HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI HER YERDE

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşan 100 bine yakın personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunuyor. Birinci basamak sağlık hizmeti veren 202 Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), 177 Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi (ÇEKÜS), 100 Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM), 195 Entegre İlçe Hastanesi, 77 Entegre Sağlık Hizmeti Sunan Merkez ve 577 Göçmen Sağlığı Birimi, 3.438 Sağlık Evi bulunmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) ve KETEM’lerde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmetlerine devam ediyor.

İLİMİZDEKİ HALK SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI

İlimiz genelinde Sağlık Müdürlüğü koordinasyonuyla düzenlenen Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi çalışma planlandı. Her ilçede, İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından sağlıklı yaşam araçlarıyla açılan stantlarda bilgilendirici faaliyetler yapılarak, koruyucu diş sağlığına yönelik hediyelikler dağıtılıyor.

İzmit yürüyüş yolu güzergahında bulunan sağlıklı yaşam aracı ile vatandaşlara yapılan bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları ve Halk Sağlığı Haftası hakkında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. İnci Sobi önemli bilgiler aktardı.

SAĞLIK İÇİN PEDAL ÇEVİRİYORLAR

Haftaya Bisiklet Sürme Etkinliği ile başladıklarını belirten Dr. İnci Sobi “Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Bisiklet İl Temsilciliği ve vatandaşlarımızın katılımıyla 2.09.2018 Pazar günü İzmit’ten Köseköy’e gerçekleştirdiğimiz bisiklet sürme etkinliğimiz ile fiziksel aktiviteyi arttırma ve vurgulamaya dikkat çekmiş olduk. Bu tarz sportif ve fiziksel aktivitelerimiz hafta boyunca da devam edecek” diye konuştu.

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRMELERİ

Kocaeli’deki tüm ilçelere sağlıklı yaşam araçlarıyla İlçe sağlık personelleri tarafından hafta boyunca vatandaşlara bilgilendirme çalışmaları yapılacağını söyleyen Dr. İnci Sobi “Koruyucu Sağlık Hizmetleri adına yaptığımız çalışmalarla tüm ilçelerimizde bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların başında bulaşıcı hastalıklara karşı yaptığımız aşılama çalışmaları geliyor. Yine anne ve bebek sağlığını korumaya yönelik; çocuk, ergen, kadın, üreme sağlığı hizmetleri, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, tütün başta olmak üzere diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı yapmış olduğumuz birçok farkındalık çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızla ilgili sağlıklı yaşam araçlarımızda hafta boyunca ilimizin farklı noktalarında vatandaşlarımızı bilgilendirme çalışmaları yapmayı planladık.

ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARINA DAVET

Koruyucu sağlık hizmetlerinde yine en önemli noktalardan biri kanserde erken teşhis tarama çalışmaları. İlimizde beş ilçemizde bulunan KETEM’ lerimizde bu hizmetler halkımıza ücretsiz sunulmakta. 1. Basamak Sağlık Hizmetleri sunumunda bizim en önemli çalışma noktalarımızdan biri de Aile Sağlığı Merkezleri. Aile hekimlerimiz tarafından koruyucu sağlık hizmetleri adına sunduğumuz tüm hizmetler ASM’lerde verilmekte. Vatandaşlarımız hem Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı oldukları hekimlerinden, hem de Sağlıklı Hayat Merkezi, Verem Savaş Dispanseri, Ana Çocuk Sağlığı ve Göçmen Sağlığı Merkezlerimizden koruyucu sağlık hizmetleri konusunda ücretsiz olarak yararlanabilirler. Koruyucu sağlık hizmetleri adına yaptığımız çevre sağlığı hizmetlerimiz var. Bireylerimizin sağlıklı bir şekilde yaşamaları adına çevre sağlığı hizmetlerimizi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmektedir” diye konuştu.

TÜM HALKIMIZI BEKLİYORUZ

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. İnci Sobi, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası boyunca ilimizde gerçekleştirilen hizmet ve etkinlik çalışmalarına tüm halkımızı davet etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2

banner4

banner16

banner19

banner23

banner5

banner7

banner17

banner18