banner47

‘İz bırakan bir belediye başkanı olmak istiyorum’

Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit’in iki dönemdir belediye başkanlığı görevini yapan Dr. Nevzat Doğan, “Geçtiğimiz dönemde yaptığımız çok önemli çalışmaları bu dönem daha da arttırarak yapacağız ve bu zaman diliminde tarihi eserler, tarihi değerler katan bir belediye başkanı olarak hatırlanmak istiyoruz. Makamlar mevkiler gelip geçer. Ne makam mevki kalır, ne dünyada varlığınız kalır. Geride kalan hoş bir seda olur. Bıraktığınız güzel eserler olur. Ben de bu nedenle iz bırakan bir belediye başkanı olmak istiyorum” dedi.

GERİDE KALAN HOŞ BİR SEDA OLUR

- Sayın başkanım İzmit, Kocaeli’nin merkez ilçesi. Kocaeli merkezinde belediye başkanlığı yapmanın diğer ilçelere nazaran bir farklılığı var mıdır?

Tabi şehrimizin her yeri birbirinden değerli. Kocaeli, Türkiye’nin yıldızı olan bir şehir. Her birinin ayrı bir güzelliği, ayrı bir gücü, ayrı bir zenginliği ve şehre kazandırdığı değerler var. 50 yıldır ben Kocaeli’de yaşıyorum. Kocaeli’de yaşadığım için de kendimi çok şanslı görüyorum. Çocukluğumun, gençliğimin ve orta yaşımın geçtiği bir şehir burası. Bu anlamda gurur duyacağımız bir şehrimiz var. Tabi ki Kocaeli denilince de ilk akla hizmet geliyor. Doğal olarak tarihi nedeniyle, şehrin kalbi olması nedeniyle, bir anlamda resmi dairelerinin yoğunlukla İzmit’te olması nedeniyle İzmit’in ayrı bir yeri var. Dolayısıyla böyle 3000 yıllık bir geçmişi olan İzmit’te belediye başkanı olmak, burada belediye başkanlığı yapmak ayrı bir şans benim için. Bu anlamda bize bu görevi layık gören, bize bu güveni layık gören, ikinci defa bize bu görevi tebliğ eden çok değerli İzmit halkına müteşekkiriz. Onlara layık olmaya çalışıyoruz. Onlara yarınlarda daha güzel yaşayabileceği İzmit inşa etmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza gurur duyacakları güzel bir şehir teslim etmek için çalışıyoruz. Nihayetinde İzmit’e yapacağımız güzel hizmetler İzmit’i daha zengin, daha refah, daha yaşanabilir bir şehir haline getirebilmemiz, Kocaeli’ne kazandıracağımız hizmetlerdir bir anlamda. Onun için İzmit’te belediye başkanlığı yapıyor olmak aslında tüm Kocaeli’ne bu söylediğimiz anlamda hizmet ediyoruz olmak anlamına geliyor. Umut ediyorum, geçtiğimiz dönemde yaptığımız çok önemli çalışmaları bu dönem daha da arttırarak yapacağız ve bu zaman diliminde tarihi eserler, tarihi değerler katan bir belediye başkanı olarak hatırlanmak istiyoruz. İz bırakmak istiyoruz.

- İzmit’te iz bırakan bir belediye başkanı olmak istiyorsunuz öyle mi?

Şöyle söyleyeyim; makamlar mevkiler gelip geçer. Ne makam mevki kalır, ne dünyada varlığınız kalır. Geride kalan hoş bir seda olur. Bıraktığınız güzel eserler olur. Onun için oturulan koltuklarda her an kalkılabilineceğini ve koltuktan değer alma yerine koltuğa değer katma gayretinde olmak gerektiğini düşünüyorum. Onun için çok da koltukta oturmuyoruz. Biz sahada çalışıyoruz. Hem kalkması zor olmasın, hem de koltuktan değer alma yerine koltuğa değer katma İzmit Belediyesi’ni, İzmit Belediye Başkanlığı’nın yükselen bir değer haline getirme gayretindeyiz. Geçtiğimiz 5 yıl öncesi İzmit Belediyesi ve İzmit Belediye Başkanlığı gücüyle şimdiki dönemdeki gücü mukayese ettiğimizde yapmak istediğimizi yaptıklarımızı zannediyorum görebiliriz.

69 MİLYON LİRADAN 150 MİLYON LİRAYA YÜKSELTTİK

- Kocaeli’de bir dönem milletvekilliği, şimdi de ikinci belediye başkanlığı dönemini yaşamaktasınız. Bu üç dönemde kentimize yaptığınız önemli hizmetlerin en başta gelenlerini sıralar mısınız?

Nihayetinde hepimiz bu işleri bıraktığımızda, ya da bu dünyadan göçerken böyle bir geri bakacağız. Ne yaptık biz, ne bıraktık. Geri baktığım zaman vekillik dönemimin Kocaeli için en önemli kazanımlarının olduğu dönemdir. Bundan önceki 5 yıllık belediye başkanlığı dönemimizde de bir kere kağıt üstünde kurulu bir İzmit Belediyesi’ni gerçek bir İzmit Belediyesi haline getirdik. 5 belediyeyi birleştirdik. 20 yıldan beri işçisine borcu olan bir belediyeyi; işçisine, esnafına ve piyasaya günü gününe ödemelerini yapan, büyük projelere imza atan belediye haline getirdik. 69 milyon liralık bütçesini, 5 yılda 150 milyonluk bütçeye çevirdik. Bir ilçe belediyesinin ötesinde projeler yaptık. Vaat ettiğimizin iki katından fazlasını yaptık. Bugün Görkay Park şehrimizin önemli kazanımlarından biri. Cephanelikteki spor tesisleri, amatöre yapılan Türkiye’deki en büyük yatırım. Cephanelik Mesire Alanı, cephanelikteki Türkiye ve Avrupa’nın en büyük kaza sosyal yaşam merkezi. Ekopark, 15 civarında mahalle konağı, emekli evleri, etüt merkezleri, Sarısu Gençlik Kampı, bisiklet projesi, bisikleti yaygınlaştırma projesi, bisiklet eğitimi, bisiklet parkları, akıllı bisiklet, 15 bin bisiklet dağıtımı, satranç okulları, amatör sınıfa birçok mahallede yaptığımız spor sahaları, spor kulübü tesisleri, tarih koridoru projesi adı altında ata yadigarı onlarca cami, hamam, çeşme, konak, sarnıç restorasyonlarımız ki devam ediyoruz. İzmit’imizi seviyoruz. Biz İzmit’in çocuğuyuz. İzmit halkına, kendi halkımıza hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İzmit ve İzmit halkı daha güzel şeylere layık. Bunların daha güzellerini bu yeni dönemde yapacağız.""

PİŞMANİYE FESTİVALİNİ DÜNYAYA TANITIYORUZ

- İzmit tarihiyle, markalarıyla bundan birkaç yıl öncesine kadar tanınan bir kent değildi. Bu anlamda siz ne gibi çalışmalar yaptınız? Hangi markaları ülkeye ve dünyaya tanıttınız?

Önce şunu söyleyeyim; benim 5 yıl önceki seçim sloganım “Yeni Bir İzmit” idi. Ve “Yeni Bir İzmit” derken İzmit’e bu söylediğim yeni bir sosyal belediyecilik anlayışı, yeni bir belediye yönetim anlayışı, yeni bir mali yönetim anlayışı, yeni bir personel yönetim anlayışı, yeni bir hizmet anlayışı. Birçok anlamda yeni bir ufuk açmaktı hedefimiz. Bunu, şehrimizi yeni markaları kazandırma anlamında da hedeflediğimizi söyleyebilirim. Yeni bir İzmit hedefimdi. Bugün yeni bir İzmit hedefinde mesela şehrin markası olan ama unutulmaya başlamış başka şehirlerin sahiplenmeye çalıştığı pişmaniyeyi, pişmaniye festivallerini başlatan ilk olarak biziz. Bu yıl pişmaniye festivalinin altıncısını yaptık. Pişmaniyemizin patentini aldık, logosunu yaptık. Yurtdışında uluslar arası düzeye taşıdık. İki tanesini yurtdışında başlattık. Önümüzdekini inşallah Viyana’da başlatacağız. Pişmaniye festivalini dünyaya tanıtıyoruz. İkincisi markalaşma adına özellikle bizim wakeboard su kayağı merkezimizi bir marka haline getirdik. Bugün belki birçok kişi tanımıyor ama bugün Avrupa’da, Türkiye’nin başka şehirlerinde bizim özellikle Gölkay Parkımız, wakeboard merkezi olarak dünyada çok gözde bir mekan. Bu da artık bir marka olarak ön plana çıktı. Yine bizim markalaştırma içerisinde olduğumuz Paşasuyu var. Bu da ta Roma döneminden kalan Paşasuyu Bölgesi’nde var olan ve yüzyıllarca İzmit’in suyunu sağlamış olan Paşasuyu’nun patentini aldık. Şimdi bunu şişeleyerek markalaştırıp şehre katkı sağlamasına çalışıyoruz. Şehrin marka değeri olabilecek en son çok değerli üzümü var. Bunun belki de İzmit’te çoğu kişi farkında değildi. Belki bu İstanbul’un çok iyi bildiği bu değerli kınalı yapıncak, balbal üzümü, çavuş üzümü gibi üzümler, bu şehrin belli bölgelerinde en lezzetli şekilde yetişiyor. Hakikaten marka değeri olan ürünlerdir. Bunu da gün yüzüne çıkararak biliyorsunuz üzüm festivali düzenledik ve bunu ortaya sürüyoruz. Yine şehrin özellikle marka değeri olabilecek bizim kültür tepesi yani şelale ve saat kulesinin olduğu yer artık şehirle sembolleşti. Zaten önceden semboldü saat kulesiyle ama o bölge biraz atıl kalmıştı. Şu an artık katalog çekimlerinin yapıldığı bir yer haline döndü. Yeni Türkiye, dolayısıyla biz, yeni bir İzmit ile yeni bir Kocaeli’ni, 5 yıl önce inşaya başladık. Büyükşehir Belediyemiz zaten 10 yıldır bu çabayı sürdürüyor. Biz de İzmit Belediyesi olarak naçizane 5 yıldır “Yeni Bir İzmit” sloganıyla yaptığımız çalışmalarla Yeni Türkiye’ye aslında hazırlık yapıyoruz.

- Sizce eğlence turizmi mi İzmit’te gelişir yoksa kültür ve tarih turizmi gelişir?

Bizim şehrimiz tarih ve kültür turizmine çok daha yatkın. Bunun için altyapı hazır. Tarihimiz var 3000 yıllık bir şehir ve bütün belediye başkanlarımız çok samimice çalışıyorlar. Eğlence turizmi adı altında bir çalışma yapılmasa da insanların yoğunluklu bir şekilde tarih için, sağlık için, doğa için, kültür için gelmesi sonucunda zaten eğlence turizmi kendiliğinden bunun etrafını kuşatacaktır.

BİSİKLET PROJEMİZ İLE TRAFİĞİ AZALTACAĞIZ

- İzmit’in trafik sorununu bir nebze de olsa rahatlatmak için gayretlerinizi gözlemliyoruz? Trafik sorununa ilişkin ne gibi çözümleriniz var?

Bu şehrin en önemli problemi sadece İzmit’in değil tüm Kocaeli’nin küçük bir alan içinde büyük bir nüfusun yaşamasıdır. Türkiye’nin İstanbul ile birlikte kilometrekareye düşen insan sayısı açısından en yoğun ve en kalabalık şehridir. Eski bir şehiriz. Dolayısıyla bu şehirde kaçınılmaz trafik ve otopark sorunu yaşanıyor. En çok da İzmit’te yaşanıyor. Çünkü nüfusu 400 bine yakın olan bu şehirde, gündüz nüfusu 1 milyonu geçiyor. Böyle olunca trafikte hayli yoğun oluyor. Biz şu anda trafikle ilgili Büyükşehir Belediyemizle yetki onlarda olduğu için katlı otoparklar, yer altı yer üstü otoparklar gibi birtakım çalışmalar yapılırken, yayalaştırma çalışmaları, şehir merkezinin yayalaştırma çalışmaları yapıyoruz. Bir yandan da özellikle biz bisikleti bir ulaşım aracı olarak şehre katmaya çalışıyoruz. 5 yıl önce bisikletin ‘b’ si konuşulmuyordu. Biz 5 yıl önce Avrupa’daki Dünya Bisiklet Kongresine giden Türkiye’de ilk belediye başkanı olarak bisiklet şehri yapacağımıza söz verdik. Ve bisiklet şehri İzmit şu anda adım adım geliyor. 5 yılda ciddi bir aşama gösterdik. Şu anda bisiklet park yerlerimize baktığınızda, artık bisikletlerin park edildiğini, insanların şehrin içinde bisikletle dolaştığını ki bu daha çok başlangıç safhasıdır.

- Başkanım biraz da Nevzat Doğan’ı tanıyalım. Nevzat Doğan evinde, arkadaş ortamında nasıl bir insandır ?

Şöyle söyleyeyim tabi her insanın bir yaratılışı var. Bir de yaşadığı koşullar nedeniyle oluşan bir kişiliği var. Bir kere ben Nevzat Doğan olarak hayatın içinden, sokaktan gelen bir insanım. Hayatın birçok karesini yaşamış bir insanım. Varlığı da yokluğu da makamı da mevkiiyi de… Onları gören bir kişiyim. Dar gelirli bir işçi köylü bir ailenin çocuğu olarak, 7 kardeşin en küçüğü olarak yetişen biri olarak bu söylediğim yaşam alanlarından geçerek geldim. Onun için sokaktan geldik diyorum. Dolayısıyla hayatın varlığını ve yokluğunu çok iyi biliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner48

banner49

banner5

banner7

banner17

banner18