banner163

MHP’Lİ KAYA: DERİNCE’DE DEĞİŞİM ŞART

Röportaj: Ümit RENDE

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 28 Aralık’ta yapılacak olan Derince ilçe kongresi öncesinde mevcut başkan Emin Şimşek ile Coşkun Kaya yarışacak.

Adaylardan Coşkun Kaya ile yaptığımız röportajda hem yapacağı çalışmaları hem de nasıl haksızlığa uğradığını anlattı bize.

Çünkü Coşkun Kaya adaylığını açıkladığı zaman Emin Şimşek yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Ancak sonra Emin Şimşek tekrar aday olduğunu açıklayarak Coşkun Kaya’ya verdiği sözü tutmamış oldu.

Çünkü Kaya, Emin Şimek’in sözüne istinaden memurluğundan istifa etti.

Bu da Kaya’ya yapılan bir haksızlık olarak görüldü.

Derince MHP’de mutlaka değişimin şart olduğunu söyleyen Kaya, tüm sorularımıza açık yüreklilikle cevap verdi.

Biz de sizi Kaya’nın açıklamalarıyla baş başa bırakıyoruz…

MEVCUT İLÇE BAŞKANI YETERSİZ KALIYOR

- Öncelikle neden aday olduğunuz? Bu kararı nasıl aldınız? Bundan bahseder misiniz?

Ağustos ayından itibaren mevcut ilçe başkanı Emin Şimşek ile yaptığımız istişare sonucu aday olmaya karar verdim. Aday olmamın en büyük nedenlerinden biri ilçe başkanımızın aday olmaması ve şahsıma gösterdiği teveccüh oldu. Ancak süreç ahde vefasızlığı gösterdi. Neden aday oldum? Derince’de MHP’nin üzerinde sanki ölü toprak serpilmiş. Yönetim kurulu toplantılarında karar odaklı hiçbir fiil ve faaliyet yapılanması olmadığı, dolayısıyla sokakta da insana anlatacak hiçbir fikrin karara bağlanmadığını gördüm. Siyasetin ana malzemesi insan ise topluma yönelik MHP’nin söylemleri, bununla ilgili faaliyetlerinin yapılanması ve bunların uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bununla da ilgili ciddi derecede mevcut ilçe başkanımın yetersiz kaldığını düşünüyorum.

EMİN ŞİMŞEK VEFASIZLIK YAPTI

- Emin Şimşek eğer en başta adayım deseydi siz aday olacak mıydınız?

Emin Şimşek başkanla biz bu konuyu Ağustos ayından itibaren en son Ekim ayının 8’ine kadar müzakere ettik. Neticesinde onun aday olmayacağı yönünde şahsıma ‘Hayırlı olsun Allah yolunu açık etsin. Bu işi başaracağına da inanıyorum’ şeklindeki ifadeleri doğrultusunda memuriyetten ayrılma kararı aldım. Ve ayrıldım, geldim. Bu süreç içerisinde kendisinden aday olacağına ilişkin, şahsının hiçbir şekilde adaylıkla ilgili düşüncesinin olmadığını defalarca bana anlattı. Hatta adaylık açıklamamda basının destek var mı sorusuna, “tabi ki onun için buradayım” ifadesini kullanarak basın önünde de kendisi şahsıma destek vermiştir. Eğer Emin Şimşek en başta aday olacağını veya aday olmayı düşündüğünü ifade etmiş olsaydı 6 yıldır yol yürüdüğüm arkadaşıma ahde vefasızlık yaparak karşısında olmaz, yanında olurdum.

- Burada Emin Şimşek’in etik olmayan bir davranış sergilediği apaçık ortada. Sizce neden böyle bir şey yapmış olabilir?

İlçe delegesinin oluşumundan önceki haftada kendisi halen aday olmadığını ifade ediyordu. Ancak Kocaeli siyasetinden bazı arkadaşlarımızın il başkanlığı ile ilgili tasarrufları olması ve mevcut başkanımın tamamen buraya odaklanması istemeye istemeye de bu süreçte aday olarak karşıma çıkarıldığını düşünüyorum.

YÖNETİM ZAAFİYETİ VAR

- Basın olarak takip ettiğimiz kadar yerel seçimlerden sonra MHP Derince ilçe yönetimi tam kadro toplanamayarak yaklaşık 7 aydır bir toplantı gerçekleştiremedi. Bu da MHP’nin Derince’de artık tabela partisi olduğu yorumlarını getirdi. Eğer siz gelirseniz böyle durumları partinize yaşatır mısınız? Yönetim kurulu toplantılarını düzenli olarak gerçekleştirebilecek misiniz?

Tabela partisi söyleminize katılmıyorum. MHP, toplumun benimsediği, kendisini bir kurtarıcı gözüyle baktığı herkesin ikinci bir tercihi olduğu, toplumun en büyük dinamik yapısını oluşturan bir kurumsal kişiliktir. Yönetimle ilgili ifadelere gelecek olursak; Doğrudur, MHP’nin Derince ilçe yönetiminde yönetim zafiyeti var. Ancak iki dönemi irdelediğinizde bu zafiyetin yönetim kurulu üyelerinden değil, bizzati ki mevcut ilçe başkanından kaynaklandığı görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yönetim kurulu üyelerinin katkı sunmak istedikleri alanda başkanından yeterli destek ve sözü alamamasından kaynaklandığı, katılımcı bir siyasetten çok benci bir siyaset üslubuna sahip olduğu, bunun da bir yönetim kurulu üyelerini kırgınlığa küskünlüğe ve hayallerinin körelmesine neden olduğunu gözlemlemekteyim. Şahsımın döneminde ise yönetim kurulu toplantıları sadece MHP’nin ilçe binasında değil, mahallelerde hatta köylerde belli zaman aralıklarla yapılacaktır. Yönetimde MHP’yi tanıyan, sevdasını yüreklerine kazıyan arkadaşlarımla yol alacağımdan, tüm camiayı kucaklayan bir yapı oluşturacağız.

- Yönetim kurulu listenizi hazırladınız mı? Yönetiminizi oluştururken hangi kriterlere önem gösterdiniz?

Yönetim kurulu listemizi müracaatların çokluğundan dolayı oluşturmakta gerçekten zorlanıyorum. 10 kişilik bir istişare heyetimle bunun son dizaynını cumartesi gecesi neticelendireceğiz. Yönetim kurulu oluşturmamdaki asıl kriterimiz MHP’ye yürekten bağlı, fikirlerini dışarıda ifşa edebilecek, halkın karşısında saygınlığından ve duruşundan taviz vermeyecek, hak aramada halkın yanında olacak bir yapıyla ülkü sevdalılarından oluşturmaya önem vermekteyiz.

BENİM ÜÇ TANE ÖNEMLİ PROJEM VAR

- Sizce bir ilçe başkanı nasıl başarılı olur?

MHP ilçe başkanı masa başında siyaset yapmamalı. MHP’nin ilçe başkanı, sokakta vatandaşıyla, esnafıyla, öğrencisiyle, genciyle birlikte siyaset yapmanın metotlarını bulmalı. Ben bununla ilgili 3 tane proje ortaya koyuyorum. Toplumsal aile, ana kucağı ve fikir odası gibi tamamen topluma hitap eden ve MHP’nin mensuplarına yönelik bir çalışmadır. Zaman zaman bunların açılımlarını gazetelerde ve televizyon programlarımda ifade etmiştim. Ben Coşkun Kaya olarak masalardan uzak, üyesiyle bütünleşip ev ev, sokak sokak dolaşan her sabah esnafıyla bütünleşen bir ilçe başkanı profilini ortaya koyacağım.

- Söylemlerinize bakıldığı zaman Derince’de bir değişimin olduğu şart. Sizce de öyle mi?

Kesinle değişimden yanayım. Heyecanlı ve kararlı insanların bu görevlere gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Yeni heyecanlar partiye çok hızlı bir ivme kazandırır. Zira önümüzde 2015 genel seçimlerinde bizim buna çok ihtiyacımız var.

EŞİM BAŞKA PROJENİN BAŞINA GETİRİLECEK

- Yönetim kurulu listenizi yaparken belediye başkan adayınız Halit Altuntaş’ı hiç arayıp isim sordunuz mu?

Coşkun Kaya olarak bütün değerli abilerimizi zaman zaman ziyaret ediyorum. Bununla ilgili kendilerinin görüşlerini alıyorum. Halit beyle de bir önceki belediye başkan adayımız Abdurrahman beyle de sık sık görüşüyoruz. Ciddi derecede fikirlerinden yararlanıyorum. Zira herkesin fikri ve eleştirisi benim için çok değerlidir.

- Eşiniz Müveyla Kaya şu an kadın kolları başkanı. Siz ilçe başkanı seçilirseniz eğer eşinizin konumu ne olacak?

İlçe başkanlığını kazandığımızda toplumsal aile ve ana kucağı projelerimizde bunun yapılandırılmasıyla ilgili kuracağımız iki masada kendisini görevlendireceğiz. Kadın kolları başkanımızı ise en kısa zamanda açıklayacağız. Ayrıca ilçe başkanlarının siyasette eşiyle birlikte evlere gittiklerinde daha etkili olacağını düşündüğün için eşimin siyasetten kopmadan yanımda birlikte siyaset yapmayı ve siyasetine devam etmesini istiyorum.

EMİN ŞİMŞEK’İN ALEYHİNE DÖNECEKTİR

- Emin Şimşek adaylığını açıkladıktan sonra delege listesini kendisinden yana isimlerden oluşturduğu yönünde bir söylem var. Ve kendisine yakın isimlerden oluşturduğu için kongrede avantajlı olacağı konuşulmakta. Bu konudaki düşünceniz nedir? Ve siz kongrede şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarının her birinin delege olması son derece doğaldır. Ancak gönül isterdi ki sandıklarda sabahın 6’sından gecenin 11’ine kadar görev yapan kardeşlerimizin sokak sokak dolaşarak MHP’yi anlatmaya çalışır ve oy isteyen kadınlarımızın delegasyon oluşumunda değerlendirilmesi daha etik olurdu. Yönetim kurulu üyelerine danışmadan bir kısım mahalle başkanlarının fikrilerine ve kararlarına danışılmadan yapılan delegasyonun sağlıklı olmadığını, bunun ileri ki süreçlerde ciddi sıkıntılar yaratacağını düşünmekteyim. Yönetim kurulu ve mahalle başkanlarının görüşlerine başvurulmadan yapılan delegasyonun mevcut başkan Emin Şimşek’in aleyhine döneceğine yürekten inanıyorum. Yaklaşık bir buçuk aydır adaylık sürecimle ilgili sahadayım. Her gittiğim yerde değişim taleplerini görmekteyim. Yapı ne olursa olsun ülkücü iradenin değişimden yana tavır alacağına yürekten inanıyorum. Zaten bununla ilgili yaptığımız çalışmalarda seçimi 250 oyun altında almama koşuluyla alacağım inancındayım.

- İl başkanlığı kongresinde sizin tavrınız kimden yana olur?

Ben mevcut başkan Emin Şimşek gibi bir il başkanına taraf değilim. Şahsım il başkanlığı seçiminde 1 oyumun olduğumu, dolayısıyla burada yapacağım ifadenin diğer 55 delegasyon üyelerine hakaret olduğunu, hiç kimse hiç kimsenin düşencesine pranga vurmaması gerektiğini benim hiçbir il başkanı ile ilgili her hangi tasarrufum olmadığını açıkça beyan ediyorum.

- Son olarak kongrede oy kullanacak olan partililere bir mesajınız var mı?

Çok değerli delegasyondan ellerini vicdanına koyarak son 6 yılın muhasebesini yaparak oylarını kullanmalarını istiyorum. Ahde vefanın bizim değerimiz olduğu unutulmamalı. Derince’yi zihninde, yüreğinde yaşayan, bununla ilgili düşüncelerini aktaran, değişimden yana olan başkan adayı Coşkun Kaya’ya destek vermelerini istiyorum.

 

Anahtar Kelimeler:
Coşkun KayaEmin şimşek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner96

banner23

banner16

banner161

banner82

banner84

banner18

banner19