Hürriyet, İSU protokolüne imza atacağını açıkladı

DUYURUSU 16 AY ÖNCE YAPILMIŞTI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet seçim dönemindeki en önemli vaatlerinden biri olan Fethiye Caddesi projesi için 2020 temmuz ayı içinde caddede bir basın toplantısı yaparak start vermişti. Önce yapılacak projeyle ilgili yarışma yapıldı ve seçilen 3 proje halkoyuna sunuldu ve sonunda 53 nolu proje tercih edildi.

TEK ELDEN İHALE ETMEMEK İÇİN BİR YIL BEKLEDİLER

Ancak sonrasında caddedeki alt yapı meselesinde sıkıntı çıktı. Tahir Büyükakın diğer ilçe belediyeleri ve Büyükşehir’in kurumları arasında olduğu gibi alt yapı ve üst yapının tek elden yapılmasının uygun olacağını söylerken, Hürriyet sadece üst yapının kendi sorumluluklarında olduğu ve ayrı ayrı çalışmanın yapılması gerektiğini açıklamıştı. Bu nedenle askıda kalan proje İzmit Belediyesinin alt yapıyı da üstlenmesi kararı ile yeniden gündeme gelmişti.

PROTOKOL GÖRÜŞMELERİ

Ve peşinden İSU alt yapı proje detaylarını İzmit Belediyesi ile paylaşmış, protokol için de hazır olduğunu açıklamıştı. İhalesi ağustos ayında yapılan projede İSU ve İzmit Belediyesi arasında yapılacak protokol için girişim çerçevesinde 8 Ekim Cuma günü İzmit Belediyesi’nin protokol taslağı İSU’nun eline ulaştı. 11 maddelik protokol taslağında kendi revizelerini ivedilikle yapan İSU yönetimi 11 Ekim Pazartesi günü de cevabi yazıyı gönderdi.

HÜRRİYET HAKEDİŞE ORTAK İMZA VE KONTROLÖR İSTEDİ

Aynı gün akşam saatlerinde ise İzmit Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak İSU’ya ağır suçlamalar yöneltti. Fethiye Caddesi projesinin bir oyuna çevrildiğinin iddia edildiği açıklamada, “Taslak protokolde belirtildiği üzere söz konusu hak edişlerin Belediye ve İSU tarafından görevlendirilen teknik personel ile birlikte yapılması hukuken de uygun olandır” iddiası yer almıştı.

ALİ SAĞLIK- İSU Genel Müdürü, her aşamada yapıcı, yardımcı olduklarını söyledi

SAĞLIK: HAKEDİŞE İMZA ATMAMIZ YASAL DEĞİL

İzmit Belediyesi’nin açıklaması sonrası gazetemize konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ise konunun her aşamasında yapıcı ve yardımcı olduklarını söyledi. Sağlık, “Biz çalışmanın başlaması ve sorunsuz şekilde tamamlaması adına her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ancak hak edişe imza konusu mümkün değil. Çünkü ihaleye çıkan kamu kurumu kendi şartnamesine uygun kabul işlemini yapabilir. Biz ihaleyi yapan kurum değiliz” dedi.

HÜRRİYET: VAR GÜCÜMÜZLE BİTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Ve dün sürpriz bir gelişme yaşandı. İzmit Belediyesi, kontrolör yerine gözlemci verildiği için protokole imza atmama direncinden vazgeçti.  Projeyi bir an önce tamamlayacaklarını belirten Başkan Hürriyet, “Projesini halkımızla birlikte belirlediğimiz Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme Yapım İşi’nde, geçtiğimiz günlerde ihalemizi yaptık. Altyapı işleri için İSU ile görüşmelerin ardından, protokolü imzalıyoruz. Bir an önce ilk kazmayı vurarak, vatandaşımız ve esnafımız mağdur olmasın diye var gücümüzle çalışmaları tamamlayacağız. Uzun yıllardır tek bir çivi çakılmayan, AVM’lerin karşısında günden güne zayıflamasına göz yumulan Fethiye Caddesi’ni, projenin tamamlanmasının ardından yeniden İzmit’in en gözde alışveriş merkezi yapacağız” dedi.

YAPILAN PROTOKOLÜN ÖNEMLİ MADDELERİ

Tam adı İzmit Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü Arasında Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenlenmesi İhalesi Kapsamında Yapılacak Olan Altyapı (Kanalizasyon, İçmesuyu ve Yağmursuyu) İle İlgili Yapımına Dair Protokolde, İSU Genel Müdürlüğü, İSU, İzmit Belediyesi ise  Belediye kısaltması ile anılıyor. 11 maddelik protokolün önemli maddeleri şöyle:

REVİZYONA İHTİYAÇ DUYULURSA İSU YAPACAK

MADDE 5:

İçmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu inşaatına ilişkin arazi çalışmaları ve onaylı projeler protokole eklenecektir. Taraflar onaylı projelere aynen uyacaklardır. Ancak, bölgede yer alan geçmiş dönemlerde inşa edilmiş mevcut yağmursuyu menfezi ve mevcut altyapılar ile ilgili bilgilerin İSU’nun arşivinde bulunmaması dolayısıyla ihtiyaç duyulabilecek revizyonlar İSU tarafından yapılacaktır. Bunun haricinde projelerde değişiklik ancak zorunlu hallerde yapılacak ve bu değişikliklerle ilgili hesaplar ve projeler (İSU) tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

İSU BORULARI VERECEK VE 30 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPACAK

MADDE 6:     

6.1- Altyapı imalatları ile ilgili hakedişler Belediye kontrol teşkilatı tarafından yapılacaktır. Aylık hakediş dosyasının bir nüshası incelenmek üzere İSU’ ya gönderilecektir. 

6.2- Hakediş’e ilişkin ödeme, İSU tarafından, inceleme tamamladıktan sonra 30 takvim günü içerisinde Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğüne yatıracaktır.

6.3- Projede planlanan içmesuyu şebeke hatlarının düktil font boruları (her türlü fittings ve geçiş parçaları ve özel parçalar dahil) İSU tarafından temin edilecektir.

Proje kapsamında zorunlu olarak revizyon gerektiren ve ilave yapılması istenilen işler, İSU tarafından projelendirilecek ve Belediye yüklenici firmasına yaptırılacaktır. Bu işlere ilişkin ödeme, ortak protokol kapsamında İSU tarafından karşılanacaktır.

6.4-  Proje kapsamında zorunlu olarak revizyon gerektiren ve ilave yapılması istenilen işler, İSU tarafından projelendirilecek ve Belediye yüklenici firmasına yaptırılacaktır. Bu işlere ilişkin ödeme, ortak protokol kapsamında İSU tarafından karşılanacaktır.

İSU YAPIM SIRASINDA SAHADA GÖZLEMCİ BULUNDURACAK

MADDE 7:   

7.1- Çalışmalar esnasında altyapı hatlarının hizmete devam etmesi ile ilgili önlemler Yüklenici tarafından alınacaktır. Belediye adına işi yürüten yüklenici firma inşa sırasında oluşabilecek arızalara derhal müdahale edecektir. Aksi halde İSU’ ya ve/veya 3. kişilere verilecek zararlar Belediye ve yüklenici firma tarafından müşterek ve müteselsil olarak karşılanacaktır.

7.2- İnşaat çalışmaları esnasında kontrollük hizmetleri Belediye tarafından yerine getirilecektir. İSU işin yapımı esnasında gözlemci olarak sahada teknik personel bulunduracaktır.   

7.3- Diğer kurum ve kuruluşlara ait altyapı teçhizatının organize ve kontrolü, Belediye tarafından sağlanacaktır.

7.4- İnşaatı tamamlanan içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının, iş sonu projeleri işin geçici kabulünden önce İSU’ ya sayısal ortamda (.shp, .ncz) formatında teslim edilecektir.

7.5- Protokol konusu işlerin yapımı sırasında oluşabilecek hukuki, cezai ve idari sorumluluk Belediye’ye aittir. İSU’nun işin yapımı hakkında hazırlamış olduğu proje ve diğer belgeler ile ilgili olmayan diğer tüm hukuki, cezai ve idari yükümlülüklerde herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

7.6- İş bu protokolde yer almayan ancak işin yapımı esnasında ortaya çıkan hususlar hakkında tarafların anlaşma sağlaması halinde ek protokoller yapılabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner7

banner85

banner23

banner96

banner84

banner18

banner82

banner19