Trafik sigortasında büyük indirim..

Zorunlu trafik sigortasında kaza sonucu zarar görenlere ödenecek tazminatı standart hale getirecek yasal düzenlemenin yapılmasının ardından şirketler tazminat hesabı yapabilir duruma gelince trafik sigortasında indirim yapmaya başladı.

Zorunlu trafik sigortasında Anayasa Mahkemesi'nin Karayolları Trafik Kanunu'nda iptal ettiği 2 madde kaynaklı belirsizlik ortadan kalkınca rahatlayan şirketler indirim yapmaya başladı. Geçen hafta Meclis Genel Kurulu'na kabul gören yasal düzenleme ile trafik kazası sonucu zarar gören kişilere ya da vefat eden kişilerin yakınlarına ödenecek bedeni tazminatlar standart hale getirilmişti.

Böylece yaş, meslek, kazanç gibi parametreler esas alınarak tazminat ödemeleri aynı durumda olan herkes için eşit olacak. Yasanın ardından Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) alt düzenlemeleri yaparak firmalara gönderecek. Düzenleme gerçekleştirilirken sigorta firmaları bakımından tazminatların öngörülebilir düzeyde olmasının sigorta primlerinde indirimlere neden olacağı öngörüsü yapılıyordu.

KAMU VE YERLİ ŞİRKETLER BAŞLATTI

Yasal düzenleme ile belirsizlik ortadan kalkınca sigorta firmaları de rahat bir nefes aldı. Korkunun ortadan kalkması ise fiyat rekabetinin başlamasına sebebi oldu. Şirketler tazminat hesabı yapabilir duruma gelince trafik sigortasında indirim yapmaya başladı. Başta kamu şirketi Türkiye Sigorta dahil olmak üzere yerli şirketlerin yeni poliçeleri % 30'lara varan indirim tutarı ile kesmeye başladığı ifade edildi. Şirketlere danışmanlık yapan sigorta uzmanı Özer Şimşek, şirketlerin Anayasa Mahkemesi kararının ardından şimdiye kadar belirsizlik sebebiyle fiyat oluşturmakta zorlandıklarını bu belirsizliğin ortadan kalkması ile rahatlayarak indirim yapmaya başladıklarını söyledi. Özer indirimlerin henüz yeni başladığını bundan sonrasında artarak sürmesini beklediğini ifade etti.

SİNYALİ SEDDK VERMİŞTİ

SEDDK, düzenlemenin ardından TBMM Adalet Komisyonuna sevk edilen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 90 ve 92'nci maddelerinde değişiklik öngören düzenlemenin 9 Haziran 2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildiğine dikkat çekerek “Söz konusu değişiklik ile mecburi trafik sigortası kapsamında değer kaybı, devamlı sakatlık ve destekten yoksun kalma tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallere ilişkin kanuni çerçeve çizilerek trafik kazaları neticesinde zarar gören hak sahiplerine tazminatlar daha adil ve hızlı bir biçimde ödenebilecek” açıklaması yapmıştı.

Düzenlemenin esas hedefinin herhangi bir hak kaybına meydan verilmeksizin tazminatların bilimsel yöntemlere göre hesaplanarak hak sahiplerinin gerçek zararının en kısa bir süre içinde karşılanması olduğuna vurgu yapılan yazılı açıklamada, bu şekilde gerek sigortalılar ve hak sahipleri gerekse sigorta firmaları bakımından trafik sigortalarında tazminatların öngörülebilirliğe kavuştuğu belirtmişti.

SEDDK, tazminat hesaplamalarına dair usul ve esasların temel çerçevesinin kanunda çizilmesinin sigorta firmalarının sorumluluğunun ve dolayısı ile finansal durumlarının öngörülebilir olmasını da sağlayacağından düzenleme ile yurttaşların makul primlerle mecburi trafik sigortasını temin etmeye devam edeceğini belirtmişti. SEDDK, bu sayede ise hem kanunen yapılması mecburi olunan trafik sigortalarında primlerin yurttaşlar tarafından ödenebilir düzeyde olmasının hem de sigorta firmaları bakımından tazminatların öngörülebilir düzeyde olmasının sağlandığına dikkat çekmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner96

banner23

banner16

banner84

banner18

banner19