banner54

‘KENT KONSEYİ’Nİ YENİDEN YAPILANDIRMAMIZ LAZIM’

Kent konseylerinin önemi hakkında bilgi veririmsiniz?

Ülkemizde 5393 sayılı belediyeler kanunu ile kurulan kent konseyleri, katılımcı demokrasi anlayışını topluma kazandırmak, kendisini yaşadığı yere ait hisseden, herkesin görüşlerini açıklama fırsatı bulabileceği bir ortak akıl ürünü olarak tanımlanmıştır. Kent Konseyleri, ilçedeki tüm aktörleri bir araya getirerek, yaşadığımız yerin kalkınma önceliklerinin ve sorunlarının konuşulup tartışıldığı demokratik platformlar olarak işlev görmektedir. Kent konseyi olarak yerel yönetim temsilcileri başta olmak üzere yaşadığımız ilçede ki tüm hemşerilerin, sivil toplum örgütlerinin ve diğer ilgili kesimlerin bir araya getirmek sureti ile farklı kesimleri bir araya getirerek yaşadığımız yerin sorunlarını çok yönlü olarak ele alıp çözüme ulaştıracak sonuçlar alması bakımından önemli bir role sahiptir.

Peki bu kadar önemli işlevi olan bu konseylerin atıl bırakılması sizce bir eksiklik mi?

Evet, hem de büyük bir eksiklik, bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğimizin sağlanması yolunda atılmamış eksik bir adım olacaktır. Toplumsal dayanışmanın, toplumsal uzlaşının sağlanması için güçlü ve dinamik bir kent konseyine her zaman ihtiyaç vardır.

Siz Derince’de bunu sağlayabildiniz mi?

Evet, kendi ekibimle birlikte görev alamadığım halde iki yıl içinde ölü toprağı bulunan kent konseyini canlandırıp ilçede önemli bir noktaya taşıdık. Biz görev yaptığımız süre içinde ilçedeki tüm kurumlara aktif katkıda bulunmanın katılımcı demokrasi anlayışı bakımından çok önemli olduğu anlayışı içinde hiç kimseyi ötekileştirmeden bu ilçede yaşayan herkesi ortak paydamız görerek Derincelilik bilinci ile herkesi hemşehri noktasında buluşturarak çalıştık.

Belediye ile ilişkileriniz nasıldı?

Görev yaptığım süre içinde belediye ile çok büyük bir problem yaşamadım, çok uyumlu bir çalışma sergiledik. Belediyemizin yaptığı projeleri ve hizmetleri STK’lara en güzel şekilde anlattık. Onların da bu projelere sahip çıkmalarını ve varsa önerilerini aldık. Ama bizim yaptığımız güzel çalışmalardan rahatsız olanların dışarıdan belediye başkanımıza yaptığı müdahaleleri de bilmiyor değiliz. Biz yine de her şeye rağmen kazanan Derince olsun diyerek bunları duymazlıkta geldik.

Belediye başkanı ya da yöneticilerinin kent konseylerine bakış açıları nasıl?

Şunu ifade etmem gerekirse Belediye başkanımız ya da meclis üyeleri, ya da belediye bürokratları elbette düşünen, düşündükleriyle üreten insanlardır. Ama bireysel katkı her zaman en doğruyu bulmada yeterli olmuyor. O yüzden fikir ve proje üreten insanlara, topluluklara ihtiyaç var. Katılımcı, demokratik anlayışı belediyelerde hayata geçirebilmek için Kent Konseyleri oluşturulmuş.

Bunun için belediyeyi yönetenlerin kent konseylerini aktif hale getirmeleri onlarla işbirliği içinde çalışmaları onların verdiği kararlardaki isabet ve katılımcılık oranını artırdığından başarıda kaçınılmazdır. Kent konseylerini aktif kullanan belediyeler halkın isteklerini daha iyi anlamakta ve buna daha olumlu cevap vermekteler. Kent konseyi aslında temsil ettiği yörenin rasyonel bir ortak aklıdır. Eğer yerel yöneticiler bunun önemini kavrarsa onlar için çok önemli bir kılavuz olacaktır. Unutulmamalı ki ben her şeyi biliyorum diyen kendini felakete sürükleyen kişidir.

Kent konseyinin seçim süresi ne zaman

Aslında bizim seçim sürecimiz geldi geçti biz 2+3 yıllığına yani belediye başkanı ile birlikte gelip onunla giden bir model ile çalışırız. Derince’de seçim olacaktı geçen sene ama belediyemiz kendi içinden birini atamak istedi. Buna da ilçedeki STK’lar tepki verdiler; çünkü kent konseyi STK’dan oluşan bir yapıdır bunun başına bir belediye çalışanını koymak kent konseylerini asıl amacından uzaklaştırır. Çünkü sivillerin bakış açıları ve önerileri ile belediyenin içeriden bakış açıları aynı olmaz aynı olsaydı o zaman kent konseyleri niye kurulacaktı.

Siz tekrar aday olur musunuz?

Biz ihtiyaç olması halinde hiçbir zaman görevden kaçmayız, görev almasak da 40 yıldır Derince’de yaşayan ve bu ilçeye her zaman sahip çıkacak bir inanca sahibiz.

Son olarak kent konseyleri niçin olmalı?

Kent konseyleri o ilçedeki tüm bileşenleri ile birlikte ortak çalışmalar düzenleyerek yaşadığımız yerin ihtiyaçlarını ve eksikliklerini belirlemek, sonrasında bunları gerek uygulayıcılar, gerekse kamuoyu ile paylaşarak çözümü için toplumsal talep yaratmak, ilçede birlik be beraberlik anlayışı içinde toplumsal dayanışmanın sağlanması içim kent konseyleri olmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan yılmaz 1 yıl önce

derincede haydar bulut var iken kimse kent konseyi başkanlığına soyunmasın çünkü o adamla kimse anlaşamaz.kent konseyininde o zaman anlamı kalmaz

banner63

banner2

banner56

banner57

banner58

banner60

banner52

banner5

banner17

banner18