SAĞLIKTA ENDÜSTRİ 4.0

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Hatice Camgöz Akdağ, Türkiye'nin sağlık alanında teknolojik değişim yapması gerektiğini savunarak, "USKAF, Türkiye'de sağlıkta kalite, mevcut uygulama ve kabullerin geliştirilmeye açık alanlarını yeniden tanımlamak, inovasyon konularında profesyonellerden oluşan çalışma platformu oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır." ifadesini kullandı.

Akdağ, ilk forumu 14 Mayıs 2016'da Kocaeli Üniversitesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bütün dünyada gelişen teknoloji ile sağlık alanında da endüstri 4.0 devrimin geçiş süreci yaşanıyor. Bilim ve teknoloji alanında özellikle genetik ve tıp alanında büyük değişimler ortaya çıkıyor. Geleneksel sağlık sistemleri günümüzde dijital bir dönüşüm yaşayarak yepyeni bir yapıya bürünmektedir. Yeni dönem sağlık konusunda da hızlı değişimler yapmasını zorunlu hale getirmektedir."

SAKİD(Sağlıkta Kalite için İnovasyon Derneği) yönetim Kurulu Başkanı olan Kocaeli Üniversitesi Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk,Sakid başkan yardımcısı Yar.Doç.Dr..Turgay Şimşek katıldı. Kocaeli Üniversitesi Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk konuşmasında 2002'den günümüze "Sağlıkta Dönüşüm" programının uygulandığını hatırlatarak, bu programla sağlık aktivitelerinde artış olduğunu, daha kapsamlı sağlık sigortası sistemi oluşturulduğunu, sağlık hizmetlerine ulaşım için önemli ilerlemeler kaydedildiğini anlattı. Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, bütün bunlara rağmen bazı sıkıntılar bulunduğuna dikkati çekti.

Bu dönüşüm programına rağmen kalite konusunda koordinasyon ve entegrasyon ile veri sistemlerinin oluşturulamaması gibi sorunların bulunduğunu aktaran Cantürk, "Sağlıkta Dönüşüm" programıyla sağlık harcamalarının arttığını, program başarılı olmasına rağmen hasta ve hekim memnuniyeti konusunda soru işaretlerinin devam ettiğini söyledi.

Cantürk, "Hedef aslında hastalar için en doğru olanı yapmak ama bunu da kalıcı ve sürdürülebilir bir sağlık sistemi kurmakla sağlamak mümkün. Bunun için de teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak lazım." dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye'nin dünyanın hızlı teknolojik değişimine ayak uydurması gerektiğini belirterek, "Bu işlerde oyuncu olmak istiyoruz ki zaten oyuncuyuz." dedi.

Bu tarz çalışmalara gerekli desteği vereceklerini belirten Karaca, "Dünya hızlı bir şekilde değişiyor. Bizim de teknolojik olarak bu değişime ayak uydurmamız lazım. Bu işlerde oyuncu olmak istiyoruz ki zaten oyuncuyuz." diye konuştu

Kocali Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesi den  Doç.Dr.Turgay Şimşek konuşmasında

Sağlıkta Endüstri 4.0’ün önemini vurgulamak ve farkındalığı arttırmak amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleştirdiğimiz Ulusal Sağlıkta Kalite Forumu II (USKAF II): Sağlıkta Endüstri 4.0 tamamladık. Çeşitli sektörlerden birçok konuşmacı, akademisyen ve araştırmacıların katıldığı sempozyumda üretim sektörünün Endüstri 4.0’a geçiş sürecine, sanayideki uygulamalarına, karşılaştıkları zorluklara ve firmaya yansıyan faydalarına ilişkin yenilikçi ve çağdaş yaklaşımlar, stratejiler ve deneyimler tartışıldı. Yönetim Kurulu olarak Sağlıkta Kalite için İnovasyon Derneği' ne(SAKİD) katkılarından dolayı Hacı Ömer Sabancı Vakfı'na (VAKSA) teşekkür ederiz” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner96

banner23

banner16

banner7

banner82

banner84

banner18

banner19