Büyükakın: Dünya G7’nin refahından daha önemli

SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Çevre sorunları ile sık sık gündeme gelen Kocaeli’nin çevre sorunları Büyükşehir Belediyesi tarafından masaya yatırıldı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılan Çevre Şurasında, kenttin çevre sorunlarının çözümü için önemli açıklamalar yapıldı. Şuraya Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gazeteci ve çevre aktivisti Güven İslamoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş katıldı. Toplantıda şura ile ilgili teknik bilgiyi Prof. Dr. Taner Yonar yaptı. Aynı zamanda şurada KSO’nun yaptığı Şahabettin Bilgisu Ödüllerini alan firmalara çiçek verildi.

DÜNYAYI 100 YILDA BU HALE GETİRDİK

Çevre Şurasının teknik bilgilerini veren Prof. Dr. Taner Yonar, çevreyi insanların gideceği başka bir gezen olmadığı için korumak zorunda olduklarını belirtti. Dünyayı yok eden insanları olduğunu belirten Yonar, “4,5 milyon yaşında olan dünyamızı 100 yılda bu hale getirdik. Fazla üretim ve fazla tüketim ile bu hale getirdik. Küresel ısınma eskiden bir kavramdı artık değil. Artık ortak paydamız. Küresel ısınma ben buradayım diyerek bu yıl seller ve yangınlarla kendini gösterdi.

HEDEF YEŞİL BAŞKENTLER

Artık iklimdaşlık kavramı var. Dünyanın her yerinde ortak sorunumuz iklim. İklim değişikliğinin yaratacağı felaketlere hiçbirimiz hazırlıklı değiliz. İklim değişikliği aynı zamanda yeni kavramlar ortaya çıkardı. Şimdi o kavramlarla ilgili yasalar çıkartılıyor. Karbon ayak izimiz bizim için bir dert olmalı. Bilinçli olmalıyız. Çalıştayda 12 başlığımız var. 12 masada tartışacağız. Kocaeli Sürdürülebilir Eylem Planının hazırlamak için bir altlık olacak. 13’üncü masa İzmit Körfezi olacak. Kocaeli’de çok güzel örnekler var. İlk olan pek çok şeyi gördüm. Bunlar yetmiyor. Ortak akıl ile karar almamız gerekiyor. Burada çıkacak olan sonuçlar Avrupa Yeşil Başkentler için veri olacaktır” dedi.

MESELE AYNI ZAMANDA POLİTİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, dünyanın kendi döngüsünde değişimlerin olduğunu ancak hiçbirinin insan eliyle olmadığını belirtti. Bu sadece bilimsel bir mesele olmaktan çok siyasi bir mesele olduğunu söyleyen Büyükakın, “Akademisyenlerin söylediklerini politikacılar anlamıyor değil, sadece politik olarak yapılmıyor. Bilmeye rağmen alınması gereken önlemleri almıyorlar. 5 yıllığına seçilen belediye başkanları kentte makyaj yapmayı mı tercih edecek yoksa iklim değişikliği ile ilgili mi adım atacak.

TIK ALAN DÜNYA OLMAMALI

Bu konuda miyop olan yapıların uzak olan şeyleri yapması için sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç var. İklim değişikliğini kimse bilmiyor değil ki? Emisyonu en aza indirmemiz gerekiyor. Araba endüstrisine standartlar getiriyoruz. Ama gemilerle ilgili bir standart yok. Gemilerin daha büyük emisyonlara sebep olduğunu biliyoruz. Kimse bunu konuşmuyor. Ama hep bir cambaza bak oluyor. Buna da dikkat çekmek istiyorum. Çok alkış alan konuşmalar, çok tık olan beğeniliyor. Tıklanan dünya. Beğenmek mi yoksa muteber olmak mı buna bakmak lazım.

DAHA ÇOK FELSEFEYE İHTİYAÇIMIZ VAR

İnsanların şimdi daha çok felsefe yapmaya ihtiyaç var. Kendimi çok politikacı gibi görmüyorum. Hala yürekten konuşmaya devam ediyorum. Yüreğinden konuşanları da politika yapmaya davet ediyorum. Siyaset sivil toplum kuruluşlarında da yapılıyor. İlle bir partiye üye olmak gerekiyor. Sivil toplum siyaseti etkilemeli. Bilim ile ilgili yapılması gereken zaten yapılıyor. Felsefeyi daha çok konuştuğumuzda şunları sormamız gerekiyor. Bilge kişilerin sözlerine daha çok kulak vermeli. Kıyamet koptuğunda elinizde bir ağaç varsa dikin diyen bir kafa aslında küresel ısınma yaratmayacak bir kafadarı. Kökeninde Yunan Mitolojisinin olduğu bir evren anlayışı var.

İNSANOĞLU FİRAVUNLAŞIYOR

İnsanoğlu insanlığını kaybetti. Evrenle, tanrı ve yaratıcı ile arasındaki dengeyi kaybetti. İnsanoğlu firavunlaştı. İnsanoğlunun yaratandan uzaklaştı. İnsanoğlu daha fazla ürettikçe firavunlaşıyor. Kapitalizm sürekli üreten ve tüketen bir sistemdir. Bu dünyayı kirletir, tüketir. Dünya G7’nin refahından daha önemlidir. Biz bunları konuşmazsak meselenin özüne inemeyiz. Meselenin politik boyutlarını nasıl yöneteceğini, sermayenin ve politikacıların oyunlarını nasıl bertaraf edeceğinizi de kullanmamız lazım. Kapitalizm dünyaya zaten tuvalet gibi davranıyor. İnsanoğlunun mala sahip olma ihtiyacından kaynaklanıyor.

BAŞARISIZ OLURUZ

Pandemide fakir ülkelerin aşıya ulaşmasında sıkıntı var. Ama para ile satarım diyorlar. Bu insani değil. Evinde musluğu açarken bu suyu israf ediyorum diyen çocuklar yetiştirmedikçe kurduğunuz tüm sistemler başarısız olacaktır. Biz büyükşehir olarak yapacağınız katkılardan önümüzü görmek amacı ile bu toplantıyı yaptık. Turizm ve spor şurası da yaptık. Bunlar yol haritası olsun istiyoruz” dedi.

KOCAELİ MODEL ŞEHİR

Dünyayı kirletenlerin aynı zamanda dünyayı yöneten ülkeler olduğunu söyleyen Vali Seddar Yavuz, “Bu güçler kendilerini terbiye etmedikleri sürece diğer ülkelerin yaptığı çalışmaların anlamı olmayacak. Önlemleri alması gereken gelişmekte olan ülkeler değil, gelişen ülkelerdir. Bu yıl ülkemizde küresel ısınma ile ilgili sıkıntıları yaşamaya başladık. Kocaeli yapılan çalışmalarda model kentlerden biridir. Türkiye’ye örnek olacak bir şehirdir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner7

banner85

banner16

banner96

banner84

banner18

banner82

banner19