Cantürk: “Bunun adı savaştır, KOÜ bu savaşta başarılı oldu”

KOÜ ADINA PROF. DR. ZAFER CANTÜRK KONUŞMA YAPTI

4.Uluslararası ve 14. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsünde düzenlendi. Uluslararası katılımın olduğu kongrede ilgili panele Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki durumu anlatmak için Çam Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Nurettin Yiyit ve OZHAD- Özel Hastaneler Derneği Başkanı Dr Reşat Bahat katıldı. Kongrede KOÜ adına da Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk bir konuşma yaptı. “Üniversite Hastanesinde Pandemi Yönetimi” başlıklı konuşmasında Cantürk şunları söyledi:

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇOK BÜYÜK MÜCADELESİ

“Dünyada bugüne kadar kayıtlara geçmiş 20 civarında pandemik salgın yaşanmıştır. Bu yüzyılda da bizlere denk geldi. Düne kadar askerimiz cephede savaşıyordu. Bu süreçte de sağlık çalışanları yoğun bir mücadele veriyor. Bu işin düzen içinde yürümesi için sağlık sektöründe yönetim öngörülü olup birincil önlemleri alıp hızlı karar vermeli; uygulamaya koymalı; ara değerlendirmeler yaparak ikincil önlemleri ve süreçleri geliştirmelidir. Ayrıca normale dönme süreçlerini de planlamalıdır.

YUNUS TAŞ’IN ADI VERİLDİ: Ocak ayında covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden KOÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yunus Taş’ın adı İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsünde bir salona verildi.

GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİ BAŞARIYLA UYGULADIK

Türkiye’de 11 Martta ilk vaka görüldüğünde biz de rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün talimatı ile daha hastanemize başvuru olmadan, İzmit’te vaka görülmeden Covid-19 Komitesi kurup sık sık toplanarak izolasyon alanları, personel yönetimi, ekipman ve dezenfeksiyon temini ve yönetimini önceledik. Kocaeli Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli şekilde hastanemizde hem bize başvuran Covid vakalarını hem de Covid dışı kronik vakaları yönetmekle ilgili tüm tedbirleri ilk pik boyunca başarı ile uyguladık.

EN AZ KAYIP, TEDBİR VE MAKSİMUM HİZMET

Bu arada öncelikle ele aldığımız şeylerden biri personellerimiz için kişisel koruyucu ekipman teminini sağlamaktı. Cephede savaşan temizlik elemanımızdan sekreterimize hemşiremizden doktorumuz içinde süreç bilinmezlerle dolu idi. Onları korumak ve motive etmekte hizmeti sürdürmek için en az hizmet kadar önemli idi. Rektörümüzün verdiği talimatlarla mottomuz ‘en az kayıp, optimum tedbir ile maksimum hizmet’ oldu. Tüm diğer sağlık çalışanları gibi bizim arkadaşlarımız da bu motivasyonla gözlerini budaktan sakınmadılar. Bir kısmı evdekileri koruma için evlerine gitmedi.

CANTÜRK’TEN ÇARPICI KONUŞMA: Kongrenin konuşmacıları arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk etkili bir konuşma yaptı, Covid ile mücadeleyi savaşa benzeten Cantürk, KOÜ’nün bu savaşta iyi sınav verdiğini de örnekleriyle anlattı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVİD-19 POLİKLİNİĞİ

Sağlık çalışanı Covid-19 polikliniği kurduk, şimdiye kadar en az 15 milyon TL’lik kişisel koruyucu ekipman, dezenfektan ve diğer malzemelere harcama yaptık. Hastane içinde izole servislerimiz ve acil serviste Covid polikliniğimiz halen çalışmaya devam ediyor. Acilde bekleme odaları izolasyon odaları yaptık. Kadın doğumda Covid pozitif gebe takip alanı acil operasyon gereken hastalara ayrı oda oluşturuldu.

İLK PCR TESTİ KOÜ’DE YAPILDI

Kocaeli’nde ilk olarak PCR testi hastanemizde yapıldı ve sağlık müdürlüğüne halk sağlığı laboratuvarında PCR laboratuvarı kurulmasına öncülük edildi. Olası yoğun bakım odaları planlandı. Yoğun bakımlarımızın bir kısmı Covid için ayrılırken bir kısmı Covid dışı hastalar için kullanıldı kullanılmaya devam ediyor. Şu anda da 14 yataklı yeni yoğun bakım ünitesi inşaatımız devam ediyor. Girişimsel işlemler ve ameliyatlar öncesi hastalara PCR testi yapıldı ve yapılmakta öyle negatif olanlar efektif şartlarda ameliyata alınmaktadır.

TEŞEKKÜR BELGESİ: Prof. Dr. Zafer Cantürk’e uluslararası kongrede yaptığı konuşma sonrası bir de teşekkür belgesi verildi.

PİKLERDE BİLE VERDİĞİMİZ HİZMETLERDE DEĞİŞİM OLMADI

Hastanemize ait istatistiklere baktığımız süreçte hastane yataklarımız Covid pikleri sırasında tek kişilik odalara çevrilmesine rağmen ilk pik dışında ne poliklinik sayılarımız, ne yaptığımız ameliyat sayıları, kronik hastalara verdiğimiz hizmetler değişmedi. 2020 ve 2021 yılında 2019 yılı ile hemen hemen aynı rakamlara ulaştı. Özellikle onkolojik hastalarımıza verilen hizmetlerimiz devam etti. Türkiye’de devlet üniversitelerinde bir ilk olarak whatsapp üzerinden hastaneye gelemeyen hastalara çeşitli kliniklerimizde online hizmet verildi. Halen psikiyatri ve çocuk psikiyatride bu hizmet devam ediyor.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ UYGULAMASI

Malzeme, ilaç ve alet alım ve ayniyat süreçleri başarılı şekilde devam etti. Özellikle ilk pikte bağışlar elimizi rahatlattı. Bağışçılara hayırseverlere çok teşekkür ederiz. Müdürlerimizden öğretim üyelerimize kadar arkadaşlarımız kah dikiş yaparak kah bağış bularak ayrıca katkılar sağladılar. Bilgi işlem sistemlerinde bilgilerin dijital ortamda sağlıklı kaydı ve Sağlık Bakanlığı sistemine doğru aktarılması için tedbirler alındı. Hastalarımızın işlerini kolaylaştırmak için “Kocaeli Üniversitesi Hastanesi” adlı uygulama geliştirildi.

BÜTÇE AZALDI AMA PROJELER DURMADI

Elemanlarımız için eğitim programları, tüm Tıp camiası için 2 defa Covid-19 sempozyumu düzenledik. Covid-19 ile ilgili bilimsel makaleler yapıldı. Hastanemizde 2020 sonunda Sinovac ve Biontech aşıları ile ilgili ulusal çalışmalar hastanemizde Sıla Akhan hocamızın denetiminde sürdürüldü. Bütün bu hizmetlere rağmen doğal olarak hastane gelirlerimiz azaldı giderlerimiz arttı. Allah devlete zeval vermesin Covid-19 güçlüklerine rağmen bu süreçte rektörümüzün üstün gayretleri ile yeni poliklinik binamız, onkoloji hastanesi, yeni laboratuvarlarımız ve yeni sosyal mekanlarımız ve kafeteryamız faaliyete geçirildi. Bu aşamada Covid’e karşı hizmetlerin yanında PostCovid polikliniği, personel polikliniği ve aşılama ünitelerimiz devam ediyor.

FEDAKAR ÇALIŞANLARIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu süreçte hizmette kusur etmemeye çalışan fedakar temizlik elemanlarımıza, özellikle hemşirelerimize, idari personelimize ve tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kongrede Covid’den kaybettiğimiz eski hastane başmüdürümüz Prof. Dr. Yunus Taş’ın isminin bu binada bir salona verilerek anılması bizi çok memnun etti. Covid’den kaybettiğimiz vatandaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner7

banner85

banner16

banner96

banner84

banner18

banner82

banner19