‘Önce insanların kalbinde yer etmelisiniz’

Röportaj: Gülten TOPKARA

Siyasi röportajlarımıza bu hafta yine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Malumunuz AK Parti’de belediye başkan aday adayı olmak isteyen birçok isim resmi başvurularını yaptı.

Derince’de de geçtiğimiz günlerde aday adaylığını açıklayan isimler arasında yer alan Kemal Yazıcı bu hafta gazetemizin konuğu oldu.

6,5 yıldır Belde A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapan ve belediye başkan aday adaylığı için geçtiğimiz günlerde istifa eden Yazıcı, gazetemize verdiği röportajda neden siyasette yer almak istediğini tüm samimiyetiyle cevapladı.

Derince halkının kendisini yakından tanıdığını ve sürekli “Siz geçen dönem son anda ismi değiştirilen kişi miydiniz” sözüyle karşılaştığını belirten Yazıcı, kendisinin çok fazla tanınmadığı yönündeki eleştirilere de bu sözle yanıt verdi.

Ben sözü daha fazla uzatmadan sizleri Kemal Yazıcı’nın röportajı ile baş başa bırakıyorum…

SİYASET HALKA VE HAKKA HİZMET DEMEKTİR

- Siyasetin sizdeki karşılığı nedir? Neden siyaset yapmak istiyorsunuz?

Siyaset; topluma hizmet etmek, toplumun sorunlarına çözüm bulmak, toplumu ilgilendiren önemli kararlarda ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak düzenlemeler yapmak ve genel anlamda toplumun refahını artıracak çalışmalar yapmaktır. Genelde ülke hizmetleri, yerelde de belediye hizmetleri olarak bilinmektedir. Siyasete resmi olarak Ak Parti ile başladım ama öncesinde de 30 yıldır siyasetle ilgileniyordum. Sayın Başbakanımızın 2001 yılında Türkiye genelinde başlattığı parti kurma çalışmalarının Kocaeli genelindeki çalışmalarına sayın Bakanımız Nihat Ergün beyin davetiyle katılan ekibin içinde yer alan birisiyim. Ak Parti’de Kocaeli kurucu il yönetim kurulu üyeliği, il muhasipliği ve Derince ilçe iletişim sorumluluğu görevlerinde bulundum. Siyaseti halka hizmet hakka hizmettir anlayışıyla baktığım için yapıyorum.

İLÇEME HİZMET VERMEK İSTİYORUM

- Neden belediye başkanı olmak istiyorsunuz.?

İş hayatına başlayalı 25 yıl oldu. Bunun 17 yılı serbest muhasebeci mali müşavirlikle geçti, kalan 8,5 yılı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi önemli bir kurumun iki önemli şirketinde üst düzey yöneticilikle, 2 yıl İZAYDAŞ A.Ş. Genel md. Yrd. - 6.5 yıl BELDE A.Ş. Genel Müdürü olarak devam ettim. Bu tecrübelerimi belediye başkanlığı göreviyle sürdürüp ilçeme hizmet ederek değerlendirmek istiyorum.

AK PARTİ BU SEÇİMİN KESİN GALİBİDİR

- Derince’de yerel seçimler sizce nasıl geçecek? Partinizin ilçede kazanma şansı nedir?

Şurası kesinki Ak Parti bu seçimin kesin galibidir. Sadece belirlenecek olan aday oy yüzdesinin değişmesini etkileyecektir. Kocaeli’de  Ak Parti 13 belediyeyi de alarak yoluna devam edecektir.

- 2009 yılında aday adayı olduğunuz Derince Belediyesinde adaylığınız son anda değişti. Nasıl bir ışık gördünüz de yeniden aday adayı oldunuz?

Bu bir siyasi yarış. Siyaset hesap işi değil nasip işidir. O gün nasip Aziz beyinmiş. Ama üzerinden beş yıl geçti. Artık tecrübeme bir beş yıl daha eklendi. Bu nedenle 25 yıllık bir tecrübenin belediye başkanlığı gibi önemli bir görevle devam etmesini istiyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi önemli bir kurumun hemen hemen her daire başkalığı ile direkt ya da dolaylı ilinti içinde oldum, iş yaptım, önemli projelerinde çalışma ekibinde bulundum. Diğer genel müdürlüklerde de yine aynı şekilde işlerimiz oldu. Ama her şeyden önemlisi İbrahim Karaosmanoğlu gibi bir belediye duayeninin yanında önemli tecrübeler edindim. Bu yüzden bu defa daha iddialı bir şekilde adaylığa talip oldum.

ÖNCEKİ BAŞKANLARDAN DAHA TECRÜBELİYİM

- Pazar günü yapılan teşkilat temayülünden nasıl bir sonuç çıkar?

Teşkilat temayül sonuçları genel merkez tarafından değerlendirileceği için sonuçlar hakkında net bir bilgimiz olamaz. Ancak öncesinde yaptığımız görüşmelerimizde teşkilatımızın önemli teveccühü söz konusu. İlçe yöneticileri, kadın kolları, gençlik kolları, meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, mahalle başkanları, köy temsilcileri ve ilçemizdeki il yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde gördük ki değişim Derince için şart olmuş. Taze bir kanın ilçemiz için daha iyi olacağı kanaati ağırlık kazanmış. Mevcut yapıdaki kırılganlıkların değişim talepleriyle önemli ölçüde giderileceği ve yeni bir yönetim anlayışının ilçede huzur ortamını arttıracağı yönünde olduğunu gördük. Allah nasip ederse bu sıkıntıların ikili diyaloglarla ve yeni bir yönetim anlayışıyla karşılıklı işbirliği ile çözüleceği kanaatindeyim. İmam-ı Gazali’nin güzel bir sözü aklıma geldi; ‘cevizi kırıp özüne inmeyen hepsini kabuk zannedermiş’ bu yüzden teşkilatlarımızın ve halkımızın bizi daha iyi araştırıp sorması ve bizim de onlara kendimizi daha iyi anlatmamız ve tanıtmamız gerekmektedir. Pazartesi itibariyle yoğun bir şekilde başlamış olduğumuz ziyaretlerimizle halkımızın da teveccühünü kazanmaya başladık. Zaten birçoğu da, “Siz geçen dönem son anda ismi değiştirilen kişi miydiniz” şeklindeki yaklaşımlarıyla aslında bizi tanıyan ama yakın teması olmayan kişiler olduklarını bizlere içtenlikle beyan etmişler ve etmeye de devam etmektedirler. Gerek mesleki alandaki 17 yıllık tecrübem, gerek 8,5 yıllık üst düzey yöneticilik alanındaki tecrübelerim, gerek spor yöneticiliği alanındaki amatör- profesyonel yöneticilik tecrübelerim, gerek dernek, kooperatif ve STK’lardaki tecrübelerim ve gerekse siyasi tecrübelerimin bir belediye başkanlığı için yeterli olacağı kanaatindeyim. Hatta diyebilirim ki benden önceki başkanların başkan oldukları yaş ve tecrübeler dikkate alındığında şahsımın onlara nazaran daha farklı alanlarda ve daha fazla tecrübelendiği yönündedir. Tabi takdir teşkilatımız ve halkımızındır.

- Aday gösterilirseniz meclis üyeliği kadrosunu nasıl oluşturacaksınız?

Bu konu öncelikle ilçe teşkilatımızın görev alanına girmektedir. Ancak belediye başkan adayının da tabi ki takdiri ve tavsiyeleri olacaktır. Meclis oluşumunda bir çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Mesela; Demokratik dağılım, mahallelere göre dağılım, eğitim durumu,  önemli kişilikler, siyasi tecrübeye sahip kişiler, teknik ve mesleki kişilikler mühendis, mimar, mali müşavir, hukukçu gibi.. ve buna benzer hususlar dikkate alınarak konusunda en uzman en tecrübeli ve toplum tarafından kabul gören şahsiyetler bu oluşumun içinde yer almalılar. Seçim yapılırken bu hususlara azami dikkat edilmelidir. Benim görüşüm bu yöndedir.

BELEDİYENİN 70 MİLYON BORCU VAR

- Derincede bugüne kadar 4 belediye başkanı görev yaptı. Sizce en başarılı belediye başkanı kimdir?

Bu soru tabii göreceli bir soru. Her belediye başkanın farklı başarıları olduğu gibi farklı imkansızlıkları olmuştur. Bana göre en zor belediye başkanlığı sayın bakanımız Nihat Ergün zamanında olmuştur. İzmit Belediyesi’nden ayrılıp yeni bir belediye olan Derince ilçemiz ki o zaman belde idi, yani belde belediyesi. İzmit Belediyesi’nin en hurda ve sayılı iş makineleri, personel seçmece ve içi boş bir kasa. Bu şartlarda çalışacağınız bir belediye, alt yapısı hiç yok üst yapıda asfaltlanmış tek bir yolunuz yok, ara sokalar çamur. Şu an hala Nihat bey zamanındaki parke taşları var bazı sokaklarda yani 20 yıldır. Halit bey zamanında da bildiğiniz gibi 1999 depremi yaşadık, tabi büyük bir yıkım var. Körfez Belediyesi o zaman iktidar partisi MHP’den deprem yardımını 5’te 5 alıyor. Daha fazla hasar gören ilçe Derince 5’te 2 yardım alıyor. Hatta deprem olmayan Rize ve Osmaniye ki, birisi iktidar ortaklarından Anavatan Partisi Genel Başkanı’nın memleketi, diğer üçüncü iktidar partisi genel başkanının memleketi, bizden daha fazla yardım alıyor. Bu durum o zaman bile çok eleştiri konusu olmuştu. Halit bey bu şartlar altında bir belediyecilik yapmıştır. O zaman ilçemize kazandırdığı en önemli proje Çenesuyu olmuştur. Haydar bey ise aslında en şanslı dönemde belediye başkanlığı yapmıştır. Hem partimizin rüzgarı hem de büyükşehir imkanlarının en üst düzeyde olduğu bir dönem. Haydar kardeşim tabi güzel projeler yaptı. Mühendis olması onun şehre bakışını farklılaştırdı. Ancak o zaman büyükşehirle olan ilişkileri nedeniyle ilçemizin alması gereken büyükşehir yatırımlarının gecikmesine neden oldu. Aziz bey ise tam iyi dönemde belediye başkanı oldu. Hem büyükşehir hem de kendi imkanlarını iyi kullandı. Yaptığı güzel işler var. Spor ve sosyal belediyecilik alanında önemli işler yaptı. Bazı projeleri gereksiz, bazıları kötü bulundu. Mesela Çenesuyu Parkı’nın eski halinden daha dar ve kullanışsız olduğu, otopark ve market satışının değerinin çok altında satılmak istenmesi ve sonrasında satışın iptali gibi duyumlarım oldu. Yaptığı bu işler sonunda gelecek belediye başkanına ne kadar borç bırakacağını da bilmiyorum.!  70 milyon olduğu söylenmekte. Özetle her başkanın ayrı zorluğu, imkan ve imkansızlıkları olmuştur.

- Yönetim ve ekip anlayışınız nedir?

Yönetim anlayışımda istişareye çok önem veririm. Konunun uzmanlarıyla çalışmak ve her görüşe yer vererek konunun muhataplarını olaya dahil ederim. Ortak aklı kullanarak hatasız iş yapma gayretinde olurum. Hızlı ve doğru karar vermede meslekten gelme bir alışkanlığım vardır. Önemli işlerde ayrıntılara dikkat ederim. Önemsiz işlerde ayrıntılara takılmam işin hızlı yürümesine bakarım. Her görüşe saygılıyım, son kararı yine kendim veririm. Risk alınması gereken konularda risk alırım. Risk almayacağım konularda başkalarını da riske atmam. Mevzuat konusunda analizlerim yüzde 99 doğrudur. Bu husus mesleğimden gelen titizlikten kaynaklanır. Çalışma arkadaşlarıma değer verir, kendilerine davranış konusunda nezakete dikkat ederim. Her şeyi ben bilirim demem. Çaycımın da görüşünü aldığım konular vardır, buna da önem veririm. Hiçbir kimseyi değersizleştirmem. Herkes benim için değerlidir. Kasıt ve ihanet hariç.

ALTUNTAŞ’IN ADAYLIĞI AK PARTİYİ ETKİLEMEZ

- Halit Altuntaş’ın MHP’den aday gösterilmesi sizce Ak Parti’yi etkiler mi?

Etkilemez. Bence Halit beyin geçmişi ile bu günkü tercihi kendisini olumsuz yönde etkiler. Halit bey sevilen bir insan. Ancak bu tercih kendini seven asıl tabanını üzer ve yeni tercihindeki partisindekileri de kızdırır. Siyasi partilerdeki bu tip tercihler toplum tarafından fazlaca kabul görmez. Başlangıçta cazip gelse de toplum tarafından farklı değerlendirilir. Ancak toplum mühendisleri bu konuyu sürekli pompalamaya çalışır. Kaybeden önce adayın kendisi sonra hayal kırıklığına uğrayan taraftarları olur.

- Kemal bey sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

1966 yılında Trabzon’un Çaykara İlçesinde doğdum. 1969 yılında ailem ile birlikte Derince’ye yerleştim. Eğitim hayatım Derince’deki Çınarlı İlkokulu’nda başladı, 1977 yılında mezun oldum. İzmit İmam Hatip Lisesi’ni tamamladıktan sonra, 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi, K.M.Y.O Muhasebe Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetten sonra eğitimimi Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimimle tamamladım. 3 çocuk babasıyım. 1969 yılından buyana Derince’de ikamet ediyorum.

- Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Her şeyden önce bu yarış bütün aday adayları için hayırlı olsun. Bu yarışı birisi göğüsleyecek. Ancak centilmence yarışılırsa bu mümkün olacak. İlkeli, parti tüzüğüne uygun, partinin genel prensiplerine uygun rakibini karalamadan, kimseye vereceği karardan dolayı baskı oluşturmadan, kamu kaynaklarını kullanmadan, dürüstçe bir yarış olmalı. Yüzlerce araç giydirip binlerce afiş yaptırabilirsiniz ama önce insanların kalbinde yer etmelisiniz. Hatiplik siyaseti eskidendi. Halk artık samimiyet arıyor. Bir siyasetçiye, “Padişahım sen çok yaşa değil, gururlanma padişahım senden büyük Allah var” denmeli. Kaybedenin kim olduğu önemli değil, kazananın Ak Parti olması gerekir. Bu duygularla bütün Derince halkına saygılarımı sunuyor, ilçemiz için en doğru kararı vereceklerine inanıyorum. Sizlere de bana bu fırsatı tanıdığınız için teşekkür ediyorum.

  

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner66

banner5

banner7

banner17

banner18