için biz burada bu saatten sonra CHP’liyiz. Kim ne derse desin. Kader bizi bazı partileri değiştirme olayına itti. Birileri gibi biz gidip iktidar partisinin eteğinden tutup “Nasılsa iktidar partisi güçlüdür, kazanır” yapısına sahip değiliz. İktidar partisine eyvallah etseydik, oradan aday olurduk bekleseydik şu an bana iktidar partisi adaylık vereceklerdi. Ancak zamanında beni adam yerine koymayan bu halkı adam yerine koymayanı ben de umursamam. Bu kadar basit.

- Seçimlerde kendinize rakip olarak gördüğünüz partiler hangileri başkanım?

Dilovası’nda rakibimiz AK Parti’dir. Bizim Dilovası’nda başka rakibimiz yok. Aday olan hiçbir kişi rakibimiz değil. Bizim rakibimiz bizzat AK Parti’nin kendisidir. Aday olan arkadaşlar iktidar partisinde 20 tane ya da 30 tane mi aday var şu an gitsinler başka bir partiden oy alsınlar 100 tane oy alamazlar.

- Peki başkanım AK Parti’nin adayının mevcut başkan Cemil Yaman mı olmasını istersiz yoksa başka bir ismin mi aday gösterilmesini mi istersiniz?

Benim için fark etmiyor. Cemil Yaman olmuş, ha Hasan, Hüseyin olmuş daha önce iktidar partisinde aday adayı olanların 20’si birleşti ve şunu dedi. “Ercan Dalkılıç olmasın, içimizde hangisi olursa olsun” Niye? Çünkü Ercan Dalkılıç hepsine bedel. Şimdi de diyorum ki, benim için hiç fark etmez. Kimi aday yaparlarsa yapsınlar. Zihniyet aynı düşünce aynı. Değişen bir şey yok. Geçmişte benimle siyaset yapan, karşımda siyaset yapan, abi dedikleri zihniyetler geri planda kalıp bu çocuğu çıkardılar. Dediler ki “Bu çocuk temiz.” Geçmişte de 20’si beraberdi, fark etmez yani.

- Size göre mevcut başkan Cemil Yaman 5 yıllık görev süresi boyunca Dilovası’nı iyi yönetebildi mi? Yaptığı güzel işler sizce neler ve yapamadığı eksiklikleri neler?

Bana göre hiçbir şey yapmadı. İyi yönettiği bir şey de yok. Zamanı gelince söyleyeceklerim de var.

- CHP bir ilki gerçekleştirerek hiç aday adayı başvurusu almadan sizi direkt aday gösterdi. Peki buna ilçe örgütünüzün bakış açısı nasıl oldu? Şu an il örgütünüz ile diyaloglarınız nasıl?

İlçe örgütü de CHP’nin Dilovası’nda belediye başkanlığını kazanmasını ister, güçlü aday ister. Kocaeli il teşkilatı da milletvekilleri de özellikle Dilovası’nı kazanmak ister. Yani parti teşkilatı Dilovası’nda bana göre çok iyi yapmıştır. İyi bir aday tespiti yapıldığından dolayı aday adayı değil direkt adaylık vermiştir. Bizim geçmişimizi, temizliğimizi, yaptıklarımızı bildikleri için direkt aday gösterildim. Kocaeli’de CHP içerisinde zannediyorum ki tek aday olan benim. Diğer arkadaşlarımız aday adayı. Biz parti teşkilatımızdaki arkadaşlarımızla uyumlu bir şekilde daha güçlü bir aile olduk, aramızda hiçbir şey olmaz. Benim nasıl bir yapıya sahip olduğumu bildikleri için yardımcı oluyorlar, onların da hedefi Dilovası Belediyesini kazanmaktır.

- Bildiğiniz gibi AK Parti Kocaeli’de yine 13-0 yapmanın hedefinde. Bunu da sürekli iddia etmekteler. Bu tahmini bozacak tek ilçenin Dilovası olduğu konuşulmakta. Sizce CHP Dilovası haricinde diğer ilçelerden hangilerini kazanabilir?

Kocaeli genelinde iktidar partisinin çoğu yıpranmıştır. Bu yıpranmadan dolayı CHP’de iyi aday tespiti yaparsa, inanın bu aritmetik değişebilir. Kocaeli bölgesinde mevcut belediye başkanlarının çok eksikleri var. Vaatlerin çoğu yerine getirilmemiştir. Seçmen yerel yönetimlerde kişinin kendisine çok bakar. Değişik bir partide de olabilir değişik de düşünebilir, genel seçimde farklı partiye de oy verebilir ama belediye seçiminde aday tespiti çok önemli. Eğer iyi aday tespiti yapılırsa, iktidar partisinin bu söylemiş olduğu aritmetik bozulur, bilhassa Dilovası’nda bu böyle olacak ve bozulacak. Ben buna inanıyorum ve emin olarak söylüyorum.

DİLOVASI YENİDEN KENTLEŞECEK

-Belediye başkanı seçilirseniz, Dilovası’na kazandıracağınız öncelikli projeleriniz var mı?

Öncelikli çalışmalarımız projelerimiz var. Örneğin; Dilovası artık eski Dilovası değil. Dilovası’nı biz 1987’de kurarken hızlı bir şekilde göç alan bir yerdi. Dilovası’nın imarını, alt yapısını yaptık. Sürülmemiş tarlaları yeniden inşa ettik. Dilovası’nın da artık bir Kocaeli gibi sosyal anlamda büyük projelere imza atması lazım. Hazırladığımız projeler elbette var. Bunların tümünü söylemeyeceğim sadece şunu söylemek istiyorum; Dilovası’nda yeniden bir kentleşme projem var. İktidar partisinin başkanı ve mevcut belediye başkanı kentleşme sözünü verdikleri halde Dilovası’nın iki tane açılabilecek penceresini kapattılar. Dilovası’nın alt tarafı sanayi güneyi, doğusu ve batısı deniz. Dilovası’nın tek nefes alabileceği yerlerin birine gidip çöpü koydular. Kocaeli’nin ve 7 tane belediyenin kimyasal çöpleri dahil bütün pisliklerini getirip döktüler. İkinci pencere de Kocaeli bölgesinde ne kadar kömür deposu varsa getirdiler. Maalesef ikinci pencereye koydular. Kendileri izin verip, ruhsat verdikleri halde şimdi de diyorlar ki; “Biz bunları kaldıracağız.” 4 yıl geçmiş aradan, adamlar orada büyük yatırımlar yapıyor. Madem kaldıracaktın neden ruhsat verdin? Biz onları kaldıracağız kentleşmeyi o bölgeye götüreceğiz. En büyük projelerimden biri de bu olacak.

- Şuan CHP’de sürekli sahada olan belediye başkan adayı sizsiniz. Diğer ilçelerde aday adayları daha sahaya inmiş değil. Günlük Çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Güne nasıl başlıyorsunuz, akşama kadar neler yapıyorsunuz?

Sizlerinde bildiği gibi siyasetçinin asla zaman kısıtlaması diye bir şeyi yoktur. Gece 3’te de bana ulaşması gerekiyorsa bir vatandaş, ulaşabilmeli. Biz güne nasıl başlarız? Sabah buraya geliriz, benimle birlikte çalışan 400 tane arkadaşım var. Vatandaşlarımızdan birinin her hangi bir işi veya çözümleyemediği sancılı sorunu var ise eğer o günkü olayları burada olan arkadaşımız bana söyler. Örneğin; düğün varsa düğünü, cenaze varsa cenazeyi ve buna benzer birçok şey. Biz de o gün burada bir program yaparız, akşam evimize gidene kadar o programlar devam eder ve siyaset yaparız. Vatandaşın zor gününde dar gününde yanında değilseniz, derdini sormazsanız, seçimden seçime kapısını çalışıyorsanız olmaz. Bakın benim bu telefonum ilk hattır ve hiç numaram değişmemiştir. Şimdi ki politikacılar maalesef 15 günde bir telefon değiştiriyorlar.

- Dilovası’nda hemen hemen her mahallede temsilciliklerinizin olduğu yönde duyumlar aldık. Mahalle temsilcilerinizin tam olarak neler yaptığından bahseder misiniz?

Evet, hemen hemen her mahallede bir mahalle temsilcimiz var. O mahalle temsilcimizin kendi yönetimi doğrultusunda elde ettiği vatandaşımızın mevcut bir takım problemlerini bize doğru şekilde iletmesi yönündedir. Akabinde biz hemen burada yapmamız gereken tespiti yaparız. Elimizden gelen ne varsa yapma gayreti içerisinde sıkıntısını, problemlerini çözeriz ve çözmeye çalışırız. Ayrıca gideceğimiz yerleri de günlük program çerçevesinde hiç aksatmaksızın rutin olarak yaparız, gideceğimiz yerlere de gideriz. Kısacası şöyle demeliyim ki günlük programım da ne varsa nereye gitmem gerekiyorsa harfiyen uygular, günümü öyle sonlandırırım. Dilovası’ndaki seçmenin neredeyse hemen hepsinin sabah kalkışından tutun gece yatana kadar olan her şeyinden haberimiz vardır diyebilirim.

- Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle bu duyarlılığınızdan ötürü sizlere teşekkür ederim. Dilovası halkı on yıldır kandırılmıştır, aldatılmıştır. Dilovası halkına yalan vaatler ile sözler verilmiştir, yalan kandırılmış sözlere Dilovası halkı kanmasın ve inanmasın. İktidar partisinin gücünü de gördüler, her şey ortada. Burada Dilovası’nı yönetecek, dertleri ile dertleşecek, dün de burayı terk etmeyen yarın da terk etmeyecek belediye başkanı ile olsunlar. Ben Dilovası’nın kurucu belediye başkanıyım, emeklerim var. Dilovası halkına diyorum ki, ey Dilovası halkı ben hakkımı istiyorum sizden, size geçmiş yıllarda yaptıklarımın hakkını unutmamanızı ve doğru karar almanızı ve hakkım olan hakkı vermenizi istiyorum.

 

Röportaj: Gülten TOPKARA

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halk 2 ay önce

Veee Cemil Yaman Dalkılıçı sandığa gömdü

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner5

banner35

banner21

banner7

banner17

banner18