banner163

 MHP’Lİ OMURCA: LÜTFÜ TÜRKKAN AKÇELİ İŞLER YAPTI
Röportaj: Ümit RENDE
 
Geçtiğimiz günlerde MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek’in sırf Meral Akşener’i desteklemesinden ötürü görevden alınmasından sonra yerine getirilen ilçe yöneticisi Zeki Omurca ile gündeme dair bir söyleşi gerçekleştirdik.
Zeki Omurca ile söylemişimizi Harikalar Sahili’nde yaptık.
Omurca hakkındaki iddialar net bir şekilde cevap verirken, Devlet Bahçeli’nin yanında olduklarını ve genel başkanlık seçimini yine Bahçeli’nin kazanacağını söyledi.
Lütfü Türkkan’ın akçeli işler yaptığını vurgulayan Omurca, ‘Türkkan beni ilgilendirmiyor’ dedi.
İşte Zeki Omurca’nın o açıklamaları…
 
DEVLET BAHÇELİ HAKKINDA ÖYLE BİR ŞEY DEMEDİM
 
Başkanım önünüzde bir genel kurul var. Siz değişimden yana mı yoksa mevcut genel
başkandan yana mısınız?
Burada olduğuma göre mevcut genel başkandan yana olduğum anlaşılıyor zaten. Tabi ki de mevcut genel başkandan yanayım.
 
Tamamen Devlet Bahçeli’den yanayız diyorsunuz yani?
Evet aynen öyle.
 
Geçen gün yerel bir gazetede şöyle bir açıklama çıktı sizinle ilgili. ‘Devlet Bahçeli sırtını saraya dayadı’ şeklinde sizin bir demeciniz olmuş, böyle bir şey söylediniz mi?
Öyle bir şey söylemedim. Bu yalan haber. Yalnız benim söylediğim şu: kendi görüşüm, kendi düşüncem dedim büyük bir ihtimalle genel merkezden aldığım algı, anladığım kadarıyla dedim hükümet ile ortak koalisyon kurabilir dedim. O benim kendi düşüncemdi, olmadı ve olabileceğini de düşünmüyorum. Öyle bir şeyi arkadaşlarla paylaştım ki bunu ben içerideki arkadaşların dışarıya sızdırdığını düşünmüyorum. Dışarıda birkaç kişiyle de görüştüm bunu. Bu dışarıdan altı doldurularak gazeteye servis edildi. Kesinlikle öyle bir şey demedim. Yok saraymış, yok genel merkezle görüşmüş anlaşmış, kesinlikle öyle bir şey ne ağzımdan çıktı, öyle bir şey söylemedim yani.
 
AKŞENER GELİRSE İSTİFAMI BASARIM
 
Peki kurultaydan sonra tavrınız nasıl olacak? Şimdi siz Bahçeli’den yana olduğunuzu söylüyorsunuz. Farz edelim Devlet Bahçeli seçilmedi. Başka bir aday seçildi genel başkanlığa. O zaman tavrınız ne olacak?
Şimdi kim gelirse gelsin öncelikle bizim genel başkanımız o olacak. Ama yalnız şurada bir şey var. Sayın Meral Akşener gelirse ki Derince’de beni zaten tutmayacaklar. Akşener koltuğa otursun, genel merkez koltuğuna otursun, götüreceğim istifamı vereceğim. Devam etmeyeceğim.
 
Peki Ümit Özdağ, Sinan Ogan veya Koray Aydın’dan birisi genel başkan seçilirse göreve devam edecek misiniz?
Onlar olursa bakarız. Otururuz, eğer benimle çalışmak isterlerse çalışmaya devam ederim. Yok biz seninle çalışmak istemiyoruz istifanı ver git derlerse verip giderim.
 
Peki sizce bu seçim Devlet Bahçeli ve Meral Akşener arasında mı olur?
Hayır. Sadece Bahçeli ile kendi arasında olur. Ben rakip görmüyorum.
 
BÖYLE BİR ŞEY YAPAN NAMUSSUZ, ŞEREFSİZDİR
 
Peki Emin Şimşek ile görüşüyor musunuz? Fikir alışverişinde bulunuyor musunuz?
Yok görüşmüyoruz. Ancak bir sıkıntımız da yok. Sadece bir kırgınlık var. O da benden kaynaklandığını zannetmiyorum ama bir kırgınlık var yani. Emin Şimşek’in görevden alınması benim oraya atanmam Emin Şimşek’i kırmıştır, üzmüştür. Bu düzelir, bizim kendi aramızda. Biz onunla ilçe başkanı ilçe başkan yardımcısından ziyade ağabey kardeş gibiydik. Sıkıntımız yok. Olur böyle şeyler. Her teşkilatta, her partide böyle şeyler olur.
 
Başkanım siz yönetimin kurulu listenizi hazırlarken eski ilçe başkan adayı Fikret Kaya’nın yeğeni Kadir Kaya’yı habersiz koymuşsunuz. O da kendisine sorulmadan konulduğu için yönetime girmek istemediğini söylemiş ve çekilmiş. Bu konuya bir açıklama getirir misiniz?
O şöyle oldu. Fikret Kaya, yeğeni ve iki kişi daha vardı toplam beş kişi oturduk sahilde. Fikret Kaya’nın yeğeni o gün kabul etti. Ertesi gün ben listeyi Aydın Başkan’a verdim. Ben listeyi il başkanına teslim ettim. Hiçbir şey kimse demedi, Fikret Bey de sıkıntı yok dedi. Ben de yazdım. Liste onaylandı, geldi. İsmini orada görünce eski yönetimdeki arkadaşlar baskı uygulayınca gazeteden istifa ettim şeklinde bir açıklama yapmış. Saygı duyarım ona da bir şey demiyorum.
 
Peki başkanım Emin Şimşek yönetim kurulu toplantısında Meral Akşener’i destekleme kararı alınca siz şeref ve namus sözü ben ne başka adayı desteklerim, ne de ilçe başkanlığı görevi verilirse kabul ederim. Böyle bir şey yapmam diye bir söz söylediniz mi? Çünkü sosyal paylaşım sitelerinde böyle bir iddia dolaşmakta.
Tamamen yalan. Emin Şimşek imza aşamasında bizimle görüştüğünde imza vereceğini söyledi. Kime vereceğini sorduğumuzda Meral Akşener’e vereceğini söyledi. Ben şahsım olarak Meral Akşener dışında kim olursa olsun önemli değil dedim. Ama Meral Akşener olmaz dedim. Yönetim kurulu toplantısında dedim. Benden başka üç ya da dört kişi hatırladığım kadarıyla imzaya karşıydı. Devlet Bahçeli’nin yanında olduklarını söylüyorlardı. Geri kalan hepsi sıkıntı yok başkan ver gitsin dediler. O olay bitti, ondan yaklaşık olarak bir ay, bir buçuk ay gibi sonra benim ismim dolaşmaya başladı. Ben liste yapmışım, ben listeyi Ankara’ya vermişim ki öyle bir şey yok. Hiçbir şeyden haberim yok. Günlerden Perşembe günü akşamı bir arkadaşım aradı. Yaklaşık olarak 45 dakika boyunca telefonla konuştuk. Arkadaşıma dedim ki: “Benim böyle bir şeyden haberim yok. Böyle bir girişimim de yok. Bana böyle bir teklif de tebliğ edilmedi.” Ertesi gün cuma namazından sonra Emin Şimşek’i aradım; “Başkan müsaitsen, aç isen gel yemek yiyelim.” Bana ‘Yok’ dedi. Müsaitsen seninle bir şey konuşmak istiyorum dedim; ‘buyur’ dedi. Baş başa konuşalım dedim, ‘müsait değilim abi sonra konuşalım’ dedi. ‘Ben buralardayım, mutlaka görüşelim’ dedim. Cuma günü dönmedi bana, cumartesi dönmedi bana, Pazar dönmedi ba
na, pazartesi dönmedi bana, Salı da dönmedi bana. Salı günü akşam yönetim kurulu toplantısında konuştuk. Dedim ki: “Ben hiçbir şeye kızmadım. Böyle bir şey yapmadım. Böyle bir şey yapan namussuz, şerefsizdir. Böyle bir şey yok. Liste yapmadım. Bunu birileri ortaya atmış. Hatta orada birkaç kişi de dedi ki şu şahsın da ismi geçiyor, bu şahsın da ismi geçiyor. Emin Şimşek’e dediler şu şahsı da sen hazırlıyorsun. Birkaç isim söylediler. Ben böyle bir şey yapmadım. Bana böyle bir teklif gelirse sizinle gelir bunu paylaşırım” dedim. “Ancak ben çok kırıldım” dedim. Emin Şimşek, “bizzat sana çok kırıldım” dedi. Ben de ona “Benimle görüşmedin, beni dikkate almadın, bana dönmedin, ben sana bu konuda çok kırgınım” dedim. O gün olay kapandı. Aradan birkaç gün geçti. Başka bir arkadaşın ismi, ilçe başkanlığına atanacak diye dolaşmaya başladı.
 
Kimdi o isim?""
Önemli değil ismi. O gün yine yönetim kurulu toplantımız vardı, günlerden Salı. Toplantıda da bunu dile getirdiler, konuştuk, toplantıdan çıktık. Bunun gerçek olduğuna, gerçekten de isminin dolaştığını ve liste yaptığını öğrendik. Benimle beraber dört arkadaş bir yerde oturduk. Arkadaşlarıma dedim ki; Bu saatten sonra Emin Şimşek’le benim işim olmaz. Niye, dediler. İstifa edip gidecekti. İçerden de biz, içimizden birini seçecektik. Neticede kırılma, dökülme, kavga, küs kimse olmayacaktı. O kadar güzel olacaktı ki, olmadı. Sen istifa edip gitmedin. Aradan epey bir zaman geçti. Yaklaşık 15-20 gün sonra Aydın Ünlü beni çağırdı. Benimle görüştü. Bana: “Ben, teşkilat başkanıyım. Ben bu görevi sana tebliğ ediyorum. Emrediyorum. Sen bu teşkilatın üyesisin. Görev istenmez, görev verilir. Ben bu görevi sana veriyorum” dedi. Siz benim yerimde olsanız, teşkilatçı olsanız kabul etmez miydiniz? Bence edersiniz. Etmek zorunda kaldım. Bana dedi ki: Git, listeni yap. Akşam üçe dörde kadar bu listeyi yap. Ben de geldim yaklaşık olarak elli kişiyle görüştüm birebir. Elli kişinin içinden on, on beş kişisi olumsuz cevap verdi. Seni severiz ama biz bu işte yokuz dediler. Otuz beş kişi bana onay verdi. Okey dediler, başımızla gözümüzle beraber yanınızdayız dediler. Ben de o şekilde listeyi yaptım.
 
ESKİ YÖNETİMDEN 6 KİŞİ VAR
 
Peki listeyi yaparken bir parti büyüğünden fikir aldınız mı, yoksa kendi kararınızla mı hareket ettiniz?
Kendi başıma hareket ettim. Pazar günü listeyi yaptım. Pazartesi günü Aydın başkana teslim ettim. Pazartesi verdikten sonra Haluk Akyüz ile görüştüm, Ali İhsan Altın haricindeki meclis üyeleriyle görüştüm, Osman Yıldız ile görüştüm. Fuat Keleş ile görüştüm. Herkes bir şeyler söyledi, olumlu ya da olumsuz söylemiyorum artık bir şeyler söylediler. Onlara, “Başkasından duyacağınıza benden duyun” dedim. “Bu görev bana tebliğ edildi, haberiniz olsun” dedim.
 
Peki eski yönetimden kaç kişi var listenizde?
Benimle beraber altı kişi var. Yasemin Kantaroğlu, Serap Aytaç, Reyhan Elvan Doğancı, Sedat Öztoplu, Nihat Güngör bir de benimle altı kişi.
 
Peki siz Emin Şimşek görevden alınınca onun yönetimindeki kişilere teklifte bulundunuz mu?
İki kişiyle daha görüşmüştük o zaman. İki kişiyle Pazar günü görüştüm. Toplam benimle beraber dokuz kişiyle görüştüm. O iki kişi önce onayladılar. Sonra deşifre oldular. Onlara baskı 
uygulandı. Onlar ertesi günü ben daha listeyi vermeden beni aradılar. Dediler ki; “Bizi affet, biz olmayacağız.” İsimleri önemli değil.
 
Peki bu koltukta kalıcı olacağınızı düşünüyor musunuz?
Ben kalıcı olacağımı düşünüyorum. Genel başkanıma, genel merkeze, il başkanıma güveniyorum. 10 Temmuz’daki kongreyi genel başkanım kazanacak. Biz normal süreçte devam edeceğiz.
 
LÜTFÜ TÜRKKAN AKÇELİ İŞLER YAPTI
 
Peki, ilçe başkanı olduktan sonra, göreve geldikten sonra, yaptınız çalışmalar ve bundan sonra yapacaklarınızdan bahseder misiniz? Aklınızda neler var?
Şimdi 10 Temmuza kadar normal, rutin işleri yapacağız. Herhangi bir etkinlik yok. İşte ramazan geldi, ramazan programımız var. Allah izin verirse 24’ünde büyük ramazan iftar program
ımızı vereceğiz. Bu zamana kadar da resmi kurumların hepsini ziyaret ettik. Kermeslere gittik. Programlara katıldık. Temmuz’un 10’undan sonra da her şey netleşsin. Biz de yolumuza bakacağız Allah’ın izniyle.
 
İl başkanınız Aydın Ünlü, eski milletvekili Lütfü Türkkan’a hakkını helal etmediğini söyledi. Siz bu sözüne katılıyor musunuz? Ve siz Lütfü Türkkan’a hakkınızı helal ediyor musunuz?
Valla Lütfü Türkkan’ın ben de hakkı yok. Benim de onda hakkım yok. Yani Lütfü Türkkan kiminle akçeli işler yaptıysa onunla konuşsunlar. Aydın Başkan’ın akçeli iş yaptığını zannetmiyorum. Aydın Başkan hakkını helal etmiyor. Benim ne onda alacağım var ne de onun ben de alacağı var. Ben onun bir yarım ekmeğini bile yememişim. Arabasına binip gezmemişim. Ben partim için çalıştım. Lütfü Türkkan için, Ahmet için Mehmet için çalışmadım. Ve yıllardan beridir de partim için çalışıyorum.
 
Peki Aydın Ünlü’nün o sözüne katılıyor musunuz?
Ona bir şey diyemiyorum. Katılıyorum desem yanlış olur, katılmıyorum desem yanlış olur.
 
Akçeli iş derken neyi kastediyorsunuz? Biraz açıklık getirir misiniz?
Şimdi Lütfü Bey teşkilatlara para verdi. Her seçim döneminde verdi. Kimine beş verdi, kimine on verdi. İlçe başkanlarına verdi. Derince’ye ne kadar verdi biz de bilmiyoruz. Şimdiye kadar Emin Şimşek’le benim ikinci dönemimdi. Emin Şimşek’le şimdiye kadar, Lütfü Bey’den ne aldın, milletvekillerinden ne aldın diye sorduysak da cevabını alamadım. Kime ne verdi kimden ne aldı onu bilmiyoruz, bizi ilgilendirmiyor. Lütfü Bey beni hiç ilgilendirmiyor. Lütfü Bey ne yapmış, ne etmiş, kime ne vermiş, ne almış beni ilgilendirmiyor. Bu konuyla da alakalı yorum yapmak istemiyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner96

banner23

banner16

banner161

banner82

banner84

banner18

banner19