Gemont’tan açıklama var!

Dün haber sitemizde ‘Gemont Fabrikası’nda 40 işçide Korona çıktı’ başlıklı bir haber yayınlamıştık. Haberimizin ardından fabrikanın hukuk danışmanı olan yetkililer tarafından bir tekzip metni gönderildi.

Basın ilkeleri doğrultusunda firmanın yapılan habere karşı gönderdiği Tekzip metinini yayınlıyor ve siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz;

COVID-19 SÜRECİNİN BAŞINDAN BERİ UYGULAMALARIMIZ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

1-    Müvekkil işverenlikte Covid-19 sürecinin başından beri, gerek testi pozitif çıkarak hastalanan ve gerekse ilgili en ufak rahatsızlık belirtisi gösteren ve/veya temaslı olan/ temaslı olma ihtimali bulunan hiçbir çalışan işe kabul edilmemiş, işyerine dahi alınmamıştır.

2-    Pandemi sürecinin başından bu yana, ailesinde ya da yakın çevresinde pozitif vaka bulunan tüm personel, belirti gösterip gösterilmediğine bakılmaksızın izne çıkartılmış, izinde oldukları tüm süreç bizzat takip edilmiştir.

3-    İşyerinde Pandemi Kurulu sözkonusu olup tüm çalışanların birebir takibi yapılmakta, en ufak bir hastalık belirtisi gösteren ve/veya göstermeksizin kendini iyi hissetmediğini beyan eden personel için halihazırda tam zamanlı sağlık hemşiresi, doktor ve revir hizmeti sağlanmakta,  hastaneye derhal sevki için gerekli ekipman ve donanım bulunmaktadır.

4-    Müvekkil firma, pandemi döneminde çalışma izni bulunan bir firma olmakla birlikte, telefonla dahi işyerini arayarak kendini iyi hissetmediğini söyleyen personellerin doktor raporu dahi aranmaksızın işe gelmemesi söylenmiş ve işe alınmamıştır. Bu konuda işverenliğin kesin talimatı sözkonusudur.

5-    Tüm personele, maske, eldiven, iş elbisesi temin edilerek, işyerine girmeden önce düzenli olarak ateş ölçümleri yapılmakta olup sosyal mesafenin korunması için denetimler tüm çalışma saatleri içerisinde sürekli şekilde sağlanmaktadır.

6-    Müvekkil firmada, testinin pozitif çıktığını beyan eden personellerin olması halinde durum İlçe Sağlık Müdürlüğü’ ne bildirilerek takibi sağlanmış, işyerinde temaslı olabilecek tüm çalışanlar da izne çıkartılmıştır.

7-    Yine tüm maliyet müvekkil firma tarafından karşılanarak, tüm fabrikada kan testi – antikor testi yapılmış, Antikor M testi pozitif çıkıp aynı anda semptom göstermeyenlerin hastaneye sevki sağlanarak PCR testi yaptırılması sağlanmıştır.  PCR testi sonucu negatif çıkanlar açısından ise bir başka deyişle “çalışabilir” durumda olan personeller de negatif sonuca rağmen izne çıkartılarak işyerine alınmamış, bekleme- karantina süresini evde tamamlamıştır.

8-     Öte taraftan müvekkil firma İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sürekli denetlenmekte olup, müvekkil firma her daim denetime de hazırdır.

9-     Müvekkil işverenlikte, rutin olarak günde 2 sefer soyunma odaları, yemekhane, teknik ofisler, diğer ofisler, yaşam alanı olarak adlandırılan işçilerin kaldığı kamp vb. tüm diğer alanlar dezenfekte edilmekte, ek olarak haftada 2 gün de genel dezenfeksiyon yapılmaktadır. Yine işçileri taşıyan servis araçları da günde 2 sefer dezenfekte edilmektedir.

HAL BÖYLE İKEN,

1-     Sözde testi pozitif çıkmış işçilerin zorla çalıştırılmaya devam ettirildiği,

2-     Covid- 19 testi pozitif çıkan ve zorla (!) çalıştırılan işçilerin yanına ek olarak işçi alımına devam edildiği,

3-     Tedbirsiz davranıldığı,

4-     Bu vesile ile corona vakalarının sözde “işveren ihmali” sebebiyle artış gösterdiği iması ve iddiasıyla yapılan asılsız haberin gerek ilgili yazı sahibinin ve gerekse gazete yönetiminin gerekli incelemeleri, araştırmaları ve denetimleri yapmaksızın tamamen bilgisiz bir şekilde ve kasıtlı olarak sırf müvekkil firmayı karalama amacı taşıyan,  firma sahibi Sadık Akman’ ı hedef gösteren, haber içeriğindeki ifadelerin ise uzun yıllar boyunca verilen emek ve çalışma sonucu elde edilen ticari ve mesleki itibara zarar getirmek kastı içerdiği aşikardır.

Gemont End. Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş.

Vekili Avukat Elif BULGAN

Anahtar Kelimeler:
Gemont
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner96

banner23

banner16

banner84

banner18

banner19