Geçtiğimiz hafta Derince’de insan onuru konuşuldu. Malumunuz 14-20 Nisan tarihleri arası Sevgili Peygamberimizin kutlu doğumu tüm Türkiye’de büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Miladi 20 Nisan 571 Hz. Muhammet (a.s) doğum yıl dönümüdür. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Derincemizde de Kutlu Doğum Haftası büyük bir coşkuyla kutlandı. Hiç şüphesiz bu haftanın konuşmacıları da özenle seçilmiş şahsiyetlerdi. Üç konferans verildi, bir de çocuk programı yapıldı. Hepsi birbirinden mükemmeldi ama bana göre en güzeli çocuk programıydı. Bu programı kaçıran çocuklar güzel bir etkinlik kaçırdılar diye bilirim. Prof. Dr. Davut Aydüz ilahiyatçı, Ali Rıza Temel müftülerin yetiştiği kurum olan haseki eğitim görevlisi ve il müftüsü Mehmet Sönmezoğlu gibi birikimleriyle öne çıkan hocalarımızdı.
Konuklar güzeldi ama konu daha güzeldi. Gerçekten güzel bir konu ülke gündemine taşındı ve insan onuru konuşuldu. Günümüz insanının buna ihtiyacı vardı. Çünkü insan maddeleşen bu dünyada teknolojinin zirve yaptığı bu asırda maalesef kendi onurunu unuttu, hâlbuki insanı yaratan yaratıcı, insanı yaratılmışların en şereflisi kılmıştı, yeryüzünün halifesi seçmişti ve ona yani insana kendi ruhundan ruh vermiş, onu canlandırmıştı, meleklerden üstün kılmış meleklerin insana saygı göstermesini emretmişti. Gel gör ki Kur’an ın ifadesiyle insanoğlu çok nankör ve zalimdi. Yaratanın kendisine bahşettiği onuru yine kendisi ayaklar altına almıştı ve çok nankör, zalim olmuştu.
20 Nisan 571 de dünyayı şereflendiren ve 610 yılında onurunu kaybetmiş insanoğlunun onurunu yeniden kazandırması için Yüce Yaratıcı tarafından kutlu elçi Hz. Muhammet (s.a.v) bu vazifeyle görevlendirildi. O, yirmi üç yıllık elçilik görevi süresince insan onurunu kurtarmak için onlarca işkencelere ve hakaretlere maruz kaldı ama sonunda bunu başardı. Ne yazık ki aradan gecen zamanda insan yine onurunu kaybetmeye başladı. Modern dediğimiz ve teknolojik anlamda zirveye uğraştığımız bu çağda, gökyüzüne uydular kurup denizlerin dibinde ki madenleri, toprağın derinliklerinde ki zenginlikleri gören insanoğlu burnunun dibinde ki, onuru ayaklar altına alınmış insanı göremiyor. Sokaklarda aç susuz dolaşan insanlar, şiddete maruz kalmış katledilmiş kadınlar, bakması yük oluyor diye sokağa atılan veya dört duvar arasına hapsedilen anneler-babalar, terörler, savaşlar, sömürge, açlık, sefalet daha neler neler.
Bütün bunlar için insan onuru konuşuldu bu sene kutlu doğumda. İnşallah bütün bu konuşulanlardan sonra insanoğlu kaybettiği onurunu onarır.
Bu hafta ki yazımın başlığını tebrikler koydum, çünkü hem Derince Müftülüğü ve hem de Derince Belediyesi bunu hak etti. Bu iki kurum kendilerine yakışan ve beklenilen bir görevi ifa ettiler. Çokta başarılı oldular. Onun için hem Derince Müftüsü Birol Bey ve personelini, hem de Derince belediye başkanı Aziz Bey ve ekibini tebrik ediyorum.
Ama şu iki hususu belirtmeden yazımı bitirmiyorum. Birincisi müftülüğe bağlı Kur’an Kurslarındaki yetişkin bayanların yaşları altmışa yetmişe gelmiş ninelerin Peygamberimizin altmış-seksen hadisini ezberleyip topluluğun önünde okuması, ikincisi de, müftülükle belediyenin beraber program yapmalarıydı, çok güzeldi, inanın en güzeli kapalı spor salonunda yapılan çocuk programıydı. Salonunu dolduran yüzlerce çocuk cıvıl cıvıldı. Hepsinin gözlerinden ne kadar onurlu oldukları anlaşılıyordu. Bir âlimimiz insan onurunu tv de tartışırken şöyle diyordu, insan mükemmel bir şekilde yaratıldı, her türlü yetenekle donatıldı, ama onurunu mükellef olduktan sonra kazanır, yani insanı onurlu yapan davranışları, yaptıkları, meydana getirdikleridir. Dolayısıyla çocuklarımızı iyi bir insan olması için küçük yaşta terbiye etmeliyiz, onurlarını bir ömür boyu koruyacak bilgilerle donatmalıyız.
Derince dolu dolu bir Kutlu Doğum Haftasını geride bıraktı. Cenab-ı Allah bizleri kutlu doğumunu kutladığımız Muhammet Mustafa Hz. Şefaatına mazhar kılsın.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner16

banner19

banner23

banner52

banner5

banner7

banner17

banner18