Özalan: Siyaseti halka hizmet etmek için yapıyorum
banner88

Röportaj: Gülten TOPKARA

30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi siyasi röportajlarımıza bu kez genç bir meclis üyes,i adayı ile devam ettik.

Kendisi 29 yaşında ama ticarette isim yapmış, siyaseten de MHP’de önemli görevlerde yer almış.

Şimdi ise Körfez Belediye Meclis Üyeliğine talip.

Yerel seçimlerde Körfez’de seçimi kazanacaklarını ifaden eden Tuncay Özalan, belediye başkan adayları Salih Şirin’in en çok tanınan aday olduğunu ve halkın bakış açısının sürekli olumlu olduğunu söyledi.

Daha birçok sorumuzu yanıtlayan Özalan bakın daha neler söylemiş…

- Turgay Özalan kimdir bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984 Kocaeli Karamürsel doğumluyum. Sakarya Üniversitesi’nden mezun oldum ve iki çocuk babasıyım. Fatih Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Beş yıl Çelik Halat Fabrikası’nda mühendis olarak ç alıştım. Sonrası iki yıl da Cemsan Fabrikası’nda müdürlük yaptım. Kendi firmamı kurdum. Siyasi olarak da yaşım tuttuğu günden bu güne Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) hizmet ediyorum. Daha önce il ve ilçe yönetiminde bulundum ve şuanda da meclis üyesi adayıyım.

- Genç yaşınıza rağmen ticarette oldukça başarı sağlamış birisiniz. Siyasete neden girmek istediniz, yani neden siyaset yapmak istiyorsunuz?

Çünkü; Türkiye’de yolunda gitmeyen ve yanlış giden bir şeyler var. Bu da açıkça ortada. Bana göre kendi payımızca bir nefer bir neferdir ve elimizden geleni ne varsa yapmamız gerektiğine inanıyorum. Benim inancım dokuz ışık doktrinine göredir. Ben milliyetçiyim ve Atatürkçü biriyim. Vatanıma ve milletime hizmet etmek istiyorum ve onun için buradayım.

- Yolunda gitmeyen bir şeyler ve yanlışlar var dediniz. Bunu biraz açar mısınız? Nedir yolunda gitmeyen?

AKP’den dolayı adaletsizlik sistemi var, ben böyle düşünüyorum. Bir de genel olarak Türkiye’nin gündeminde ülkücülükte bir kırıklık var. Millette bir yanlış anlama var. Onu düzeltmek için kendimizi daha iyi ifade edeceğimizi düşündüğümüz için daha çok kendim ve büyüklerimin çok istediği bir şey var. Bu da artık üniversite mezunlarını sahaya çekelim diye. Amacımız üniversite okumuş biri olarak elimizden geleni yapmak, yolsuzluk varsa gücümüz yettiğince müdahale etmek ve varsa yapılan yanlışlar düzeltmek için gereken yasal uygulamaları yapmak için baskı yapmak. Yani buna benzer şeyler gibi diyebilirim.

- MHP’de önemli görevlerde bulundunuz. Şimdi ise belediye meclis üyesi aday adaylığınızı ortaya koydunuz. Neden meclis üyesi olmak istiyorsunuz?

Halkımıza en çok hizmet edebileceğim yer meclis diye düşünüyorum. Şimdi elimizden gelen ne varsa yapabiliyoruz fakat böyle bir makamda halka daha çok hizmet verebilirim düşüncesiyle meclis üyesi aday adayı oldum. Yani bir makamda olursak daha çok hizmet ederim düşünüyoruz. Ayrıca resmi bir kurumda olmuş oluyorsun ve buna dayanarak da daha çok hizmet etmiş daha çok yardımcı olmuş oluruz.

- Diyelim ki meclis üyesi seçildiniz. Körfez halkına nasıl hizmet etmek istiyorsunuz? Körfez halkının lehine ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Bu konuyla alakalı birçok projelerimiz ve hazırlıklarımız var. Tabii ben bu hazırlanan projelerin ne kısmındayım bilemiyorum. Ancak bir Makine Mühendisi olarak belediyenin mühendislik anlamındaki tüm sıkıntılarını çözebileceğime inanıyorum. Tabi bu bana verilen bir görev olursa yaparım. Bilindiği gibi ticaretle uğraşıyorum uzun yıllardır. Meclis üyesi olursam haliyle ticaretimi durdurmak zorunda kalacağım. Sadece belli yerler çalışacak. Çünkü, belediye ve halkımızla daha fazla ilgileneceğiz daha ağırlıklı olarak bu yönde çalışacağız. Elimizden geldiğince bize gelenleri geri çevirmemeye çalışacağız. Görevimizi mesleğimizi ifa etmeye çalışacağız elimizden geldiği kadarıyla. Yani elimizden ne geliyorsa yapıcağız halk için.

- Körfez’de MHP’nin şansını nasıl görüyorsunuz yani sizce adayınız Salih Şirin seçimi kazanabilir mi?

Biz bu yola inandık ve çıktık. Benim kişisel şahsi fikrim ben bir yıl öncesinden inandım Salih Şirin’in seçimi kazanacağına. İki ay önce adaylığı onaylandı ve sonuna kadarda inanıyorum seçimi kazanacağımıza. Hele ki şimdi AKP adayı İsmail Baran bey aday çıktı şimdi daha da çok inanıyorum. Salih Şirin için CHP’den geldi konusu çok oluyor. Salih Bey beş vakit namazını kılan, Atalar Mahallesi’nde 3.000 kişilik Camii yaptırmış, babası Çamlı Tepe’de büyük bir camii yaptırmış ve ulusal milliyetçiliği olan biri. Ben buna inanıyorum. Körfez’de ben Salih Recep Şirin’den daha iyi bir aday olduğuna inanmıyorum aile ve yapısı itibariyle. Ayrıca ona yakın bir aday olacağına da inanmıyorum. Salih başkanın kazanacağına sonuna kadar inanıyorum ama bizim bu rahatlıkla değil tamamen gece gündüz seçim sabahına kadar çalışmamız gerekiyor. Çalışmadan asla hiçbir şey olmuyor. Hele ki iktidarın elinden belediyeyi almak çok zor. Şimdi bizim genel merkezimizde anketler yaptırıyor. Hep anket seçimlerinde yüksek çıkıyoruz fakat biz bunu duyurmamaya çalışıyoruz. Çünkü biz iyi de olsak çalışacağız kötü de olsak çalışacağız, gece gündüz demeden devam edeceğiz çalışmalarımıza ve sonunda da biz kazanacağız.

-Az önce AK Parti adayı İsmail Baran’ın çıkması Salih Şirin’in şansını çok arttırdı dediniz kişisel yönde. Burada anlatmak istediğiniz İsmail Baran Bey kötü bir insan mı hangi açıdan böyle söylediniz?

Burada asla kişisel hiçbir şey asla yok. İsmail Baran Refah yollu Saadetçi kanalından gelmiş bir kişidir. Engin Koyun da MHP’den geçme biridir AK Parti’ye. Saadet’in bir alt yapısı var, hayatta başka bir partiye oy vermez buranın tabanında tabii yine bu benim kendi görüşüm. Benim de bir takım arkadaşlarım var ve Saadetçidirler. Asla evet demezler ve onaylamazlar başka partiye oy vermeyi. Şimdi Saadet Partisi’ni bırakmış biri olarak baktığımda, Saadet Partisi’ni bırakan AK Parti’ye geçen bir sürüde kişi var bu arada. Saadet Parti tek bir koy. Benim görüşüme göre diyorlar ki Saadet Partililer, tabi çevreme ve arkadaşlarıma göre örnek veriyorum; “Bizi daha önce bu adam bıraktı Saadet Parti burada alamaz bir ışık yok. Saatdet Partisi’nde bir güzergah yok stop durumunda gibi ee biz de yine sağ kanattan kim var MHP var. O zaman bizde MHP’ye destek veririz gibi düşünülüyorlar” arkadaşlarımız. Biz de bu açıdan İsmail Baran bizim işimize yaradı şeklinde düşündüğüm için böyle söylüyorum. Ayrıca İsmail Bey Ağadere’de esnaftı. Sonrası Yarpaş A.Ş. firmasının müdürlüğünü yaptı. Bakıldığında birçok o taraflı kesimin tanıdığı bildiği biri. Ama bir o kadar da tanınmayan biri. Allah yardımcısı olsun fakat ben İsmail Baran’ın kazanma şansını çok az görüyorum. Kendi çevrem ve Saadet partili arkadaşlarımızdan daha çok destek ve oy alabileceğimizi inandım ve gördüm.

-Salih Recep Şirin’in çalışmalarına katılıyor musunuz?

Evet sürekli katılıyorum ve bugünde beraberdik Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeydik. Daha önceki mahalle ziyaretlerinde de birlikteydik. Yani elimizden geldiği kadarıyla hep beraberiz.

-Körfez’de diğer partililerin durumunu nasıl görüyor nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti adayı İsmail Baran’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oraya ceketini koysa alacağı bir oy var. Bizi geçemeyecek kesinlikle. CHP’yi çok iyi görmüyorum neden Fevzi Cambaz katıldı manavların oyunu alırız hesabı oldu ama manavlar sırtını gösterdi. Gerçi sağcılık solculuk kalmadı ama manavlar sağ kökenlidir. Biraz daha milliyetçidir. Bana göre elleri gitmez CHP’ye oy vermeye. Oldu ki oy verdiler oda manav insanı olduğu için oy verirler. Fevzi Cambaz bir belediye başkanı değil ki oy versinler. CHP’nin belediye başkanı olsaydı oy verilirdi, bölünürdü fakat belediye başkanı da değil. Meclis üyesi belki, lakin o da kaçıncı sırada olur belli değil belki kontenjandan hani belediye başkan yardımcısı olsun hesabı düşüncesiyle gibi. Kısacası CHP’nin de durumunu çok iyi görmüyorum. Ayrıca daha önceden CHP’nin burada sıkıntıları çok oldu. CHP seçim döneminde sandık görevlileri kayboldu yani hiç çalışmadı. Yani CHP’nin tabanında bir problem var. O yüzden CHP’ye şans vermiyorum. Reşat Başar çok aktif biri değil kimsenin tamamıyla tanımadığı biri. Daha tanınacak da sonra meseleye gelecek. Kendi araştırmalarıma dayanarak söylüyorum Üniversitede bile çok tanılan biri değil. Fakat Salih Recep Şirin çok tanılan bilinen biri ve nereye gidersek gidelim tekrar Salih Bey’i anlatmıyoruz. Biz, bizimle diyoruz bir de Körfez’in tanıdığı bildiği biri olarak halkın teveccühünü seyrediyoruz.

- Sizce Körfez Belediye Meclisine partiniz en az kaç meclis üyesi çıkarabilir tahmini olarak?

Tahmini olarak bizim on beşin altında meclis üyemiz olmaz diye düşünüyorum. Zaten biz seçimi alacağız. Bunun başka yolunu görmüyoruz.

-Siyasetteki hedefiniz nedir?

İnanın vatanıma ve milletime yeteri kadar hizmet etmenin dışında hiçbir hedefim yok. Yani yukarılara çıkayım şu veya bu olayım gibi bir hesabım olmadı. Yani sadece siyaseti hizmet etmek amacıyla yapmak istiyorum. Çünkü şuan elimizden geldiği kadarıyla hizmet ediyorum ama öyle bir konumda daha çok hizmet edebileceğimize inanıyoruz. Allah’ıma şükür olsun ki hiç bir maddi ihtiyacım yok. Tamamen tek hedefim vatanıma ve milletime hizmet tek amaç bu.

-Bilindiği gibi ticaretle uğraşmaktasınız birde şuan siyasetle baya yoğun bir tempoyla çalışıyorsunuz. Yeteri kadar işlerinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Ticareten hiç yoğun değilim. Çünkü işimi planlı ve programlı yürüterek yaparım. Bünyemde dört tane mühendisim var. Sistem oturduğu zaman herkes ne yapması gerektiğini bilir çünkü. Ben telefonumla işimi görüyorum ve kontrol ediyorum. O açıdan yeterince siyasete vaktimi ayırabiliyorum.

-Turgay Özalan nasıl biri ve neleri sever neleri sevmez biraz anlatır mısınız?

Yalandan hiç hoşlanmıyorum. Bana bir kere de olsa yalan söylese asla ne selam veririm ne de selamını alırım. Dürüst olmayan insanlarla dost olmam ve dostluk kurmam. Alkol kullanmıyorum fakat kullanan birine de asla karşı değilim. Çünkü alkol kullanan kişilerle yeri geldiğinde aynı masada bile otura biliyorum. Makine parçalarını kendim söküp kendim takayım şeklinde hobim var. Bazen aldığım işlerde direkt ben yapar ben teslim ederim. Çocuklarımla vakit geçirmekten çok haz alıyorum.

-Ailenizle yeteri kadar zaman ayırabiliyor musunuz?

Elbette ki zaman ayırabiliyorum. Dediğim gibi ben neredeyse tüm işlerimi telefonla yapıyorum. Gidilecek ev ziyaretlerine hep eşimle birlikte giderim. İşlerim veya ziyaretlerimiz bittiğinde kalan vaktimi aileme ve çocuklarımla ayırır onlarla ilgilenirim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner83

banner16

banner23

banner4

banner89

banner82

banner84

banner7

banner18

banner19