Körfez’deki siyasi partilerin durumu!

Aslında Koronavirüs hayatımıza girdikten sonra asıl yapmamız gereken haberleri ve yorumları ötelemiştik, şimdi ise Koronalı bir hayata nasıl alıştıysak, ara verdiğimiz ve yazmak istediğimiz yorum haberlere de kaldığımız yerden devam etmek istedik.

Her ne kadar seçim sürecinde olmasak da her an erken seçim olacakmış gibi ve de biraz gündemi değiştirme adına Kocaeli’nin güzide ilçesi ve sanayi kuruluşlarıyla ünlü Körfez ilçesindeki siyasi partilerin durumunu kalem almak istedik…

İşte Körfez İlçede siyasi partilerin durumu;

AK Parti (Ramazan Tuna)

İktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin Körfez İlçe Başkanlığını Ramazan Tuna yapmakta. Ramazan Tuna yıllardır Körfez Belediyesi’nde çalışan, en son Hereke Bölge Koordinatörü iken emekliliğe ayrılan bir isim. Tuna özünde iyi ve zararsız bir insan, fakat siyasetten anlamadığını açıkça söyleyebiliriz. Örneğin; bir kürsüye çıktığı zaman karşısında yüzlerce insan olmasına rağmen (kağıda bakarak, bugün muhteşemsin Körfez) diyerek, bunu bile ezbere söyleyecek kapasitesi veya ezberi bulunmuyor. Birileri tarafından getirildi, o da bundan çok memnun ve belediyenin adeta kadrolu memuru gibi göreve devam ediyor. Hal bu ki ilçe başkanı tavrını net koyması durumunda belediye başkanından çok daha üstün olduğunu görür ve bilir. Tuna, maalesef iktidar partisinin ilçe başkanının gücünü ve yetkilerini halen bilmiyor. Belediye başkanı karşısında adeta emir kulu gibi tavır sergiliyor. Zaten belediye başkanı ilçe binasını ziyaret ettiğinde makam koltuğunda bile oturmuyor Tuna. O kadar çekiniyor ve korkuyor Söğüt’ten. Sanki maaşlı elemanı gibiymiş gibi o denli çekiniyor. Doğal olarak belediye başkanı başarısız olunca da ilçe teşkilatının da başarısızlığı söz konusu. Hatta geçmiş dönemlere bakılınca Ramazan Tuna’nın örneğin eski ilçe başkanlarından bir Engin Koyun’a göre çok daha az cenazelere katıldığı, esnaf ziyaretlerini çok nadiren yaptığı ve halk tarafından da çok daha az tanındığı konuşulmakta. Üye sayıları da bi hayli düşen AK Parti Körfez İlçe Teşkilatı, Şener Söğüt’ün emir ve komutasında hareket ettiği için tıpkı belediyenin başarısızlığı gibi kendilerinin de başarısızlığı ile gündeme gelmesi ile ön plana çıkıyor. Bu da AK Parti Körfez’in her geçen gün kan kaybetmesine neden oluyor.

CHP (Bülent Yıldız)

Ana Muhalefet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Körfez İlçe Başkanlığını Bülent Yıldız yapıyor. Bülent Yıldız bir şirkette danışmanlık yapıyor. Kendisi zeki ve çalışkan bir insan. Fakat CHP’de ilçe başkanlığı yapmak çok zordur. CHP bir iktidar partisine oranla çok daha fazla disiplinli bir parti değildir. Kırgınlıklar, küskünlükler hep ön plandadır. İlçe Başkanı Yıldız herkes ile görüşür fakat herkesi bir arada toparlayamaz. O da CHP’nin düzeninden kaynaklanır. Aslında Bülent Yıldız önceki ilçe başkanlarına göre çok daha başarılı. Haftanın 6 günü partiye geliyor. Ve ilk kez esnaf ziyaretlerini bir CHP’li ilçe başkanı olarak çok sık yapmakta. Hatta bu yönde esnaftan bile tepki geliyor. Esnaf; “CHP’yi hiç sahada görmüyorduk, şaşırdık” diye tepki veriyor. Teşkilatın tüm kademelerini kısa sürede tamamlayan ve her geçen gün üye sayısını arttırmaya çalışan Yıldız, çalışıyor fakat bu çalışmanın yerel seçimlere göre yetersiz olduğu yorumlanmakta. Çünkü güçlü, fakat zor bir partide görev yapıyor Yıldız. Bu yüzden Bülent Yıldız ve ekibinin hedefine ulaşması ve Körfez’de başarı elde etmesi için daha fazla gayret göstermeleri gerekiyor.

MHP (Zeki Gürsu)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’ye yorumlarımızda hep üçüncü sırada yer verirdik ancak eminiz ki artık MHP’ye önümüzdeki yıllarda 4. ya da 5. sıralarda yer vereceğiz.

Nedeni ise MHP’nin AKP ile ittifak yapmasından ötürü.

MHP bu ülkede genel başkanından ötürü her daim bir denge unsuru oluşturan bir parti olmuştur.

Ancak maalesef her geçen gün kan kaybettiği de herkes tarafından görülmekte.

Zaten genelde ve yerelde ilk seçimlerde MHP’nin oylarının ne kadar düşüşe geçeceğine hepimiz şahit olacağız. Örneğin MHP’nin İl Başkanına herkes AK Parti İl Başkan Vekili gibi bakıyor. Ve de açıklamaları da bu yönde zaten.

Körfez’e baktığımızda ise MHP’nin ilçe başkanlığını Zeki Gürsu yapmakta.

Zeki Gürsu çok tecrübeli bir siyasetçi. Belki de Kocaeli teşkilatlarındaki en tecrübeli isimdir. Aslında bugün ittifak olmasaydı, en iyi muhalefeti yapacak kapasitede ve bilgiye sahip bir isim. Ancak genel merkezin yapısı ve talimatları doğrultusunda, nasıl AKP’nin ilçe başkanı sesini çıkaramıyorsa, belediyenin yanlışını bile görse eleştiremez ve AK Parti’nin ekürisi modunda ilerlemeye devam ediyor. Ama MHP Körfez’de ittifaktan ötürü asla eski gücüne kavuşamaz.

Çok ilginçtir ki; geçmişte sert çıkışlarıyla, ciddi eleştirileriyle gündeme gelen ilçe başkanı Zeki Gürsu, artık sadece Facebook hesabı çalındığında ve bir yakını Koronavirüse yakalanınca gündeme geliyor. Bu da MHP’nin Körfez’de geldiği noktayı gösteriyor.

Dediğimiz gibi Zeki Gürsu tecrübeli ve değerli bir ilçe başkanı; fakat ittifaktan ötürü gittikçe pasif kalıyor diyebilir.

İYİ Parti (Cahit Sürüm)

Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’nin Körfez İlçe Başkanlığını ise Cahit Sürüm yapıyor.

Cahit Sürüm de çok eski bir siyasetçi. Uzun yıllardır Körfez oturuyor ve sevilen bir isim. O kadar güçlü biri ki son ilçe kongresinde hakkında çok şeyler yazılmasına rağmen, tüm zorlukları aşmış ve ilçe başkanlığına yine seçilmişti.

Aslında Sürüm’ün ilçe başkanlığında gözü fakat yok. Böyle bir hevesi de yok. Zaten iler ki günlerde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

O bir görevi almışsa layıkıyla yerine getirmekten yana.

Peki bunu başarabiliyor mu?

Çok açık ve net söyleyelim, Sürüm Körfez ilçede ekibiyle beraber en çok çalışan siyasi partidir.

Bunu tarafsız bir şekilde yorumladığımızı belirtmek isteriz.

Zaten haberlere ve siyasi partilerin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarına baktığınız zaman bizim de yapmış olduğumuz yorumun gerçekliliğini göreceksiniz. 

Hatta Körfez’de bir anket oluşturulursa eğer esnaftan ve vatandaştan en çok sahada olan partinin İYİ Parti olduğu yorumuna şahit olursunuz.

Cahit Sürüm’ün başarılı olmasındaki en büyük etken kuşkusuz KADINLAR.

Bir siyasi partinin ilçe yönetiminde kadın çoğunluğu sağlamak zordur.

Körfez ilçedeki siyasi parti ilçe başkanları, ilçe yönetimine bırakın yarı yarıya kadın yönetici bulmayı, 30 kişilik yönetimde 5 tane bile kadın yönetici bulmakta zorlanır.

Ancak Sürüm’ün böyle bir sıkıntısı bulunmuyor ve kadınların yoğun olduğu bir siyasi partinin ilçe başkanlığını yapıyor, sürekli sahada olan kadınlarla teşkilatını güçlendiriyor ve her geçen gün oy potansiyelini de arttırıyor.

Aynı zamanda üye sayısını da günden güne yükseltiyor.

Kadınların siyasette yer alması çok önemli bir şey.

Çünkü onlar sahada çalışırken gerçekten erkeklere oranla daha fazla performans sergiliyorlar.

Bu siyasetteki başarının bir gerçeği.

Tabi tek bayan genel başkanının partisinde siyaset yapmaları da çalışmalarında teşviki arttırıyor.

Kısacası Cahit Sürüm tecrübesi, kadınların azimle çalışması ve tüm kademleriyle koordineli bir şekilde hareket etmesi Körfez’de ilk seçimde varlığını fazlasıyla hissettirecektir.

Diğer Partiler (HDP, SP, BBP, DEVA, GELECEK PARTİSİ)

Diğer siyasi partileri ise tek tek yorumlamaya gerek yok. HDP’nin sadece seçimden seçime çalıştığı görülmekte.

Saadet Partisi ise haftalık toplantılarını mümkün olduğunca düzenli yapmaya çalışıyor fakat çok fazla bir ilerleme kaydedemediği gibi mevcut oyunu da muhafaza ediyor. Çünkü gerçek Milli Görüşçüler sayesinde Saadet hep yerini koruyor. Fakat bu durum onları seçilecek bir yere getirmiyor.

Büyük Birlik Partisi (BBP) ise kendi halinde MHP ile aynı modda ilerliyor.

Yeni kuran partilerden DEVA Partisi dikkat edilmesi gereken bir parti.

Birincisi genel başkan Ali Babacan’ın halk tarafından ilgi gösterilen bir genel başkan olması, ikincisi ise Körfez ilçe başkanı Orhan Bozkurt’un uzun yıllardan beri siyasette yer alması dikkate alınması gerektiğini gösteriyor. Şu an yeni ancak Borkurt’un tecrübesi ile DEVA Partisi yakın zamanda ilçede varlığını hissettirecek ve kısa zamanda iyi yere gelecektir.

Gelecek Partisi ise yine DEVA gibi yeni bir parti ancak, bir DEVA kadar tutulmadığı halk nezdinde konuşulmakta.

Gelecek Partisi’nin ilçe başkanlığını Fırat Türker yapıyor fakat Türker’in şimdiye kadar başarılı bir çalışmaya imza attığı söylenemez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NALKAPON 9 ay önce

DIŞ KULVARDAN FIRAT TÜRKER KOPTU GELİYOR :))))

Avatar
Bekir sarı 9 ay önce

bu yorumlardan sonra körfedeki seçimleri iyi partimi kazanacak böylemi anlayalım.iktidar partisi ayaklar altına düştü desenize.

Avatar
Hanedan 9 ay önce

bence hiç çalışmasın partiler nasıl olsa şener efendiden bir enkaz belediyesi alacaklar neden böyle bir bela alsınlarki?

Avatar
Analiz 9 ay önce

Gündem Kocaeli sanki İYİ PARTİNİN sözcüsü gibi yazmış bu haberi.

Avatar
Esnaf 9 ay önce

AKP nasıl sahaya inecek hangi yüzle inecek milletin hali ortada esnafı ziyaret edip ne diyebilecek millet herşeyi görüyor aptal değil artık.belediyede battı zaten körfezin anasını ağlattılar ve hiçbir projede yok malesef.

Avatar
Kemal 9 ay önce

SADECE KÖRFEZDE DEĞİL ÜLKEDE DEĞİŞİM ŞART.

Avatar
Ayşe sucu 9 ay önce

Meral Akşenerin açıklamaları ve verdiği güvenle iyi parti bu seçimde genel yerel seçimleri alır

Avatar
Bozkurt 9 ay önce

körfezde artık AKP seçim falan kazanamaz.seçim chp yada iyi parti arasıdna olur malı götüre götüre bi hal oldular.belediy ebşaknı hastalık ve cenazelerden belediyeye gittiği yok ne çürük bünyesi var.ilçe başkanı emekli ama zamanı çok olmasına rağmen hiçbir başarılı çalışamaya imza atmış değil.MHP aynen yazdığınız gibi AKPnin arka bahçesi olmuş durumda.kısacası körfezde iyi parti ve chp yarışı izlenecek.tabi yeni partiler iyi çıkış yakalarlarsa bu yarışa ortak olackalarlar.

banner96

banner23

banner16

banner84

banner18

banner19