Geride bıraktığımız hafta dünyanın gözü önünde mısırda onlarca insan öldürüldü, katledildi. Suçları neydi demokratik haklarını aramak, oy vererek iş başına getirdikleri iktidara sahip çıkmak. Mısırda bir oyunlar oynanıyor, düşüne biliyor musunuz, mısırlılar daha önce tahrir meydanını doldurdular mübarekten kurtulmak için ve bunu başardılar. Sonra ne oldu seçime gidildi ve halkın oylarıyla seçime giren Mursi kazandı. Şimdide aynı halk seçtikleri iktidarı yıkan askeri cuntanın yanında yer alıyor. Demek ki Mısır halkını yönlendiren başka fitne gurupları var, onun için Müslümanların bu durumda birbirlerine destek olmaları gerekiyor. Hem Maddi, hem de manevi. Bakın Peygamberimiz ne buyuruyorlar bu konuda, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’dan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman’ın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.”

İslâm kardeşliği, kör asabiyet yardımlaşmasını değil, hakiki yardımlaşmayı Müslümanlar arasında farz kılmıştır. Hakk'ı ikame ve batılı yok etme. Onun için cephede Müslüman’ı tek başına bırakmak caiz olmaz, bilakis bilmediği zaman onu irşad etmek, tecavüze uğradığı zaman korumak, hücuma uğradığı an müdafaa etmek ve gerektiğinde onun için savaşmak... Ve işte tüm bunlar İslam’ın farz kıldığı yardımlaşmanın manasına kapsamındadır.

Resulullah(s.a.v.)şöyle buyurur: "Zalim veya mazlum olsun Müslüman kardeşine yardım et. Birisi: Mazluma yardım ederim fakat zalime nasıl yardım edeyim? Dedi:

Sen zalimi zulmünden men edersen böylece zalime yardım etmiş olursun."

Onun için bu gün Mısırda bir zulüm var bir vahşet var, cinayet var. Mısırda yaşanan olaylarda Müslümanların çok büyük bir vebali var. Bütün Müslüman ülkeleri idare eden kişiler hep cinayet işleyenlerin yanında yer alıyor.

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu : "Haksız olarak birisinin dövüldüğü yerde durmayın. Çünkü böyle bir yerde durup da zulme uğrayana yardım etmeyenin üstüne lanet yağar."

O zaman Müslümanlar Allah’ın göndereceği azabı beklemeye başlasınlar. Türkiye’nin haricinde bütün Müslüman devletler zulmün ve zalimin yanında yer aldılar.

Sadece İnsanlar Ölmüyor, İnsanlık Ölüyor, Ey Dünya! Daha Ne Kadar Bekleyeceksin, Allah c.c Kur’an da şöyle buyuruyor, Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor.

Zalimin dini yoktur. Zalimin milleti yoktur. Zalimin rengi yoktur. Zalimler tek bir güruhtur. Cehennemin cürufu. Mazlumunda kim olduğuna, nereli olduğuna bakılmaz. Dindarlığına, dinsizliğine bakılmaz. “Mazlum bizden olunca üzülürüz, bir başka milletten, bir başka dinden, renkten olursa biz karışmayız” cümlesini Müslüman olarak bizler asla söyleyemeyiz.

Sonuç olarak bu gün Müslümanların bir ve beraber olma günüdür, Müslüman Müslüman’ın kardeşidir, Peygamberimiz, Müslümanlar tek bir bedene benzetmiştir, bedenimizde bir uzvumuz ağırdığı zaman bütün beden bundan rahatsız oldu gibi dünyanın neresinde bir Müslüman kardeşinin acısı, sıkıntısı varsa onu yüreğinde hisseder. Bu gün Mısır halkının, Suriye halkının, ırak Halkının, Myyammar halkının yanında yer alma vaktidir.

Ey İnsanlık!

Bugün tarafımızı belli etme vaktimizdir. Kimi elle düzeltir, kimi dille düzeltir, kimi de kalbiyle buğzeder. Bugün, İbrahim (a.s.)’ın içine atılmak istenen ateşe su götüren karınca yerinde olma vaktidir. Bizim suyumuzun bu ateşi söndürüp söndüremeyeceğini bilemiyoruz. Ancak bugün tarafımızı belli etme vaktidir. Ateşi yakanların tarafında mı, ateşi söndürmek için su taşıyanların tarafında mı olacağız?

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner16

banner19

banner23

banner52

banner5

banner7

banner17

banner18