‘SPORLA GENÇLERİMİZİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUYORUZ’
banner88

Röportaj: Gülten TOPKARA

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda Derince Birlik Spor Kulüp Başkanlığına seçilen Av. Sertif Gökçe, kulüp başkanlığına seçildikten sonra ilk gazetemize röportaj verdi.

Kocaeli’de Avukatlık mesleğinde isim yapmış ve siyaseten de CHP’de önde gelen isimlerden olan Gökçe, başarılı çalışmalarını bundan sonra spor camiasında da sürdürecek.

Aldığı sorumluluğu yerine getirmesini çok iyi bilen ve herkesim tarafından sevilen Gökçe, kulüp başkanı olmasındaki sebebi kısaca şu şekilde yorumladı: “Amacım gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak. Kulüpte 250 sporcumuz var. Bunlara sahip çıkarak hem sporu sevdirmek istiyoruz hem de kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlamak istiyoruz. Tabi şampiyon olursak da o zaman çok daha mutlu bir sevinç yaşarız.” Ben sözü fazla uzatmadan sizleri Sertif Gökçe’nin röportajı ile baş başa bırakıyorum…

- Sertif Bey geçtiğimiz hafta yapılan kongrede Derince Birlik Spor’un başkanlığına seçildiniz. Kongre sürecinden ve Birlikspor’daki bugüne kadar yapmış olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Derince Birlikspor’da yaklaşık olarak 7-8 yıldır yönetim kademesinde görev yapıyordum. Elimden geldiğince de katkı sunmaya çalışıyordum. Çok yoğun olduğum için zaman açısından belki çok fazla zaman ayıramıyordum. Fakat maddi ve manevi ciddi katkılarım oluyordu. Son kongrede de mevcut başkan Necdet Yüce’nin sağlık problemleri nedeni ile aday olmama sebebiyle yönetimdeki arkadaşların da teklifleri üzerine biz bu görevi başkan olarak kabul ettik. Başından da söylemiş olduğum gibi içinde bulunduğum bir camiaydı. Başkan yardımcısı ve yönetici olarak görev yaptığımız bu camiaya bu sefer de başkan olarak devam ediyorum. Mevcut yönetime dört tane takviye yaparak tekrar başkanlık görevine seçildim ve bu şekilde de devam ediyorum.

HEDEFİMİZ GENÇLERİMİZİ SPORA YÖNELTMEK

- Bundan sonra nasıl bir çalışma izleyeceksiniz. Yani neler yapmayı hedefliyorsunuz, takımı nereye taşımak istiyorsunuz?

Derince Birlikspor’un çok farklı bir yapısı var. Birçok kişi bunu bilmiyor. Belki mahalle takımı gibi görünüyor fakat Türkiye’de örneği olmayan bir yapıya sahip. Şöyle ki spor okulu gibi bir şey. Yaklaşık olarak 250-300 civarında bünyesinde futbolcu bulunduran ve her kategoride mücadele eden bir takım. Bizim temel hedefimiz şampiyon olmak değil, bizim temel hedefimiz Derince gençliğini yani mahalledeki gençlerimizi ve çocuklarımızı birçok kötülüklerden korumak, enerjilerini de spora yöneltmek. Benim görevi de kabul etmemin sebeplerinden birisi de budur. Çok hayırlı ve toplumsal görev yapıyoruz gerçekten. Bu göreve bugün herkesin de özellikle bu tür olaylara el atmasını istiyorum. Çünkü; sporla sokaktaki gençliğimizi kötü alışkanlıkları edinmekten korumuş oluyoruz. Düşünebiliyor musunuz Derince’deki 250 tane genci spora yöneltiyoruz ve sahip çıkıyoruz. Gerektiğinde dershaneye gönderiyoruz veya çocuğun maddi manevi problemlerini en aza hafifletmeye çalışıyoruz. Yani bu çok önemli ve bir o kadar da hayırlı bir iş. Bizim öyle hemen şampiyon olmak ya da bir tura çıkmak değil hedefimiz. Bizim temel hedefimiz gençlere spor yaptırmak. Bir spor okulu olarak düşünün. Tabi takım şampiyon olsa çok daha güzel olur fakat tek kategoride müsabakalara katılmıyoruz. Aynı şekilde 7-8 kategoride varız.

HEPİMİZİN TOPLUMSAL GÖREVLERİ VAR

- Sertif Bey bilindiği gibi mesleğiniz avukatlık ve çok yoğun birisiniz, bunun yanı sıra şimdi kulüp başkanı seçildiniz. Peki bu yoğunlukta kulübe zaman ayırabiliyor musunuz?

Avukat olmuş olabilirim fakat hepimizin bir toplumsal görevleri de var. Sonuçta herkes üzerine düşen görevleri yapmalı. Bunun da en iyi yolu toplumsal olaylarda vakıf, dernek ve spor. Yani bu tür alanlarda insanlara yardımcı olabilirsin. İlla bir siyasetçi olmaya gerek yok. Tüm bunları yapabilmek için diye düşünüyorum. Ve ailemden çocuklarımdan kısmış olduğum bu zamanı da çok hayırlı bir işe kullandığımı düşünüyorum. Evet, belki zaman açısından çok büyük zaman dilimi ayıramayabilir lakin çok iyi bir ekiple çalışıyoruz. Özellikle bizim Şaban Hocamız var. Şaban Hocamız yaklaşık olarak 20 yıldır takımın her şeyi. Dolayısıyla ciddi anlamda zaman ayıramıyor olabilirim fakat oturmuş bir ekip var. Kadromuz uzun süredir devam eden bir kadro. Yönetim kademesi de yeni oluşmamış, mevcut yönetimin büyük bir kısmıyla devam ediyoruz yani arkadaşlarımız o zaman açığını rahatlıkla kapatacaklardır. Bize de düşen koordineyi sağlamaktır. Zaten başkanlık demek çok zaman ayırmak anlamına gelmiyor. Koordineyi sağlamak doğru kişiler ve doğru insanlarla çalıştığın zaman, iş bölümünü yaptığın takdirde de hiçbir sıkıntı kalmaz.

- Peki Sertif Bey yönetim kademenizde kaç kişi var şuanda?

Derince’nin tamamını kapsayan her siyasi görüşte ve her meslekte olan çok kaliteli 16 kişilik yönetim kadememiz var.

ÇAVUŞOĞLU DÖNEMİ DAHA BAŞARILI

- Derince Belediye Spor’un gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Derince Belediye Spor bize göre üst kategoride. Sonuçta para harcanarak dışarıdan futbolcu alınarak yürütülen bir şey. Dediğimiz gibi bizim hedeflerimiz de farklı. Bizim temel hedefimiz gençleri spora yöneltmek. Enerjilerini spora aktarmak, gençleri kötü yollardan korumak ve altyapı bir spor okulu gibi düşünün bizi. Derince Belediyesi tabii 3. Ligde olduğu için hedefleri vardır, sonuçta profesyonel bir takım. Profesyonel takım için de daha çok para harcanır. Yani çok farklı kulvarlardayız desek çok yerinde olur. Bu yıl Derince Belediye Spor’u başarılı buldum. Geçmiş döneme nazaran bu dönem başarılı bir dönemdi bana göre.  Mevcut başkan Şahin Çavuşoğlu devam ederse daha da güzel ve başarılı olacaklarını düşünmekteyim.

- Mevcut Başkan Şahin Çavuşoğlu sezon sonu başkanlığı bırakacağını beyan etti ama?

O zaman alternatifini iyi bulurlar sanırım. Sonuçta bir yönetim şeklidir bu. Yani sporda diğer dallarda olduğu gibi çok iyi yönetildiği zaman başarılı olunur. Çok para harcamak doğru bir şey değil. Her zaman az parayla da çok şeyler yapılabiliyor. Önemli olan doğru seçimi yapmak ve doğru futbolcu almaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde de doğru bir başkanla ve yönetimle daha başarılı olurlar. Derince Belediye Spor bir markadır ve bir 1. Lige veya 2. Lige çıktığı takdirde Derine adını tüm Türkiye’de duyabiliriz çünkü spor kentin bir markasıdır.

KENDİ İMKANLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA

- Derine Belediye Spor belediyeden ciddi bir destek alıyor. Peki sizin kulübünüze belediyeden herhangi bir destek geliyor mu? Belli giderleri nasıl karşılıyorsunuz?

Sizin de bildiğiniz gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütün spor dallarına ve spor dalındaki bütün futbolculara yardım ediyor. Fakat sadece A Takımlarına yardım ediyor. Bizim 250’ye yakın futbolcumuz var. Geçmiş dönem ben başkan olmadığım için çokta o noktadaki yapıyı bilmiyorum açıkçası. Muhakkak ki belli bir yardım alınmıştır zaten belediye yasası da buna müsait. Bütün amatör takımları eşit bir şekilde yardım yapılmış, Derince Belediyesi’nde. Bu gönüllülük esasında bir şeydir. Kendimizin ve arkadaşlarımızın cebimizden harcadığı bir şeydir. Yani bunlar çok büyük parayla kurulan bir kulüpte değil, futbolcularımız hocalarımızda tamamı gönüllülük yasasıyla çalışıyorlar. Bütçeyi de kendi kendi arkadaşlarımızla kendi aramızda yapıyoruz. Bir yere sırtımızı dayayarak yapmıyoruz bu işi. Belediyemiz de yardım ederse ki, zaten belediye yasasında bu var biz de çok teşekkür ederiz. Etmese yine yolumuza devam edeceğiz tabi ki.

HAKAN SAVAŞ BU DÖNEM SEÇİMİ KAZANIR

- Sertif Bey sizin siyasi olarak da aktif olduğunuz bir parti var. Yani CHP’li olarak biliniyorsunuz aynı şekilde CHP’nin önde gelen isimlerindensiniz. Derince’de CHP ve diğer partiler için kısaca görüşleriniz nelerdir?

Sonuçta bütün partideki arkadaşların hepsini tanıyorum ve hepsi de değerli arkadaşlarımız. Tabi gönlümüzden geçen elbette ki bizim partimizin kazanması. CHP Derince adayı Hakan Savaş bu sene iyi bir performans sergiliyor. Parti içinde ilk defa bir muhalefette yok. İyi bir hava yakaladığını düşünüyorum. Hakan Savaş’ın bu dönem seçimi kazanacağını zannediyorum.

- Sertif Gökçe kimdir?

1972 Ardahan doğumluyum. Evliyim ve iki erkek evladım var. Eşim Sibel Gökçe kendisi de Avukattır. Yaklaşık 30 yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. Derince/Mersincik Mahallesi’nde ikamet etmekteyim. Serbest Avukatlık yapmaktayım. Birçok Sivil Toplum Örgütü’nde görev alıyorum.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner85

banner83

banner16

banner23

banner4

banner82

banner84

banner7

banner18

banner19