‘Körfez’i halkımızla birlikte yönetiyoruz’

Röportaj: Ümit RENDE

-Kent genelinde gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkiye´ye örnek olan Körfez Belediye Başkanı olarak Körfez´in genelinde yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?

Körfez’e hizmet edecek, Körfezlilerin yaşam kalitesini yükseltecek, beğenisini geliştirecek her şeye varız. 2280 metrekarelik atık getirme ve atık toplama merkezimizle Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdik. Çevreye duyarlı bir belediye olarak geri dönüşümü yapılacak maddelerin kaynağında ayrı toplanmasıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirerek ülkemizdeki diğer belediyelere de örnek çalışmalar uyguluyoruz. İlçemizdeki amatör spor kulüplerine araç, malzeme ve tesis desteklerinin yanı sıra spor alanında birçok aktivitede gençlerimizle buluşurken onların heyecanına ortak oluyoruz. “Körfez’in Yıldızlarını Arıyoruz” sloganı ile 6-12 yaş aralığında çocuklarımız için açtığımız Körfez Futbol Okulumuzda UEFA lisanslı hocalarla 630 minik öğrencimiz eğitim alıyor. Bunun dışında eğitimle ilgili birçok projemiz var. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 2 bin 300 tane üniversite öğrencimize burs imkânı sağladık. Bunun dışında e-dershane projemiz devam ediyor. Malum bu dershaneciliği değişik amaçlar için kullananlar vardı. Bunların önüne geçmek için çocukların evlerinde internet üzerinden dershane hizmeti alması için bir proje gerçekleştirdik. 20 bin tane öğrenci ve öğretmene bu projeyi ulaştırdık. Dershanede aldıkları tüm eğitimi internet ortamından alıyorlar. İlçemizde faaliyet gösteren esnaflarımıza da ruhsatlarını “yerinde ruhsat dağıtım” uygulamasıyla belgelerini teslim eden işyerlerimize ekiplerimizi yönlendirerek hem bilgilendirme yapıyoruz hem de ruhsatlarını çerçeve içerisinde işyerine bizzat teslim ediyoruz. Körfez’in farklı noktalarında hizmete sunduğumuz ikram çeşmeleriyle soğuk kış sabahlarında vatandaşlarımıza sıcak çorba ikramı yapılıyor. Engelli vatandaşlarımızı da unutmayarak sosyal aktivitelerini gerçekleştirmeleri amacıyla rahatça ulaşabilecekleri engelli yaşam merkezini hayata geçirdik. Ayrıca mahalle statüsüne kavuşan köylerimizin köy konaklarını yeniledik ve muhtarlık binalarını yaptık.  Ali Hocalar Türbemizin restorasyonunu tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

- Belediye olarak yapmış olduğunuz projeleriniz dışında ne gibi hizmetleriniz var? Halkınız belediyenin yaptığı hizmetlerden memnun mu? Nasıl bir ilgi ile karşılaşıyorsunuz?""

Körfezli hemşerilerimize en iyi biçimde hizmet etmek için yapacağımız çalışmaların yerlerini bizzat inceliyoruz. Bir yıl içerisinde 30 bin ton asfalt, 50.000 m2 kendi imalatımız olan parke ve 20.000 metre bordür ile Körfez’i adeta yeniden inşa ettik. Prestij alanlarımızdan olan Ağadere, Cahit Zarifoğlu Caddeleri gibi önemli caddelerde esnaflarımızın mağduriyet yaşamamaları adına ekiplerimiz bir gecede asfalt ve kaldırım çalışmalarını tamamladı. Körfez için ne yapsak azdır. Bu nedenle çalışmalarımıza hız katarak belediye ekiplerimizce çalışıyoruz. İlçemizde asfaltlanmamış yolumuz kalmayacak. Ekiplerimiz gece gündüz demeden ilçemizin sokaklarında asfalt serim çalışması gerçekleştiriyor, dört koldan halkımıza hizmet ediyoruz. Körfez’de 100 civarında parkımız var. Bunların yüzde 30’unu restore ettik. Toplumsal yaşam alanlarımızı yeşille bütünleştirmek amacıyla kendi imalatımız olan dikey bahçeler, mevsimlik çiçek, ağaç dikimi gerçekleştiriyoruz. Fiziksel mekan kalitesinin arttırılması ve estetik bir kimlik oluşturulması amacıyla da şehrimizin bir çok yerinde kent aydınlatma çalışmalarıyla şehrimizin saklı güzelliklerini ortaya çıkartıyoruz. Osmanlı’dan günümüze devam eden geleneği yaşatarak doğal yaşam alanı daralan kuşlarımıza yuva kazandırmak amacıyla okul bahçelerine, mesire alanlarına ve sahillerimize geri dönüşümden elde ettiğimiz kuş yuvaları yerleştirdik. Tütünçiftlik viyadük altı ve kültür merkezi önü çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarının tamamlanmasıyla halkımızın ihtiyaç duyduğu sosyal yaşam alanlarına kavuşturuyoruz. Halkımız hizmetlerden çok memnun ve zaten haftalık ziyaretlerimizle de istişarelerde bulunuyoruz. Hizmetlerimizin önceliklerini belirlerken halkımızla birlikte karar veriyor, kentimizi de birlikte yönetiyoruz.

-Körfez halkı için yapmış olduğunuz sosyal ve kültürel etkinlikleriniz var mı? Varsa nelerdir?

İlçemiz son zamanlarda hızlı bir şekilde değişim ve gelişim göstermektedir. Yeni dönemde oluşturulacak olan yeni yaşam alanları ile gençlerimizin sosyal ve sportif tüm faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri tesislerimiz hayata geçiyor. Bu dönemde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçirdiğimiz yarı olimpik yüzme havuzu, fitness gibi spor faaliyetlerinin bir yapıda buluştuğu spor kompleksi, tam anlamıyla ilçemize yakışır bir yapı oldu. Halkımızın stresten uzak, güvenli bir ortamda, profesyonel personeller aracılığı ile sağlıklı, hijyen koşullarına kanuni şartlara uygun, uluslararası standartlarda su sporları ve spor aktiviteleri olanağı sağlamak amacıyla hayata geçen tesislerimiz alternatif spor tesisi olma özelliği taşıyor. İlçe sınırlarımız içerisinde bulunan okullarımıza yönelik altyapı desteğini sürdürüyoruz. Körfezli öğrencilerimize yönelik eğitimi destekleyici çalışmaların yanı sıra kentte bulunan okullarda da gerekli tamirat ve tadilatlarını ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz. Her eğitim öğretim yılının başında ihtiyacı olan okullara boya desteği de sağlıyoruz. Okulların ihtiyaçlarına göre bahçe duvarı derz işinden istinat duvarına, özürlü rampasından karo döşemeye, merdiven tamirinden çevre düzenlemesine, su arızasından çatı yapımına kadar geniş bir yelpazede altyapı desteği sağlıyoruz. Sosyal hayatı güçlendirmeyi vaad eden bu yatırımlarla gençlerin serbest zamanlarını ilgi ve istekleri doğrultusunda değerlendirme fırsatı verecek olan bu mekânlar, gençlerin sosyal hayatına olumlu katkılar sağlayacak. Bu projelerimiz dışında da konusunda uzman yazar, akademisyen ve bilim adamlarını Körfez halkıyla buluşturmaya devam ediyoruz. Yöresel organizasyonlar ile kültürel etkileşimi güçlendirmek için aylık olarak her kesime yönelik özel programlar düzenliyoruz. Yürüyüş yolları, gençlik-kültür merkezleri, mesire alanları, engelli ve yaşlı sosyal yaşam merkezleri, spor kompleksleri, sahil düzenleme projeleri, bilgi evleri gibi halkımıza değer katacak birçok projemizi hizmet dönemimizde bir bir hayata geçiriyoruz. Bunların dışında Ahmet Nezih Galitekin hocamızla birlikte geleceğe ışık tutan yayınlarımızdan Kocaeli’nin Dünyaca Ünlü Beldesi Hereke” isimli kitabımızı yayın hayatına kazandırdık. Yine aynı yazarımızın Tarihte Kocaeli Körfez kitabının yenilenen baskı ve tasarımıyla çıktı. Ayrıca bilgilendirme yayın organımızı aylık olarak vatandaşlarımızla buluşturuyoruz.

-Turizm projelerinizin olduğunu da biliyoruz. Körfez Belediye Başkanı olarak ilçenizde turizm açısından ekonominizi geliştirecek projeleriniz nelerdir?

İlçemizdeki tarihi mekanları, önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ilçenin zenginlikleri ile tekrar buluşturmak için Hereke’ye hakim bir konumda bulunan ve Roma döneminde inşa edilmiş olan Hereke Kalesi ve Taşköprü restorasyon çalışmalarımızla bu mekanları ilçemize kazandıracağız. Amacım; Körfez’i marka bir şehir yapmak. Marka şehirlerin en önemli amaçlarından biri de kendi bölgesine, kendi yöresine özgü değerleri ortaya çıkartmak ve insanlığın hizmetine sunmaktır. Biliyorsunuz ki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık beyefendi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk DursunHerekeli ve işbirliği içerisinde Hereke Halılarımızın marka değerini ön plana çıkartabileceğimiz önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Diğer tüm çalışmalarımız tamamlanınca Hereke, turizme hazır hale gelecek. Hereke yakında Türkiye'nin önemli, yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak tercih ettiği turizm merkezlerinden biri olacak. Hereke, Türkiye'nin dünyada en iyi bilinen markalarından biri. Biz de Hereke'yi layık olduğu yere getirmenin gayretindeyiz.

- Sizin önderliğinizde Körfez’in bugünkü konumu ve gelecekteki hedefleri nelerdir?

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları bu ilçemizde bulunmaktadır. Şehrimizi “gri” şehir algısından kurtararak burada yaşayan herkesin kendisini Körfez’e ait hissettiği ve bundan mutluluk duyacağı bir kent haline dönüştürmeyi planladık. İlçemizde tarihle, sanatla, doğayla kucaklaşmak isteyen Körfezliler için ideal mekânlar barındıran alanlar bulunmaktadır. Bu alanların halkımıza kazandırılması için projelerimizi en kısa sürede hayata geçirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu nedenle seçimden seçime değil her günü planlayarak, projelendirerek ve toplumun tüm kesimlerini ayrı ayrı çalışma alanı ilan ederek stratejiler geliştirme amacıyla bu yola çıktık. Benim en büyük arzum; bu kentin en iyi bir yönetim ile hak ettiği değere kavuşmasıdır. Tüm mahallelerin çağdaş bir kente yakışır hale gelmesi, herkesin yaşadığı muhitte modern kentin imkânlarına kavuşabilmesi için ilgili sosyal donatı alanlarının Körfezli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasıdır. Ayrıca, bir çok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış ilçemizdeki tarihi mekânların restorasyonunu yaparak halkımızın hizmetine sunacağız. Amacımız; Körfez’i marka bir şehir yapmak. Marka şehirlerin en önemli özelliklerinden biri de kendi bölgesine, kendi yöresine özgü değerleri ortaya çıkartmak ve insanlığa kazandırmaktır.

Anahtar Kelimeler:
Ismail Baranümit Rende
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19