‘Stajımı yapmış bir belediye başkan adayıyım’

- Başkanım aday olduktan sonra yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Halkın size bakış açısı nasıl, ne görüyorsunuz?

21 Ocak 2014 Salı günü adaylığımız açıklandığından itibaren halkımızdan çok önemli oranda teveccüh, destek gördük. Halkımız adeta bizim başkanlığımızı ve adaylığımızı bekliyordu. Şöyle ki aday adaylığım sürecinde en çok çalışan aday adayı bendim ve çalışan kazanır buna da emindim. Çalıştım hamdolsun ki aday oldum. Aday olduktan sonra da seçim çalışmalarıma en yoğun tempoyla devam ediyorum. Şu anda halkımızda çok büyük ölçüde teveccüh var ki, kamuoyu da bunu gösteriyor. Esnaf, ev, sivil toplum örgütleri ziyaretlerimizde bu sıcak elektriği alıyoruz. İnşallah 30 Mart seçimlerinde de bunu sandığa yansıyacağını hep birlikte göreceğiz.

HEDEFLEDİĞİM OY ORANI YÜZDE 60

- Peki başkanım kaç bin oy almayı hedefliyorsunuz?

Sanayi Bakanımız Fikri Işık’ın Körfez için vermiş olduğu hedef (38.255) otuz sekiz bin iki yüz elli beş. Ben de Sanayi Bakanımızın bu vermiş olduğu hedefi nasipse aşacağımı düşünmekteyim. Çünkü; benim kendi belirlemiş olduğum hedefim % 60 oranında ve asla % 50’nin altında oy almamak. Daha önceki basın arkadaşlarımıza vermiş olduğum demeçlerde % 49 oy alırsam bunu başarısızlığım olarak sayarım demiştim, yani % 49 oy oranını dahi kabul etmiyorum. Bu rakam benim başarısızlığımı yani iyi çalışamamışım, kendimi iyi ifade edememiş ve anlatamamışım diye düşünmemi sağlayacaktır.

HALKIN OYU KİMSENİN CEBİNDE DEĞİLDİR!

- Şuanda bazı muhalefet partiler rakamlar vermekteler. Özellikle ‘MHP 41 bin oy alacağız, CHP de şuanda yapmış oldukları ankette birinci çıktık’ diyor. Siz bu görüşleri nasıl değerlendirmektesiniz?

Kimsenin görüşü ve düşüncesiyle asla ilgilenmiyorum. Çünkü; bu görüş ve düşünceleri kendilerini bağlayan, kendilerini ilgilendiren görüş ve düşünceleridir. Şöyle ki halkın oyu kimsenin cebinde değildir. Ben yapmış olduğum anket ve kamuoyu çalışmalarından bilimsel verilerden bahsediyorum. Ama arkadaşlarımızın neye istinaden konuştuklarını bilemeyeceğim. Ben halkımızla yapmış olduğumuz birebir görüşmelerden ve yaptırılmış olan anket çalışmalarından bahsetmekteyim. Kesinlikle bilimsel olmayan hiçbir söylemde bulunmam. Bu güne kadar da bulunmadım, bundan böyle de bulunmayacağım da. Ben siyasetin içinden gelen biriyim. Otuz dört yıldır siyaset içindeydim ve siyasetle yoğruldum. Belediyeciliğin içinden geliyorum, belediyecilikle yoğruldum. Büyükşehir nasıl işler? Körfez Belediyesi nasıl işler? İlçe belediyeleri ile büyükşehir arasındaki koordinasyonlar nasıl olmalı? Belediye nasıl yönetilir bu konuda stajımı yapmış bir belediye başkan adayıyım. Bu noktada Allah’a hamdolsun ki avantajlıyım ve halkımızda bunun farkında. Mutlaka 30 Mart’ta sandığa gittiği zaman vatandaşımız bunu takdirle karşılayacak ve stajını yapan belediyeciliği bilen bir belediye başkanı görmek istediklerine ben eminim.

- Körfez’deki mahallelerde sıkıntılı bölgeler var mı? Eğer varsa bu sıkıntıya karşı bir strateji belirlediniz mi?

Mutlak ki bazı bölgelerde tüm siyasi partilerin oy oranının düşük veya yüksek olduğu yerler, bölgeler vardır. Şimdi şu bölgede az şu bölgede fazla diyerek telaffuz etmek benim için doğru olmaz. Ancak yapmış olduğum kamuoyu çalışmalarında bu zaten belli. Bununla ilgili olarak düşük oy aldığımız bölgelerde yapacağımız çalışmalar yüksek oranla oy aldığımız bölgelerdeki çalışmalarla farklı olacak. Çünkü düşük oy aldığımız o bölgelerde çalışmalarımızı daha yoğunlaştıracağız. O bakımdan oy oranımızın düşük ya da yüksek olan o bölgeleri söylemek 30 Mart’ta yakın bir zamanda söylemem daha doğru olur diye düşünüyorum. Bunun için düşük oy aldığımız bölgeler yoktur bizim için her tarafta yüksek oranda oy alacağız çünkü. Buna göre kendimizi ve çalışmalarımızı yapılandırıyoruz. Ekiplerimizi ona göre yönlendiriyoruz. Teşkilatlarımız, mahalle teşkilatlarımız, gençlik teşkilatlarımız ve kadın kollarımız bu konuda hummalı bir çalışma içerisindeler. Tabiri caizse Körfez’de bir seferberlik ilan ettik ve AK Parti teşkilatları gece gündüz demeksizin hep beraber çalışıyoruz. Halkımızda gerçekten yüksek oranda bir muhabbet var bizlere karşı. Çünkü; “kalpten kalbe giden bir yol vardır”,  bizim milletimize olan sevgimizi ve muhabbetimizi milletimizin de gözünde ve gönlünde o muhabbeti görüyoruz. Siz insanları severseniz ve gerçekten yürekten kucaklarsanız aynı sevgiyi aynı muhabbeti ve aynı duyguyu o insanlardan görürsünüz. Ben bunu bildiğim için vatandaşımıza bunu beden diliyle ya da lisanımla anlatıyorum. Vatandaşımızda göstermiş olduğumuz yürekten kucaklamamızı ve sıcaklığımızı bizlere hem dili hem gözündeki o enerjisiyle gönüllerindeki o sıcaklığı bizlere ifade ediyorlar.

BENİM ASLA TORPİLLİ İŞLERLE İŞİM OLMAZ!

- Başkanım bize aday adayı iken verdiğiniz röportajda “aday gösterileceğim için ne yapacağımı düşünmedim” demiştiniz kesin bir dille. Hatta biz de röportajımızın başlığını bu şekilde atmıştık. Yukarılardan bir yerden bir söz mü aldınız da bu kadar emin konuştunuz?

Bakın kesinlikle ama kesinlikle benim torpilli işlerle işim olmaz. İsmail Baran eğer ki aday olmuşsa kesinlikle torpil yoluyla aday gösterilmemiştir. Tamamen sayın başbakanımızın ve siyasi büyüklerimizin taktiriyle olmuş bir şeydir. Genel başkanımız ve büyüklerimiz neye bakarlar, bu konuyla alakalı yüksek komisyon, 10 kişilik genel başkan yardımcılarından oluşan seçim işleri başkanlığından oluşan bir komisyon oluşturulmuştu. Komisyonu da bizzat Başbakanımız yönetiyordu. Yapılan çalışmalar da halk kimi istiyor? Özellikle buna bakıldı. Seçim döneminde özellikle kamuoyu kimi istiyor? Ve en yüksek oyu kiminle alırız? Bunun hesapları yapıldı. Şükür olsun ki kamuoyunda biz zaten en başından beri inanmıştık ve ben aday adayı olduğum zaman en az % 51 şansım olmazsa aday adayı olmazdım demiştim hatırlarsanız. “En az %51 benim şansım varsa ben adayım” demiştim ve ben bunu nereden biliyordum? Halkın teveccühünden biliyordum. Teşkilatlar belki bize aynı oranda teveccüh göstermediler ve ilk etapta teşkilatlarımız buna inanmadı. Çünkü böyle bir beklenti içerisinde değildiler fakat 11 aday adayı arkadaşımızla beraber bu yola çıktığımız zaman ben buna inanmıştım. Çünkü;  inanmak başarının yarısıdır. İşin en başında ben aday olacağıma yürekten inandım ve de inandığım oldu. Fakat asla ben birinden söz almıştım gibi bir şey yok ve asla da olmaz, olamaz. AK Parti teşkilatlarında da böyle olayların olması mümkün değil. Kısacası kamuoyuyla ilgili bir olaydır bu. En çok çalışan aday adayı da bendim bana göre. Halkta bunu gördü ve yapılan kamuoyu çalışmaları da genel merkeze ulaştı. Tabii ben yapılan kamuoyu sonuçlarının sonuçlarını bilmiyorum fakat birinci çıktığıma da şahsım adına eminim. Kamuoyunda ve genel merkezimizin taktiri bu yönde olmuştur. Bizlerde bu teveccühü karşılıksız bırakmayacağız. Bize gösterilen bu iltifatı, lütfu İnşallah hizmet olarak halkımıza göstereceğiz. Gerçekten genel merkezimizde isabetli bir karar aldığını 30 Mart’ta ki seçim sonuçlarından zaten görecekler. Biz de 1 Nisan’da göreve geldiğimiz zaman yapacağımız faaliyetlerle gerçekten yeni bir vizyon çizeceğiz ve Körfezimize halkımızla hep beraber bu güzel hizmetleri ve önemli projeleri hep birlikte yürürlüğe sokacağız İnşallah.

- Peki başkanım bize bu önemli projelerinizden bahseder misiniz?

Körfezimizde bulunan Kent Meydanı, Kapalı Pazar alanları, Kapalı Spor Salonu gibi çok önemli büyük projelerim var. Lakin bu projelerimizi yaklaşık olarak bir hafta on gün içerisinde tüm kamuoyuyla paylaşacağım. Şuanda bu bahsettiğim projelerim baskı aşamasında ve sürpriz olsun. Büyük bir basın açıklamasıyla bu projeleri halkımıza tanıtacağız. Biz şuna dikkat ettik. En güzel projeler bizim projelerimiz olsun. Ve inanın en güzel projeler de bizim projelerimiz buna emin olabilirsiniz. Çünkü şehir planlamacılarıyla ve belediyeciliği çok iyi bilen bir ekip ve kadroyla çalıştık. Bu doğrultuda yapılabilir projeler, yapılamayacak projeler vaat etmedik. Keza yapılamayacak şeyleri vaat etmek de doğru değil ve buna inanmıyoruz kesinlikle. Halkına belli zaman aralıkları doğrultusunda hesap verebilecek bir belediye başkanı olacak ve halkın beklentilerine cevap verecek bir şekilde halkımızın önüne çıkacağız. Halk meclis toplantıları yapacağız en azından haftada bir gün. Belediye başkanının makamı tüm halkına açık olacak. Yani gelen vatandaş ben başkanımla görüşmek istediğimde görüşemedim olmayacak. Her zaman halkıyla iç içe gezen bir belediye başkanı profilini sergileyeceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki, asla şuan mevcut belediye başkanımızın bunları yapmadı anlamına gelmez. Bunun da altını çizeyim. Çünkü gerçekten çok değerli belediye başkanı arkadaşım Yunus Pehlivan Bey çok güzel hizmetler yaptılar. Ben kendilerine de buradan teşekkür ediyorum, Allah Razı olsun. Başımızı öne eğdirecek hiçbir harekette bulunmadılar. Bizler de aynı şekilde teşkilatlarımızın başını öne eğdirecek hiçbir harekette, hiçbir söylemde ve hiçbir icraatta bulunmayız. AK Parti teşkilatlarımızın ayrı bir güzelliği ve ayrı bir özelliği var. Şuan 10 aday adayı arkadaşımız her daim yanımızdalar ve beraber koşuyoruz. Bu güzellikleri diğer siyasi partilerde görme imkânınız inanın yok. AK Parti neden % 50’nin üzerinde oy alıyor işte bu yüzden. Tablo meydanda. Bizler de bu seçimde bu tabloyu yakaladığımız için % 50’nin üzerinde oy almamız mukadderdir. Halkımızın göstermiş olduğu bu yüksek teveccühle beraber biz de birçok büyük projelerimizi belki genel yönetimden Ankara’dan, hükümetimizden Körfez ilçemize kazandırmak için ağırlığımızı koyacağız ve taleplerde bulunacağız. Bu taleplerimizin de ben ret edilebileceğini zannetmiyorum. Çünkü; ilçemiz memleketimizin en önemli noktalarından biri. Hem sanayi kenti aynı zamanda bir turizm kenti yapma yolunda da düşüncelerimiz var. Kentimizi hep beraber daha da güzelleştirmek, Türkiye’nin en zengin ilçesi, halkının en mutlu halkın yaşadığı ilçe Körfez ilçesi olması noktasında girişimlerimiz olacak. Çünkü Körfez ilçemiz ve Körfez ilçe halkımız bu güzellikleri hak ediyor diye düşünüyorum. Biz de bu konuda üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapacağız.

SÖZÜMÜN HER ZAMAN ARKASINDAYIM

- Başkanım, Körfez’i turizm kenti yapmak istiyoruz dediniz, turizm açısından ne yapabilirsiniz? Körfez’de liman üstüne liman açılıyor neredeyse boş bir saha kalmadı diyebiliriz. Siz yeni limanların kurulmasına karşı çıkar mısınız, limanların artmasını doğruluyor musunuz?

Sizin huzurunuza gelip de bir belediye başkan adayı ‘ben ilçeme hiçbir şekilde liman yaptırmayacağım artık’ derse yanlış söylüyorsunuz diyebilirsiniz direkt olarak. Çünkü; limanlarla alakalı konular tamamen genel idarenin, Ankara’nın uhdesinde olan çed raporlarını tamamen Ankara’nın verdiği konular. Bununla alakalı olarak bu saatten sonra bir DUBAİ PORT Limanımız geliyor. Çok fazla limanların bölgemize artık geleceğini zannetmiyorum. Sanayi kentiyiz evet turizm kenti de olabiliriz. Neden? Kuzeyimizde İlimtepe bölgemizde 16 tane köyümüz çok güzel yeşil alanlarımız var. Bir afet kaçış yoluyla duble yol ile İlimtepe’ye ilçemizi bağlayacağız. Artık yerleşimi biraz kuzeye kaydırmak durumundayız. Turizm kenti deyince tabii Hereke’mizi göz ardı etmeyelim. Hereke’mizde bir halı fuarı düzenlemek bir halı müzesi. Belki dünyanın en büyük müzesini Hereke’mize kazandırmak için gayret edeceğiz. Hereke’nin tarihi kalesi var biliyorsunuz ve restorasyon çalışmaları başlayacak. Bu güzellikleri Hereke’mize kazandırdıktan sonra Hereke’mizi bir turizm kenti haline getirmek düşüncesindeyiz. Yani ülkemize gelen turistler Hereke’yi görmeden gitmeyelim diyecekler. Bu noktada kararlı ve iddialıyız. Limanların bulunduğu ve askeri alanlar hariç tüm sahillerimizi halkın kullanımına açacağız. Halkımızın mutlu ve müreffeh bir şekilde yaşayabilecekleri huzurlu bir şekilde denize girebilecekleri ortamları oluşturacağız.

- Başkanım yine daha önceki röportajımızda sadece bir dönem belediye başkanlığı yapmak istiyorum demiştiniz. Ve aday oldunuz, şimdi belediye başkanlığını kazanma şansınız çok yüksek. Bu düşünceniz halen aynı mı?

Ben sözümün her zaman arkasındayım. Bence bir dönem belediye başkanlığı yapmak daha iyi. Halkımız şayet talep ederse ikinci dönem de belediye başkanlığı yaparım fakat üçüncü dönemde asla düşünmem demiştim. Halkımız istese dahi düşünmüyorum çünkü gençlerimizin önünü açmak gerekir diye düşünüyorum. Ben yine söylüyorum. Bir dönem belediye başkanlığı yapmak istiyorum. Ancak belediye başkanlığı dönemimde halkın bir talebi varsa, halkımız ‘hayır Baran başkan senin bu hizmetlerini devam ettirmen lazım. En az seni bir dönem daha görmek istiyoruz’ derse ve halkımızdan böyle bir teveccüh gelirse ikinci dönemin de yapılması bence uygundur. Kısacası halkım istese eğer sadece bir dönem belediye başkanlığı yaparım. Sözümün arkasındayım.

EN BÜYÜK PROJELER BİZİM OLACAK

- Büyükşehir belediyesine dayanmadan Körfez Belediyesi olarak mega projeleriniz olacak mı?

Körfez Belediyesi olarak kesinlikle kendi projelerimiz var. Tabi bunun yanında Büyükşehir belediyemizin de projeleri var. Bunların görüşülmesi noktasında bu hafta sonu itibariyle değerlendirmesini yapıyoruz. Projelerin maliyeti ve yapılabilirliği noktasındaki çalışmalarımız bitme aşamasında. Körfez olarak bu konuda kendi yapacağımız büyük projelerimiz var. Büyükşehrimizin de projeleri var. İnşallah bunları önümüzdeki haftalarda halkımızla paylaşacağız. Büyük projelerin hangilerini bizler yapacağız hangilerini büyükşehir yapacak bu noktada tasnif etmiş sınıflandırmış değiliz. İlçeler arasında da en güzel ve en büyük bizim projelerimiz olacak.

- Meclis üyelerinizin kadrosunu oluşturdunuz peki kaç tane meclis üyesi çıkartmayı hedefliyorsunuz sayın başkan?

% 60 oy alacağım inşallah, hedefim bu. Son yaptığımız kamuoyu yoklamalarında elli beş puanın üzerine çıktık, şükür. Kesinlikle % 60’ı zorlayacağız. Yani 23+3 gibi o da en düşük olarak hedeflediğim. Gönül ister ki tulum çıkartayım. Bu konuda biz de hizmette ve hedefte sınır yok, en üst derecede. Halkımıza yapacağımız bu güzel projeler, iktidarımızın dünya lideri başbakanımızın yapmış olduğu bu büyük hizmetlerden sonra halkımız bunu takdirle karşılayacak ve buyur Baran başkan Allah yolunu açık etsin sana tulum çıkarttırıyoruz diyebilirler. Ben böyle bir şey bekliyorum ve bu da bana sürpriz olmaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner89

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19