Kocaeli Deniz Ticaret  Odası Başkanı kanuna aykırı başkanlık mı yapıyor?

İlimizde bulunan bir odanın başkanının yıllardan beri kanuna aykırı bir şekilde başkanlığı sürdürdüğü konuşulmakta.

Büyütmek için resme tıklayın

Oda binası Körfez ilçede bulunan Kocaeli Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel’in yıllardan beri kanuna aykırı bir şekilde başkanlık yaptığı öğrenildi.

Araştırmalarımız neticesi ve söylenenlere istinaden Avukat Vedat Doğusel’in neden kanuna aykırı başkanlık yaptığını kanun maddesi ile öğrenerek sizlerle paylaşmak istiyoruz...

1136 sayılı Avukatlık kanunu 12. Maddesine göre avukatlar şirket ortağı olabilir ama şirket yetkili müdürü olamaz. Avukatlık kanunu şirket müdürü olmaya izin vermiyor. Fiilen Avukatlık yapanlar şirket müdürlüğü yapamayacağından kamu iktisadi teşebbüsleri olan odaların yönetim kuruluna ve başkanlığına da seçilemezler. Kocaeli Deniz Ticaret Odası Başkanı da Avukat olduğu için oda başkanı olamaz. Ama bu başkan Avukatlık kanununa aykırı bir şekilde oda başkanı olmuş ve bu durumda ne Türkiye Odalar Birliği Başkanlığı ne de Türkiye Barolar Birliği bu iş ile ilgili bir işlem yapmıyor. Deniz Ticaret Odası Başkanı’nın başkanlığı kanunen düşmesi gerekiyor.

Yine araştırmalarımız neticesinde Vedat Doğusel’in protokolde boy göstermekten başka bir şey yapmadığı görülmekte.

Resmi plakalı araç ile gezen ancak Deniz Ticaret Odası’nın sitesine girildiği zaman sadece Zoom ile yapılan toplantılardan başka bir hizmeti bulunmayan Doğusel’in oda olarak ne iş yaptığını dahi kimse bilmiyor.

Zaten kanunen bu görevi yapmaması gereken Doğusel, hadi görev yaptı, bari bağımsız olarak bir şeyler de üretmiyor.

Yine Doğusel’in Körfez Ticaret Odası Başkanı vesayeti altında bir başkanlık yaptığı da konuşulmakta.

Bakalım bu haberden sonra Vedat Doğusel kanuna aykırı bir şekilde yaptığı başkanlıkla alakalı ne açıklama yapacak?

31 Mar 2022 - 17:59 - Kent Kulisi