Engin Başkan: Süper Lig’e de çıkacağız, Avrupa’ya da gideceğiz

Kocaelispor Başkanı Engin Koyun “Beyaz bir sayfa açtık, 15 günlük değil, 15 yıllık düşünüyoruz. Bu camia hak ettiği yerlere gelecek. Taraftarın içine karışmış kötü niyetlilere prim verilmesin ve bize güvensinler. Bir plan dahilinde bu kulüp, bu takım hak ettiği başarılara kavuşacak. Süper Lig’e de çıkacağız, Avrupa’ya da gideceğiz. Bu yola baş koyduk” dedi.

TURGUT VE ÖZTÜRK’Ü BRUNGA’DA AĞIRLADI

Kocaelispor Başkanı Engin Koyun gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’e çok önemli açıklamalar yaptı. İkiliyi Körfez Brunga Tesisleri’nde kahvaltıda ağırlayan Koyun, alınan mağlubiyetler Akçay’ın istifasının kabul edilmemesi, devre arası transferleri ve gelecek planları ile ilgili detaylı ve önemli bilgiler verdi. Oynanan futboldan kendisinin de hoşnut olmadığını söyleyen koyun camianın sabırlı olması gerektiğini belirterek, “15 günlük değil, 15 yıllık planlarımız var. Taraftar arasına karışmış bazı provokatörlerin ne yaptığını biliyoruz. Benim üzerimden Tahir Başkan’ı yıpratmak istiyorlar Herkes bilsin Büyükakın olmasa şimdi amatörde olurduk. Bu provokatörlere prim verilmesin. Biz Süper Lig’e de çıkacağız, Avrupa’ya da gideceğiz. Ancak bunları bir plan dahilinde ve kulübün geleceğin karartmadan yapacağız. Devre arasında da bu ligin üzerinde çok iyi 3-4 oyuncu alacağız” dedi.

TÜM TRANSFERLERİ HOCAMIZ ONAYLADI

Brunga Tesisleri’nde gazetemizi ağırlayan Başkan Engin Koyun, “Hocanın onayı olmadan hiçbir transfer yapılmadı. Her futbolcu için geçerli bu. Bir program aldık 3 bin 500 Euro verdik. Orada futbolcuların tüm maçları var. İyi yönleri olduğu gibi kötü oynadığı anlar da var. Bunun üzerinden bir çalışma yapıyoruz. Hocalarımızla birlikte karar veriyoruz. Bir havuz oluşturduk ve o havuzdan hocanın liste başına koyduğu isimleri aldık. Tamamen hocanın onayıyla yapıldı transferler. Karışmıyoruz, karışılmasını da doğru bulmuyorum.

DİNO’YU HOCA İSTEDİ, SON ŞANSI BEN VERDİM

Transfer politikasıyla ilgili bir sorun yaşamadık. Cabezas ve Hasan’ın sakatlıklarında büyük sorun yaşadık. Omolo geçen sezon takımının yıldızıydı. Mandjeck ligin en iyi adamı. Gelen bu adamı nereden buldun diye soruyor. Ben Makariç için ısrar ettim ama Mustafa Hoca kabul etmedi ve Dino’yu aldırdı. Baştan kötüydü ama yönetimde konuştuk ve Dino ile ilgili kararı son olarak ben verdim. Bir şans daha verelim önerisinde bulundum. Mevlüt’ün gelişi de Dino’yu harekete geçirdi. Mevlüt için Bursaspor ve Gençlerbirliği de devreye girmişti. Mevlüt için de biraz sabırlı olmalıyız. Hocanın planına saygı duymak lazım ama son maçta biraz daha sahada kalabilirdi” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ KULÜP BİZİZ

Geçmişi unutmamaları gerektiğini ifade eden Başkan Koyun, “Dünümüzü unutmayalım. Çayırlarda çimenlerde oynadık. Gittiğimiz deplasmanlarda bu bizim bildiğimiz Kocaelispor mu diye sordular. İşe mali disiplini getirmekle başladık. Muhasebe sisteminin sağlıklı bir hale gelmesi lazımdı. Kulübün en büyük sancısı buydu. Şampiyonluk ayrı başarıdır ama mali disiplin hepsinden önemliydi. Kocaelispor mali yapılanmada Türkiye’de en iyi kulüp. Bir kuruş vadesi geçmiş borcumuz yok. Kimse farkında değil sessiz sedasız geçmişe ait 7 milyon borç ödedik.

TURGUT VE ÖZTÜRK’E TESİSLERİ GEZDİRDİ: Brunga Tesisleri'ni en uygun hale getirmek için çalıştıklarını söyleyen Kocaelispor Kulüp Başkanı Engin Koyun neler yaptıklarını Turgut ve Öztürk’e anlattı.

TÜM PLANLARIMIZI 15 YILLIK YAPTIK

Mustafa Reşit Akçay’ın göreve geldiğinde önemli bir projeye imza attıklarını ve gelecekte büyük planlarının olduğunu söyleyen Engin Koyun, tesisler hakkında da bilgi verdi. Başkan Koyun, “15 yıllık bir proje yaptık. Tahir Başkan, ben ve Mustafa Reşit Akçay Hoca bir araya geldik. 3 antrenman sahası, normal saha, alt ve üst yapı içinde olan sosyal tesisler kazandıracağız. 2022’de bitireceğiz. Mevcut tesisler yeterli değil. Burayı Körfez kullanacak. Lafı gelmişken Körfez Belediye Başkanı’na ayrıca teşekkür ederim. Benim eski dostumdur. Her zamanda elinden gelen desteği sağladı. Sağlamaya da devam edecektir”.

REKLAM VERMEYE ŞİRKETLER GELİYOR

Başarının birçok şeyi de yanında getirdiğini ifade eden Başkan Engin Koyun, “Benim şimdi istifa etmem benim daha çok yararıma. Kocaelispor’a bembeyaz bir sayfa açtık. Şirketi kurma amacım o. Geçmiş dönemde Kocaelispor bir güven kaybına uğradı. Bütün şehrin bakış açısı değişmişti. Göreve başladığımızda, ‘Ben hiç kimsenin kapısına gitmem’ dedim. Bir başarıyla önlerine gitmek lazımdı. Ekonomik katkı olmamasına rağmen Tahir başkanın katkılarıyla takımı şampiyon yaptık. Takıma ve camiaya bir güven geldi. Bu sene biz gitmeden reklam vermeye kendileri geliyorlar. Kocaelispor’a destek olmak istediklerini söylüyorlar. Biz bu güveni sağladık. Kocaeli halkı, sanayicisi bize güveniyor. Buradaki tüm arkadaşlarımın bir kuruşa ihtiyacı yok. Recep bey detaylı bir sunum yaptı. Her kalemi tek tek yazdık. Büyükşehir bize destek veriyor biz diğer aldığımız kaynaklarla güçleniyoruz” dedi.

CAMİADA ÖNEMLİ BİR GÜVEN OLUŞTURDUK

Kulüpte mali yapının oldukça güçlendiğini ifade eden Başkan Engin Koyun, yöneticilerin her deplasmanda kendi masraflarını karşıladığına vurgu yaparak, “Her ayın biriyle beşi arasında oturup muhasebeleşiyoruz. Kulüp hesap verilebilir, hesap sorulabilir bir yapıda olsun. Parayı harcadığımız her yeri yazıyoruz. Kocaelispor ile ilgili bir güven oluşturduk. Kocaelispor tarihinde belki de bir ilk bu. Deplasmana gittiğimizde yöneticilerin hepsi her kuruşuna kadar kendi masraflarının parasını veriyor. Takımın kaldığı otelde sorumlu yöneticiler hariç kimse kalamaz. Parasıyla gidip başka yerde kalabilir. Her deplasmanın masrafını da bir yönetici karşılar.

15 SENE UZUN ÇOK BİR ZAMAN DEĞİL

Mustafa Reşit Akçay’ı gelecekte alt yapı koordinatörü yapmayı düşündüklerini ifade eden Başkan Koyun, “Şehirde iyi bir hava var, kenetlenme var. Bazı negatiflikleri yorumları saymıyorum. Biz hocamızı Süper Lig’e yükseldiğimizde alt yapının genel koordinatörü yapmak istiyoruz. Hatta yapacağımız tesislerin adını ‘Mustafa Reşit Akçay Tesisleri yapalım’ diye konuşuyoruz. Artık sağlık durumu da son derece iyi. Tahir Başkan da her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bu projeyi 15 yıl içinde hayata geçirmek istiyoruz. Şimdi belki kimisi için bu zaman dilimi için uzun olduğu yönünde eleştiriler yapabilir ama 15 sene uzun bir zaman değil. Bence sabırla beklemeye değecek bir projeyi hayata geçirip Türk futboluna bu bölgeden yıldızlar kazandıracağız” dedi.

KİMSE SİYASİ PRİM YAPMAYA KALKMASIN: Taraftardan sabır isteyen ve art niyetlilerin provokasyonuna gelinmemesi uyarısında bulunan Koyun, “kimse bizim üzerimizden siyasi prim yapmaya kalkmasın, izin vermeyiz. Bu camia Kocaeli’nin ortak değeridir” dedi.

Devre arasında çok iyi 3-4 transfer yapacağız

Başkan Koyun açıklamalarının son bölümünde, “Gerekli olan müdahaleleri hamleleri yapacağız. Bütçemiz 35 milyondu. Hadi biraz aşalım 40 milyon olsun. Kimseye bir kuruş borcumuz yok. Kocaelispor büyük camiadır. Devre arasında gereken yerlere gerektiği kadar takviye yapacağız. Çok önemli isimlerle temastayız, çok iyi transferler yapacağız. 3-4 transfer planımız var. Taraftarımız sabırlı olsun. Zaman zaman eksiklerimiz oluyor. Ama iyi niyetle çabalıyoruz. Ligi ve oynanan maçları göze alsınlar. Sabırlı olursak hep berabere mutlu olacağız. Israrla istifa sesleri olursa bundan kimse fayda sağlamaz” dedi.

Tahir Başkan olmasa şimdi amatörde olurduk

Engin Koyun, bir kısım taraftarın gösterdiği tepkiye de dikkat çekerek “Geçen sezon final maçından önce yapılan ağır eleştiriler oldu. Kendi kulaklarımla duyduklarım var. ‘Kala kala Engin Koyun ve Tahir Başkana mı kaldı’ dediler. ‘Futboldan, spordan ne anlarlar’ dediler. Finali kazandıktan sonra bile ‘Sakarya çok kötüydü, biz yenmedik ki’ dediler.

TARAFTARI ÖNEMSİYORUM

Bazı şeylerden asla memnun olmayan bir grup var. Taraftarı önemsiyorum. Onları çok iyi anlıyorum. Ama bazı gerçekler var. Ligde de rakiplerimiz arasında zor dönemden geçen takımlar var. O zaman kötü giden her takımda herkes görevden ayrılsın. Biz kimsenin gönlünü yapmak için yapmayacağız işleri. Kocaelispor taraftarı bizim için çok kıymetli.

İYİ NİYETLİ TARAFTARIMIZ DOLDURUŞA GELMEMELİ

Samimi, saf, yürekli bir taraflarımız var. Ama içlerinde ön yargılı bir grup var. Yapmayalım. Onları çok iyi anlıyorum. Bir de benim üzerimden Tahir Başkana zarar vermeye çalışan bir kitle var. Bilinçli olarak yapılıyor, bunu görüyorum. Tahir Başkan Kocaelispor’dan elini çekerse kulüp amatöre tekrar gider. Bu kulübe bir kuruş katkısı olmayan kimselerin yorum yapmasına izin vermem. Kimse izin vermesin. Taraftarımız dolduruşa gelmesin” dedi.

Çok şükür her şeyim var, siyasi hedefim de yok

Başkan Engin Koyun, “Ben siyaset yapmıyorum. Kimse başkana bize küfür ve hakaret edemez. Eleştiriye açığız. Takım ceza alsın diye, tribün ceza alsın diye kasten yapanlar var. Gerçek Kocaelispor taraftarın başımızın üstünde, elbette eleştirecekler. Kötü niyetliler asla başaramayacaklar. Bu takımın milletin takımı. Ben nasıl fedakarlık yapıyorsam herkes yapmalı. Kimse de art niyetli olmamalı.

MAÇ SATTI BİLE DEDİLER

Maç sattı dediler, Gümüşhaneli dediler. Ben belediye başkanlarından beslenmiyorum. Yarın milletvekili olsam ne olacak. Allah bana her şeyi vermiş. Mal vermiş sağlık vermiş. Ben Gümüşhane’den geldim ama 400 tane çalışanımız var. İlin ekonomisi ayakta kalsın diye risk aldım. Bu şehir için her şeyi yaparım. Gümüşhane’de de bir baba ocağından başka bir şeyim yok” dedi.

Tecrübeli olsak şu anda takımın 30 puanı vardı

Geçen sezona göre çok daha tecrübeli olduğunu ifade eden Başkan Engin Koyun, “Ben Kocaelispor taraftarının ne beklediğini biliyorum. Elbette başarıya alışan Süper Lig’deki güzel günleri yaşayanlar o günlere kavuşmak istiyor. Kesinlikle tepkilerini anlayabiliyorum. Ben geçen yıl tecrübeli bir adam değildim. Tecrübeli olsak şu anda takımın 30 puanı vardı. Lig yükseldikçe bir anda vizyon değişiyor. Herkes kendisini değiştirmek zorunda kalıyor. Süper Lig’de bunun daha büyük olacağını biliyorum. Eksiklerim oldu, hatalarım oldu kabul ediyorum. Bazı sorunları hoca kadar görüyorum, istişare ediyorum” yorumunu yaptı.

Not alın: 7 yıl sonra Avrupa’ya gideceğiz

Kulübün gelecek dönemde büyük hedeflerinin olduğunu ifade eden Başkan Engin Koyun, “Bizim gelecekte büyük hedeflerimiz var. Her yıl en az 2-3 tane çocuğumuzu A takıma kazandıracağız. Kocaeli ve Sakarya’da ciddi bir futbolcu havzası var. Bu yörenin çocuklarının genetiği futbola çok uygun. Bu havza futbola hizmet etmek için var. Alt yapı tesislerimizi buraya koyduğumuz zaman yüzde 85’i bizden çıkacak. Türkiye’nin merkezi olmak bizim elimizde. Bunların planlarını yapıyoruz. Hayal satmıyoruz. Benim hayatımda hayalin yeri yok. En geç 3 senede Süper Lig’e çıkacağız. 5 sene sonra Süper Lig’de ilk 5’e girmeye, 7 yıl sonra Süper Lig’de şampiyonluğa oynayan bir yapı oluşturmak istiyoruz. 10 sene sonra Süper Kupa için en büyük maçı biz oynayacağız” dedi.

#

30 Kas 2021 - 14:00 - Sporgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gündem Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gündem Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gündem Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gündem Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.